انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: خوآندنی هـا بـا فلشخور (: !
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2 3 4 5
در «خواندنی ها» قصد داریمـ شما را با تازه های دنیای کتاب آشنا کنیمـ. امیدواریمـ که این کوشش مختصر به شما در انتخاب

کتاب های مورد نظرتان یاری کند.. !

فلسفه ترس

لارنس اسوندسن

ترجمه ی خشایار دیهیمی

نشر گمان

چاپ اول 93

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خوآندنی هـا بـا فلشخور (: ! 1

نشر گمان به تازگی شروع به انتشار مجموعه ی «تجربه و هنر زندگی» کرده است که «فلسفه ترس» جلد پنجم این مجموعه است.

در معرفی این مجموعه آمده است: «فلسفه فقط رشته ای دانشگاهی نیست که در دانشگاه خوانده شود فلسفه به همه

تعلق دارد و همه ی ما از کودکی سوالاتی مطرح می کنیم که جنبه فلسفی آشکاری دارند. این سوال ها و پاسخ های آنها

«راه زندگی» هرکس را معین می کنند این مجموعه به مسائلی فلسفی از همین دست می پردازد که همه ی ما به نوعی

در زندگی با آن مواجهیم از سوال های کلی نظیر «معنای زندگی» و «خوشبختی» گرفته تا مسائل جزئی تر نظیر درد،

بخشودن، ترس، ملال، حسدو.... زبان این کتاب ها فنی نیست و همگان می توانند آنها را بخوانند.

«چرا با عشق به اندازه ی ترس به دلم راه نمی یابد؟»

«ترس صرفاً چیزی نیست که ما بر خلاف خواستمان در معرضش قرار می گیریم. با ترس علاوه بر این غالباً چیزی است که ما

داوطلبانه خودمان را در معرضش قرار می دهیم تا بلکه به کمک آن بتوانیم از زندگی روزمره ی ملال آور مبتذل فراتر برویم»

این کتاب 7 فصل دارد درفصل اول شرح و گزارش مختصری از «فرهنگ ترس» به دست می دهد. در فصل دوم توصیف این است

که ترس چه جور پدیده ای است در فصل سوم به بررسی نقش ترس در جامعه ی خطر خیز می پردازد.و.... سرانجام در فصل

پایانی به این می پردازد که آیا می توانیم جو ترسی را که امروز ما را احاطه کرده بشکنیم یا نه؟

خاطرات اردی بهشت (یک داستان)

جعفر مدرس صادقی

نشر مرکز

چاپ اول 93

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

«خاطرات اردیبهشت» دربرگیرنده 31 بخش است و خاطرات مرد میانسالی را بازگو می‌کند که همسرش را از دست داده و با

دخترش زندگی می‌‍‌کند. هرچند این کتاب به بازتعریف خاطرات شخصی اختصاص دارد اما نویسنده با به کارگیری عناصر

داستانی، یک داستان بلند خلق کرده انزوای انسان مدرن، مقوله‌ای است که مدرس صادقی در این داستان هم مانند برخی

آثارش به آن پرداخته و «خاطرات اردی‌بهشت» را با درونمایه‌ای اجتماعی، از زبان یک راوی درونگرا، روایت کرده است

مدرس صادقی «خاطرات اردی‌بهشت» را سال 1387 به ناشر سپرد و این رمان پس از 6 سال مجوز چاپ و نشر گرفت

برشی از خاطرات اردی بهشت:

نوشین کاغذهایی را که اوراق شده بود دسته کرد هل داد به سمت من، گفت راستش، وقتشو ندارم. اگه چهل پنجاه صفحه

بود باز یک چیزی سه هزار صفحه مطلبه. گفتم خب باشه نکن. اصلن کاری به این کار نداریم. من تنها زندگی می کنم یه

آپارتمان سه خوابه دارم که برای من خیلی بزرگه مگه نگفتی که از تایپ کردن بیزاری؟ بیا پیش من بمون. دیگه لازم نیست کار

کنی و اجاره هم لازم نیست بدی من خودم به¬ت حقوق ماهیانه می دم. هیچ کاری به کارت ندارم از صبح تا شب هرجایی

که می خواهی برو فقط هرشب بیا پیش من.

خندید گفت نه

گفتم اگر دوست داشته باشی، با هم ازدواج می کنیم که هیچ حرفی توش نباشه گفت من هنوز شوهر دارم. مگه نگفتم

به¬ت؟ کیفش را برداشت. نگاهی انداخت بیرون. گفت دیگه باید برم شب شده.

گفتم می شد گاهی وقتها ببینمت؟ همین جا، توی همین کافه، یا هرجایی که تو بگی

گفت نه کافه، بعد سینما، بعد می ریم پارک قدم می زنیم، بعد دستهای منو می گیری، بعد اعتراف می کنی که خیلی

دوستم داری، بعد وادارم می کنی که تایپ کنم. وقتی هم دارم تایپ می کنم می آیی بالای سرم وای می سی که مثلن

تصحیح کنی، بعد دستت تصادفن می خوره به سینه هام، بعد بغلم می کنی، بعد می بوسیم، بعد کارمون می رسه به جاهای باریک..
شما مردها همه از دم عین همین..

استالین

ادوارد رادزینسکی

ترجمه آبتین گلکار

نشر ماهی

چاپ اول پاییز 93

نویسنده کیست؟

ادوارد رادزینسکی، ادیب و مورخ روس، در 23 سپتامبر 1936 در مسکو به دنیا آمد. پدرش نیز نمایش نامه نویس بود. فعالیت ادوارد تا پیش از دوره پروستریکا و فروپاشی شوروی بیشتر جنبه ادبی داشت. رادزینسکی از اواخر دهه هشتاد میلادی به نگارش کتاب های تاریخی روی آورد به ویژه زندگی نامه هایی برای مشاهیر تاریخ روسیه نوشت، به سرعت جای خود را در بازار کتاب روسیه باز کردند و به بسیاری از زبان های دیگر ترجمه شدند از میان آثار می توان به زندگی نامه استالین، تزار نیکلای دوم و راسپوتین اشاره کرد....

ویژگی بارز نوشته های تاریخی رادزینسکی نثر پر توان و پر کشش اوست. او با تسلطی که به نویسندگی و فوت و فن و خلق نمایش نامه و فیلم نامه دارد، به روایت تاریخی خود نیز شور کششی می بخشد که در آثار تخصصی علم تاریخ کمتر شاهد آن هستیم.

از کوچه سام   (نقد فیلم های ایرانی و خارجی)

هوشنگ گلمکانی

نشر مرکز

چاپ اول 93

هوشنگ گلمکانی:

این ها گزیده هایی از حاصل چهل سال فعالیت حرفه ای ام در مطبوعات است که بیشترش در زمینه سینما بوده و این جلد در (دو دفتر) از میان نقد فیلم های ایرانی و خارجی انتخاب شده و جلد بعدی حاوی مطالبی در زمینه های دیگر است؛ سینما چه حرفه ی دل پذیر و شگفت انگیزی! حاضر نیستم آن را با چیز دیگری عوض کنم. بیش از سی سال از این کارنامه ی چهل ساله در کوچه ی سام گذشته است. خیابان حافظ منطقه ی یازده تهران

در ستایش عشق

آلن بدیو

ترجمه مریم عبدالرحیم کاشی

چاپ اول 93

انتشارات ققنوس

عشق، عشقی که ما می شناسیم، در معرض تهدید است. دنیای مدرن مغلوب مصرف گرایی است. دنیایی است که قراری عاشقانه ی آنلاین، عاشقانه ای بی خطر را وعده می دهد و عشق اغلب اوقات نوعی میل و لذت گرایی تلقی می شود.

«در ستایش عشق» رساله ی آتشین و پر شور آلن بدیو در دفاع از عشق است. در کتاب آلن بدیو فیلسوف بلند آوازه فرانسوی با توسل جستن به اندیشمندانی برجسته از کی یر کگور و دوبوار گرفته تا پروست و لاکان، ما را ترغیب می کند که از عشق نترسیم. بلکه آن را چون ماجراجویی شکوه مندی ببینیم که دست آخر ما را از وسواس فکری نسبت به خود می رهاند. به قول آرتور رمبو، «عشق را باید از نو ابداع کرد»
 شمـارهـ 2 خواندنی آ ..

در این شماره از خواندنی ها با معرفی یک کتاب تازه در حوزه روان شناسی، دو رمان جدید، یک پژوهشی فلسفی درباره ی

اینترنت، کتابی درباره تاریخ معاصر خاورمیانه و سرانجام با نمایش نامه ای از

هاینریش بل با ما همراه باشید ._. ..

عشق و اراده

رولو می ..

ترجمه دکتر سپیده حبیب ..

نشر دانژه

چاپ اول 93

نویسنده کیست؟

رولو می، در شهر آدا، در ایالت اوهایو آمریکا متولد شد به زعم آن که پدر و مادرش از تحصیلات کافی برخوردار نبودند و انگیزه

لازم برای کسب علم وجود نداشت از دانشکده ابرلین کارشناسی هنر و در سال

1928 از مدرسه علمیه با درجه لیسانس الهیات فارغ التحصیل شد. رولو می پس از تحصیل در مدرسه روان پزشکی ویلیام

آلانسون به حرفه روان کاوی مشغول شد سرانجام او در سال 1949 نخستین فارغ

التحصیل دکتری روان شناسی بالینی از دانشگاه کلمبیا بود.

درباره ی کتاب

این کتاب یکی از برجسته ترین آثار رولو می است و به تعبیر خودش محصول 30 سال تامل و جستجوی او در مورد دو خصیصه

بنیادی روح انسان است. در نگاه او عشق و اراده گرچه پیش تر موجب رفع

مشکلات می شدند امروز خود معضل به حساب می آیند. او در این اثر همه ی لایه های عشق و مراتب جلوه های آن را می

کاود و به این نتیجه می رسد که چون عشق را گم کرده ایم به فنون سکس ورزی روی

آورده ایم. اراده نمی کنیم چون می ترسیم اگر کسی یا چیزی را بگزینیم، چیز یا کس دیگری را از دست بدهیم.

