انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: ریاضی تجربی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام به تجربی های عزیز!

خوب از این تاپیک هم پیداست که انگار درس ریاضی خیلی طرفدار نداره ولی خوب باید بگم اولاً که درس ریاضی واقعاً اون جور که فکر می کنید نیست،فقط پشتکار و صبر می خواد.دوماً توی کنکور نباید از دستش بدین.حداقل که می تونید ۱۵-۲۰ درصد بزنید!درسته خیلی درصد کمیه ولی همین درصد کم هم بد نیست که به راحتی به دست میاد و تلاش زیادی نمی خواد(چون هر سال میشه چند سوال ساده رو پیدا کرد مخصوصاً آمارها) و به هر حال بهتر از درصد صفر هست.

خوب شاید خیلی از مشکلات ما توی ریاضی برمی گرده به مشکلات پایه ای!از اون جایی که مباحث ریاضی هم پیوسته هستند وقتی توی یک مبحث پایه ای مشکل داریم نتیجش رو در مباحث مرتبط با اون ها می بینیم.پس اگر توی مبحثی مشکل داشتید نیم نگاهی هم به مباحث پیش نیازش بندازید که ببینید توی اون ها مشکل نداشته باشید.

خوب مثلاً حد و پیوستگی و مجانب مباحث مرتبطی هستند که پایه همشون حد هست.حالا پایه حد چی می تونه باشه؟شاید کمتر کسی بدونه چون هیچ معلمی تا حالا ندیدم بیاد روی این کار بکنه به جز آقای سادات که فکر کنم توی برنامه فرصت برابر گفت و همچنین خود کتاب درسی!(من علاقه خاصی به کتاب های درسی در همه دروس دارم.)خوب پیش نیاز حد،دنباله هندسی هست.خوب شاید اصلاً به درد یک دانش آموز تجربی نخوره که این رو بدونه حالا نمی دونم ریاضی ها این ها رو می خونند یا نه ولی دونستن این مطلب برای افرادی که دنبال درصدهای عالی هستن شاید لازم بشه چون ممکنه یک سوال مفهومی طرح کنند.(اما طراح ها هم این قدر ظالم نیستن.)حالا خود دنباله ها هم که عددی و هندسی هستن و مجدداً پیش نیازهای دیگه!

خیلی از ماها تقسیم اعداد اعشاری برامون کار سختی هست درحالی که این موضوع مربوط به راهنمایی هست و اگر اون سه مدل گفته شده در راهنمایی رو به خوبی بلد باشیم که خارج قسمت ها در چه حالت هایی یکسان هست کارمون خیلی ساده میشه.البته من خودم اگر دیدم ساده نیست اول به صورت عدد علمی(البته خیلی علمی که هیچ ممیزی نداشته باشه!) می نویسم و بعد حلش می کنم.

همچنین مثلاً خود من اون روش جذر گرفتن که در راهنمایی آموزش میدن در حال حاضر بلد نیستم و باید مرور کنم.ریاضی تجربی 1

یه پیشنهاد توی حل تست ها،در مرحله اول و دوم نرید به سراغ ساده کردن اعداد و سعی کنید این مرحله ساده کردن رو تا اونجا که می تونید به مراحل بعد بندازید چون معمولاً اعداد با هم ساده میشن.گول نخورید ساده کنید که وقتتون هدر بره.

خوب به هر حال درس ریاضی هم مثل قبل نیست و به سمت مفهومی شدن داره پیش میره اما هنوز میشه سوالات کلاسیک رو پیدا کرد که کم نیستن.پس زیاد دنبال حاشیه که مفهومی شده نباشید.(سوالات کلاسیک=درصد خوب)البته از امسال که منبع،کتاب جدید بود و کتاب جدید هم بسیار غنی؛سهم سوالات مفهومی حتماً بیشتر شده!

