انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: همه چیز درباره "یانگوم بزرگ"
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
به نام خدا


همه چیز درباره "یانگوم بزرگ" 1


یانگوم (کره‌ای: 장금، هانجا: 長今، تلفظ: یانگ گئوم) نخستین پزشک زن سلطنتی در تاریخ کره است. نام این شخصیت که در قرن شانزدهم میلادی زندگی می‌کرده است، هفت بار در اسناد پادشاهی چوسان آمده‌است، آن‌طور که از این نوشته‌های مبهم بر می‌آید او با دانش پزشکی خود پادشاه جونگ‌جونگ را مبهوت ساخته و پزشک ویژه پادشاه و خانواده‌اش شده بود. یانگوم سومین مقام برتر دربار کره را به‌دست آورده بود و به لقب «دائه» (خط هانگول: 대، هانجا: 大) (بزرگ) مفتخر گشته‌بود.

هنوز هم برخی از تاریخ‌دانان در مورد این‌که یانگوم شخصیتی واقعی بوده یا این نام فقط عنوانی بوده که به اشخاص خاصی اعطا می‌شده، تردید دارند. اگر او یک شخصیت واقعی باشد، به این معناست که هنوز شخص دیگری به جایگاهی که او به‌عنوان پزشک زن امپراتور به دست آورده بود، نرسیده‌است.یانگوم در تلویزیون

یانگوم با نقش آفرینی بازیگر معروف کره‌ای لی یونگ آئه در سریال تاریخی جواهری در قصر (در خارج از کره بیشتر با نام «یانگوم بزرگ» [۱]شناخته می‌شود) به تصویر درآمده است. این فیلم با استقبال حیرت‌انگیزی در بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله ایران رو به‌رو شد. البته خلق شخصیت یانگوم در این فیلم بیشتر با تخیل‌پردازی صورت گرفته‌است به ویژه این‌که او در این فیلم آشپزی است که به پزشکی رو می‌آورد، که این البته به دلیل ابهامات موجود در زندگی این شخصیت است.

یانگوم در نوشته های پزشکی

نام یانگوم در «مجله رسمی پزشکی امپراتوری چوسان» آمده است.+اگر در کشور ما سریال هایی چون امپراتوری بادها، افسانه جومونگ و داستان دو دوست در سال های اخیر با اقبال بینندگان تلویزیونی مواجه شدند و اگر پخش مجدد سریال های سال های دور از خانه و داستان زندگی از تلویزیون همچنان پرطرفدار است، باید آن را مدیون سریال جواهری در قصر یا یانگوم دانست.

پخش این سریال در سال های حدود ۱۳۸۶ شبکه دو، موجی از استقبال و توجه مخاطبان ایرانی را به سریال های شرقی به وجود آورد و موجب شد موج کره ای که به استقبال و تولید انبوه سریال های کره ای در دو دهه اخیر اطلاق می شد، به کشور ما نیز وارد شود. اکنون پخش مجدد این سریال از شبکه تماشا فرصتی است تا مروری دیگر بر این سریال پرطرفدار کره جنوبی بیندازیم.

این سریال با اسم فارسی جواهری در قصر است که ترجمه اسم Jewel in the Palace و نام کره ای Dae Jang Geum محصول سال ۲۰۰۳ شبکه MBC کشور کره جنوبی و داستان در زمان سلسله چوسونک کره است. جواهری در قصر داستانی واقعی درباره دختری به نام یانگوم است که به نخستین زن پزشک درباری زمان خود تبدیل شد. او بر مقام اجتماعی ضعیف خود به عنوان یک دختر سطح پایین در نظام اجتماعی تبعیضات اجتماعی غلبه کرده و به مقام آشپز سلطنتی دست یافت و بعدها به پزشک دربار و پس از آن پزشک مخصوص شاه تبدیل شد. او همچنین لقب مخصوص هیان گوم بزرگ را دریافت کرد.

داستان جواهری در قصر در سال های بین ۱۴۹۴ و ۱۵۴۴ میلادی رخ می د هد. آغاز سریال زمانی است که ملکه مادر وقت به دستور امپراتور و از سوی یک گروه از افسران گارد مسموم می شود. در زمان بازگشت برای یکی از افسران به نام سوچون سو اتفاقی رخ می دهد، ولی به وسیله یک راهب نجات می یابد. راهب به افسر می گوید سه زن در زندگی او نقش مهمی دارند. اول زنی که این افسر سبب مرگ او می شود. دوم زنی که او جانش را نجات می دهد، اما در آخر باز هم موجب مرگ او می شود و سوم زنی که عامل مرگ افسر است، ولی جان انسان های بسیاری را نجات خواهد داد. بعدها مشخص می شود این سه زن، ملکه مادر، مادر یانگوم و خود او هستند.

از سوی دیگر بانو پارک، بانوی آشپزخانه سلطنتی به چشم خود می بیند بانو چویی سم را در غذای ملکه مادر ریخته است، ولی خدمه آشپزخانه سلطنتی او را متهم به دزدی می کنند و به او سم می خورانند، اما بانو پارک از سوی بانو هن که پادزهر را با سم مخلوط کرده، نجات می یابد و سپس از سوی افسر سو که از قصر رفته است، فراری داده می شود. آن دو به طور پنهانی در یک دهکده ازدواج می کنند و صاحب دختر باهوشی به نام یانگوم می شوند.

چند سال بعد یانگوم که کوچک و ناآگاه بود، به همه می گوید پدرش افسر گارد سلطنتی بوده و همین صحبت ها باعث می شود ماموران او را پیدا کنند. یانگوم و مادرش فرار می کنند، اما مادر یانگوم که بسختی زخمی شده است، از دنیا می رود. مادر در لحظات پایانی عمرش آرزوی خود را به یانگوم چنین گفت: دوست دارم بانوی اول آشپزخانه سلطنتی شوی و بی عدالتی و ظلمی را که به من شده است در کتاب مخصوص بانوان دربار به ثبت برسانی. بالاخره یانگوم وارد قصر شد و با نبوغ و استعداد درخشانی که داشت به پیشرفت های جالبی هم دست پیدا کرد. او دستیار بانو هن از بهترین دوستان مادرش می شود و به او کمک می کند بانوی اول آشپزخانه شود.

توطئه های بانو چویی و برادرزاده اش گیوم یونگ باعث می شود بانو هن و یانگوم به یک جزیره تبعید شوند. در آن جزیره، یانگوم بانو هن را از دست می دهد، ولی با زنی به نام یانگ دوک آشنا می شود که یک پزشک معروف است. خیلی معتقدند یانگوم اولین پزشک سلطنتی در تاریخ کره است، ولی خیلی بر این عقیده اند دائه یانگوم فقط یک نام افسانه ای است؛ شخصیتی که از نام چند پزشک زن دربار کره جنوبی گرفته شده است. نسخه اصلی سریال، ۵۴ قسمت یک ساعته است، اما در تلویزیون ما برای هر قسمت، کمتر از یک ساعت آماده پخش شده است. گونه این سریال در سایت سینمایی IMDB، درام معرفی شده و دایره المعارف اینترنتی ویکی پدیا هم گونه سریال را درام تاریخی ذکر کرده است.

۳۰۰۰ ژاپنی در نظرسنجی که در ژانویه ۲۰۰۷ برای انتخاب برترین فیلم و سریال کره ای انجام شده، سریال جواهری در قصر را با ۳۶ درصد کل آرا به عنوان رتبه اول انتخاب کرده اند. کاربران سایت IMDB هم از ۱۰ امتیاز، به این سریال ۸.۹ امتیاز داده اند، آن هم در حالی که امتیاز محبوب ترین فیلم این سایت ۹.۱ بوده است.

ویکی پدیا به این سریال لقب «محبوب ترین درام کره ای تمام دوران» را داده است. می گویند هنگام پخش آخرین قسمت این سریال در هنگ کنگ بیشتر از نیمی از کل جمعیت این کشور پای تلویزیون های خود بودند. در چین هم صدها میلیون تماشاگر برای دیدن این سریال که شب ها پخش می شد، بیدار می ماندند. از اینها گذشته، سازندگان جواهری در قصر، آن قدر اقبال داشته اند که پایشان به جشنواره های معتبر جهانی هم باز شود و با گرفتن جوایزی از جشنواره های کن و لوکارنو رکوردی استثنایی برای محبوبیت یک سریال تلویزیونی کره ای از خود به جا گذاشتند.

سریال جواهری در قصر با هزینه ۱۵ میلیون دلاری ساخته شد و از آن زمان تاکنون حدود ۴۰ میلیون دلار سود را عاید سازندگان خود از فروش و پخش سریال در کشور های مختلف جهان کرده است.

لوکیشن های این مجموعه اکنون از مناطق مهم و گردشگری در کره جنوبی هستند. پس از موفقیت سریال، کارتون رویای یانگوم براساس داستان آن در سال های بعد در دو فصل ساخته شد و به نمایش در آمد که با اقبال خوبی هم مواجه شد.

مادر دوقلوها
لی یونگ آئه بازیگر چهل و دو ساله نقش یانگوم، یک هنرپیشه معروف و خوشنام کره جنوبی است که سیو یکم ژانویه سال ۱۹۷۱ در سئول متولد شد. یونگ آئه در کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا طرفداران زیادی دارد و به همین دلیل به بانوی اکسیژن معروف است. لی یونگ آئه به دلیل معصوم بودنش و بازی در سریال جواهری در قصر به اوج شهرت رسیده و بارها به کشورهایی همچون هنگ کنگ، تایوان، ژاپن و سنگاپور دعوت شده است و استقبال از وی به حدی بوده که این کشورها مجبور شدند برنامه مصاحبه او را در بزرگ ترین سالن های خود برگزار کنند.

