انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: اصول نواختن سنتور
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
مطمئناً اکثر شما می دونین ساز سنتور چه نوع سازیه و یه چیز هایی ازش می دونین ، حتی دوست خوبم سعید هم مطالبی رو در مورد سنتور قرار داده . من قصد ندارم در این تایپیک تکرار مکررات کنم ، بلکه قصد دارم مطالبی مفید در زمینه نواختن سنتور خدمت شما دوستان ارائه بدم .

اولین مطلب رو از مضراب شروع می کنم .
معمولاً هر فردی متناسب ا دسته خودش مضرابی رو انتخاب می کنه . حالا ممکنه این مضراب سبک باشه یا سنگین یا به عبارتی نازک باشه یا ضخیم . یا دم مضراب کشیده باشه یا کوتاه . یه هنر جوی مبتدی معمولاً برای انتخاب مضراب با مشکل مواجه می شه . ولی در انتخاب مضراب یک سری نکات رو باید در نظر گرفت ، وقتی تمرین ها از مرحله شناخت نت و تمرین های اپتدایی رد بشه و قطعه های ظربی رو با سرعت بالا تمرینش شروع می شه ، مظراب نازک نمی تونه جوابگو باشه و احتمال داره در بین اجرای قطعات مضراب بشکنه که برای خودم پیش اومده . و یا شاید ممکنه لازم باشه که در هنگام اجرا بخواین صدای نتی رو خفه کنین اونجا هم مضرای نازک نمی تونه دووم بیاره و می شکنه . ویا بر عکس اگر مضراب خیلی سنگین باشه ممکنه سرعت عمل رو از شما بگیره .

دم مضراب باید به نحوی باشه که انگشتان به راحتی زیرش قرار بگیره .

اندازه و ساخت مضراب و حتی نحوه ی چسبوندن نمد به مضراب ( برای افرادی که با نمد کار می کنند ) باید در هر دو مضراب یکی باشه . یعنی نباید در مضراب ها مقدار چسب متفاوتی ریخته بشه تا باعث اختلاف وزن مضراب باشه . مضراب استاندارد مضرابیه که شما هر وقت اون رو تو دستتون گفتین احساس راحتی بکنین .