اگر دنبال یه درصد مناسب هستید با همون آموزش های کلاسیک هم می تونید بهش برسید اما درصدهای متوسط و رو به بالا آموزش مفهومی می طلبه که وقت گیر هست و حوصله بیشتر می خواد.

حالا یکم جزیی تر بپردازیم به خود ریاضی تجربی در کنکور که به طور عمده شامل آمار و هندسه و ریاضیات هست.

آمار ساده ترین بخش ریاضی کنکور هست که معمولاً ۲ یا ۳ سوال رو به خودش اختصاص میده که در دو سال اخیر هم یکی از سوال های آمار خیلی هلو طرح میشه!شاید برای این که درصد منفی ریاضی رو به درصد مثبت تبدیل کنند. خوب واقعاً درس ساده ای هست و با کم ترین تلاش میشه تضمین کرد که به احتمال زیاد از پس تستاش برمی آیید!مگر این که سوال واقعاً سختی طرح بشه.

خوب آمار نیازی نیست براش کتاب جدا بخرید و معمولاً همان بخش اختصاص یافته در کتاب های جامع به آمار کافی هست.من خودم تست های آمار خیلی سبز رو حل کردم(که به جز چند سوال از قسمت تکمیلی و چند سوال دیگه بقیه سوال هاش آنچنان سخت نیست.این ها هم که سخت بودن چون بعضی هاشون ترکیبی بودن مثلاً در یک سوال از یک نکته آنالیزترکیبی استفاده کرده.)البته کتاب سفید گاج هم کتاب خوبیه که خودش چکیده مطالب رو هم برای جمع بندی در آخرش اورده.خوب بد نیست که کتاب رو هم بخونید اما باید این کار رو در سال سوم کرده باشید و مطالب مهم هر فصل که ممکنه تست های حفظی ازش طرح بشه رو مشخص کرده باشید.البته این رو برای اطمینان گفتم که یه وقتی تست حفظیش رو از دست ندید.

در مورد هندسه با ماهنوش موافقم که گاهی اوقات سخت ترین تست های ریاضی تجربی رو به خودش اختصاص میده و همیشه چهار تست داره.نمی دونم چرا یکی از تست های هندسه رو هلو نمیدن خوشحال بشیم!خوب هندسه هم نیاز به کتاب جداگانه نداره و همون کتاب جامع کافیه.البته مجدداً کتاب سفید گاج عالی هست اما نه برای یک کسی که وقت تنگی داره برای کسی مناسبه که بخواد هندسه رو در همون سال دوم حالش رو بگیره و پر از نکات تستی و فرار هست که می تونه گیج کننده باشه.به نظر من بهترین موقع خوندن هندسه تابستون هست که ببینید آیا می تونید باهاش کنار بیایید یا نه و اگر آره در طول سال کم کم تست کار کنید و به عمق مطلب برسید.تمرینات کتاب در درس هندسه خیلی مهم هست.من خودم امسال نرسیدم هندسه رو بخونم البته خوندم اما فصل اولش!ولی اون جور که میگن اگر می خواید بعضی قسمت هاش رو بخونید فصل چهارمش رو از دست ندید و کلاً هر مطلبی که در رابطه با مثلث ها هست از تشابه و فیثاغورس گرفته تا مساحت و ارتفاع و .. و چند ضلعی های منتظم رو بخونید.

