انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: سرطان روده کوچک و بهترین روش درمان آن از نظر پزشکان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سرطان روده کوچک یک بیماری نادر است که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت های روده کوچک شکل می گیرند.
روده کوچک بخشی از دستگاه گوارش بدن است که شامل مری ، معده و روده بزرگ نیز می باشد. وظیفه اصلی این عضو مهم هضم مواد مغذی (ویتامین ها ، مواد معدنی ، کربوهیدرات ها ، چربی ها ، پروتئین ها و آب) از مواد غذایی و پردازش آن ها می باشد. همچنین به دفع مواد زائد از بدن کمک می کند. روده کوچک یک لوله طولانی است که معده را به روده بزرگ متصل می کند. روده کوچک به مراتب تا می شود تا داخل شکم قرار بگیرد.
سرطان روده کوچک چند نوع دارد؟

لازم به ذکر است که پنج نوع سرطان روده کوچک وجود دارد و انواع این سرطان ها عبارتند از:
آدنوکارسینوما ، سارکوم ، تومورهای کارسینوئید ، تومور استروما دستگاه گوارش و لنفوم.
اگر بخواهیم اشاره ای کوچک به انواع این سرطان ها داشته باشیم می توان به شکل زیر آن ها را تعریف کرد:

آدنوکارسینوما رایج ترین نوع سرطان روده کوچک می باشد که از سلول های غده ای در پوشش روده کوچک شروع می شود. بیشتر این تومورها در بخشی از روده کوچک نزدیک معده رخ به وجود می آیند. آنها ممکن است با گذر زمان رشد کنند و باعث مسدود شدن روده شوند.
لیومیوسارکوم از سلول های عضلانی و صاف روده کوچک شروع می شود. بیشتر این تومورها در بخشی از روده کوچک و نزدیک روده بزرگ رخ می دهد.
عوامل خطرناک ابتلا به سرطان روده کوچک

هر عاملی که خطر ابتلا به بیماری شما را افزایش دهد ، یک تهدید برای شما به حساب می آید. البته در نظر بگیرید که اگر یکی از عوامل زیر را هم دارید به معنای ابتلا قطعی به سرطان نیست. اگر فکر می کنید در معرض خطر هستید با پزشک خود صحبت کنید. عوامل خطر سرطان روده کوچک عبارتند از:

داشتن یک رژیم غذایی پرچرب.
سابقه ابتلا به بیماری کرون.
دچار شدن به بیماری سلیاک.
داشتن پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی.

علائم و نشانه های ابتلا به سرطان روده کوچک


از علائم و نشانه های بارز سرطان روده کوچک می توان به مواردی مانند کاهش وزن غیر قابل توضیح و درد شکم اشاره کرد.

این علائم و نشانه ها ممکن است در اثر سرطان روده کوچک یا بیماری های دیگر نیز ایجاد شوند. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر با پزشک خود شرایطتان را در میان بگذارید:

درد یا گرفتگی در وسط شکم.
کاهش وزن بدون دلیل مشخص.
یک توده در شکم.
خون در مدفوع ( خونریزی مقعد ).

انواع روش های تشخیص این عارضه


آزمایشاتی که برای آگاهی از وضعیت روده کوچک نوشته می شوند برای تشخیص و مرحله بندی چگونگی روش های درمان سرطان روده کوچک استفاده می شوند.
در طی انجام فرآیند درمان سرطان مهم است بدانید که روده شما درگیر کدام نوع از این سرطان می باشد و آیا تومور ایجاد شده توسط جراحی از بین می رود یا خیر. پروسه هایی مانند انجام آزمایش، امتحان کردن روش های مختلف تشخیص به طور معمول هم زمان انجام می گیرند.
انواع روش های تشخیص برای درمان این بیماری به شکل زیر می باشند:
معاینه عمومی و آگاهی از شرایط جسمی

معاینه بدن برای بررسی علائم سلامتی ، از جمله زیر نظر گرفتن علائم بیماری مانند توده یا هر چیز دیگری که در بدن فرد غیرعادی به نظر می رسد. همچنین سابقه ای از سابقه دارویی بیمار و امراض و معالجه های گذشته او نیز ثبت خواهد شد.