انجمن های تخصصی فلش خور

نسخه‌ی کامل: بررسی جنگنده ی شفق
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2 3
مدیر انجمن: این مطلب کاملا چرت و بدون منبع است...

بالاخره نوبت به بررسی این جنگنده رسیده است
برخی باایجادشایعات به هردلیلی سعی درتخریب این جنگنده دراذهان عمومی داشته اندحتی برخی گفته اندحتی کابین این هواپیمادیجیتالی نیست!!!!
دراین تاپیک به تمام شایعات اکثراباعکس پاسخ خواهیم داد

بررسی جنگنده ی شفق 1

1.کابین هواپیما:
سایت های شایعه دوست کابین هواپیماراشبیه به اف5گزارش داده اندولی کابین این جنگنده تمام دیجیتال است
حتی اف18هورنت آمریکایی نیزنیمه دیجیتال است
کاربااین جنگنده ومانوردادن باآن بسیارساده است
توانایی آن حتی ازآنچه ارتش وسپاه گزارش داده اندنیزفراتراست
یکی ازمهمترین سایت های شایعه دوست ووابسته به غرب تاچندماه پیش کابین هواپیماراتمام مکانیکی اعلام کرده بودوحتی گفته بوداین جنگنده فقط درکلاس دونفره تولیدشده است حال آنکه عکس تک نفره ی آن موجودمی باشد
حتی تعدادضدرادارهای تک نفره ازدونفره نیزبیشتراست وخلبانان این جنگنده دروس خلبانی وناوبری راباهم می خوانندتاتوانایی خلبانی وناوبری رابه طورهمزمان داشته باشند
ناوبری وخلبانی باهم یعنی همزمان راندن هواپیما،درگیری،دفاع،جنگ الکترونیک وانجام بررسی های مختلف ازجمله بررسی آب وهوامی باشدیعنی کار2نفررا1نفرانجام می دهد
اماآنقدرهاهم سخت نیست کارباجنگنده ی تک نفره بسیارساده ترازآن چیزی است که فکر می کنیددرحالی که برخی سایت هاگفته اندخلبانان ایرانی هنوزتوان راندن این هواپیماراندارند!!!!ازاین شاخ ودم دارترنشنیدیم
این هم عکسی که کابین فوق پیشرفته وتمام دیجیتالی این هواپیماقابل مشاهده می باشد
بررسی جنگنده ی شفق 1

2.توان این جنگنده
هرچی ازتوان این جنگنده وکارهایی که باهاش انجام دادم ومیتونم بدم بگم متاسفانه دوستان باورنمی کنند
اماحتی سایت های به اصطلاح معتبرشمااین جنگنده راباجنگنده های نسل پنجم آمریکایی مقایسه کرده اند
این هم اون سایت ها:

وبلاگ هواپیمایی پلین (plane.blogfa.com) به نقل از ماهنامه ایرفورس

وبلاگ هوانوردی ایر (air.blogfa.com)

البته من اصلااین جنگنده روقابل مقایسه بااف117نمی دونم ومانورپذیری شفق،سرعتش وسایرتوانایی هاش بیش ازدوبرابراین هواپیماودرحدجنگنده های رپتورودیگررغیبان است
البته که این سایت هاهم فقط قدرت پنهان کاری این جنگنده رابااف117مقایسه کرده اند

این قسمتی ازمطالب این سایت های مثلامعتبراست:
از طرفي هواپيماي شفق دو دهه جوانتر ازF-18; ميباشد و سرعتي در حدود ۲ تا ۲.۵ ماخ دارد از نظر تسليحاتي قابليت حمل و پرتاب اسپارو و سايدوايندر و ماوريك را مانند هواپيماي هدف خود F-18 را دارد البته بيشتر از موشكهاي روسي بهره ميگيرد و با توجه به كوتاه و متوسط بودن برد موشكهاي F-18; تناسبي نسبت به اين دو ايجاد شده شفق به خاطر بدنه جاذب رادار و; طراحي دم V شكل رادار گريزي خوبي دارد كه باF-22و F-117;مقايسه ميشودهمچنين به خاطر همين دم و اختلاف عرض ابتدا و انتهاي بال ;مانور پذيزي خوبي دارد

برتري شفق بر F-18 تنها موشكهاي هدايت ليزري اي است كه دو عدد از آن به صورت همزمان بر روي اين جنگنده نصب ميشود رادار اين جنگنده;درداخل ساخته ميشود و گفته ميشود رادار پيشرفته اي است كه در دانشگاهها و مراكز تحقيقاتي از سال ۲۰۰۰در حال ساخت مي باشد.مسئله ديگر در مقايسه دو هواپيما براي يك جنگ هوايي Dogfight عامل انسانيست كه مهمترين عامل است و از اين لحاظ جنگنده آمريكايي با توجه به امكانات آموزشي آمريكا خلبانهاي كارآزموده اي در اختيار دارد هرچند ايران نيز به خاطر جنگ ۸ ساله خلبانان بسیارخوبي دارد
البته اطلاعات زيادي از شفق در دست نيست و همين اطلاعات هم تاييد نشده اند.

اشکالات متن:
سرعت شفق به4ماخ هم می رسدوقراراست درمدل های اصلاح شده بیشترهم بشود

آموزش خلبانان ایرانی بسیارسخت تروبهترازخلبانان آمریکایی است واستانداردهای ان به استانداردهای فرانسه نزدیک تراست

برتری های شفق نسبت به اف18بسیاربیشترازچیزی است که اینجاگفته شده مثلاکابین این جنگنده بسیارپیشرفته ترازاف18است
این جنگنده اصلاقابلیت های متفاوت تری ازاف18داردوقابل مقایسه نیستند
این کارمانندمقایسه ی یک سمندبایک کامیون است هرکدام کارمتفاوتی انجام می دهند
سرعت وچالاکی وراحتی سمندرایک کامیون نداردوتوان باربری یک کامیون راسمندندارد

شفق یک رادارگریزاست
یک شکارچی که اغلب شکارهایش متوجه حظورش نمی شوندولی اف18اغلب برای شکارمجبوربه درگیری است

3.عمومی
این آن چیزی است که ویکی پدیادرباره ی شفق نوشته است:
دانش نامه ی غربی ودشمن ویکیپدیا
شفق دارای ۷ جایگاه برای حمل تسلیحات گوناگون است. نوع سازه بکار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه‌هوا و هوابه‌زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیما می‌دهد. که ۳ جایگاه در زیر هر بال و ۱ جایگاه نیز در زیر بدنه قرار دارد. در کابین خلبان از نمایشگرهای چندکاره رنگی استفاده شده و برای سامانه خروج اضطراری صندلی‌های پرتاب شونده کا۳۶-دی (K-۳۶D) روسی بکار رفته‌است. این هواپیمای نظامی از نظر طراحی شباهت زیادی به هواپیمای Alenia Aermacchi M-346 Master ساخت کشور ایتالیا دارد.

مشخصات عمومی

خدمه: یک یا دو
طول: ۱۰٫۸۴ متر (۳۵٫۵۶ فیت)
پهنای بال: ۱۰٫۴۵ متر (۳۴٫۱۸ فیت)
ارتفاع: ۴٫۲۶ متر (۱۳٫۹۷ فیت)
وزن خالی: ۴٬۳۶۱ کیلوگرم (۹۶۱۴٫۴ پوند)
بیشینه وزن برخاست: ۶٬۹۰۰ کیلوگرم (۱۵٬۲۱۱٫۹ پوند)
عملکرد

سرعت بیشینه: ۲٫۵ ماخ (۲۳۰۰ کیلومتر بر ساعت) (۷۵۰ مایل بر ساعت)
سرعت پیمایش: ۱ ماخ (۱٬۱۵۰ کیلومتر بر ساعت)
سقف پروازی: ۱۶٬۷۸۰ متر (۵۵٬۰۴۰ فیت)
نرخ اوج‌گیری: ۱۱۰ متر بر ثانیه (۲۱۶۵۰ فیت بر دقیقه)
دارای صندلی پرتاب‌شونده K-36D
جنگ‌افزار

موشکهای هوا به هوا:ایم-۹ سایدوایندر-ایم-۷ اسپارو-ویمپل آر−۷۷-ویمپل آر-۷۳
موشک هوا به سطح:ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک-کا-اچ-۲۹-کا-اچ-۳۱
تجهیزات پروازی

گونه ارتقاءيافته رادار ای‌ان/ای‌دابلیوجی-۹

این چیزی است که ارتش ایران درباره ی شفق اطلاع داده:
من سعی کردم برای مقایسه ی بهتراطلاعات ویکی پدیارابرطبق اطلاعات ارتش تغییربدم

شفق دارای9 جایگاه برای حمل تسلیحات گوناگون است. نوع سازه بکار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه‌هوا و هوابه‌زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیما می‌دهد. که ۳ جایگاه در زیر هر بال و ۱ جایگاه نیز در زیر بدنه قرار دارد. در کابین خلبان از نمایشگرهای چندکاره رنگی استفاده شده و برای سامانه خروج اضطراری صندلی‌های پرتاب شونده کا۳۶-دی (K-۳۶D) روسی بکار رفته‌است.

مشخصات عمومی

طول: ۱۰٫۸۴ متر
پهنای بال: ۱۰٫۴۵ متر
ارتفاع: ۴٫۲۶ متر
وزن خالی: ۴٬۳۶۱ کیلوگرم
بیشینه وزن برخاست: 7٬000 کیلوگرم
عملکرد

سرعت بیشینه:2 ماخ
سرعت پیمایش:1.5(سرعت رپتور1.6ماخ است)
سقف پروازی: ۱۶٬۷۸۰ متر (۵۵٬۰۴۰ فیت)
نرخ اوج‌گیری: 180 متر بر ثانیه
دارای صندلی پرتاب‌شونده K-36D
جنگ‌افزار

موشکهای هوا به هوا:ایم-۹ سایدوایندر-ایم-۷ اسپارو-ویمپل آر−۷۷-ویمپل آر-۷۳-موشک ایم فینیکس-موشک سفیر-
موشک هوا به سطح:ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک-کا-اچ-۲۹-کا-اچ-۳۱-
تجهیزات پروازی

رادارنامشخص

واین چیزیه که شخصابه واسطه ی یک سال تجربه پروازبااین جنگنده تغییردادم:

ماهرچی شمردیم 10تاجایگاه داشت تازه بدون احتساب توپش،یه عکس تمام رخ بهم بدین نشونتون میدم
2جایگاه برروی بالهاکه مخصوص بمب  هااست(هربال2تاکه میشه4تا)
4جایگاه درداخل بدنه وزیرهواپیما
4جایگاه هم درداخل بدنه ودرکنارهواپیما
ویک توپ هوایی درجلوی هواپیماباقابلیت چرخش 5درجه
. نوع سازه بکار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه‌هوا و هوابه‌زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیما می‌دهد.
مشخصات عمومی

بیشینه وزن برخاست: ۶٬۹۰۰ کیلوگرم
یادم نبودایناروباخط کش بکشمBig GrinBig GrinBig Grin
ولی دستگاه های ناوبریش وزن برخاستشومعمولابین6هزارتا6هزاروپانصدکیلوگرم نمایش میدن

عملکرد

سرعت بیشینه: به راحتی میشه به 3ماخ هم برسه یعنی یک ونیم برابررپتور
سرعت پیمایش: 2ماخ بازهم بیشترازشفق
سرعت پیمایش به سرعتی میگن که جنگنده میتونه تمام طول عملیاتش روبااون سرعت طی کنه یعنی بااون سرعت پروازکنه درحالی که درمصرف سوختش تغییری ایجادنشه
اغلب جنگنده هاحتی شفق می توانندبه سرعت8ماخ هم برسندولی بارسیدن به این سرعت علاوه براحتمال آسیب دیدگی درمدت چندثانیه سوخت هواپیماتمام می شود

به دلیل وجودمناطق مسکونی تاحالانتونستم ببینم چقدرمیشه باهاش باسرعت2ماخ رفت ولی اغلب تومناطق بیابانی وغیرمسکونی بدون تغییرمصرف سوخت به2ماخ هم می رسه
کاش یه مانورتودشت کویربذارن چون تومناطق داخلی چون اغلب مسکونین اصلانمیشه باسرعت زیادرفت
سقف پروازی: میانگینش چیزی حدود20هزارمتره ولی به این مقدارنمیرسه
سرعت پروازرپتور18کیلومتره وتفاوتی باشفق نداره حتی ویکیپدیاکه غربی ترین دانش نامه هست هم اینوتاییدکرده که این هواپیمادراین مواردتفاوت چندانی بارپتورنداره تازه ویکیپدیااینوگفته!!!!!!!!
نرخ اوج‌گیری:بابه کارگیری حداکثرتوان این جنگنده میشه نزدیک به 170متربرثانیه اوج گرفت

درمدل های قدیمی ترنوشته های چینی کاملامشخص میکنه که صندلی پرتاب شونده وسیستم ایجکتش روسیهBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin
ولی اخیرادرمدل های جدیدترنشان ساهاهک شده وتغییراتی درصندلی پرتاب شونده به وجوداومده وبه نظراین یکی هم بومی شده
خریداین سیستم بیشتربه منظور سرعت بخشیدن به تولیدهواپیمابود
شفق ازموفق ترین رادارگریزهای جهان است
جنگ‌افزار

موشکهای هوا به هوا:ایم-۹ سایدوایندر-ایم-۷ اسپارو-ویمپل آر−۷۷-ویمپل آر-۷۳-یک سری موشک داخلی بااسمای عجیب غریب هم میخوره
والبته موشک ایم فونیکس که بی صبرانه منتظرم یکیشوشلیک کنمBig Grin
موشک شاهین7نیزنوع ارتقایافته ی موشک فونیکس است
موشک هوا به سطح:ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک-کا-اچ-۲۹-کا-اچ-۳۱-ویک سری موشک تولیدداخلی
تجهیزات پروازی

گونه ارتقاءيافته رادار ای‌ان/ای‌دابلیوجی-۹
کارایی رادارشفق بسیاربهترومتفاوت ترازرادارذکرشده است وفکرنکنم یه همچین راداری روش نصب شده باشه
رادارش تولیدداخلیه برای همین نامشخصه
به نظرمن بیشترشبیه به رادار G404که درجی20 استفاده میشه هست

خوب میرسیم به بخش موردعلاقه ی من
اصلامن ملاکو ویکیپدیاقرارمیدم

یعنی این:
شفق نسل پنجم است

مشخصات عمومی

بیشینه وزن برخاست: ۶٬۹۰۰ کیلوگرم
عملکرد

سرعت بیشینه: ۲٫۵ ماخ
سرعت پیمایش: ۱ ماخ
سقف پروازی: ۱۶٬۷۸۰ متر
نرخ اوج‌گیری: ۱۱۰ متر بر ثانیه

واماشاخص های یک جنگنده ی نسل پنجم
این شاخص هابین المللی هست

وزن خالی:5000 کیلوگرم
بیشینه وزن برخاست: 7500 کیلوگرم
عملکرد

سرعت بیشینه:2ماخ
سرعت پیمایش: 1 ماخ
سقف پروازی:15هزارمتر
نرخ اوج‌گیری:88متربرثانیه

توان رادارگریزی بالای75%
شفق دارای توان رادارگریزی بالای90%است

مصرف سوخت نیزیک ملاک مهم است که شفق ازکم مصرف ترین هواپیماهاست وازسرعت پیمایشش مشخص است

شفق درطول4سال که به کارگرفته شده تابه حال سقوطی نداشته حال آنکه رپتور،بی2واف117درهمان ماه های اول تولیدوحتی سال های بعدنیزسقوط داشته اند

خوب حالاحتی این سایت به ظاهرمعتبرشمااین هواپیمارابارپتورمقایسه کرده وخودتون هم میتونیدبریدببینیدکه هیچ تغییری توی مطالبی که به نقل ازویکیپدیانوشتم ایجادنکردم
شاخص های یک هواپیمای نسل پنجم هم به انگلیسی میتونیدتوگوگل سرچ کنید

وبااین حساب این پاسخ بادلیل ومدرک ومنبع وهرچی به دوستانی که میگن این هواپیمانسل چهارم هم نیستHeartHeartHeartHeart

تمامی مطالب گفته شده برای اولین باردرسایت فلش خورنقل شده است
برداشت مطلب فقط باذکرمنبع مجازمی باشد
واقعا باعث افتخاره که جنگنده شفق ایران داره با اف18 رقابت میکنه.