اما بخش اصلی ریاضیات که شامل ریاضی ۲ و ریاضی ۳ و ریاضی عمومی میشه.(اگر مشکل پایه ای دارید ریاضیات ۱ رو هم مرور بفرمایید.چون واقعاً مباحث مهمی داره:حل معادله درجه یک و دو/مقدمات مثلثات/توان و جذر/تجزیه و…)(خود من یک نوع از تجزیه رو که در سال اول یاد داده بلد نبودم و امسال معلممون یادمون داد چون توی تمرینات ریاضی عمومی نیاز داشتیم.)خوب در ریاضیات خیلی مهمه سر کلاس درس رو یاد بگیری وگرنه باید زمان بیشتری رو بذاری.بهتره که مبحثی خونده بشه مثلاً فصل مثلثات دوم و یه قسمتی که در سوم هست و حل معادلات مثلثاتی که امسال به کتاب ریاضی عمومی اضافه شد رو با هم بخونید.به نظر من اول جزوه دبیر رو یاد بگیرید،بعد یکم تست حل کنید ببینید اگر از پس تستا بر می آید که برید جلو و بعد با مطالعه پاسخ نامه تست ها آموزش کامل میشه اما اگر نشد باید به فکر یه منبع آموزشی هم باشید.

اگر ریاضی ضعیفی دارید:با مباحث ساده شروع کنید+جزوه دبیر رو نادیده نگیرید+بیشتر تست های کنکور گذشته رو کار کنید.

اگر ریاضی متوسطی دارید:سعی کنید تمام مطالب رو پوشش بدید+جزوه دبیر+تست های کنکور+تست های تالیفی رو یه نگاه بندازید.

اگر ریاضی عالی دارید:بیشتر مطالب رو مسلط بشید+تست های کنکور رو تحلیل کنید و دام آموزشی رو کشف کنید+ببینید تیپ تستی هست که طرح نشده+با تست های تالیفی دست و پنجه نرم کنید اما زیادی درگیرش نشید+کتاب درسی رو از دست ندید.

کتاب درسی خیلی نکات قشنگی داره و به دانش آموزهای عالی توصیه می کنم.نکات ریزی که معلم های کنکور با کلی منت به خورد بچه ها میدن.البته واقعاً نیاز به نگاه تیزبین داره.مثلاً در کتاب های دبیرستان حرفی از تقارن در صفحه مختصات دکارتی زده نشده اما از این موضوع در فصل کاربرد مشتق استفاده شده و بسیار بسیار نکات دیگه!

یه بار یکی از دوستام گفت ممکنه یه تست ترکیبی از سه درس آمار و هندسه و ریاضیات بدن،بیچاره از بس شنیده بود مفهومی شده ترسیده بود،فکر نکنم هنوز به اون جا رسیده باشیم،پس خیالتون راحت باشه.

در مورد کتاب های جامع من مهروماه و خیلی سبز رو آشنایی دارم.مهروماه رو به خیلی سبز ترجیح میدم.چون هم درسنامه های کاملی داره و هم تست های خوبی داره.خیلی سبز اونقدرها هم توپ نیست فقط اسمش بزرگ شده سوال های ایده دارش هم که میگن همه از کتابه که به درد هر کسی نمی خوره و من هم توصیه کردم خود دانش آموز عالی خودش بره سراغ کتاب و پیدا کنه!

و یک سری موارد پراکنده دیگه:

۱.دو مورد هست که توی کتاب تجربی بهش پرداخته نشه اما خیلی کارگشاه هست.سعی کنید هم ارزی ها و هوپیتال رو یاد بگیرید و در حل سوالات فراموش نکنید.(من امسال هوپیتال رو فراموش کردم و یک تست رو از دست دادم.)(یه سوال هم در مورد هوپیتال دارم اگر کسی می دونه بهم بگه خیلی برام سواله:اگر یه بار هوپیتال گرفتیم و بازم مبهم شد آیا باید حتماً دوباره هوپیتال گرفت یا اگر اون موقع روش های رفع ابهام جواب میده می تونی ازشون استفاده کنی؟در واقع سوالم اینه که اگر یه بار هوپیتال گرفتی تا وقتی به جواب برسی باید از هوپیتال استفاده کنی یا مثلا میشه بار اول هوپیتال گرفت و حالا که مبهم شده و از طرفی بلدی این رو رفع ابهام کنی رفع ابهام کرد!)

