انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: تجلیل از هدایت‌الله بهبودی و معصومه سپهری
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
تجلیل از هدایت‌الله بهبودی و معصومه سپهری 1

مراسم تجلیل از هدایت‌الله بهبودی و معصومه سپهری در قالب طرح «چهل قلم» در تبریز برگزار شد.
‌به گزارش ایسنا، مراسم تجلیل از هدایت‌الله بهبودی و معصومه سپهری از نویسندگان آذربایجان شرقی در قالب طرح «چهل قلم» با حضور مسئولان استانی، کتابداران استان و علاقه‌مندان به ادبیات حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی در این آئین با بیان اینکه در ۴۰ سال انقلاب اسلامی، حوزه فرهنگ همپای سایر حوزه‌ها پیشرفت فراوانی داشته است، اظهار کرد: در بررسی شاخص‌های فرهنگی، کتاب و اندیشه مکتوب از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و طبق آمار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این حوزه از جهت نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و منابع از رشد ۹ برابری در ایران برخوردار شده است.

شهرام خدایی با اشاره به آئین چهل قلم، هدف از برگزاری این مراسم را ارج نهادن به قلم متعهد، انقلابی و برجسته و شناختن آثار خوبی عنوان کرد که با زبانی داستانی نسل‌های مختلف انقلاب را با وقایع و رخدادهای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس و زندگینامه افراد تأثیرگذار در این رویدادها آشنا می‌سازد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این آئین با اشاره به نقش آگاهی، اطلاعات و رشد فکری انسان‌ها در قدرت و اقتدار جوامع گفت: هر چقدر انسان‌ها به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشند به همان میزان خواهند توانست در ارتباط با مسائل پیرامون خود موفق عمل کنند.

محمد محمدپور با بیان اینکه هر بخش از تاریخ و جریان‌های فکری کشور موضوعی برای کار و قلم‌فرسایی دارد، بیان کرد: جنگ تحمیلی ما با سایر جنگ‌ها تفاوت زیادی دارد و امام راحل با هنرمندی این عرصه جنگ و دفاع ما را به عرصه‌ای برای تجلی عشق و دلدادگی تبدیل کرد.
او ادامه داد: این جنگ نشان داد که انسان با یک چشم به هم زدن می‌تواند به واسطه شرایط فطری خود از خاک به بلندای هستی برسد، در حالی که عارفان آن را طی سال‌ها و با مرارت‌های زیاد طی می‌کنند.

محمدپور گفت: هر صفحه جدیدی که از دفاع مقدس گشوده می‌شود و صفحات آن ورق می‌خورد ابعاد تازه و گسترده‌تری از جریان دفاع مشاهده می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: اگر صدها سال از جریان دفاع مقدس بگذرد هنوز حرفی برای گفتن دارد و تازگی آن از بین نمی‌رود.

محمدپور افزود: وظیفه نویسندگان و مؤلفان این است که اشکال مختلف عرصه دفاع مقدس را با قدرت قلم خود به نسل‌های آینده انتقال دهند.

هدایت الله بهبودی، نویسنده ادبیات انقلاب، دفاع مقدس و زندگینامه مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) در این آئین با اشاره به اهمیت زنده نگه داشتن یاد و خاطره انسان‌های بزرگی که در راه پیروزی انقلاب اسلامی و حفظ آن از جان خود گذشتند گفت: بیش از ۱۳ هزار جلد کتاب در حوزه ادبیات پایداری و دفاع مقدس نگاشته شده که فراوانی این عناوین نشان از یک نهضت بزرگ دارد.

او افزود: ارزش آثاری که در حوزه پایداری نگاشته می‌شود به قهرمانان آن است. امیدوارم همیشه قدردان رشادت‌ها و ایثارگری‌های این قهرمانان همیشه تاریخ جمهوری اسلامی ایران باشیم.

معصومه سپهری نویسنده حوزه دفاع مقدس و ادبیات پایداری نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت کتاب‌خوانی و نقش مهم کتابخانه‌های عمومی برای فراهم آوردن شرایط و ملزومات کتاب خوب خواندن گفت: کتاب خواندن به ویژه کتاب خوب خواندن می‌تواند زندگی بشر را عمق بدهد که در این بین نقش کتابداران در انتخاب و معرفی و اشاعه آثار خوب به مطالعه‌کنندگان کلیدی است.

او درباره قلم زدن در حوزه ادبیات دفاع مقدس و پایداری افزود: هرکسی که در این وادی قدم می‌گذارد بی شک لطف خداوند شامل حال او شده است چرا که نگارش در این حوزه علاوه بر خلاقیت، قدرت معنوی فراوانی را نیز به عنوان پیشینه می‌طلبد که در روایتگری هر آنچه حقیقت است نوشته شود.

سپهری در انتهای سخنان خود از تهیه و تدوین زندگینامه شهید طهرانی مقدم خبر داد و گفت نگارش این اثر در مراحل پایانی خود قرار دارد که در آن به فرازهای مختلف زندگی این شهید والامقام پرداخته شده و پیشرفت صنعت موشکی کشور بخشی از آن است.

تجلیل از سال‌ها تلاش و مجاهدت‌های هدایت الله بهبودی و معصومه سپهری با اهدای لوح یادبودی از سوی علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اهدای هدایایی از سوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، امضای لوح یادبود این مراسم، نمایشگاه آثار این نویسندگان، کتابخانه‌گردی هدایت‌الله بهبودی و معصومه سپهری در کتابخانه مرکزی تبریز و اجرای گروه سرود شهید تجلایی همراه بود.