انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: درمان ورم مقعدی چیست؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
اگرچه این یک بیماری نگران کننده است، اما چندین درمان خانگی موثر وجود دارد که ممکن است به رفع علائم شما کمک کند. با این حال، اگر تورم بدتر شد یا ادامه پیدا کرد، باید با پزشک خود مشورت کنید.

درمان خانگی ورم مقعدی در طب سنتی
ورم مقعد گاهی اوقات نتیجه داشتن عادات غلطی در سبک زندگی است که به راحتی می توان آن را اصلاح کرد تا از علائم جلوگیری شود.

اصلاح رژیم غذایی: خوردن غذاهای پر فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل می تواند مدفوع را نرم کرده و به جلوگیری از زور زدن که اغلب باعث بواسیر می شود، کمک کند. همچنین می توانید دوز روزانه فیبر خود را از مکمل های بدون نسخه مانند متاموسیل دریافت کنید. نوشیدن مقدار کافی آب نیز می تواند به نرم و منظم نگه داشتن مدفوع کمک کند، به خصوص اگر تصمیم به مصرف مکمل های فیبر دارید.
ورزش: داشتن فعالیت های می تواند به جلوگیری از یبوست و کاهش فشار روی رگ هایی که منجر به هموروئید می شود کمک کند. از دست دادن وزن اضافی همچنین می تواند فشار اضافی روی ناحیه مقعدی را کاهش دهد.
زور نزنید یا زیاد روی توالت ننشینید: هم نشستن و هم زور زدن می تواند فشار را در وریدهای راست روده و مقعد افزایش دهد و منجر به توده بواسیر باد کرده شود.
رابطه جنسی ایمن داشته باشید: انجام آزمایشات منظم و استفاده از کاندوم می تواند از عفونت های مقاربتی که می تواند باعث عفونت یا آبسه در ناحیه مقعدی شود، جلوگیری کند.
روش های پزشکی با دارو و جراحی
اگر این تغییرات سبک زندگی به رفع علائم شما کمک نکند، ورم کردن رکتوم شما ممکن است به دلیل یک علت جدی تر مانند بیماری التهابی روده یا سرطان باشد. در صورت تداوم علائم، فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است درمان هایی مانند:
 داروهای ضد التهابی: این نوع داروها اغلب اولین قدم در درمان بیماری التهابی روده هستند. دکتر ممکن است از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای کاهش موادی که ممکن است باعث التهاب شوند استفاده کند.
آنتی بیوتیک ها: بسته به نوع عفونت، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای بهبود انواع فیستول ها و آبسه های بعدی تجویز کند.
شیمی درمانی و پرتو درمانی ترکیبی: برای سرطان مقعد، پزشک شما درمان را با ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی آغاز می کند.
جراحی ورم مقعد: جراحی درمان اولیه پرولاپس رکتوم و همچنین سرطان مقعد در مراحل اولیه است.