۲.زمان ریاضی کنکور رو فقط به همون درس اختصاص بدید(حالا می تونید ده دقیقش رو یه جای دیگه هم استفاده کنید اما بیشتر نشه.) در اون زمان به دنبال حل همه سوالات نباشید و بهتره به دنبال حل سوالات ساده و اونهایی که بلدید باشید.روزهای آخر که آزمون جامع میدید حتماً دستتون میاد که در اون زمان می تونید به چند سوال پاسخ بدید و این می تونه خیلی بهتون کمک کنه و استرستون رو کم کنه.

۳.بعضی مباحث بیشتر از این که تست بزنید باید روی مفهوم مسلط باشید تا هر تستی بدن بتونید حل کنید اما بعضی مباحث نیاز داره که تست های زیادی کار کنید.مثلاً تابع از مباحثی هست که باید مفهوم رو مسلط باشید و کمی تست که با انواع سوالات مطرح آشنا بشید کفایت می کنه اما مثلثات باید خیلی تست حل کنید.(نفر اول ریاضی ۹۰ این رو گفت و من الان می تونم تاییدش کنم.)من می تونم نوید یک تست بسیار مفهومی از تابع که به نظر من مربوط به ریاضی ۲ هست رو در ریاضی خارج از کشور ۹۱ بهتون بدم.حل اون تست واقعاً لذت بخش بود.

۴.یاد گرفتن هندسی ریاضی رو فراموش نکنید چرا که خیلی جاها بهتون کمک می کنه و جدیداً در کنکور بهش توجه وی‍‍‍ژه ای هم میشه!

۵.از صورت تست ها نترسید،بعضی تست ها در حالی که صورت ترسناکی دارند و در اولین نگاه سخت به نظر می رسند اونقدر ساده هستند که حیفه از دستشون بدید.این جور تست ها رو نشانه گذاری کنید که اگر تونستید برگردید و حلش کنید.

۶.بهتره در هر مبحث با تیپ تست هایی که بیشتر سوال میشه آشنا باشید اما نباید ریاضی رو حفظ کرد.هر ساله سوال جدید دارند!اما یک نکته هست که بعضی اساتید و کتاب ها میان مثلاً یه روش خاص رو برای یه تیپ خاص از تست ها آموزش میدن.زیاد روی این جور مباحث تکیه نکنید چون تضمینی وجود نداره سر جلسه کنکور و اون همه تنش اون نکته یادت بیاد.بیشتر موارد کلی رو یاد بگیرید!البته می تونید این تیپ های خاص رو نشانه گذاری کنید یا در دفتر خاصی بنویسید که در روزهای آخر یه مرور بکنید که اگر اومد حل کنید.هر ساله چند تست از این گونه تست ها طرح میشه که البته نباید به امید این تست ها به سرجلسه رفت چون بعضی از این گونه تست ها ممکنه جدید باشند و فقط یه معلم کارکشته متوجه میشه.

۷.شنیدم کتاب ریاضیات نوبل تجربی کتاب سختی هست.یه کتاب دیگه هم هست که بچه های ریاضی بیشتر باش سروکله می زنند تا تجربی ها که کتاب پایش میگن خوب و سخته(الان اسمش یادم نیست ولی جلدش قرمزه!)استاد افشار هم که همیشه کتاب گامای آقای منتظری رو توصیه می کنند اما من ندیدم.البته سی دی های ایشون هم هست و همچنین چون اهورا گفت کتاب جامع تخته سیاه نوشته آقای سادات هست از اون جایی که کارش درسته حتماً کتاب خوبی هم داره.