بی نام

جاشوا فریس

ترجمه لیلا نصیری ها

نشر ماهی

چاپ اول 93

نویسنده کیست؟

جاشوآ فریس از جوان­ترین و مطرح‌ترین نویسندگان حال حاضر امریکا است، جاشوآ در سال 1974 متولد شده است، بین گرفتن

لیسانس زبان انگلیسی و فلسفه و ادامه تحصیل در رشته هنر مدتی در یک شرکت

تبلیغاتی کار می‌کرد. اولین داستانش در 1999 در آیوا ریویو منتشر شد اما با انتشار کتاب «آنگاه به پایان رسیدیم» درباره

زندگی کارمندان یک شرکت تبلیغاتی به شهرت رسید، کتاب نقدهای مثبتی زیادی

گرفت و در سال 2007 جایزه همینگوی را از آن خود کرد و در مرحله نهایی جایزه کتاب سال هم قرار گرفت. «بی نام» عنوان

دومین کتاب جاشوآ فریس است.

«داشت خانه و زندگی اش را از دست می داد. آن لذت ناب حمام کردن را، آن قابلمه های مسی را که بالای سکو و وسط

آشپزخانه آویزان بود، خانواده اش را. میان چارچوب در ایستاد و به دقت همه چیز را

ورنداز کرد. قدرشان را ندانسته بود چطور این اتفاق افتاده بود؟ به خودش قول داده بود قدر همه چیز را بداند و حالا یادش نمی

آمد این قول را چه روزی فراموش کرده بود. آیا این بار می توانست از پس اش

بربیاید؟»

پادشاهان نفت (چگونه ایران، آمریکا و عربستان سعودی توازن قدرت در خاورمیانه را تغییر دادند)

اندرو اسکات کوپر

ترجمه غلامرضا کریمیان

نشر اشاره

چاپ اول 93

این کتاب، تاریخ کامل رقابت های سخت کشورهای خاورمیانه در عملیات تولید، خرید و فروش نفت را در بر می گیرد. همان

طور که اطلاع دارید مذاکرات علنی و غیر علنی انجام شده در جلسات برای عقد

قرارداد های سیاسی و بازرگانی بین دولت ها به طور کامل ضبط یا یادداشت برداری می شوند. سپس این یادداشت ها به

مدت سی سال در آرشیو محرمانه ی وزارت خانه ها نگهداری می شوند. این کتاب نیز

در اثر تلاش های نویسنده از آرشیو وزارت خارجه آمریکا و مصاحبه با منابع مختلف دیگر تهیه شده است. بحران انرژی در دهه

70 میلادی به صورت مبارزه بر سر قدرت میان شخصیت هایی همچون ریچارد

نیکسون (رئیس جمهور وقت آمریکا)، شاه، شیخ احمد زکی یمانی و.... درآمده بود. این کتاب به بررسی چگونگی طلوع و

افول سلطنت ایران با بازار نفت و رقابت بین ایران و عربستان سعودی می پردازد.

مسافرخانه، بندر، بارانداز

احمدرضا احمدی

نشر ثالث

چاپ اول 93

احمدرضا احمدی شاعر مشهور به تازگی دومین رمان خود را منتشر کرده است.

برشی از مسافرخانه، بندر، بارانداز

ساعت از دوازده شب گذشته بود، خوابم نمی برد اتاق گرم بود، شرجی هم مثل همیشه دشمن من بود. شماره تلفنش را

گرفتم، صدای جاری شدن آب می آمد. تلفن مثل همیشه روی دستگاه پیغام گیر بود. آرام آرام

با غصه گفتم: «در این روزگار پر هیاهوی حفر شده در ناامیدی مرا رها نمی کند شقیقه هایم هنوز بوی جوانی دارد که

عاشق دختری روس بودم. قدی بلند داشت و گیسوانی آراسته به عطر شمعدانی..

جستاری فلسفی در ماهیت اینترنت

گوردون گرام

ترجمه دکتر محمدرضا امین ناصری

نشر کویر

چاپ اول 93

حوزه نفوذ و سرعت رشد و توسعه ی اینترنت چنان است که در همین مدت کوتاه برآمدن آن در اطراف و اکناف عالم گسترانیده

شده و تقریبا جزء لاینفک زندگی بشری شده است. تا جایی که به نظر بسیاری از

خبرگان، زیستن بدون آن  اگرغیر ممکن، لااقل مختل می گردد. از این رو فیلسوفی مانند گوردون گرام، اینترنت را در شمار

تکنولوژی های دگرگون ساز می داند که قادر است همانند بعضی از تکنولوژی های

آغاز انقلاب صنعتی،  دنیایی با چهره ای کاملاٌ متفاوت از آنچه بوده است، پدید آورد. اینکه چنین دنیای نوینی مفید و مطلوب

است یا بد و نامطلوب، مباحثی است که نویسنده ی کتاب به طرز بسیار جذابی با

نگاهی فلسفی و جامعه شناختی مورد بررسی، تبیین و تحلیل دقیق قرار می دهد.

اتفاق (نمایش نامه)

هاینریش بل

ترجمه حمزه علی محمدی

نشر دیبایه

چاپ اول 93  

هاینریش بل نیازی به معرفی ندارد. برنده ی جایزه نوبل ادبیات و نویسنده ی رمان مشهور «عقاید یک دلقک»، این کتاب

کوچک ترجمه ی یک نمایش نامه و یک نمایش نامه ی رادیویی کوتاه از این نویسنده ی

بزرگ است

« ناخواسته نگاهم به آینه می افته. هنوز موهام پرپشته و چند تار موی سفید و ریز روی شقیقه هامه که یه نور نقره ای رنگ

به موهای بلوندم داده. کشیشی که پیشش اعتراف می کنم، معتقده این ها نشونه کوچک

از درد و رنج هام. ولی یکهو نگاهم به صورت لاغر و استخوانی ام می افته و توی اون هاله ی بی رنگ و رو غرق می شمـ .»
در این شماره با رمانی از ماشادو د آسیس نمایشنامه ای از میخاییل بولگاکف، یک کتاب علمی درباره سرما و گرما و ..

با شما هستیمـ ..
کینکاس بوربا

ماشادو دِ آسیس

ترجمه ی عبدالله کوثری

نشر نی

چاپ اول 93

این رمان نخست به صورت پاورقی در یکی از مجلات بانوان منتشر شد و سرانجام بعد از تجدید نظرهای فراوان به صورت کتاب درآمد. کینکاس بوربا را می توان به معنایی دنباله ی «خاطرات پس از مرگ

براس کوباس» دانست، کینکاس بوربا، فیلسوف نامتعارفی است که فلسفه ای نا متعارف تر از خود دارد. کینکاس بوربا مثل دو رمان دیگر ماشادو، از یک سو کندوکاوی موشکافانه در روان و ذهنیت شخصیت

هاست، به گونه ای که تمام ضعف ها، خود فریبی ها، فرافکنی ها، و.. را با همان زبان طنزآمیز و گزنده پیش چشم ما می نهد و از سوی دیگر نگاهی انتقادی به اوضاع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی امپراتوری

برزیل دارد.

با انتشار کینکاس بوربا سه رمان بزرگ ماشادو دِ آسیس نویسنده بزرگ برزیلی با ترجمه درخشان عبدالله کوثری در دسترس خوانندگان فارسی زبان قرار می گیرد. ترتیب زمانی این سه رمان بدین قرار است:

خاطرات پس از مرگ براس کوباس (نشر مروارید)

کینکاس بوربا (نشر نی)

دُن کاسمورو (نشر نی)

برشی از رمان کینکاس بوربا

اگر لطفی به من کرده باشی و خاطرات پس از مرگ براس کوباس را خوانده باشی، این کینکاس بوربا همان موجود رانده از عالم هستی است که در آن کتاب حضور داشت، همان گدا، همان وارث نامنتظر، و

بنیان گذار یک مکتب فلسفی. حالا او را در بارباسنا می بینی. هنوز پایش به این شهر نرسیده عاشق بیوه زنی از طبقه متوسط شد که چیزی از مال ومنال دنیا نداشت،..

تفکر

سایمون بلک برن

ترجمه ی مریم تقدیسی

انتشارات ققنوس

چاپ اول 93

«این کتاب مخصوص کسانی است که به موضوعات مهمی همچون دانش، عقل، حقیقت، ذهن، آزادی، تقدیر، هویت، خدا خوبی و عدالت می اندیشد. این مضامین ملک طلق کارشناسان نیستند، بلکه همه طبیعتاً به

آنها می اندیشند، چون طرز فکر ما درباره ی دنیا و جایگاهمان در آن را شکل می دهند. متفکران هم درباره ی این مضامین سخن بسیار گفته اند.»

ز شما چه پنهان (خاطرات مطبوعاتی و سینمایی)

احمد طالبی نژاد

نشر چشمه

چاپ اول 93

احمد طالبی نژاد، روزنامه نگار، منتقد فیلم، کارگردان و فیلم نامه نویس است. او مدیر مسئول مجله ادبی-هنری هفت بود. احمد طالبی نژاد متولد 1332 و دارای مدرک کارشناسی ادبیات از دانشگاه اصفهان است.

« 60 سال سن کمی نیست، فراموش نکنیم که آدلف هیتلر هنگامی که خودکشی کرد تنها 56 سال داشت و شاه هم وقتی مرد همسن من بود. وقتی احساس کردم عوارض پیری –از جمله فراموشی- به سراغم

آمده، تصمیم گرفتم دست به این کار پر خطر بزنم و آن چه را دیده و شنیده ام، پیش از آن که دچار فراموشی مطلق شوم بنویسم. در این خاطرات از کسانی حرف زده ام که نقش مهمی در سینما و مطبوعات

کشور داشته اند. این روایت من از ماجراهایی است که ذکر شده اند و طبعاً روایت های دیگری هم هست...»

یخچال انیشتین

جینگو سگره

ترجمه ی ماندانا فرهادیان

نشر فرهنگ معاصر

چاپ اول 92

چرا دمای بدن، چه در قطب چه درصحرای آفریقا همیشه 37 درجه است؟ پنگوئن ها چطور خودشان را گرم نگه می دارند؟ دمای مرکز خورشید را چگونه اندازه می گیرند؟ لایه های یخ درباره ی تاریخ سیاره

ی زمین چه اطلاعاتی به ما می دهند؟ چرا انیشتین یک یخچال و این اختراع چه ربطی به بمب اتمی داشت؟

در کتاب یخچال اینیشتین دما به عنوان راهنمای یک سفر مهیج و منحصر به فرد به بدن، سیاره ی زمین و دوردست های عالم برگزیده شده است. این کتاب نشان می دهد که گرما و سرما کلید های حیات بوده

وهستند و آینده ی آن را رقم می زنند و می توانند معماهای دنیا را حل کنند: از مه بانگ گرفته تا انقراض دایناسورها، تا رسیدن به صفر مطلق

سعادت (نمایش نامه)

میخائیل بولگاکف

ترجمه ی مهران سپهران

نشر قطره

چاپ اول 93

نویسنده کیست؟

میخائیل بولگاکف در پانزدهم ماه مه 1891در خانواده‌ای فرهیخته در شهر کیف اوکراین متولد گردید. هر دو پدربزرگش کشیش بودند و پدرش مدرس علم کلام در آکادمی کیف بود. دوران کودکی او دورانی

آمیخته با تعلیمات مذهبی بود.