جدا شما خلبان هستی پی بوی؟؟
وباعث افتخارتره که اگه دقت کنین تومطلب هم من وهم بقیه ی سایت هانوشتن که بااف22قابل مقایسه هست

بعضیامیگن هستم بعضیامیگن نیستم خودمم نفهمیدم هستم یانهBig GrinBig Grin(شوخی)

توپروفایلم نوشتم یه بیوگرافی
انشاالله یه تصویرکامل ازکابین شفق برسه آموزش ابتدایی خلبانی رومیذارم توسایت کل4سال آموزشموتویه تاپیک قرارمیدم
فعلاسعی دارم کابین اف14واف5وبقیه هواپیماهاکه عکس کابینشون هست روآموزش بدم ولی درحال ترجمه به زبان سادشون هستم
پی بوی جان شفق در این حدی که تو میگی نیست!شفق هنوز یه جت آموزشه !!!!! جنگنده نسل پنجم کجا بود!
ببین ما قرار نبود با هم بحث کنیم،ولی آخه این چیزایی که مینویسی واقعیت نداره عزیز ،کی گفته شفق توان رادار گریزی بالای90% داره؟آخه شفق کجا و B2 ,F117,F22 کجا که داری مقایسه شون میکنی!!!!! آخه کی گفته تعریف جنگنده های نسل پنجم اینیه که تو نوشتی؟

طول: ۱۰٫۸۴ متر چه چیزیه پسSleepy
(17-04-2012، 14:04)shipar نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[ -> ]
پی بوی جان شفق در این حدی که تو میگی نیست!شفق هنوز یه جت آموزشه !!!!! جنگنده نسل پنجم کجا بود!
ببین ما قرار نبود با هم بحث کنیم،ولی آخه این چیزایی که مینویسی واقعیت نداره عزیز ،کی گفته شفق توان رادار گریزی بالای90% داره؟آخه شفق کجا و B2 ,F117,F22 کجا که داری مقایسه شون میکنی!!!!! آخه کی گفته تعریف جنگنده های نسل پنجم اینیه که تو نوشتی؟

ببین عزیزمن بامدرک آوردن ازهمون سایت هایی که به نظرشمامعتبره یعنی ویکیپدیااین مسئله روثابت کردم وجایی برای بهانه نیست
شفق سال2002یک جت آموزشی بودوطرح شفق ازاینجاشروع شد
خوبه عکس فول لودشده ی شفق روقبلاگذاشتما
یه همچین جتی رونمیذارن برای آموزشی
آخه عزیزمن کجادیدی جت لودشده آموزشی باشه؟
عکس شفق آموزشی روهم گذاشته بودم
حرف های شماکاملابی اساسه!

(17-04-2012، 14:12)best~boy نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[ -> ]
طول: ۱۰٫۸۴ متر چه چیزیه پسSleepy

منظورت چیه؟
طول که محم نیست!
یه کم تومطلب دقت کن
گفتم براساس اطلاعاتی که خودم وارتش وویکیپدیاداده مطلب ویکیپدیارو ویرایش کردم
توخودت بچه ای وسالهاست عقلتودادی دست بچه بعیدنیست به حرف بچه هاهم گوش بدی

خوددوستان میتونن تشریف ببرن ویکیپدیایعنی اینجا
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%81-%DB%B2%DB%B2_%D8%B1%D9%BE%D8%AA%D9%88%D8%B1
که بفهمن داری توروزروشن دروغ میگی

آخه چی بگم بهت که اندازه بچه اطلاعات نظامی نداری
هواپیمای رپتوریاهرهواپیمایی نمیتونه بیشترازچندثانیه باسرعت5ماخ حرکت کنه

توبااون اطلاعات نظامی ناقصت میخوای بامن کل کل کنی؟نه بابابخندیم الان؟

کلا189فروندرپتورساخته شده چجوری مینویسی 380تا؟؟؟؟؟
تازه همون189تاهفتادتاش قراره به کشورهای ژاپن وکره جنوبی فروخته بشه!!!
این خبروخیلی وقت پیش تلویزیون ایران وتلویزیون های خودآمریکاهم اعلام کردن انشاالله تلویزیون که میبینی؟
تولیدرپتورهم فعلامتوقف شده وآمریکابه اف15واف14وشایدم اف18برگشته
5/1ماخ Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin

8ماخ!!!!!!!!!!!!این دیگه موشکه!!!!Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin
بررسی جنگنده ی شفق 1

اینم یه عکس که نشون میده آمریکاهنوزاف14داره
اف14پشت رپتورکاملامشخصه بارنگ آمیزی نیروی هوایی آمریکا
نقل قول: نه عزیز اینایی که نوشتی رو مقایسه کن با اطلاعات منبعش،تو اینا رو از اینجا کپی کردی و هر جوری دوست داری روش توضیح میدی،منبعش رو گذاشتم تا بقیه بخونن و ببین چه چیزایی رو از خودت اضافه کردی
زحمت نکش خسته میشی خودم منبعشوگذاشتم به همین دلیل هم گذاشتم که انسان هایی مانندشماجایی برای بهونه نداشته باشندولی قربونش برم روکه نیست!
نقل قول: ،عکس هایی هم که گذاشتی یکی مال همون ویکیپدیا هست که سمت چپ بالای صفحه هستش و اون یکی هم مال فیلمیه که همون زمان ساختش از تلویزیون پخش شد و الان تو سایتها همه جا هستش
من عکسای شفقوتوکامم دارم نیازی به کپی نیست هرهواپیمایی که توعمرت اسمشوشنیدی یانشنیدی رودارم
نه باباکی بهت رسوند؟؟؟؟؟؟خودت فهمیدی؟؟؟آفرین باباتوچه باهوشی
من که نگفتم ازجونم سیرشدم ویه دوربین ورداشتم رفتم وسط پادگان نظامی
نقل قول: ،این کلیپ رو ببین تا خودت ببینی عکسات از کجاست،تو اگه از یه جایی کپی میکنی همه چی رو کپی کن نه اون قسمتی که دوس داری!
چیزایی روکه مربوط به موضوع بودکپی کردم ازسایتی هم کپی کردم که همتون گفتیدمعتبره والان داریدانکارش میکنید!
ببین جیگرمن خودم داخل کابین شفقوحفظم ازحفظ میتونم برات بگم چی کجاست چشم بسته میتونم باهاش پروازکنم پس دستاتوبذارپشتت سرتوبندازپایین سکوتورعایت کن ،آره ممنون میشمSmile

نقل قول: ،زیر همون عکسش مگه نمیبینی نوشته وضعیت کنونی :آموزشی،لااقل یه منبع رو کامل بخون و بعد روش نظر بده
ای وای دیدی خودکارندارم یادداشت کنم
اون آزمایشیه نه آموزشی
آزمایشیش مال سال2008هست تومتن خودویکیپدیاتومتنی که گذاشته نوشته که سال2008به صورت آزمایشی واردشدوسال2010واردناوگان هوایی ایران شد
پس شمااول متنوبخون
نقل قول: ،این وبلاگهایی که گفتی کجاش شفق رو با جنگنده های نسل پنجم مقایسه کردن
اسم سایت هارونوشتم انشاالله که خوندین؟
نقل قول: ؟لینک همون صفحه رو بذار
اسم وآدس سایت هاموجوده گوگل هم دم دسته
نقل قول: ،من نمیدونم مشکل تو چیه که دوس داری اینا رو این همه گنده کنی،ایران پیشرت کرده ،خیلی زیادم پیشرفت کرده و اینو همه میدونن،ولی تو صنایع دفاعی مثل پدافند هوایی و غیره نه اینایی که تو نوشتی،
مشکل جنابعالی چیه که:
1.هرچی که دیروزگفتی معتبره فرداانکارمیکنی
2.خودتومهندس هوایی میدونی میایی توجمع مابحث میکنی؟
بله ایران پیشرفت کرده توهمه ی صنایع حتی نیروی دریایی وهوایی
نقل قول: معلومه از رپتور هیچی نمیدونی ،آخه این اطلاعاتی که در مورد رپتور دادی رو با اطلاعات واقیش مقایسه کن:
میخوای1000تاسوال ازرپتورازت بپرسم یکیشم نتونی جواب بدی؟
بچه جان لقمه گنده ترازدهنت برداشتی من فقط دویست صفحه راجع به رپتورخوندم وامتحان پس دادم توکه یه صفحه ویکیپدیاهم ناقص خوندی به من میگی؟
بابامرسی رو
مقایسه به عهده ی دوستان
نقل قول: یه کم تومطلب دقت کن
گفتم براساس اطلاعاتی که خودم وارتش وویکیپدیاداده مطلب ویکیپدیارو ویرایش کردم
توخودت بچه ای وسالهاست عقلتودادی دست بچه بعیدنیست به حرف بچه هاهم گوش بدی

