انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: آموزش زبان زرگری
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
 همونطور که گفتم باید فارسی بلد باشید و برای هر سیلاب و هر حرف " ز " اضافه کنید. اون هم با رعایت چند قانون ساده. مثلن برای گفتن کلمه ای مثل " تو " شما باید بدونید که یک بخش (سیلاب) داره. و جزء واژه های 2 حرفیه. نحوه ی تغییر واژه های ۲ حرفی به زرگری:

نقل قول: تو = توزو !    tozo
مثال دیگه:
نقل قول: من = مزن   mazan
یک مثال دیگه:
نقل قول: او = اوزو   oozoo
باز هم مثال:
نقل قول: دب (مثل دب اکبر)=  دزب   dozob
باز هم:
نقل قول: خر = خزر khazar

پس معلوم شد که کلمه های 2 حرفی را به چه سادگی میشه تبدیل به زبان زرگری کرد. حرفهای صدادار " ز " میگیرن و حروف ساکن نه! روش کار اینه:
حرف اول + ز + حرف دوم

حالا میرسیم به 3 حرفی ها. اونا هم ساده هستن. از این 3 حرفی ها به بعد میشه گفت که کلمات طولانی هم همین قواعد ساده را دنبال میکنن. پس باید رابطه ی توضیح پایینم را به همه ی کلماتی که در ذهنتون میاد، یکسان تلقی کنید. روش کار هم ساده است. به بخش ها (سیلاب های) هر کلمه دقت کنید و مثل همون سیلابی با " ز " و همون طور صدای یکسان بسازید. حالا متوجه میشید :

نقل قول: شما = ش + ما        زرگریش میشه:      شز مازا  shozo mazaa
      یادتون باشه گفتم همونطور باید سیلاب بسازید. یعنی وقتی میگید " شما shomaa " پس لطفن با هوش باشید و نگید "شوزومزا shoozoomeza" یا چیزی مثل این و در حقیقت اشتباه. پس همون که گفتم: شزمازا shozomaazaa 
     (تذکر مهم: راستی از علایم کسره، فتحه و ضمه استفاده نکردم چون فونت های خوانایی نداشتم. به همین سبب از فینگیلیش نویسی بهره بردم. و یادتون باشه من برای تلفظ  صدای " فتحه " در انگلیسی یک A میزارم و برای حرف " آ " دو تا AA  میزارم. پس در خوندن تلفظ ها دچار اشکال نشید. همینطور برای " ضمه " یک O   میزارم و برای " و " که صدای "او" میده دو تا OO)
یک مثال دیگه:
نقل قول: چرا = چ + را     زرگریش میشه:  چز  رازا   chezeraazaa      
مثال تازه:
نقل قول: تنی = ت + نی     زرگری:   تز نیزی    taza nizi

حالا یک کلمه ی 3 حرفی کمی سخت:
نقل قول: کیو (منظورم همون " چه کسی را " هستش) = کی + یو   که میشه    کیزی یوزو   kizi yozo
مثال دیگه:
نقل قول: بیا = بی + یا     زرگری:    بیزی یازا   bizi yaza

حالا تمرین کلمات بیشتر از ۳ حرف:

نقل قول: چطوری = چ + طو +  ر ی     زرگری:   چزطوزو ریزی    cheze tozo rizi
دیدید چه راحت بود. بازم مثال:

نقل قول: مثال = م +  ثا  ل      زرگری:     مزثازال   meze saazaal

حالا دو مثال پشت هم با یک یادآوری که بعدش میگم:
نقل قول: میتونی = می + تو + نی    زرگری:  میزی توزو نیزی   mizi toozoo nizi
کتاب = ک +  تا  ب            زرگری:   کزتازاب   keze taazaab  
(حرف " ب " ساکن است و "ز" نمیگیره. همونطور تلفظ میشه)
     یاد آوری: ببینید باید یادتون باشه که حروف را با همون صدایی که میگید تبدیل به زرگری کنید. در مثال بالا وقتی میخواهید یک واژه ای مثل " کتاب" را به زرگری بیان کنید لطفن مثل همیشه که میگید ketaab همونطور هم به زرگری بگید keze taazaab. پس نباید صداهای اشتباه تولید کنید و بگید kaze taazaab!!!  یا با کسره و ضمه های زاید به اشتباه بگید: keze tozaab!!! به همان راحتی که به فارسی میگید کتاب باید به زرگری هم بیان کنید.
حالا چند تا مثال پشت هم:

نقل قول: کی = کی + ی            زرگری:       کیزی   kizi
میگه = می + گه          زرگری:       میزی گزه  mizi gezeh
زندون = زن + دو + ن    زرگری:      ززن دوزون   zezen doozoon
بده = ب + ده              زرگری:       بز دزه    baza deze

کیزی میزی گزه ززن دوزون بز دزه!؟

چند تا مثال دیگه و پشت هم:

نقل قول: هرگز = ه + ر+ گ + ز       زرگری:      هزر گزز    hazar gezez
از = ا  ز                          زرگری:       ازز     azaz
مرگ = م + رگ               زرگری:      مزرگ     mazarg
نهراسیدم = ن + ه + را + سی + د م   زرگری:    نز هز رازا سیزی دزم
     naza haza raazaa sizi dazam
هزر گزز ازز مزرگ نزهزرازاسیزیدزم

باز هم:
نقل قول: میای بریم سینما؟      زرگری:      میزی یازای بز ریزیم سیزی نزمازا
  miziyaazaay bezerizim sizinazamaazaa

نقل قول: چرا حرف نمیزنی؟        زرگری:     چزرازا حزرف نزمیزی ززنیزی؟    chezeraazaa hazarf nezemizi zazanizi

نقل قول: شماره ی کارت ملی         زرگری:      شزمازاره زه یزه کازارتزه مزللیزی    shozomaazaarezeyeze kaazaarteze mezellizi

امیدوارم حوصله تون از مثال هایی که زدم سر نرفته باشه. الان که بصورت ضمنی نگاه می اندازم می بینم میشد بهتر و خیلی بهتر از این نوشت و آموزش داد. اما به جای این کار که الان فرصتش را ندارم، از شما میخوام که نظر و یا سوالات خودتون را برام بزارید تا در ارتباط باشیم.
     به نظرم این زبان زرگری یک زبان من درآوردیه که می تونه برای یک سری گفتگوهای سری و سیاسی به درد آدم بخوره !

--------------------------------------
زبان سوسکی-مارمولکی-مرغی-مطربی-لاتی-شنگلی-سیوزیو و....هم بود ولی خب اینو گذاشتم که نسبتا محبوب تره
یکم طولانی بود اما مطلب ه آموزشی. باس همینطور باشه
کاملا توجیحی بود
یکم بلدم ولی قاطی میکنم ^_^
(13-09-2014، 7:39)pardis11 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[ -> ]
:|
یکم بلدم ولی قاطی میکنم ^_^

اره یکم سخته
من نمی تونم به این زبون حرف بزنم  ولی خیلی راحت اگه کسی دیگه حرف بزنه ترجمه می کنم
همش ز داره
مزرسزی عزالزی بزوزدTongue
عالی بود مرسی:p318: