انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: تفسیر اختصاصی باهاتم داشم - سیجل و بهزاد لیتو
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام... اینبار با تفسیر آهنگ جدید و زیبای بهزاد لیتو و سیاوش سیجل به اسم "باهاتم داشم" در خدمت هستم...این آهنگ بسیار زیبا که مفهمومش توسط سیجل بوده، به طور ناگهانی منتشر شد...(خداییش خیلی ناگهانی بود). این آهنگ به دوستی های واقعی اشاره داره و حرف اصلیش اینه که چیزی جای دوستی رو نمیگیره...در ادامه به تفسیر بیت به بیت این آهنگ زیبا میپردازم...

.

آهنگ توسط بهزاد لیتو و سیاوش سیجل اجرا شده... بیت سازی این آهنگ با لیتو بوده و مفهموش رو هم سیجل به سر انجام رسونده... شاید اشاره ای به زدبازی باشه و اینکه دوستی ها هست با اینکه همکاری نیست... اما نمیشه همه قضیه رو متوجه این موضوع کرد... دوستی یک امر بسیار اجتماعی و عمومیه که همه افرادی که در جامعه حضور دارن تجربه اش میکنن...

در این تفسیر به بیت ها رو تکرار نمیکنیم تا از طولانی بودنش کمی کاسته بشه... و فقط به تفسیر به بیت های جدید میپردازیم...

در ضمن این تفسیر از دیدگاه خودم انجام شده و ممکنه افراد مختلف دیدگاه ها و برداشت های مختلفی از هر جمله و کلمه داشته باشن... پس به این تفسیر استناد نکنید... اگه دیدید جایی نکته ای متفاوت درباره هر بیت یا کلمه ای از آهنگ گفته شده، اون رو با این تفسیر مقایسه کنید و اونی که منظقی تر هستش رو انتخاب کنید...

.

.

اینترو (لیتو و سیجل) :

بعضیا رو میبینی تا تهش باهاتن

حتی وقتی که میزنی تو خاکی

هروری بری باهاتم داشم

آره هروری بری باهاتم داشم

آره هروری بری باهاتم داشم

اشاره به دوستی های واقعی داره...شاید در برداشت اول فکر کنیم که منظور خواننده از مصراع دوم اینه که وقتی شما کار خلافی رو پیش بگیرید اونا هم اون کارو باهاتون انجام میدن... اما برداشت بهتر و هدف موضوع میتونه این باشه که اونا پیشت هستن و راهنماییت میکنن... کنار کسی بودن صرفا به معنی همراهی اون نیست...

یه موقع به پدری به بچه اش میگه که من همیشه پیشتم... ولی منظورش این نیست که هرکاری کنی منم انجام میدم... یعنی کمکت میکنم...اگه کارت اشتباه باشه بهت میگم...

پس هرجا میخواد بذار باد بیاد

هرجا مشکلات باشن بذار باشن.. تا وقتی که من پیشتم اهمیتی نداره...مشکلات اینجا به بادها و توفان ها تشبیه شدن...

.

ورس یک (لیتو) :

(لیتو... میگه کهSmile

نمونه همین جمله رو توی آهنگ "سیاه مثل برف " داشتیم منتها اونجا به جای "لیتو" میگفت "شاعر میگه که"

در اصل منظور اینه که حرفای خودشه و این ورس به اون Concept By Sijal که توی کاور آهنگ نوشته ربطی نداره...

رفیقام میگن همش هستن بام

ولی خوب تهش میبینم هنو دست تنهام

از دوستایی میگه که فقط "ادعا" دارن و میگن همیشه هستن ولی موقع عمل، ولت میکنن و میرن...در اصل مرد عمل و عکس العمل نیستن! و تو رو دست تنها میذارن...

توی تولید نه ولی تو مصرف بام

یه داستانی خونده بودم به این شرح:

یه روزی یه مرغی میخواست نون درست کنه، میره از حیوونا کمک میخواد واسه آرد کردن و خمیر کردن و پختن... همه میگن تو میخوای درست کنی خودت انجام بده ما نگاه میکنیم... خلاصه مرغه میره نون رو میپزه و وقتی کارش تموم میشه میبینه اون حیوونا اومدن واس خوردن نون... مرغه هم میگه که حال من میخورم شما نگاه کنید!

حکایت همینه... این رفیق های ناباب توی تولید و ساختن باهات نیستن ولی توی مصرف و استفاده باهات هستن! توی پول درآوردن کمکت نمیکنن ولی توی مصرف کردنش کمکت میکنن!

موفقیت ها میان هی تو پسرفتام

میگه که هرچی اونا موفق تر میشن، من بیشتر پسرفت میکنن... یعنی اونا باعث پسرفت من میشن...

هر چی گذاشتم گفتی کم نی برامو

هرکاری که برات کردم، تشکر کردی ( فقط از زبونت استفاده کردی...یه تشکر لفظی)

ولی مث که نفهمیدی معنی مرامو

من یک بودم ازم تو کندی مقامو

بم گفتی داری تو با خونسردی هوامو

ولی مرام نداری و فقط ادعای مرامت میشه...

در ازای این همه کاری که برات کردم تو از من مقاممو گرفتی و در حقم نامردی کردی...

ولی خوب مثل همیشه خیلی راحت (با خونسردی) دروغ گفتی که هوامو داری.... (طوری که دروغ گفتن برات عادت شده و با خونسردی اینکارو میکنی)

من و تو بودیم قدیم یه تیم

فکر نمیکردم یه روز رقیب بشیم

قبلا یه تیم بودیم... باهم دوست بودیم... ولی فکر نمیکردم همه اینکارات به خاطر این بود که از من جلو بزنی و رقیب من باشی...

نه... دوست بودیم ما رو رادار هم

روی رادار بودن یعنی وقتی داشتن همدیگرو میدیدن...به عبارتی جلوی همدیگه فقط دوست بودن و در اصل فیلم بازی میکردن...

ولی خوب الان میکنی سایمو تعقیب که چی؟!

ولی خوب باز چرا دنبال منی و میگی که دوستی باهام؟!

یا

چرا بازم دشمن منی و میخوای من شکست بخورم... سایمو تعقیب میکنی که از من خبردار بشی و برام نقشه بکشی..چرا؟!

دیگه نمیخوام بشم من رو دردا لوس

دشمنو ترجیح میدم به صدتا دوست

دیکه نمیخوام واس دردام لوس بشم و گریه کنم که چرا...

دشمن داشتن بهتر از اینه که دوستایی داشته باشم که از پشت بهم خنجر بزنن و نشه بهشون اعتماد کرد...

(در اصل این یه گفته ی قدیمیه که دشمن از این جور دوست ها خیلی بهتره... چون میدونی دشمن، دشمنته ولی نمیدونی که دوستت، دشمنته...)

ولی هنو دلامون از امید پره چی میگین؟!

شمایی که شدین مگسای دور شیرینی

اینجا خطاب به کساییه که میان و از اون دوست (که نامردی کرده) بد میگن...

به اونا میگه که چی میگین شما؟ ما هنوز امید به دوستی داریم...شما مثل مگس هایی هستین که دور یه شیرینی جمع شدین...

و فقط میخواین سو استفاده کنید و بکنید از من!

ورس دو (سیجل):

طرف نمیگیرم سازمان مللی

من طرفداری علیرضا یا سامانو نمیکنم و مثل سازمان مللم چون کار سازمان ملل برقراری صلحه. 

خاکیم باهات نذار آسفالت شه ولی

کسی که خاکیه همه رو مثل خودش میدونه...اینجا سیاوش میگه تو هم مثل خودمی ولی کاری نکن که این طرز فکرم نسبت بهت عوض شه (آسفالت شه)

رفاقتو جاش باشه، تو قلبمونه

هر گلی رفیقی کاشت تو حلقمونه

میگه که ما به رفاقت ها خیلی اهمیت میدیم و توی قلبمون " کاشته " میشه...و وقتی ریشه اش توی قلبمون باشه " گلش " توی حلقمونه!

ساقه است بین ریشه گل و خود گل دیگه!!

ولی فکر نکنن دوستیا نردبونه

برن بالا از ما ها بشن مرد خونه

دوستیا نردبودن نیست که بشه بالا رفت ازش و سو استفاده کرد... و فکر نکنید اگه بالا برید ازش خیلی مَردید...

جالبه وقتی بود جفت برا خوب

نمیدادیم هیچیو ما ها مفت برا پول

جالبه وقتی که جفتمون برای خوب بودن و بهتر شدن تلاش میکردیم به پول اهمیتی نمیدادیم و چیزی به خاطرش مفت از دست نمیدادیم...

زدیم بهم شد حال دشمنا توپ

تفرقه بنداز و حکومت من... بین ما تفرقه افتاد و حال دشمنا خوب شد چون میتونن راحت شکستمون بدن..

نذار بگذره آب از سرش

بهتره که سریعتر آشتی کنیم (اشاره به زدبازی) تا نرسه زمانی که دیگه اب سر گذشته باشه و نشه چیزیو درست کرد...

بذار بدرخشه نمونه خاکسترش

وقتی بدرخشه و خاکسترش نمونه یعنی اصلا رو به نابودی نره و انرژیش بی پایان باشه که دیگه خاکستری نمونه...

و اینکه اعتقاد داره زدبازی اینجوری میدرخشه...

تکی خوب ولی هست ما بهترش

شاید تکی کارمون خوب باشه ولی با هم دیگه (پنج تا شاه و یه بی بی) خیلی بهتریم...

ارزش رفیق به نرخ روز نی

نرخ روز که دادا دل بسوز نی

اینجا خطاب به سامانه:

میگه داداش فکر نکن که رفیق ها هم مثل آدمای دیگه نونو به نرخ روز میخورن و خودت سعی نکن اینطوری شی...

چون نرخ روز که دلی برای آدم نمیسوزونه...

بدبخت اونی که تو فکرشه که خوبه

جلو دوستاش ولی سکه ی یه پوله

اینم تیکه به سامانه:
اگه خودت فکر کنی که خوبی ولی جلوی دوستات سکه یه پول باشی بدبختی...

ورس سه (سیجل):

شناختم خیلی از دوستامو تهش

الکی بودن مث سوسمارو و اشک

آره همه حیوون، بولداگ و لش

ولی نمیذاریم بشه یه روز باغ وحش

آخرش فهمیدم خیلی از دوستام مثل حیوون بودن و طییعتشون بود خوردن با نامردی...

همشون لش بودن... ولی نمیذاریم بقیه هم همینجوری شن و اینجارو باغ وحش کنن...

این خونه که ساختیم با جون و دل

نه نمیذاریم بشه داغون و ول

اشاره به زدبازی...میگه ما زدبازی رو با جون و دل ساختیم و نمیذاریم به همین راحتی متلاشی و داغون بشه...

پر از روباه ها بشه

نمیذاریم که کسی عضو جدید شه یا خود بچه ها مثل روباه، کلک بزنن...

میگیرم روزای تارو

هر کدوممونم میخوایم که سوباسا بشه

اونایی که کارتون فوتبالیستا رو دیدن میدونن که "تارو" شخصیتی بود که به دلیل اینکه پدرش دائم در سفر بود نمیتونست پیش تیم بمونه...

حالا سیاوش میگه روزای "تارو" رو میگیریم و نمیذاریم وقفه بیفته تو کارمون...

چون هممون میخوایم که زدبازی مثل سوباسا موفق باشه...

داغ پشت هم، سنگک و سنگ

این پشت هم بودنمون قاطی با داغیه... یعنی واسه اینکه پشت هم باشیم حاضر به هرکاری هستیم... مثل سنگک ها و سنگ ها که پشت هم هستن... دیدین وقتی شاطر نون رو تحویل میده همه رو میذاره روی هم؟؟ پشت هم دیگه ان...

کم پیش میاد کنیم سنگرو (سنگه رو) ترک

ایهام:

سنگر رو ترک کنیم

سنگه رو ترک کنیم...

جفتش درسته و معنی درست میده با توجه به مصراع های قبل و بعد...

اول: اون سنگه که بود پیش سنگک ها... میگه کم پیش میاد اونو ترک کنیم (کم پیش میاد هم دیگرو ترک کنیم)...

دوم: کم پیش میاد سنگر مبارزه با دشمن رو ترک کنیم...

خمپاره بخوره و ترکش بیاد

فوقش چسب زخمه نیستش دردش زیاد

حتی اگه خمپاره هم بخوره میتونیم با چسب زخم به راحتی درمانش کنیم... یعنی مشکلاتمون رو خیلی راحت حل میکنیم...

و این راه حل ها به کسی آسیبی نمیزنه...

اوترو (لیتو و سیجل):

من فکر دوستامونم

از این پاره تن تا این استخونم

یعنی من دوستام پاره تنم هستن و من به فکرشونم...

یا

همه جام فکر دوستامن...

میخوام من رُوات بمونم

وقتی کم میارم میگن نه باس بتونم

(اسم) [عربی: رُواة، جمعِ راوی]
[rovāt] = راوی

میگه که وقتی کم میارم دوست دارم "راوی" بمونم و فقط برای دیگران تعریف کنم...

ولی همون دیگران میگن که باید بتونی و کم نیاری و بهم امید میدن..

نمیذاریم ما بدی پیش بیاد

روزگاره آره ولی پیش میاد

ما دوست نداریم بدی پیش بیاد ولی خوب روزگاره و نمیشه کاریش کرد...

مهم اینه همه محکم و قوی

باهم رد کنیم معضلو سریع

چیزی که مهم اینه که ماها بتونیم محکم و قوی باشیم و مشکلات رو به سرعت حل و رد کنیم...
خدایی خودت معنیش کردی؟Smile
نه .. منبع رو یادم رفت بزنم ← Bozorg.blog.ir
(23-06-2015، 21:12)✘✘ SiLhOuEtTe✘✘ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[ -> ]
(23-06-2015، 19:33)a.y.e.h نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[ -> ]
(21-06-2015، 23:56)✘✘ SiLhOuEtTe✘✘ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[ -> ]
خب خنگ نیستیم که اینارو میفهمیم:|

مثلا تیکه ی من و تو بودیم قدیم یه تیم فکر نمیکردم یه روز رقیب بشیم
داره به یکی تیکه میندازه._.
کاش میگفتی منظورش باکیه!!

مرسی(:

به سامانه دیگه =))
فک کنم البته ....

خواهش 

نه بابا با سامان ک مشکلی نداره
یکی دیگس.....!

دقیقا نکته همینه...‌ بهزاد و سیاوش با هیشکی مشکلی ندارن .__.
شاید اصن تیکه نباشه
عالی بود این اهنگ .. کاش میفهمیدیم منظورش با کیه