لی یونگ آئه علاوه بر بازیگری در امور خیریه نیز فعالیت دارد. او سال ۱۹۹۷ به عنوان سفیر NGO به اتیوپی سفر کرد تا فقر و بیماری آنجا را از نزدیک ببیند و در سال ۱۹۹۹به صحرای تار در هندوستان رفت تا با پایین ترین قبایل آن کشور ملاقات کند. یونگ آئه در سال ۲۰۰۶ تجارب خود و خاطراتش از این دو سفر را در کتابی تحت عنوان ویژه ترین عشق چاپ و تمام درآمد حاصل از آن را صرف امور خیریه کرد. از سال ۲۰۰۴ که یونگ آئه سفیر یونیسف شد، بارها به ساخت مدرسه و بیمارستان کمک کرد و یک مدرسه دخترانه هم به اسم او در چین شروع به کار کرد. او در کتاب خود که در سال ۲۰۰۶ به چاپ رساند، از شرح حال زندگی و چگونه هنرپیشه شدنش نوشت.

او می گوید: برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ در یک آگهی تبلیغاتی شکلات شرکت کردم و بعد تصمیم گرفتم در رشته بازیگری ادامه تحصیل دهم. وی مشکل ترین نقش خود را بازی در سریال جواهری در قصر و نقش دائه یانگوم و پس از آن نقش کاملامتفاوت در فیلم همدردی با خانم ونجنس می داند. او می گوید: هرگز نمی خواهم یک حس از زندگی من بیرون برود و آن بازی با تمام وجود است.

لی یونگ آئه در سال ۲۰۰۵ و در جشنواره فیلم اژدهای آبی، برنده جایزه بهترین هنرپیشه زن و در سال ۲۰۰۶ به دلیل بازی در فیلم همدردی با خانم ونجنس برنده جایزه هنری شد.او مدتی مدل تبلیغاتی شرکت LG شد و در ژانویه سال ۲۰۰۷ به دلیل موفقیت در جلب مشتری از سوی این شرکت نشان افتخار دریافت کرد.

لی یونگ آئه سرگرمی های خاص خود را دارد که ازجمله می توان به علاقه او به آواز خوانی، شنا، اسب سواری و نواختن پیانو اشاره کرد. در ضمن او به زبان های کره ای، انگلیسی و آلمانی تسلط کامل دارد. لی یانگ آئه در سال ۲۰۰۹ با یک تاجر آمریکایی- کره ای ازدواج کرد و دو سال پیش در چهل سالگی فرزندان دوقلویش را به دنیا آورد. وی اکنون همراه با خانواده اش ساکن آمریکاست.

جذابیت از نوع آشپزی
سریال جواهری در قصر شاخصه های بسیاری برای جلب مخاطب دارد. علاوه بر داستان و زندگی شخصیت اصلی، پرداختن به نوع غذاها و آشپزی در کره جنوبی بویژه در نیمه اول سریال یکی از مهم ترین جذابیت های آن است. نوع غذاهای کره ای و ترکیب آنها به آب و هوای آن کشور مرتبط است.

این کشور زمستان های بسیار سردی دارد و از قرن هفتم تاکنون کره ای ها به این فکر افتاده اند که سبزیجات را جزء اصلی غذای خود کنند. آنها سبزیجات عمل آمده نمک سود شده خود را یومجانگ می نامند و حتی در طول زمستان که سبزیجات بسختی یافت می شود، غذای اصلی آنها را تشکیل می دهد. آماده سازی مواد غذایی در آشپزی کره ای از قدیم اهمیت بسیاری داشته است و حتی امروزه نیز با وجود آپارتمان ها و آشپزخانه های مجهز، باز هم سبزیجات نمک سود شده را در خانه نگهداری می کنند.

یکی از مهم ترین غذاهای کره ای که پس از پخش سریال جواهری در قصر در کشورهای همسایه ازجمله فیلیپین رواج پیدا کرد و مورد استقبال قرار گرفت، کیم چی نام دارد. ماده اصلی این غذای اصیل کره ای کلم و سبزیجات نمک سود و ترش شده است که از قرن دوازدهم وارد برنامه غذایی مردم این کشور شده است.

تربچه، خیار و قارچ از دیگر مواد این غذاست. کره ای ها می گویند تا قرن هفدهم، ۱۱ نوع کیم چی پخته می شده و در برخی از آنها به جای سبزیجات از میوه جات و ماهی استفاده می شده است. پس از پخش سریال جواهری در قصر، علاقه به غذاهای کره ای بیشتر شد به طوری که گردشگرهایی که از کشورهای دیگر شرق آسیا به کره جنوبی می روند، به دنبال چشیدن مزه این غذاها هستند.یا حق.....سپاس و نظر فراموش نشه  Big Grin  Heart
دونستن تاریخ کره و عرب ها برما واجبه اما از تاریخ خودمون هیچی نمیدونیم
داستان زیبای فیام بعلاوه اتفاقات و اطلاعاتی که در این فیلم میفته بسیار جذب کنندست!
درسته این فیلم بشدت طرفدار داشته و واقعا هم حقش بوده من خودم بشخصه اطلاعات زیادی کسب کردم و خیلی جاها هم بدردم خورد.

نقل قول: پ.ن:اسپم ها پاک شدند