در سال 1901 او را به دبیرستان شمارهٔ یک شهر کیف «الکساندرفسکی» فرستادند. در آنجا بود که استقلال و خودرایی واپس زدهٔ خود را نشان داد. به هیچ گروه یا انجمن سیاسی نپیوست و شخصیت

منحصربه‌فرد و نامتعارفش توجه اطرافیان را به خود جلب کرد. گرچه میخائیل دوست داشت دنباله کار پدر را بگیرد اما پدرش علاقه‌مند بود پسرش پزشک شود. میخایئل پس از پایان تحصیلات دبیرستانی در

1909 به دانشکده پزشکی روی آورد و در 1916 آنرا به پایان رساند.

در سال 1907 پدر بولگاکف، آفاناسی ایوانویچ در گذشت. این حادثه برای خانواده ضربهٔ سنگینی بود؛ زیرا افزون بر وابستگی شدید عاطفی افراد خانواده به پدر، مادر خانواده قادر به تامین هزینهٔ زندگی آنها نبود.

در بهار 1916، بولگاکف، دانشکدهٔ پزشکی را به پایان رساند و کمی بعد به خدمت سربازی احضار شد. علاقه شخصی بولگاکف به زبان‌ها و ادبیات خارجی باعث شد که در کنار کار پزشکی در زمینه ادبی نیز رشد کند.

در پاییز همان سال ارتش، او را به عنوان پزشک به روستای «نیکلسکی» در منطقهٔ اسمالنسک اعزام کرد. خاطرات این دوران در مجموعهٔ داستان «یادداشتهای پزشک جوان» آمده‌است.

یک سال بعد از اتمام دانشگاهش بود که انقلاب روسیه و به دنبال آن جنگ‌های داخلی در گرفت و بولگاکف به عنوان پزشک در جبهه‌ها فعالیت می‌کرد..

هرچند بولگاکف عملاً نشان داده بود که به هیچ گروهی وابسته نیست اما پس از پیروزی بلشویک‌ها، آنها اجازه ندادند فعالیت وسیع ادبی داشته باشد. زیرا پدرش مدرس مذهبی و دو برادرش ضدانقلاب و فراری بودند.

بولگاکف درطول زندگی سه بار ازدواج کرد. او در سال 1910 میخائیل با «تاتیانا نیکلایونا لاپا» که دوره دبیرستان را می‌گذراند آشنا شد و این آشنایی در سال 1913 به ازدوجشان انجامید و در سال

1924 به شکست منتهی شد. او در همین سال با لوبوف بلوزسکی ازدواج کرد. این ازدواج هم در سال 1932 به جدایی انجامید و کمی بعد با «یلنا شیلوفسکی» ازدواج کرد. اعتقاد بر این است که «یلنا

شیلوفسکی» منبع الهام شخصیت مارگارتا در رمان «مرشد و مارگاریتا» بوده‌است.

درباره ی کتاب

سعادت نمایش نامه ای فانتزی است که بولگاکف در سال 1934 نوشت. این اثر نیز همچون دیگر آثار او امکان انتشار و اجرا در زمان حیات نویسنده را به دست نیاورد. ولی به موضوع جدید و جالبی در زمان

خود پرداخت. در «سعادت» بولگاکف آینده ی خیالی نظام کمونیستی را به تصویر کشیده است. یک مخترع از طریق ماشین زمانی که خود اختراع کرده است به کشور آرمانی شوروی در قرن بیست و سوم

وارد می شود و..

از انعطاف پذیری تا شورش (تلاش برای فهم پدیده انقلاب های عربی)

جمعی از نویسندگان

ترجمه ی رضا التیامی نیا و علیرضا سمیعی اصفهانی

انتشارات نیسا

چاپ اول 93

هدف این کتاب ارائه درکی جامع از قیام های عربی و همچنین معرفی دقیق عوامل مهمی است که می تواند در توجیه وتبیین بسیج توده ای مردم خاورمیانه در سال 2011 سودمند باشد. بر این اساس نویسندگان

کتاب می کوشند، داستان حیرت انگیزی درباره ی اراده ی انسان و چگونگی غلبه او بر ترس را با تأکید برعوامل درونی و ویژگی های موثر در شکل گیری این جنبش برای ما روایت کنند عوامل و ویژگی هایی

مانند اقتدارگرایی سیاسی در رژیم های حاکم بر این کشورها و بی عدالتی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و جمعیتی موجود.
در این شماره از خواندنی ها به معرفی نمایش نامه ای از هلموت کراوزر، کتابی درباره تکنوکراسی و سیاستگذاری اقتصادی در ایران، مجموعه مصاحبه هایی با نویسندگان بزرگ جهان و.. می پردازیمـ .. !

××

رویاهای بیداری (گفتگوهای پاریس ریویو با نویسندگان برجسته ی جهان) دفتر اول

ترجمه ی شکیبا شریف پور، فرشید سادات شریفی

انتشارات پارسیک

چاپ اول 93

«پاریس ریویو» یکی از معتبرترین نشریات ادبی آمریکا و جهان است که نخستین شماره اش بهار 1953 در نیویورک منتشر شد. بسیاری از نویسندگان و شاعران برجسته ی جهان آثارشان را در این فصل نامه منتشر کرده اند. با این حال، آن چه این نشریه را نسبت به سایر مجله های ادبی پر آوازه تر ساخته، بخشی از آن با عنوان «هنر داستان» است که به گفتگو با نویسندگان و شاعران برتر جهان اختصاص دارد.

در دفتر اول رویاهای بیداری مصاحبه با این نویسندگان ترجمه شده است: ویلیام فاکنر، جان آپدایک، گابریل گارسیا مارکز، ریموند کارور، میلان کوندرا، ماریو بارگاس یوسا، آلیس مونرو، پل آستر، هاروکی موراکامی و امبرتو اکو.

برشی از مصاحبه با ماریو بارگاس یوسا

از بین معاصرانی که آثارشان را می خوانید، کدام یک را به شکلی ویژه تحسین می کنید؟

وقتی جوان بودم خواننده ی سینه چاک سارتر بودم؛ از رمان نویس های آمریکایی خوانده ام، به خصوص نسل گمشده: فاکنر، همینگوی، فیتزجرالد، دوس پاسوس، به خصوص فاکنر از نویسنده هایی که وقتی جوان بودم آثار آنها را خوانده ام، فاکنر جز معدود نویسندگانی است که هنوز بسیار برایم مهم است. هیچ گاه وقتی دوباره آثارش را می خوانم نا امید نمی شوم، آن گونه که گاهی مثلاً با خواندن آثار همینگوی شده ام. این روزها آثار سارتر را بازخوانی نمی کنم....

رساله سیاسی

باروخ اسپینوزا

ترجمه ی ایمان گنجی، پیمان غلامی

نشر روزبهان

چاپ اول 93

درباره نویسنده

باروخ اسپینوزا و بعدها بندیکت دِ اسپینوزا (۱۶۳۲ - ۱۶۷۷ میلادی) فیلسوف مشهور هلندی است. او قابلیت‌های علمی فراوانی داشت و گستره و اهمیت آثارش تا سال‌ها پس از مرگ او به طور کامل درک نشد. امروزه، اسپینوزا یکی از بزرگ‌ترین خردگرایان فلسفه قرن هفدهم و زمینه ساز ظهور نقد مذهبی و همچنین عصر روشنگری در قرن هجدهم به شمار می‌رود. اسپینوزا به واسطهٔ نگارش مهم‌ترین اثرش، اخلاق، که پس از مرگ او به چاپ رسید. یکی از مهم‌ترین فیلسوفان تاریخ فلسفهٔ غرب به شمار می‌رود. هگل، دربارهٔ اسپینوزا نوشت:«شما یا پیرو اسپینوزا هستید، و یا اساساً فیلسوف نیستید»

درباره کتاب

رساله سیاسی یکی از مهم ترین آثار اسپینوزا است. اسپینوزا در این کتاب که آغاز فصل دموکراسی ناتمام می ماند. پرسشی حیاتی مطرح می کند: آیا می توان انبوهه را به جمعی بودنِ انسان های آزاد تغییر داد، و نه به گردآمدن بردگان؛ «اگر دو انسان نزد یکدیگر بیایند و نیروهایشان را به همدیگر ملحق کنند، واجد نیرو و از این رو دارای حق طبیعی بیشتری هستند تا این که تنها باشند؛ و هرچه  میزانی  که به یک اتحاد شکل می دهد بزرگ تر باشد، حق بیشتری با یکدیگر به دست خواهند آورد» او این گونه «حق» را نه دیگر در گستره ی قانون که براساس توان تعریف می کند.»

پوزه چرمی (نمایش نامه)

هلموت کراوزر

ترجمه ی علیرضا کوشک جلالی

نشر افراز

چاپ اول 93

درباره نویسنده

هلموت کراوزر در سال 1964 در آلمان به دنیا آمد و در مونیخ بزرگ شد. او تحصیلاتش را ناتمام گذاشت و به نویسندگی روی آورد. تا کنون تعداد زیادی قصه، مجموعه شعر، نمایش نامه و مقالات بسیاری در زمینه ادبیات و هنر از او به چاپ رسیده است. در سال 2004 اولین نمایش نامه اش ، پوزه چرمی را نوشت. این نمایش نامه در همان سال هفده بار توسط کارگردان های مختلف در آلمان و خارج از آلمان روی صحنه رفت.

درباره کتاب

«پوزه چرمی» زندگی یک زوج جوان آلمانی را در شبی که آبستن حوادث بی شماری است، به تصویر می کشد، شوهر نویسنده ای جوان و بسیار حساس و بی کار که در انتظار« کشف شدن» و موقعیت شغلی است. این نویسنده جوان می خواهد از روزمرگی خشن و بی روح فرار کند و سعی کند با تقلید از قیافه و رفتار قهرمان بی بدیلش درفیلم «پوزه چرمی» آرام آرام به هدفش نزدیک شود......

