انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: بیوگرافی جیک جیلنهال - jake gyllenhaal
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
بیوگرافی جیک جیلنهال - jake gyllenhaal 1

بیوگرافی جیک جیلنهال

جیکوب بنجامین جیلنهال یک بازیگر اهل آمریکا است. وی تا به حال حضور پر افتخاری در سینمای آمریکا داشته است و از جمله فیلم هایی که در آن حضور داشته می توان به آسمان اکتبر، دانی دارکو و روز پس فردا اشاره نمود.

دروان کودکی و نوجوانی جیک جیلنهال

جیکوب بنجامین جیلنهال در ۱۹ دسامبر سال ۱۹۸۰ در لس آنجلس آمریکا متولد شده است. افراد نزدیک او را جک و جکی نیز صدا می زنند. پدر وی استیون جیلنهال، یک کارگردان و نویسنده ی محبوب و از یک خانواده اشراف زاده است و دارای ملیت سوئدی – انگلیسی نیز می باشد.
مادر جیکوب نومی فونر، یک یهودی اهل نیویورک است؛ او نیز یک نویسنده است. اما متاسفانه پدر و مادر جیک جینهال در سال ۲۰۰۹ از هم جدا شدند. جیک در سال ۱۹۹۸ از مدرسه ی هاروارد فارغ التحصیل شده است و به دانشگاه کلمبیا رفت؛ ولی دو سال بعد به دلیل علاقه ای که به حرفه بازیگری داشت، تحصیل را رها کرد.
جیکوب یک خواهر به نام مگی جیلنهال دارد که او هم به حرفه ی بازیگری مشغول است. همسر او پیتر سارسگارد، در دو فیلم کنار برادرش بازی کرده است. تا قبل از شغل بازیگری به خاطر فرهنگ خانوادگی تابستان ها به شغل های پاره وقت مشغول می شد. او برای این که مستقل شود به کارهایی همچون گارسونی هم پرداخته است؛ حتی مدتی هم غریق نجات بوده است.

بیوگرافی جیک جیلنهال - jake gyllenhaal 1


آغاز فعالیت حرفه ای
جیک جیلنهال زمانی که تنها ۱۰ سال داشت، بازیگری را شروع کرد. وقتی ۱۱ ساله بود در فیلم «حقه بازان شهر» در سال ۱۹۹۱ بازی کرد. پس از آن در فیلم «زن خطرناک» در سال ۱۹۹۳ و در فیلم «خانگی» در سال ۱۹۹۸ به ایفای نقش پرداخت.
جیکوب جیلنهال برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ برای بازی در فیلم «آسمان اکتبر» مقابل لنز دوربین قرار گرفت و به خوبی درخشید. او به واسطه ی این درخشش وقتی که در سنین نوجوانی به سر می برد، در سال ۲۰۰۱ به ایفای نقش در فیلم «دانی دارکو» دعوت شد. همچنین در سال ۲۰۰۵ در نقش یک جوان شیمی دان و در نقش یک تکاور در فیلم «جارهید» نقش آفرینی کرد.
جیک جیلنهال علاوه بر بازیگری در تبلیغات IFC و گیم های کامپیوتری همچون Call of Duty: Black Ops نیز حضور داشته است.

بیوگرافی جیک جیلنهال - jake gyllenhaal 1


زندگی خصوصی جیک جیلنهال
جیک جیلنهال از سال  ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۰۴ با کیرستن دانست که او هم هنرپیشه و مدل مشهور آمریکایی است، نامزد بود. شاید برخی کیرستن را از بازی در فیلم مرد عنکبوتی به خاطر بیاورند. متاسفانه نامزدی آن ها دوام چندانی نداشت.
جیک جیلنهال پس از مدتی با ریس ویترسپون نامزد کرد. سرانجام در سال ۲۰۰۸ بود که به طور رسمی خبر نامزدی جیکوب و ریس در رسانه ها اعلام شد. متاسفانه این رابطه هم پایان بدی داشت و در سال ۲۰۰۹ آن ها از هم جدا شدند. جیکوب در سال ۲۰۱۰ بار دیگر با خواننده ی محبوب، تیلور سوئیفت نامزد کرد و در سال ۲۰۱۱ خبر جدایی آن ها به گوش همگان رسید. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ هم با آلیسا میلر که یک مدل آمریکایی است، در ارتباط بود.

نکات جالبی که شاید در مورد جیک جیلنهال ندانید!

 دارایی جیک جیلنهال حدودا ۶۵ میلیون دلار تخمین زده شده است.
او به شدت به آشپزی علاقه مند است و در مواقع بیکاری در حال آشپزی کردن دیده شده است.
جیکوب به عنوان پدر خوانده ی رز لجر انتخاب شده است. رز فرزند هیث لجر و میشل ویلیامز است.
جالب است بدانید جیک جیلنهال یهودی است و جشن مخصوص یهودیان را وقتی ۱۳ سال داشت، در میان فقرا برگزار کرد. چون والدین او دوست داشتند تا فرزندشان از همان کودکی با محرومیت آشنا شود.
ناتالی پورتمن و برایس دالاس هاوارد از دوستان صمیمی جیک جیلنهال هستند.
دو سگ به نام آتیکوس و بو دارد. کتاب مورد علاقه ی او «کشتن مرغ مقلد» است، تا جایی که نام سگ های خود را از روی شخصیت های این کتاب انتخاب کرده است.

بیوگرافی جیک جیلنهال - jake gyllenhaal 1
جوایز و افتخارات جیک جیلنهال
جیکوب بنجامین جیلنهال در سال ۲۰۰۵ به خاطر هنرنمایی در فیلم «کوهستان بروکبک» برنده ی بفتای  بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.
نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به خاطر ایفای نقش در فیلم کوهستان بروکبک از آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک شد.