۸.تمرین های کتاب رو از دست ندید.امسال هم در کنکور خارج از کشور و هم داخل کشور سوالاتی از تمرینات کتاب داشتیم.اگر نیاز به پاسخ تمرینات دارید من کتاب های انتشارات گسترش رو پیشنهاد می کنم اما نه کل دروس بلکه کتاب هایی که تک درس مربوط به ریاضی هست.اون کتاب ها آموزش هم داده اما به درد کنکور نمی خوره.من سال دومش رو داشتم به جز فصل آنالیز ترکیبیش از بقیش راضی بودم.البته بعضی وقت ها توی پاسخ تمریناتش تمام مراحل رو ننوشته و حساب کرده که مثلاً این مرحله رو باید بلد باشی،برای همین ممکنه بعضی ها به مشکل بخورند یا در مواردی راه حل آسان تر هم وجود داره.(راستش من خیلی دنبال پاسخ تمرینات دوره ای پایان فصل مقاطع مخروطی هستم.معلم هم بها نداد.من که نتونستم حلشون کنم اما زیاد وقت هم نگذاشتم.البته هنوز از این سوالات تست طرح نشده.به نظرم در این قسمت از هندسه پایه هم باید کمک گرفت برای حلشون و حسابی ترکیبی هست و اثبات هم داره.خلاصه حل کردید به من هم بدید.)

۹.خوب تا حالا از اثبات توی کنکور سوال طرح نشده اما نیم نگاهی به اثبات ها داشته باشید بد نیست،شاید سر جلسه فرمول یادتون رفت و مجبور شدید بشنید و اثبات کنید.

۱۰.در مورد “برد” که ماهنوش اشاره کرده باید بگم توی ریاضی دو جدید بیشتر بهش پرداخته شده که منبع تجربی ها هم هست اما خوب در حد رشته ریاضی نمی خونیم.

۱۱.به نظر من باید ابتدا آموزش کامل و مفومی باشه بعد برید به سراغ تست!البته منظورم این نیست که ابتدا همه رو مسلط بشید.حداقل یه بار سعی به یاد گرفتن بکنید و بعد برید سراغ تست و در حین حل تست اگر بلد نبودید دوباره برگردید و بخونید و در همین روش کامل یاد می گیرید.

۱۲.به نظر من خودتون رو درگیر تعدد کتاب نکنید.فقط یک کتاب جامع بگیرید و تا آخر با اون کار کنید.مطمئن باشید زمان اضافه نمی یارید.البته فکر نکنید وقتی یه کتاب رو تموم کردید همش رو یاد گرفتید و باید برید سراغ کتاب جدید بلکه باید برگردید و دوباره از اول شروع کنید بعد از بار دوم حالا شاید کامل یاد گرفته باشید.من که اصلاً با این توصیه موافق نیستم که ابتدا این کتاب رو بخون بعد که تموم شد یه کتاب سطح بالاتر!بلکه یک کتاب خوب مثل مهروماه(از نظر من) از اول تا آخر!(حالا ممکنه برای هر کسی یه کتابی خوب باشه.)

۱۳.بعضی ها مثلاً برای مثلثات کتاب جداگانه می خرند که در این باره کتاب آبی یا سبز قلمچی(نمی دونم کدوم) خوب کار کرده اما مگر چقدر وقت دارید؟مثلثات رو در حد همون کتاب های جامع بدونید کافیه و مشکلتون رو در مواردی از مباحث دیگه که به مثلثات نیاز دارید حل می کنه.مثلثات بیشتر وقت ها در ترکیب با مباحث دیگه مثل حد،مشتق، جزصحیح و قدرمطلق و… سوال میشه!

۱۴.همون طور که ماهنوش گفت مقاطع مخروطی نیاز به تلاش زیادی داره چون نکات زیادی داره و نمیشه تستش رو تضمین کرد اما حداقل در حد موارد ساده بلد باشید شاید ساده طرح بشه.کاربرد مشتق و انتگرال هم همین طور هست.در مورد احتمال خوب نمیشه گفت نکته دار و سخت هست بلکه زیر مبحث هاش به هم نزدیک هست و باید تسلط خوبی داشته باشید تا تشخیص بدید که تست مربوط به کدام مبحث میشه و اون راه حل رو انتخاب کنید.من خودم مشکلی که با احتمال داشتم این بود که مثلاً سوال مربوط به احتمال کل بود ولی من از روش های دیگه حل می کردم.احتمال کم کم داره سخت میشه.