تکنوکراسی و سیاستگذاری اقتصادی در ایران (به روایت رضا نیازمند)

به کوشش علی اصغر سعیدی

نشر لوح فکر

چاپ اول 93

این کتاب روایت دکتر رضا نیازمند از زندگی خود، به ویژه زندگی مدیریتی و صنعت گستری در سراسر سلطنت محمدرضا شاه پهلوی است که بخشی از آن مربوط است به دوران کوتاه اما بی نظیر سلطه تکنوکراسی بر توسعه صنعتی ایران در دهه 40 شمسی . روایت های وی گوشه های ثبت نشده در تاریخ توسعه صنعتی ایران را روشن می کند.

رضا نیازمند که مسئولیت تأسیس سازمان گسترش و مجموعه های بزرگ صنعتی را به عهده داشته در این کتاب به شکل گیری صنایع مهمی چون: ذوب آهن اصفهان، آلومینیوم اراک، مس سرچشمه، نساجی قائم شهر، تراکتورسازی و ماشین سازی تبریز را مرور می کند که چگونه تکنوکراسی در فاصله ی سال های 1341 تا 1348 در ایران شکل گرفت و.....

مدرسه فیلم (چگونه با تماشای دی وی دی فیلم ها فیلم سازی یاد بگیریم)

ریچارد دی. پیرمن

ترجمه ی محمد گذرآبادی

نشر ساقی

چاپ اول 1391

در دوران اخیر رواج انواع و اقسام دوربین‌های فیلمبرداری ارزان و قابل حمل دیجیتال که امکانات و قابلیت‌های مختلفی هم دارند، مقوله فیلمسازی را از منظر تجهیزات و به طور کل مسایل سخت‌افزاری، به کاری آسان تبدیل کرده است، در این زمینه می‌توان با کمی مطالعه و تحقیق فیلم ساختن را یاد گرفت.

نویسنده ی این کتاب  50 فیلم را انتخاب کرده که گرچه همگی شاهکارهای سینما نیستند اما نمونه هایی خوب برای نمایش همکاری در نقل داستان به حساب می آیند گرچه صحنه ها جوری تشریح شده اند که متن به تنهایی قابل درک باشد، اما درک کامل کتاب مستلزم تماشای فیلم ها ست. این کتاب جایگزین یا رقیب دوره های آموزشی فیلم سازی نیست، بلکه هشداری است به دانشجویان سینما، راهنمای خوبی برای تولید کنندگان خانگی، الگویی برای علاقه مندانی که قادر به بحث کافی درباره ی فیلم ها نیستند و پیش درآمدی سازنده برای دانشکده های فیلم یک روش هم بسته برای آموزش مطالعات سینمایی و فیلم سازی
در این شماره ازخواندنی ها به معرفی رمانی از هانری بوشو، کتابی درباره ی تاریخچه ی سازمان اوپک، کتابی آموزشی درباره نقاشی رنگ روغن و ... می پردازیمـ ..

ادیپ در جاده

هانری بوشو

ترجمه ی سعید صادقیان، نجما طباطبایی

نشر آموت

چاپ اول 93

درباره نویسنده

هانری بوشو در سال 1913 در خانواده ای مرفه در بلژیک به دنیا آمد. اما تازه ،در کهن سالی، در دهه نود میلادی قدر آثارش شناخته شد. در سال 1991 هانری بوشو به خاطر «ادیپ در جاده» برنده ی جایزه ی «آنتیگون» شهر مونپلیه شد. در سال 1997 رمان «آنتیگون» او

برندی ی جایزه ی «روسل» شد. آثار این نويسنده منعكس‌كننده تجربيات حرفه‌ای او به‌عنوان روانكاو است. او در سال 2013 درگذشت.

درباره کتاب

رمان «اُديپ در جاده» روايتگر بخشي از داستان زندگي اُديپ، شهريار شهر تِب است. در داستان سوفوكل می‌خوانيم كه غيب‌گويي پيشگويي می‌كند اُديپ پدر خود را می‌كشد و با مادرش همبستر می‌شود. پدر و مادر او، هراسان از اين پيشگويي، نوزاد خود را به كسی می‌ دهند تا او را

سربه  ‌نيست كند. او دلش به‌ رحم می‌آيد و نوزاد را به پدر و مادر ديگری می‌ سپارد. سال‌ ها از اين حادثه می‌گذرد تا اُديپ برای سفر از شهر خود خارج می‌ شود. در ميان راه، پيرمردی را می‌ كشد و پس از حل معمای ابوالهول، به شهر وارد می شود، و به ‌سبب اين كار بزرگ  به همسری ملكه شهر در می‌آيد كه ...

داستان سوفوكل به اينجا ختم مي‌شود و هانری بوشو داستان را اين‌ گونه ادامه می ‌دهد: اُديپ كه ديگر جايي برای خود در قصر متصور نيست، پس از يك سال، تصميم می ‌گيرد شهر را به قصد ناكجا ترك كند. اما آنتيگون يكی از دو دختر او اجازه نمی‌ دهد او تنها عازم اين سفر بي‌ انتها شود. آن دو در ميان راه با كليوسِ راهزن آشنا می ‌شوند.

برای آنها‌ جاده فرصتی است تا در عين پيمودن راه، از زاويه‌ ای ديگر به نظاره زندگي خود بنشينند... روايت بوشو از سفر اُديپ و همراهانش، دوباره در پايان به داستان سوفوكل پيوند می‌ خورد. زمانی كه اُديپ پس از سال‌ها سرگردانی در جاده، سرانجام به كُلُن وارد می ‌شود تا در آنجا پس از تطهير، آرام گيرد.

یادداشت های فواد روحانی (ناگفته هایی درباره ی سیاست نفتی ایران در دهه پس از ملی شدن)

ویرایش و پژوهش: غلام رضا تاج بخش، فرخ نجم آبادی

نشر نی

چاپ اول 93

اوپک در اواخر 1960 میلادی تأسیس شد و فواد روحانی در دومین کنفرانس آن به دبیرکلی برگزیده شد. یادداشت های او شامل مسائلی است که در فاصله ی چهارمین کنفرانس و نشست فروردین 1343 که هر دو در ژنو برگزار شد اتفاق افتاد. در کنفرانس چهارم سه قطعنامه به

شماره های 31 و 32 و 33 به تصویب رسید و روحانی مأموریت یافت که برای اجرای مفاد آن ها به مذاکره با کمپانی ها بپردازد. روحانی همین ماجرا را طی مقاله ای با عنوان «یادی از نظریه و روش دولت ایران نسبت به اوپک در سال های اول تأسیس آن سازمان» انتشار داده

است.

ویراستاران کتاب که از همکاران روحانی در سازمان اوپک بوده اند، پس از دستیابی به یادداشت های روزانه ی او و با تحقیق در اسناد آزاده شده ی وزارت خارجه ی ایالات متحده و بریتانیا و نیز اسناد شرکت نفتی توتال فرانسه از اتحاد سازمان اوپک به دبیرکلی روحانی، تصویب

قطعنامه ها، مذاکره با شرکت های نفتی و رویه شاه و دولت ایران در قبال اوپک تا پایان دبیرکلی روحانی به طور مشروح نگاشته اند و جای جای آن را به یادداشت ها و مقاله های روحانی ارجاع داده اند.

نقاشی رنگ روغن به زبان آدمیزاد

آنیتا گیدگینز، شری استو کلیفتون

ترجمه ی ثمینه دانشور

انتشارات هیرمند

چاپ اول 93

تا به حال هیچ شخصی نگفته نقاشی رنگ روغن آسان است. اما وقتی شما روش گام‌ به ‌گامی را دنبال می‌ کنید که کمک می‌ کند شروع خوبی داشته‌ باشید و یکی یکی مهارت‌ هایتان را پرورش ‌دهید و به اندازه‌ ی کافی تمرین برای پیشرفت هنرتان داشته باشید، این کار برایتان آسان ‌تر و

سرگرم‌ کننده ‌تر می‌شود. این‌ها مطالبی هستند که شما در نقاشی رنگ روغن به زبان آدمیزاد پیدا می‌کنید.

این راهنما بدون استفاده از اصطلاحات مخصوص هنر، همه‌ ی دستور‌العمل ‌های عملی را که شما برای تسلط یافتن بر اصول لازم دارید در ‌بر ‌دارد. شما می‌بینید که چگونه می‌توانید برای یک نقاشی برنامه‌ریزی کنید، یک تصویر را به صورت لایه لایه درست کنید، رنگ‌ها را ترکیب

کنید و ترکیب‌های بسیار خوبی خلق کنید. همچنین تمام نکاتی را که لازم است درباره‌ی رنگ‌ روغن‌ها، حلال ‌ها، رنگدانه‌ ها، قلمو‌ ها، پالت‌‌ ها و سطوح مخصوص نقاشی و چگونگی پایین بردن هزینه‌ ها در فروشگاه‌ های لوازم هنری بدانید در این کتاب پیدا می کنید.

زیبایی

راجر اسکروتن

ترجمه ی فریده فرنود فر، امیر نصری

انتشارات مینوی خرد

چاپ اول 93

زیبایی می تواند تسلی بخش، مشوش کننده، مقدس یا نا مقدس باشد؛ زیبایی می تواند مسرت بخش، جذاب الهام بخش یا خوف انگیز باشد. زیبایی می تواند به انحای مختلفی ما را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، ما هیچ گاه نسبت به زیبایی بی تفاوت نمی مانیم. زیبایی خواهان توجه است؛

زیبایی همچون صدای دوستی بی واسطه با ما سخن می گوید. اگر کسانی نسبت به زیبایی بی تفاوت اند، قطعاً به این دلیل است که درکی از آن ندارند.

البته داوری درباب زیبایی به امور ذوقی مربوط می شود و چه بسا، ذوق از هیچ بنیان عقلانی ای برخوردار نباشد. در این صورت، ما چگونه به تبیین جایگاه رفیع زیبابب در زندگی مان می پردازیم و چرا باید از این واقعیت- البته به فرض چنین واقعیتی- تأسف بخوریم که زیبایی در

شرف محو شدن از عالم ماست؟...

