انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: هنرمندان چه شعرهایی در خلوت می خوانند؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
تا به حال دقت کرده‌اید وقتی تنها هستید چه شعری را با خود زمزمه می‌کنید یا اصلا  اولین شعری که در کودکی آن را خوانده‌اید و هنوز به یادش دارید، چه شعری است؟ جذابیت این موضوع ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی با تعدادی از چهره‌های ادبی و هنری کشورمان داشته باشیم و نظرشان را در این مورد جویا شویم.   

علیرضا خمسه

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هنرمندان چه شعرهایی در خلوت می خوانند؟ 1

علیرضا خمسه که چندی پیش هم در برنامه «خندوانه» حضور پیدا کرده بود و با ادبیات خاص خودش لحظاتی شاد و باطراوت را به وجود آورده بود، از تمام شعرهای ادبیات فارسی لذت می‌برد. خمسه در خصوص شعر‌های پارسی می‌گوید: «وقتی شعر خوبی می‌خوانم، حالم هم خوب می‌شود و لذت می‌برم. مثلا غزلیات حضرت حافظ به گونه‌ای است که هرکس تا سال‌ها می‌تواند از این دیوان فیض ببرد  چون پاسخگوی هر نوع سلیقه‌ای هست. «الایا ایهاالساقی ادرکاسا و ناول‌ها، که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها» اولین شعر و اول دفتر حافظ است اما آخر حرف عشق و عاشقی است.»

مهدی باقر بیگی

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

مجید کوچولوی «قصه‌های مجید » که این روزها شعر «یک توپ دارم قلقلی» را برای کودک خودش می‌خواند، بیشترین تاثیری که یک شعر روی او گذاشته را از زبان پدرش شنیده است: « پدر من از بچگی این شعر را برای من می‌خواند که «افتادگی آموز اگر طالب فیضی ، هرگز نخورد آب، زمینی که بلند است » و من هم سعی کردم همیشه این پند را تا جایی که می‌شده سرلوحه کارها و رفتارهایم قرار دهم.»

پیمان قاسم‌خانی

پیمان قاسم‌خانی که این روزها یک سلبریتی در میان فیلمنامه‌نویسان ایرانی به حساب می‌آید، به خوبی اولین شعری را که خوانده به یاد دارد. او درباره این شعر می‌گوید: قبل از اینکه به دبستان بروم خواندن را یاد گرفته بودم و برای اینکه بهتر بتوانم خواندن را یاد بگیرم کتاب «نخودی» که متعلق به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود را برایم خریده بودند که مثلا می‌گفت نخودی غمش گرفت، غم عالمش گرفت چه‌کنم، چه‌کار کنم؟چه جوری از تنهایی فرار کنم؟هوار کنم؟سر بذارم به صحرا،دل بکنم از اینجا؟نه.. نخودی!مگه دیوونه شدی؟دل بکنی از اینجا، کجا میری؟سر می‌ذاری به صحرا؟آخه، ببینم، با غُصه،کدوم کاری درسه؟غصه که کار نمی‌شه،اینو بدون همیشه!» به گفته قاسم‌خانی او خیلی اهل شعر خواندن نیست و بیشتر از شعرخوانی دیگران لذت می‌برد و به قول معروف هیچ وقت کتاب شعری بالای تختخوابش نبوده است.

منصور ضابطیان

منصور ضابطیان که در این چند سال اخیر مشغول تهیه و اجرای برنامه پرطرفدار «رادیو هفت» بوده و به‌تازگی هم از سفر برگشته است درباره سؤال ما که آیا اولین شعری که تا به حال خوانده را به یاد دارد، اینگونه پاسخ داد: «زمانی که من تازه سواد خواندن و نوشتن یاد گرفته بودم، در خانه ما کتاب «دیوار» فروغ فرخزاد بود که طرح جلد آن هم متعلق به خود فروغ بود و در صفحه اول آن نوشته بود «فروغ این شعر، یک فروغ دیوانه است» و این اولین کتاب شعری است که من آن را در کودکی خواندم و هنوز هم آن را در کتابخانه شخصی‌ام نگه داشته‌ام.»

سحر جعفری جوزانی

دختر کارگردان « در چشم باد » از کودکی با ادبیات کهن ایرانی آشنا بوده و از همان کودکی پای شاهنامه‌خوانی‌های پدر می‌نشست و به قول خودش، آنها را حفظ می‌کرد و ملکه ذهنش می‌شد و بعد‌ها تمام آنها را از روی کتاب می‌خواند.

سحر جعفری جوزانی در پاسخ به اینکه کدام شعر در ذهنش باقی مانده است اینگونه پاسخ داد که  «مولانا می‌گوید «نفس ات‌اژدرهاست، او کی مرده است، از غم بی آلتی افسرده است» این شعر‌ها را همیشه پدرم از کودکی برای من می‌خواند و چند سال بعد هم این قطعه را به صورت مومی ساخت.  من قبل از اینکه بتوانم شعرهای فارسی بخوانم ، شعر‌های انگلیسی می‌خواندم، چون زبان اول من انگلیسی بود و تا پنج سالگی انگلیسی صحبت می‌کردم.»