۱۵.کتاب ریاضی عمومی گاج رو من هم دیدم و با ماهنوش موافقم کتاب خوبی هست و خیلی خوب کار کرده و انواع تست ها رو پوشش میده اما خیلی زمان بر هست.(البته من چاپ قدیمش که سفید بود رو دیدم و استفاده کردم.)

۱۶.فکر نکنید من همه این کتاب هایی رو که گفتم داشتم.بیشتر این کتاب ها رو کتاب خونه مدرسمون داشت و من استفاده می کردم.نگید خودش هزارتا کتاب داشته بعد به ما میگه یکی بخر!

۱۷.خوب اهورا پرسیده بود که چطور هم درصد بالای زیست داشته باشیم و هم ریاضی؟خوب توصیه من این هست که یک دانش آموز تجربی باید در طول سال با هر دو درس درگیر باشه اما در طول سال زمان بیشتری رو به ریاضی بده و کمتر زیست، چرا که ریاضی زمان بر هست و آموزشش وقت می گیره اما زیست کافیه در طول سال با کتاب در رابطه باشی که مطالب یادت نره و چیزی که خیلی مهمه این هست که در زمان جمع بندی نصف زمانت رو به زیست اختصاص بدی و حسابی کولاک کنی و فقط ریاضی رو مرور می کنی.فکر می کنم با این روش نتیجه عالی بگیرید.

۱۸.مجدداً اهورا پرسیده(اینجا دنبالش نگردید یه جا دیگه پرسیده) آیا اگر مهروماه بخونم دیگه خیلی سبز لازم نیست.من که میگم نه و مهروماه کافیه،مگر هر سال چند سوال ایده دار طرح میشه؟اگر حتی سر جلسه از پس اونها هم برنیای با حل کردن بقیه درصد خوب و عالی می گیری.

۱۹.در مورد زمان بندی سر جلسه هم بگم فراموش نکنید که وقت هر درس رو فدای دیگری نکنید.حالا زیست مهمه و حتی ۱۰ دقیقه هم بیشتر بهش وقت دادید اشکال نداره اما درسای دیگه رو ترجیحا در زمان خودشون حل کنید و حتی سعی کنید از دروس دیگه هر کدوم ۵ دقیقه ذخیره کنید تا در آخر ۲۰ دقیقه داشته باشید که تصمیم بگیرید به کدوم درس بپردازید.دنبال حل کردن تمام سوالات نباشید.سوالات رو با ضربدر و منفی و مثبت از هم جدا کنید.ریاضی درصد ۵۰ عالی و بالاتر فوق العاده هست.پس از درصدهای کمتون ناراضی نباشید تلاش کنید پیشرفت می کنید.

۲۰.در مورد سوال دیگه اهورا نمی دونم که ریاضی رو کی باید تموم کرد اما می دونم اون اواخر تثبیت مطالب بهتر از آموزش مطالب جدید هست.در مورد دوره که پیشنهاد می کنم وقتی هر مبحث رو خوندید و تستاش رو حل کردید حتماً توی ذهنتون مواردی مهم به نظر می رسه اون ها رو یادداشت کنید و سعی کنید در هر مبحث تمام فرمول های لازم(نه اضافی) رو بنویسید تا بعداً دوره کنید.اما کتاب جمع بندی مهروماه کتاب بدی نیست و همچنین دریافت داره همایش ریاضی تجربی رو چاپ می کنه که مطمئنم عالی هست و می ترکونه.

چقدر طولانی شد!دیگه نمی دونم چه اطلاعات دیگه ای می تونه بهتون کمک کنه!امیدوارم کامل باشه.

موفق باشید.