اخلاق، قانون و سیاست

آرتور شوپنهاور

ترجمه س عظیم جابری

انتشارات افراز

چاپ اول 93

یقیناً شوپنهاور اغلب در تلخی اندیشه، بدگمانی نسبت به هم نوعانش و شک گرایی اخلاقی افراط کرده است؛ شاید سرخوردگی ما و غصه های زندگی بیش از حد اوقاتش را تلخ کرده بودند. اما او با زدودن درخشش مصنوعی و فریبنده ی تمام بت ها، با قرار دادن شما رو در رو با واقعیت،

واقعیتی هر قدر بی رحم، چشمانتان را می گشاید، از اشتباه بیرونتان می کشد و آشکارا به شما خدمت می کند. زندگی انسان دارد بیش از پیش تبدیل به نیروی بی رحمانه می شود، نیازی نیست این را کتمان کنیم، و اگر کسی نمی خواهد به طور قطع مغلوب باشد باید بتواند در این

کارزار هولناک مقابل دشمنانش سلاح های  آبداده دست کم برابر آبدادگی سلاح های آن ها برافرازد. شناخت، در معنای فلسفی کلمه، شناخت کامل و محتوم، بهترین این سلاح ها است.
در این شماره از خواندنی ها به معرفی رمانی از آیساک باشویس سینگر، کتابی تازه ای از صادق زیبا کلام، اثری درباره نوشتن با ماشین تحریر و... می پردازیم.

دشمنان (یک داستان عاشقانه)
  • آیساک باشویس سینگر
  • ترجمه ی احمد پوری
  • نشر باغ نو
  • چاپ اول 93
درباره ی نویسنده

آیساک باشویس سینگر نویسنده ی یهودی لهستانی در سی سالگی در سال 1936 به امریکا مهاجرت کرد. او در کشور خود چهره ادبی تا حدی شناخته شده بود. برای باز کردن جایی در حلقه ی ادیبان امریکا و زندگی در آن نخست باید انگلیسی یاد می گرفت. پس از چند سالی تحمل دشواری در امریکا سینگر بار دیگر داستان نویسی را از سر گرفت و چندین داستان کوتاه و رمان منتشر کرد. تقدیرها و جوایز گوناگون محافل ادبی او را در رده ی یکی از نویسندگان برتر امریکا قرار داد. نوبل بزرگترین جایزه ی ادبی جهان در سال 1978 به او تعلق گرفت.

درباره کتاب

این رمان داستان زندگی مردی است که برای فرار از دست سربازان فاشیست در انبار دهکده خدمتکارشان پنهان شد. پس از جنگ با دختر خدمتکارشان که در این مدت از او نگهداری می کرد ازدواج کرد و به امریکا رفت و در آن جا با بغرنجی ها و حوداث جدیدی که او را در شرایط بسیار پیچیده  قرار دادند روبرو شد.

توصیف دنیای درونی قهرمان داستان و سایه مهیب جنگ جهانی دوم که برسر پناهندگان و مهاجرین است این رمان را در حد یک اثر بی نظیر قرار می دهد.
پل مازورسکی کارگردان امریکایی در سال 1989 فیلمی دو ساعته از این رمان ساخت.

داستان ماشین تحریر من (با مقالاتی از پل استر، مارتین هایدگر، مارک توین و..)

• ترجمه و تالیف احمد اخوت
  • نشر فردا
  • چاپ اول 93
داستان ماشین تحریر من به ایران خانم پیوند دارد و با او شروع می شود. ایران خانم کمالی که سر چهار راه استانبول دارالترجمه داشت. زنی میانسال و نسبتاً باهوش، بدون تحصیلات چندان زیاد اما آدمی کاربلد. شناسنامه و مدارک تحصیلی و سند ازدواج کسانی را که می خواستند به دلایل مختلف به خارج از کشور بروند ترجمه می کرد. در سربرگهای چند مترجم (انگلیسی، فرانسه و آلمانی) ترجمه می کرد و می فرستاد اینها مهر و امضا کنند و روزگار می گذراندند.

نمی دانم ایران خانم و دارالترجمه اش هنوز هست یا نه؟

گیتی خانم خویشاوند نزدیک من پیش او کار می کرد. ماشین نویس بود. یعنی همه کاره بود. اسناد را تایپ می کرد، می برد می داد به «مترجمها» امضا کنند و بعد برای تأیید نهایی (امضا و مهر) به دادگستری می برد.

این گیتی خانم اوایل سال 66 به من تلفن کرد ماشین تحریر لاتین لازم ندارم؟ داشتم. ایران خانم ماشین تحریر آی. بی. ام اتوماتیک خریده بود. مجهز به غلط گیر....

آنتیگونه

• سوفوکلس
  • ترجمه ی نجف دریابندری
  • نشر آگه
  • چاپ اول 93
نمایش نامه کلاسیک و باستانی آنتیگونه احتیاج به معرفی ندارد؛ انتشارات آگه پس از 37 سال ترجمه ی نجف دریابندری تجدید چاپ کرده است. علت ترجمه ی دوباره اثر از زبان خود استاد:

«از این نمایش نامه پیش از این دو ترجمه دیگر نیز منتشر شده است، یکی در سه نمایش نامه از سوفوکل ترجمه ی محمد سعیدی، بنگاه ترجمه و نشر کتاب؛ و دیگری در افسانه های تبای ترجمه ی شاهرخ مسکوب، انتشارات خوارزمی. مترجم حاضر، که بر حسب اتفاق به این نمایش نامه علاقه مند شد و به آن پرداخت، برای انتشار ترجمه ی سوم بیش از دو عذر ندارد:  یکی این که اصولاً در ترجمه ی آثار کلاسیک کار به یک بار و دو بار تمام نمی شود – و به سه بار نیز- و عیبی نیست که هر از چندی در این زمینه کوششی بکند، به شرط آن که –و این عذر دوم است- در هر کوششی روش دیگری به کار برود.»

این چاپ از «آنتیگونه» ویراست دوم ترجمه ی نجف دریابندری است و علاوه بر مقدمه ی مفصل مترجم شامل ترجمه ی دو مقاله از مارتین هایدگر و زیگموند فروید درباره ی این اثر است.

دکتر محمد ملکی استادی برای همه فصول

• صادق زیباکلام
  • انتشارات روزنه
  • چاپ اول 93
در آذر 1357 ، نزدیک به 100 تن از اساتید دانشگاه تهران به رهبری محمد ملکی، استاد دانشکده دامپزشکی، در طبقه پنجم ساختمان مرکزی دانشگاه تهران متحصن شدند. خواسته ی آنان بازگشایی دانشگاه تهران بود که به دستور دولت نظامی ارتشبد غلامرضا ازهاری به همراه سایر دانشگاه های کشور تعطیل شده بود. این کتاب شرح آن رویداد و شمه ای از زندگی سیاسی یکی از قهرمانان اصلی مبارزات دانشگاهیان دوران انقلاب، یعنی محمد ملکی می باشد. در عین حال کتاب پنجره کوچکی نیز هست به بخشی از مبارزات علیه رژیم گذشته که همچون بسیاری از بخش های دیگر آن مبارزات پنهان مانده است.

وزن چیزها: فلسفه و زندگی خوب

• جین کازز
  • ترجمه ی عباس مخبر
  • انتشارات آگه
  • چاپ سوم پاییز 93
ما هر روز زندگی مان را بررسی نمی کنیم. بعضی از شادترین لحظات مان هنگامی اتفاق می افتد که به هیچ وجه در حال و هوای بررسی چیزی نیستیم. به فرزندتان نگاه می کنید، از قله ی یک کوه به اطراف نظر می دوزید، به اتومبیل نویتان نگاه می کنید، و یا از چیزی بیش ترین لذت را می برید و با خود فکر می کنید: بیش از این هیچ چیز نمی خواهم یا اصلاً به چیزی فکر نمی کنید و فقط لذت می برید.

تأمل به دلایل متعدد آغاز می شود. در زادروزهای مهم به این فکر فرو می رویم که آیا در جهت درست حرکت می کنیم. مواجهه، یک بیماری جدی غالباً زمان تأمل درباره ی این مطلب است که چه چیز واقعاً اهمیت دارد و چه چیز بی اهمیت است. در پایان زندگی ممکن است از خود بپرسید آیا این زندگی همان چیزی بوده است که می خواسته اید.

گاهی اوقات این دیگران هستند که ما را وادار به اندیشیدن می کند. پس از مطالعه آداب و رسوم فرهنگی دیگر ممکن است از خود بپرسم آیا زندگی ما چیزی کم دارد یا راه و رسم آن ها نادرست است. زندگی یک دوست دچار چرخشی عجیب می شود و ما شروع به فکر کردن درباره ی اولویت ها و دوستان خود می کنیم.

همه ی این شرایط ما را به سمت فلسفه می رانند: به سمت پرسش های مربوط به ارزش، این که چه چیز بهتر است یا بدتر ، و راه زندگی مان کدام است.

در این شماره از خواندنی ها با کتابی درباره تاریخ ژاپن مدرن، داستانی از آرتور شنیتسلر نویسنده مشهور اتریشی، کتابی درباره ی دموکراسی و... آشنا می شوید.

ظهور ژاپن مدرن

• ویلیام جی. بیزلی
  • ترجمه ی شهریار خواجیان
  • انتشارات ققنوس
  • چاپ اول 93

این کتاب به تاریخ 150 سال اخیر ژاپن می پردازد؛ کشوری متشکل از چهار جزیره که تا نیمه ی قرن نوزدهم زیر سایه ی سنگین تاریخی و تمدنی همسایه بزرگ خود چین مانده بود و در تاریخ روابط شرق و غرب از عهد باستان تا سده های میانه و حتی عصر جدید کمتر نامی از آن برده می شد. ژاپن در کم تر از پنج دهه توانست به یک قدرت بزرگ آسیایی تبدیل شود تا آن جا که در آغاز قرن بیستم امپراتوری قدرتمند روسیه را در نبردی برق آسا شکست داد و پس از چند دهه به یک قدرت صنعتی و نظامی قاره ای و حتی جهانی تبدیل شد.

در این کتاب می خوانیم که ژاپن چگونه در کم تر از یک نسل از جامعه ی پسافئودالی به اشکال آغازین تولید صنعتی گام گذاشت؛ تجربه ای دردناک برای ژاپنی ها که ناچار از پشت سر گذاشتن سنت و رفتن به سوی مدرنیته و غرب گرایی شدند.

