انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: دریاچه نمک در بحرانی‌ترین حالت ممکن قرار دارد
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دریاچه نمک در بحرانی‌ترین حالت ممکن قرار دارد 1

مدیرکل محیط زیست استان قم گفت: حوضه دریاچه نمک در بین 30 حوزه گرد و غبار کشور رتبه نخست را دارد و در بحرانی‌ترین حالت ممکن قرار گرفته است.

‌به گزارش‌ ایسنا، سید رضا موسوی صبح امروز در کارگروه کاهش آلودگی هوا و مقابله با گرد و غبار در استانداری قم عنوان کرد: در حال حاضر 6 تالاب زنده در استان قم وجود دارد و 10درصد از مناطق استان قم جزو مناطق حفاظت شده است.

وی ادامه داد: دو عامل گرد و غبار و گازهای آلاینده باعث آلودگی هوای استان قم می‌شود؛ گرد و غبار موجود در استان قم بخشی مربوط به داخل کشور و برخی نیز منشأ خارجی دارد؛ افزایش پدیده گرد و غبار در استان قم موجب شده است در سال های اخیر به عنوان آلاینده اصلی استان قم محسوب شود.

مدیرکل محیط زیست استان قم بیان کرد: یکی از دلایل افزایش آلودگی هوای استان قم، وجود تعداد بالای موتورسیکلت است و این موضوع به یک معضل زیست محیطی تبدیل شده است که باید برای حل آن چاره‌ای اندیشیده شود.

وی اضافه کرد: واحدهای تولیدی و صنعتی آلاینده بسیار در حریم استان قم وجود دارد که باعث افزایش آلودگی هوا در این استان قم شده است و باید این واحدها استانداردسازی شوند؛ همچنین نیروگاه‌های حرارتی قم 25درصد سوخت های فسیلی استان قم را مصرف می‌کنند و همچنین در برخی از فصول سال گاز مایع در این نیروگاه استفاده می‌شود که باعث آلودگی هوای قم شده است و باید برای آن برنامه ریزی درستی انجام شود.

موسوی تصریح کرد: 63درصد بنزین توزیعی در استان قم، بنزین یورو 4 ‌است و نفت نیز طبق استاندارد یورو4 در قم توزیع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری، وضعیت آب و هوای استان قم مطلوب تر از گذشته بود و روزهای خطرناک و بحرانی نداشته ایم، در 9 ماهه ‌سال جاری، تعدادروزهای پاک استان قم نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

مدیرکل محیط زیست استان قم اظهار کرد: در سال های گذشته سطح آب دریاچه نمک کم شده است و از سال 2010 دیگری آب قابل ملاحظه ای در دریاچه وجود ندارد و در حال حاضر بیشترین کسری آب در حوضه دریاچه نمک اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: خشکی دریاچه نمک باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و شوری آب و خاک منطقه شده ‌که یکی معضل بسیار بزرگ است و این مساله آسیب‌های بسیاری دارد؛ عدم اختصاص حق‌آبه‌ها به دریاچه نمک و ایجاد سدهای متعدد، حدود 400هزارهکتار کانون تولید گرد و غبار در استان قم تشکیل داده است که در فصل‌های گرم سال مشکلات زیادی را برای استان‌های مرکزی ایجاد می‌کند.

موسوی عنوان کرد: حوضه دریاچه نمک در بین 30 حوزه گرد و غبار کشور رتبه نخست را دارد و در بحرانی ترین حالت ممکن قرار گرفته است.

محمدتقی سجادی، مدیرکل منابع طبیع استان قم عنوان کرد: بسیاری از پروژه‌های ملی مانند احداث قطار سریع‌السیر باعث از بین رفتن منابع طبیعی استان قم می‌شود و متاسفانه در برنامه ریزی‌ها به این موضوع توجه نمی‌شود.

وی افزود: امیدواریم در موضوع بیابان زدایی، کمک‌های خوبی صورت بگیرد تا بتوانیم وضعیت استان قم را بهبود ببخشیم، در سال جاری 150میلیون یورو برای توسعه حوضه‌های آبخیزداری اختصاص یافته است که امیدواریم بخشی از این اعتبار برای احیای دشت مسیله استفاده شود.