مهرانه مهین‌ترابی

مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سریال خاطره‌انگیز «خانه‌سبز» علاقه فراوانی به ادبیات فارسی و شعر‌های کلاسیک و نو دارد اما اولین کتاب شعری که خودش آن را خوانده و از آن لذت برده بر می‌گردد به سال اول دبیرستان، جایی که معلم ادبیات آنها به جای تدریس کتاب ادبیات، کتاب «راهیان شعر امروز» را درس می‌داد. مهین‌ترابی در این خصوص می‌گوید: «معلم این کتاب را به ما معرفی کرد و از روی همین کتاب از ما امتحان می‌گرفت و نمره می‌داد.

این کتاب از شعرهای شاملو، فروغ فرخزاد ، اخوان ثالث و سایر شعرای معاصر ایران تشکیل شده بود که شعر «پریا»  احمد شاملو در آن زمان بهترین شعری بود که تا آن موقع خوانده بودم.»  البته مهران مهین ترابی امروز کمی سلیقه‌اش عوض شده و بیشتر شعر‌های کلاسیک باب‌میلش است و در میان شاعران قدیم به قول خودش با مولانا خیلی حال می‌کند.

یکتا ناصر

این بازیگر که این روزها نسبت به چند سال پیش کم‌کار شده است یا به قول خودش فیلمنامه‌ها را با وسواس بیشتری انتخاب می‌کند، این روزها بازی در سریال جدید بهرام بهرامیان را به اتمام رسانده و احتمالا منتظر پیشنهادی است تا مثل سال گذشته که با  «زندگی جای دیگریست» در جشنواره حضور داشت امسال هم با فیلمی به جشنواره بیاید. ناصر اولین شعری که خوانده است را به یاد نمی‌آورد اما از «وهم سبز» فروغ فرخزاد به‌عنوان شعر مورد علاقه خود نام می‌برد که تاثیر زیادی روی او گذاشته است.

پژمان جمشیدی

جمله «وقتی خدا برای یکی بخواهد» را می‌توان برای پژمان جمشیدی به کار برد که بعد از بازی در پرسپولیس و پاس و نمایش ضعیفش در فولاد و استیل آذین که در اواخر فوتبالش داشت، با حضور در سریال «پژمان» خدا برایش خواست و از طریق تلویزیون به تئاتر و سینما راه یافت. البته پژمان جمشیدی خیلی هم از دنیای ادبیات و شعر‌های فارسی دور نیست و درخصوص شعر‌ها و ترانه‌های مورد علاقه خود گفت: «شعری که بانو زنده‌یاد سیمین بهبانی گفتند: «نبسته‌ام به کس دل، نبسته کس به من دل، چو تخته پاره بر موج، رها رها رها من» جزء  شعرهایی است که در ذهن من همیشه هست، چون شعر خیلی حفظ نیستم. یکی از ابیات فردوسی هست که ازجمله شعر‌های تصویری است که می‌گوید: «ستون کرد چپ را و خم کرد راست ، زبان از چرخ چاچی بخواست» که تمام جنگ و درگیری‌های داستان را در آن زمان با این بیت برای خواننده تصویر می‌کند.»

سالار عقیلی

شاید بتوان صدای سالار عقیلی را در بیشتر فیلم‌های انتخاباتی نامزدان ریاست‌جمهوری هر 4 سال یک بار شنید که روی تصویر و کارهای آن کاندید، آهنگ «وطن» با صدای سالار عقیلی پخش می‌شود. اما خود سالار عقیلی در میان تمام ترانه‌هایی که اجرا کرده، کار «وطنم ای شکوه پا برجا» افشین یدالهی را انتخاب می‌کند و در زمینه ادبیات کلاسیک هم به غزلی از حافظ اشاره می‌کند و می‌گوید: «غزل « هُمایِ اوجِ سعادت به دام ما افتد، اگر تو را گذری بر مقام ما افتد» را همیشه در مخالف سه‌گاه زمزمه می‌کنم و از آن لذت می‌برم.»

رضا یزدانی

رضا یزدانی، خواننده پاپ-راک ایرانی علاقه خود را به زنده‌یاد فرهاد مهراد مخفی نمی‌کند و شعری که همیشه در خلوت خود می‌خواند متعلق به این خواننده و نوازنده است. او در این باره گفت: «تو فکر یک سقفم، یک سقف بی‌روزن ،یک سقف پابرجا، محکم‌تر از آهن ،سقفی که تن‌پوشِ هراس ما باشه،تو سردی شب‌ها، لباس ما باشه» را همیشه با خودم می‌خوانم و از آن لذت می‌برم.