کتاب سپس به دهه ی پر آشوب 1930 امپراتوری ژاپن می پردازد که در کم تر از هشت سال (1937-1945) سر برآورد و فرو ریخت و آن گاه تحولات عمده ی پس از جنگ جهانی دوم از جمله دست یافتن به رشد خیرکننده ی اقتصادی را تحلیل می کند و در پایان رکود افتصادی و نا آرامی های سیاسی گسترده ی دهه 1990 تا پایان قرن بیستم را بررسی می کند.

برخوردی کوتاه با دشمن (منتخبی از داستان های کوتاه مجله ی نیویورکر)

• انتخاب و ترجمه ی گلی امامی
  • انتشارات نیلوفر
  • چاپ اول 93

«مجله ی نیویورکر در سطح بین المللی به عنوان معیاری برای چاپ داستان های کوتاه شناخته شده است. بسیاری از نویسندگان سرشناس و صاحب نام جهان (نه لزوماً امریکایی) که برخی، برنده ی جوایز مهم ادبی هم هستند، نخستین داستان های کوتاهشان را در این مجله به چاپ رسانده اند.

نویسنده ای که داستانش در این مجله منتشر می شود، کمابیش آینده  ی ادبی اش تضمین شده است. انتخاب تعدادی داستان برای مجموعه ای از این مجله ی هفتگی کاری است سهل و ممتنع. داستان ها هرچند جذابند ولی همگی قابل ترجمه نیستند، چه به دلایل «موردی» چه فرهنگی و چه ترجمه شده از زبان دیگر.

این داستان ها بر مبنای الگوی خاصی برگزیده نشده اند و به همین دلیل خطی ارتباطی میان آنها وجود ندارد تنها وجه اشتراک آنها چاپ شدنشان در این مجله ی معتبر و معیار (برای داستان کوتاه) است اکثر این داستان ها جای جای مجلات کم تیراژ منتشر شده اند که ظاهراً مخاطبین چندانی هم ندارند. هیچ واکنش مثبت یا منفی از کسی نگرفتم. از این رو فکر ککردم شاید جمع آوری آنها در یک کتاب خوانندگانی را به کار آید.»

قهوه خانه (نمایش نامه)

• کارلو گولدونی
  • ترجمه ی عباس علی عزتی
  • انتشارات افراز
  • چاپ اول 93

قهوه خانه یکی از آثار انبوه کارلو گولدونی، درام نویس مشهور ایتالیایی، است که همواره با توجه ویژه ی منتقدان و درام نویسان جهان روبرو بوده است. تا آنجا که اغلب منتقدان آن را یکی از دو یا سه شاهکار ادبی گلدونی دانسته اند و درام نویس بزرگی چون الکساندر استروفسکی با افتخار به ترجمه ی آن پرداخته و به تحسین و مهارت و استادی همتای ایتالیایی خود نشسته است.

در کمدی قهوه خانه دن مارتزیو، اشراف زاده ی خسیس و فضول، چشمش همیشه دنبال این وآن است و ید طولایی در شایعه پراکنی دارد و اوجبینو، تاجر خوش گذران، به رغم علاقه ای که به همسرش دارد، چشمش دنبال دیگران است و روزگارش را در بازی خانه ی پاندولیو می گذراند و هست و نیستش را از دست می دهد. ریدولنو، قهوه چی درستکار که ماجراهای نمایش در قهوه خانه ی او روی می دهد، به خاطر دینی که به پدر اوجبینو دارد، سعی می کند او را به راه راست هدایت کند و مانع فروپاشی خانواده و زندگی اش شود.

شهرت دیرهنگام

• آرتور شنیتسلر
  • ترجمه ی ناصر غیاثی
  • نشر چشمه
  • چاپ اول 93

شنیتسلر زمان نوشتن این اثر جز جمعی از اهل قلم و هنرمندانی بود که از سال 1891 در کافه ای در وین جمع می شدند و اسم خود را «وین جوان» گذاشته بودند. این ها عده ای ادیب جوان همچون هوگوفون هوفمنستال و اشتفان تسوایگ و بسیاری از ادیبان آن روز بودند که می خواستند راه را برای ادبیات مدرن باز کنند.

شنیتسلر در «شهرت دیرهنگام» نه تنها از این جمع و اعضایش تصوری هزل آمیز به دست می دهد. بلکه در هیئت یکی از شخصیت ها خود را نیز به هزل می کشد.

توصیف او از انجمن «وجد» و اعضای آن نشان می دهد که آن ها شباهت بسیار زیادی به افراد محفل «وین جوان» دارند و برخی از دوستان اهل ادب و دیگر هنرمندان هم عصر شنیتسلر همچون هوفمنستال به صورت شخصیت های رمان آشکار می شوند؛ از جمله یکی از هنرپیشگان معروف آن دوران که معشوقه ی شنیتسلر بود. به نظر برخی از منتقدین کمتر نویسنده ای مانند شنیتسلر چنین بی رحمانه و در عین حال با ملاطفت در برداشتن نقاب از چهره تبحر دارد و نشان می دهد که لیبدوی آدمی اختیارش را در دست دارد.

به همین خاطر است که وقتی پای منافعش در میان باشد به راحتی دروغ می گوید و وقتی تحسین و تشویق دیگران مانع نگاهی واقع گرا به خویش می شود، به آسانی حقیقت خود را از یاد می برد. بیهوده نبود که فروید در نامه ای به شنیتسلر به حسادتش به او در شناختش از روح و روان انسان اعتراف می کند.

دموکراسی

• برنارد کریک
  • ترجمه ی عبدالرضا سالار بهزادی
  • انتشارات بصیرت
  • چاپ اول 93

معانی بسیاری با واژه ی دموکراسی پیوسته اند. بنابراین اگر یک معنای راستین برای آن باشد، در واقع همان طور که افلاطون ممکن بود بگوید، چنین معنایی را در آسمان ها باید جست؛ ولی متأسفانه این معنا هنوز به ما انتقال نیافته است. دموکراسی  واژه ای است که برخی فلاسفه آن را «مفهومی اساساً بحث انگیز» خوانده اند یعنی از آن واژگانی که ما هرگز نمی توانیم همگی به یکسان تعریفش کنیم زیرا خود حاصل دستور کار متفاوتی از نظر اجتماعی، اخلاقی، یا سیاسی خواهد بود. اما به هر طریق دست کم امروزه ما نمی توانیم بدون آن زندگی کنیم.
در این شماره از خواندنی ها  با رمانی از دنیس لهین، خاطرات دکتر علینقی عالیخانی وزیر اقتصاد ایران در دهه چهل، نمایش نامه ای از سام شپرد، کتابی درباره ی جامعه شناسی و... آشنا شوید.

جزیره شاتر

• دنیس لهین
  • ترجمه ی کوروش سلیم زاده
  • نشر چشمه
  • چاپ اول: 93

جزیره ی شاتر آن طور که لهین گفته حاصل علاقه اش به رمان های گوتیک، فیلم های رده ب و فرهنگ پالپ است. به قول خودش جزیره ی شاتر ترکیبی است از خواهران برونته و فیلم هجوم ربایندگان جسد. موفقیت جزیره ی شاتر در بازار امریکا باعث شد تا کتاب هم به صورت گویا و هم در قالب یک داستان مصور دوباره به بازار عرضه شود. همچنین کارگردان مشهور امریکایی مارتین اسکورسیزی در سال 2010 اقتباس سینمایی از این رمان ساخت.

داستان جزیره ی شاتر به چهار روز از زندگی یک مارشال فدرال ایالات متحده امریکا در سال 1954، همراه با چند فلاش بک به زندگی گذشته اش می پردازد. این سال ( و سال های قبل و بعد آن) در تاریخ اجتماعی امریکا اهمیت بسیاری دارد . در این زمان استالین تازه مرده بود؛ یاد هیتلر هنوز در خاطره ها جا داشت و چشم انداز یک جنگ هسته ای  جهانی در عمق افکار مردم جهان رخنه کرده بود. جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی ابعاد تازه ای به خودش گرفت.....

اقتصاد و امنیت (خاطرات دکتر علینقی عالیخانی)

• به کوشش حسین دهباشی
  • انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

دکتر علینقی عالیخانی (متولد 1307) فرزند عابدین خان درجه دار قزاق بود که به دلیل دوستی با رضا شاه رئیس املاک او در تاکستان قزوین بود. عالیخانی تحصیلات خود را در دانشگاه تهران در رشته ی علوم سیاسی به پایان رساند و سپس برای ادامه تحصیل رهسپار فرانسه شد وی موفق به اخذ دکترای دولتی اقتصاد از دانشگاه پاریس شد. مدتی بعد از بازگشت به ایران در نخست وزیری و شرکت ملی نفت ایران مشغول شد که به موازات آن مشاور اتاق بازرگانی تهران هم بود.

وی از بهمن سال 1341 به مدت هفت سال تصدی وزارت اقتصاد و همچنین ریاست دانشگاه تهران را دو سال به عهده دار بود. گفتگو با علینقی عالیخانی در خلال چندین جلسه گفتگو در سال 1388 در ویرجینیای امریکا روایت دست اولی از مشاهدات وی  در مباحثی چون جداسازی آذربایجان از ایران، کسروی، محمد مسعود، نهضت ملی شدن نفت و نخست وزیری دکتر محمد مصدق، کودتای 28 مرداد و فضل الله زاهدی، خصوصی سازی در شرکت نفت، فساد اقتصادی در صنعت دولت و صنایع، ایجاد زیر ساخت های صنعتی و تجاری، حمایت از صنایع و کشاورزی، اصلاحات ارضی و نتایج آن، رابطه با نخست وزیران و شاه، گزارش ساواک مبنی بر اختلاس و فساد مالی در وزارت اقتصاد، لایحه ی کاپیتولاسیون، وضعیت جامعه ی علمی ایران و دانشگاه تهران، تشریح رویدادهای زمینه ساز در ظهور انقلاب و... می باشد.

زبان ها (و یک نمایش نامه دیگر)

• سام شپرد
  • ترجمه ی محمد علی کفاش زاده
  • نشر افراز

نمایش نامه «زبان ها» نمایش نامه ای زیبا و مهجور است. این نمایش نامه که به منظور اجرای هم زمان صدا و موسیقی نوشته شده است، محصولی است مشترک از سام شپرد و جو چایکین. داستان این نمایش نامه را تک شخصیت نمایش روایت می کند که داستان زندگی یک انسان بی نام است که توسط چندین و چند صدای مختلف (یا از زبان های مختلف) که همگی توسط تک شخصیت نمایش نامه ادا می شوند، روایت می شود.

نمایش نامه دیگر یا همان کابوهای شماره 2 بیانی نوستالژیک از گذشته ای طلایی است که اکنون رو به افول است. سام شپرد گذشته ی طلایی امریکا و خصوصاً غرب قدیمی را که در تسخیر کابوهای و یا همان گاوچرانان کوچ نشین بود از دست رفته می بیند و در این زوال چیزی جز صنعتی گرایی را مقصر نمی داند. نمایش تقابل و بیانی زیبا از عوامل دوگانه و متضاد گذشته و حال، طبیعت و صنعت و رویا و واقعیت است.

جامعه شناسی

• استیو بروس
  • ترجمه ی بهرنگ صدیقی
  • نشر ماهی
  • چاپ دوم: 92

در قدرت و نفوذ جامعه شناسی همین بس که همه آن را با دست می زنند و با پا پیش می کشند. رشته های دانشگاهی سابقه دار تراز یک سو جامعه شناسی را مسخره می کنند و آن را تازه واردی دست و پاچلفتی می دانند، و از سوی دیگر دیدگاه هایش را به عارت می گیرند.

مردم عادی از یک سو کسانی را که این رشته را به طور حرفه ای دنبال می کنند به باد استهزا می گیرند و از سوی دیگر برخی از مفروضاتش را بی بروبرگرد قبول دارند. حکومت ها از یک سو آن را به سست کرده پایه های انضباط اخلاقی و اجتماعی جامعه متهم می کنند و از سوی دیگر جامعه شناسان را برای ارزیابی سیاست هایشان به خدمت می گیرند.

تعریف جامعه شناسی

جامعه شناسی رشته ای علمی است که در آن به بررسی ساختارها و نهادهاس اجتماعی می پردازند. و کار جامعه شناس را پرداختن به موضوعاتی چون ساختار طبقاتی جوامع مدرن، خانواده، جرم و کجروی، دین و امثال آن به شمار می رود...

این تعریف از جامعه شناسی چند یافته ی اساسی را مثل دانه های تسبیح با یک نخ چند رشته به هم وصل می کند که این رشته ها عبارت اند از: واقعیت ها بر ساخته ای اجتماعی است؛ رفتار انسان ها دارای علت های اجتماعی پنهان است؛ و بخش عمده ای از زندگی اجتماعی به شدت تناقض آمیز است.

دورا برودر

• پاتریک مودیانو
  • ترجمه ی نسرین اصغرزاده
  • نشر افراز

در این اثر مودیانو تلاش کرده تا زندگی قربانیان جنگ را که در زندگی مدرن کنونی به فراموشی سپرده می شود، به تصویر بکشد و طعم تلخ جنگ و آثار و پیامدهای آن را به جهانیان یادآوری کند، طعمی که نه تنها زندگی یادگارهای جنگ بلکه نسل های بعد را هم تحت الشعاع قرار می دهد.

قسمت هایی از زندگی نامه ی مودیانو که در این اثر مشهود است، به زندگی پدر او مربوط می شود که مانند دورا برودر، در عنفوان جوانی تحت تأثیر جنگ قرار دارد. با این که مودیانو به نبود رابطه قوی بین خود و پدرش اذعان دارد، اما با دقیق شدن در شخصیت دورا برودر که زندگی اش همانند پاتریک است، گویی پاتریک تلاش می کند با ذکر جزئیات آن دوران و احساسات آن جوان، خود را به جای پدر بگذارد و پاسخی برای رفتار او پیدا کند.

رابطه ی احساسی بین قهرمان یعنی دورا و خود مودیانو در این داستان ملموس است و خواننده ی دقیق می تواند غربت و تنهایی و گم شدگی مودیانو را حس کند، آن هم هنگامی که به عنوان راوی، احساسات دورا برودر در لحظات تنهایی یا انتظار بیان می کند..
در این شماره از خواندنی با مصاحبه ی مفصلی با مارکز، خاطرات نوه ی مهندس بازرگان از پدربزرگش، افسانه های لئوناردو داوینچی و ... آشنا شوید.

عطر گوابا (گفت و گو هایی با گابریل گارسیا مارکز)
  • پلینیو مندوزا
  • ترجمه ی مهدی نوری و نازنین دیهیمی
  • نشر ماهی

عطر گویا داستان زندگی گابریل گارسیا مارکز است از دوران کودکی اش در خانه ی اسرارآمیز مادربزرگ تا شهرت عالمگیرش پس از انتشار صد سال تنهایی. داستان مردی که روزی از فرط فقر مجبور شد در پاریس گدایی کند و روزی دیگر، با چرخش روزگار، بدل به یکی از ثروتمندترین نویسندگان جهان شد. مارکز در این کتاب به گفت و گو با دوست دیرینش پلینیو مندوزا، می نشیند و با او از هر دری سخن می گوید. از کودکی و سال های جوانی می گوید، از شعر و ادبیات، از نویسندگانی که دوست شان دارد، از سیاست و سیاستمداران، از باورهای خرافی اش، و البته از آثارش

تاریخ گفت و گو ها به سال های پایانی دهه هفتاد و آغاز دهه ی هشتاد میلادی باز می گردد. یعنی اندکی پیش از اهدای جایزه ی نوبل به مارکز او تا این زمان بسیاری از آثار مشهورش را نوشته است و در این کتاب از آن ها سخن می گوید. مارکز بعد از این گفت و گو ها آثاری چند نوشت که عشق سال های وبا، ژنرال در هزارتو، گزارش یک آدم ربایی و زنده ام که روایت کنم از مشهورترین آنها ست. گرچه این گفت و گو ها قدیمی هستند و مارکز پس از انتشار این کتاب سی سال دیگر زنده بود، بسیاری بر این باورند که عطر گویا مهم ترین مصاحبه مارکز در طول حیات ادبی اوست.

پدر بزرگ من بازرگان

• نازنین بنی اسدی
  • انتشارات کویر
  • چاپ چهارم: 93

هنوز به یاد می آورم، پاییز بود و برگ ریزان از دانشگاه تهران، خیابان انقلاب را تا پل حافظ به سرعت باد می دویدم می خواستم او را ببینم تا رسیدم به خانه اش در خیابان غزالی  پشت میزش نوشته بود و مثل همیشه مشغول کار. نشستم و صحبت کردیم. از دانشکده، استاد ها و درس ها سؤال کرد.

خواستم تعدادی از کتاب هایش را به امانت بگیرم گفت هر چه قدر می خواهم بردارم و ببرم. باور نمی کردم. در اتاق کناری چند جعبه و کارتن بود. گفت بچینم داخل کارتن ها؛ پرسیدم: «این همه مال من؟» گفت: «فقط یک صورتی از کتاب هایی که می بری بردار، اگر لازم شد مراجعه کنم، بدانم پیش توست، به همین سادگی! آن چه دیر نمی پایید، در خور دلبستن نبود.

روی زمین نشسته بودم و کتاب ها را داخل کارتن می گذاشتم. بالای سرم آمد و پرسید: «این همه که می خوانی، تا به حال مطلبی هم از خودت چاپ کرده ای؟» گفتم: «تا به حال یک کار کامل انجام نداده ام که بتوانم چاپ کنم.» نگاهی به من انداخت و گفت: «اگر منتظر یک کامل هستی، بدان که هیچ وقت کاری نخواهی کرد!»

آذر 1373، آخرین بار بود به منزلش –که به لواسان منتقل شده بود- رفتیم. شب بود و همه جا خیس و گل آلود و بارانی، همه در اتاق کوچکی  که هم هال بود و پذیرایی، نشسته بودیم. می خواستم برای گواهی نامه رانندگی امتحان بدهم.

به پدرم گفتم: «اگر امکان دارد، اینجا که خلوت است، با هم برویم با پیکان شما تمرین کنیم.» وقتی به خانه برگشتیم، پدربزرگ در را به رویمان گشود و با آن صدای گرم و امید بخش همیشگی اش، که هرگز از خاطرم نخواهد رفت، به من گفت: «تو عجب همتی داری!» .......

پریرا چنین می گوید

• آنتونیو تابوکی
  • ترجمه ی شقایق شرفی
  • نشر کتاب خورشید

تابوکی، به عنوان شنونده ی خوب شهرت داشت. او دوست داشت ساعت ها بنشیند و به داستان های دیگران گوش کند. خنیاگری که بعد از مدت ها، داستان هایی را که جمع آوری کرده بود و گاه به مرور زمان رنگ باخته بود، با قوه ی تخیل خود اندکی تغییر می داد و از نو خلق می کرد....

تابوکی از همان آغاز در صحنه سیاسی-اجتماعی ایتالیا به عنوان روشنفکر نقش فعالانه ای داشت. در این سی سال اخیر او مشاهده گر دقیق و بسیار حساسی نسبت به مسائل کشورش و به طور کلی اروپا بود و با روزنامه هایی مثل رپولیکا و... همکاری می کرد.

رمان «پریرا چنین می گوید» معروف ترین اثر آنتونیو تابوکی است. وقایع آن در لیسبون پایتخت پرتغال  و از زبان دکتر پریرا حکایت می شود. او مسئول صفحه فرهنگی یک روزنامه عامه پسند است اما با آمدن همکار جوان، بی اختیار و بی آن که چرایش را بداند درگیر ماجراهایی می شود. این رمان برای تابوکی جایزه ی کامپیلو و جایزه ی اروپایی ژان مونه را به ارمغان آورد. از روی این اثر فیلمی به کارگرادنی روبرتو فانزا و با بازیگری مارچلو ماسترویانی در سال 1995 ساخته شده است.

بگذار آشغال بخورند (چگونه سرمایه داری گرسنگی و چاقی می آفریند)

• رابرت آلبرتیون
  • ترجمه ی کیانوش یاسایی
  • نشر اختران

در دنیای امروز ما، سرمایه داری چنان نابرابری شدید و غیر قابل توجیهی ایجاد کرده که ادعاهای دولت هایی که خود را دموکراتیک می خوانند روز به روز بیشتر تو خالی می نماید. به عنوان مثال، با این که نظام غذای ما امکانات لازم را برای تأمین غذای همه کس در دنیا دارد، زندگی نیمی از مردم دنیا در معرض صدمات ناشی از انواع سوء تغذیه است.

(25 درصد از مردم دنیا دچار کم غذایی اند و 25 درصد دچار پرخوری) اگر همان طور که خیلی ها گفته اند، ما زمین لازم و توانایی های فنی  لازم را برای فراهم کردن یک رژیم غذایی مناسب برای هر زن و کودک و مردی را داریم، پس قاعدتاً نباید توجیهی برای وجود قحطی در جهان وجود داشته باشد.

گذشته از این، اگر علت ادامه ی بحران غذا این است که ما اراده ی لازم برای تغییراتی که بتواند جلوی این بحران را بگیرد نداریم، پس به نظر من بیش از آن که این بحران شبیه یک «توفان تمام عیار» باشد و ما در برابر آن ناتوان باشیم، بیشتر به «قتل عامی» می ماند که اجازه می دهیم اتفاق بیفتد.

نمی خواهم این تصور به وجود بیاید که این کتاب فقط در مورد قحطی کنونی در جهان است. این کتاب به ناعقلانیت ها و تضادهای  اداره ی سرمایه دارانه ی نظام کشاورزی و تأمین غذا می پردازد؛ قحطی ای که هم اکنون در جهان وجود دارد فقط یکی از نمودهای نگران کننده ی متعدد این ناعقلانیت است.....

قصه ها و افسانه ها

• لئوناردو داوینچی
  • ترجمه ی لیلی گلستان
  • نشر ثالث

لئوناردوی نقاش را مردم نمی پسندیدند چون که هرگز آثاری را که اقدام به خلقشان می کرد به پایان نمی رسانید. مردم معتقد بودند لئوناردوی مجسمه ساز شهرتش را ضایع کرد چون هرگز مجسمه عظیم فرانسوا سفورترای سوار بر اسب را به مرحله ی قالب گیری نرساند.

لئوناردوی معمار، افراطی به حساب می آمد و مردم از ته دل معتقد بودند که لئوناردوی دانشمند یک دیوانه بیش نیست.

اما رقبایش با وجود تمام حسادت هایی که به او داشتند در موضوعی به توافق رسیده بودند: لئوناردو قصه گوی فوق العاده ای بود و با ظرافت کلام و اصالت نوشته هایش، باعث جلب و جذب اطرافیانش می شد.

هنگامی که درباره ی علوم سخن می گفت، دهان دانشمندان را می بست، و وقتی درباره ی فلسفه بحث می کرد، فلاسفه را مجذوب خود می ساخت و زمانی که  افسانه و قصه تعریف می کرد، نجبا مدح و ستایشش می کردند.

خلاصه ی کلام، او مورد توجه تمام طبقات اجتماعش بود و هرگز شنوندگانش را فریب نمی داد که آن هم از قدرت تخیل فوق العاده غنی اش سرچشمه می گرفت.
در این شماره از خواندنی ها معرفی گزارشی از زندگی مردم کره شمالی، کتابی درباره ی کلنل پسیان، مجموعه مقالاتی از محمد علی سپانلو و....  خواهید خواند.

افسوس نمی خوریم (زندگی مردم عادی در کره شمالی)

باربارا دمینک
ترجمه ی حسین شهرابی و مینا جوشقانی
انتشارات کتابسرای تندیس
چاپ اول: 93

در کره جنوبی توانستم با برخی از مردم کره شمالی صحبت کنم که به آنجا یا چین گریخته بودند و واقعیت زندگی در جمهوری دموکراتیک خلق کره رفته رفته برایم آشکار شد. چندین مقاله درباره ی ساکنان سابق چونگژین، شهری واقع در شمالی ترین حدود کشور، برای لوس آنجلس تایمز نوشتم. گمان می کردم که اگر با عده ی زیادی در مورد مکانی خاص صحبت کنم، راحت تر می توانم اطلاعات صحیح به دست آورم دوست داشتم توصیفم از آن مکان ها دور از مناظر بزک کرده ای باشد که دولت کره شمالی در معرض دید بازدید کنندگان خارجی قرار می دهد؛ حتا اگر بدان معنا بود که راجع به مناطق ورود ممنوع بنویسم.

چونگژین سومین شهر بزرگ کره شمالی است که در قحطی اواسط  دهه ی 90 آسیب بسیاری دید. تقریباً این شهر به کلی به روی خارجی ها بسته است. این بخت را داشتم که مردم شگفت انگیز و خوش صحبت چونگژین را از نزدیک ببینم و آن ها نیز وقت شان را سخاوتمندانه در اختیارم بگذارید...

این کتاب حاصل هفت سال گفت و گو با مردم کره شمالی است، برخی اسامی را برای امنیت کسانی که هنوز در کره شمالی زندگی می کنند، تغییر داده ام....

بسیاری  از مطالب درباره ی کره ی شمالی چنان دست نیافتنی است که نابخردانه است اگر ادعا کنم همه چیز را به درستی دریافته ام. امید دارم روزی دروازه های کره ی شمالی گشاده شود و خودمان بتوانیم قضاوت کنیم در آنجا چه گذشته است.

بردی از یادم (مرور بر زندگی لرتا هایراپتیان نگین تئاتر ایران)

زاون قوکاسیان
انتشارات خجسته

لرتا به زبان روسی، فرانسه، ارمنی و فارسی تکلم می کرد و در کنار زنده یاد نوشین که از روشنفکران طراز اول دهه ی 1310 شمسی به بعد محسوب می شد. معاشرانی مثل صادق هدایت، سعید نفیسی، مسعود فرزاد، بزرگ علوی و پرویز ناتل خانلری داشت. سطح بازیگری لرتا با سایر بازیگران فاصله داشت او هم تراز بازیگرن اروپایی اجرای نقش می کرد. در راه رفتن و حرکات روی صحنه مبانی استتیک را رعایت می کرد، در حسن بیان، با این که کمی لهجه ارمنی داشت ولی تحت تعلیمات نوشین، مهارت فوق العاده ای به دست آورده بود. او بانویی مهربان، دور از تکبر و نخوت، انسان دوست، عدالتخواه و بشاش بود. در مدت هشت سال همکاری در تئاترهای فرهنگ، فردوسی و سعدی هرگز ناهنجاری از او دیده نشد و کسی سخن هجو و مبتذل از او نشنید....

جزء از کل

استیو تولتز
ترجمه ی پیمان خاکسار
نشر چشمه

استیو تولتز، نویسنده ی استرالیایی متولد 1972 سیدنی، اولین رمانش، جزء از کل، را در سال 2008 منتشر کرد. این کتاب با استقبال زیادی روبرو شد و به فهرست نامزد های نهایی جایزه ی بوکر راه پیدا کرد که کمتر برای نویسنده ای که کار اولش را نوشته پیش می آید. پیش از آن مشاغلی مثل عکاسی، فروشندگی تلفنی، نگهبانی، کارآگاه خصوصی، معلم زبان و فیلم نامه نویسی داشت. خودش در مصاحبه ای گفته «آرزوی من نویسنده شدن نبود، ولی همیشه می نوشتم. در کودکی و نوجوانی شعر و داستان کوتاه می نوشتم و رمان هایی را آغاز می کردم که بعد از دو دو و نیم فصل دیگر دوست نداشتم تمام شان کنم. بعد از دانشگاه دوباره به نوشتن رو آوردم. درآمدم خیلی کم بود و فقط می خواستم با شرکت در مسابقات داستان نویسی و فیلم نامه نویسی پولی دست و پا کنم تا بتوانم زندگی ام را بگذرانم، که البته هیچ فایده ای نداشت. زمانی دائم شغل عوض می کردم یا، بهتر بگویم، از نردبان ترقی هر کدام را از مشاغل پایین می رفتم، برایم روشن شد هیچ کاری جز نویسندگی بلد نیستم. رمان نویسی تنها قدم منطقی یی بود که می توانستم بردارم. یک سال طول می کشید، ولی پنج سال طول کشید. زمان نوشتن تحت تأثیر کنوت هامسون، لویی فردینان سلین، جان فانته، وودی آلن، توماس برنارد و ریموند چندلر بودم»

کلنل پسیان (و ناسیونالیسم انقلابی در ایران)

استفانی کرونین
ترجمه ی عبدالله کوثری
نشر ماهی
چاپ اول: بهار 94

نام کلنل پسیان برای مورخان ایران آشنا ست و در همه ی نوشته هایی که به استقرار حکومت پهلوی پرداخته اند، اشاراتی به این نام می یابیم. با این همه، اهمیت نقش سیاسی او و ویژگی جنبشی که به رهبری او برپا شد چنان که بایست درک نشده است. با توجه به علاقه ای که نسبت به سایر شخصیت های رادیکال ربع آخر قرن سیزدهم شمسی نشان داده می شود، این بی توجهی مایه ی شگفتی تواند بود. نارضایتی روز افزون از خاندان پهلوی در دهه 1340 و 1350 شمسی زمینه ای مناسب بود برای برداشتن پرده ی فراموشی از چهره هایی که می توانستند پیشگام جنبش مخالفت معرفی شوند.

در پی انقلاب 1357، آن دسته از مبارزان ضد سلطنت پهلوی در اوایل قرن چهاردهم شمسی که شهدای اسلام به شمار می آمدند، مثل میرزا کوچک خان و سید حسن مدرس، به جایگاه والایی می رسیدند و تصویرشان بر تمبر های پست نقش بست و خیابان ها به نام شان شد. اما کلنل پسیان همچنان ناشناخته مانده است و تا کنون کسی در پی آن نبوده که قیام مشهد را در متن تاریخ عمومی آن دوران بگنجاند.

تعلق و تماشا (منتخب یادداشت ها)

محمدعلی سپانلو
انتشارات نیلوفر
چاپ اول: زمستان 93

سپانلو در این کتاب از نخستین برخوردهای قلمی خود با ادبیات و هنر معاصرش از نوجوانی تا روزگار میان سالی نمونه هایی آورده است. چنان که خودش اشاره می کند. بخشی از یادداشت ها و مقالات پیرامون مهم ترین حوادث ادبی و هنری دوران خاصی از حیات کشورمان و بخش دیگری تماشای رویدادها و البته عکس العمل های او نسبت به آنها ست.

نقد های او درباره ی شعر «مرگ ناصری» شاملو و مقاله ی گلشیری با موضوع شاعری و نیز بررسی قدیمی ترین یادداشت یک موبد زرتشتی که از زمان یزدگرد سوم به جا مانده و بحث گروهی از بزرگان ادب ایران حول شعرش، خواندنی است.

به این مجموعه بیفزاییم گزارش دیدارها و مصاحبه های او را با آگاتا کریستی، لویی آراگون و نیز ملاقات مشهورش با خورخه لوئیس بورخس که به سبک خود بورخس نگاشته شده است.
صفحه‌ها: 1 2 3 4 5