ببین هم من میدونم و هم خودت که تو در حدی نیستی که بخوای اطلاعات ویکیپدیا رو ویرایش کنی ،پس چرت نگو و دهنتو ببند،در ضمن من قد بابات سنمه پس درست صحبت کن تا جوابت رو درست بدم،من جواب میدم و لینک میدم به منبعش بقیه هم ببینن پس تو هم فقط آدرس نده و لینک همون صفحه سایت رو بذار تا بقیه بخونن و نظر بدن نه اینکه آدرس سایت رو میذاری و میخوای برن کل سایت رو بخاطر خالی بندی هات نیگاه کنن تا شاید مطلبی که تو میگی توش بود!!! ،اگه خالی نبستی در مورد اون وبلاگها آدرس همون صفحه وبلاگ رو بذار!
نقل قول: خوددوستان میتونن تشریف ببرن ویکیپدیایعنی اینجا
مثل اینکه یادت رفته این آدرس رو تو تاپیک مقایسه قدرت نظامی ایران و اسرائیل بهت دادم ،چطور شد اونجا که میگفتی ویکیپدیا نامعتبره ولی حالا که خودت میخوای ازش مطلب بذاری معتبر شده!!!! در ضمن این فقط به عقل ناقص تو میرسه که نا معتبره وگرنه همه میدونه ویکیپدیا یه منبع کامل و معتبره!

نقل قول: آخه چی بگم بهت که اندازه بچه اطلاعات نظامی نداری
هواپیمای رپتوریاهرهواپیمایی نمیتونه بیشترازچندثانیه باسرعت5ماخ حرکت کنه

توبااون اطلاعات نظامی ناقصت میخوای بامن کل کل کنی؟نه بابابخندیم الان؟
کلا189فروندرپتورساخته شده چجوری مینویسی 380تا؟؟؟؟؟
تازه همون189تاهفتادتاش قراره به کشورهای ژاپن وکره جنوبی فروخته بشه!!!
این خبروخیلی وقت پیش تلویزیون ایران وتلویزیون های خودآمریکاهم اعلام کردن انشاالله تلویزیون که میبینی؟
تولیدرپتورهم فعلامتوقف شده وآمریکابه اف15واف14وشایدم اف18برگشته
5/1ماخ

8ماخ!!!!!!!!!!!!این دیگه موشکه!!!!
ببین کری نخون و جواب بده!تو قد این حرفا نیستی که به من بگی بچه ،اگه اطلاعات نظامی این چرت و پرتاییه که تو میگی من قبول دارم که هیشکی اندازه تو اطلاعات نداره25r30 تو رو خدا اینقد حرف تلوزیون آمریکا و تلویزیونای خارجی رو نزن،بیا همین زبون فارسی رو بفهم و بعد برو خارجیش رو نیگا کن25r30
بیا قربون شکلت اینجا رو بخون تا بفهمی چیزی بارت نیست،اطلاعاتی که برات گذاشتم این منبعشه،اگه ادعا میکنی چیزی حالیته تو همین سایت پایینش تو بخش نظرات نظر بده تا جوابت رو بشنوی!
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
F-22 Raptor (دزد آسمان / جانور شکاری)

نقل قول: اینم یه عکس که نشون میده آمریکاهنوزاف14داره
این چه ربطی داشت به بحث ما،کی اینجا حرف F14 زد!!!!!!!!!!!

نقل قول: زحمت نکش خسته میشی خودم منبعشوگذاشتم به همین دلیل هم گذاشتم که انسان هایی مانندشماجایی برای بهونه نداشته باشندولی قربونش برم روکه نیست!
آخه خوشتیپ اینایی که تو در مورد شفق نوشتی کجاش با اون ویکیپدیا یکیه؟کجای سایت ارتش همچی چرت و پرتایی نوشتن که همچی سرعتی داره و نسل پنجمه و...
به خدا خالی بندی هم حدی دارهAngry تو دیگه دست هر چی خالی بنده از پشت بستیAngry
نقل قول: من عکسای شفقوتوکامم دارم نیازی به کپی نیست هرهواپیمایی که توعمرت اسمشوشنیدی یانشنیدی رودارم
عزیز من اینجا جای خالی بندی و کری خوندن نیست،در ضمن اینقد چرت نگو خلبانم و ...به خدا یکی دیگه این سایت رو تو گوگل سرچ کنه نمیگخه کدوم احمقی اینا رو نوشته!تو فعلا سعی کن درست رو بخونی ایشالا بزرگ شدی حتما خلبان میشی25r30
نقل قول: ببین جیگرمن خودم داخل کابین شفقوحفظم ازحفظ میتونم برات بگم چی کجاست چشم بسته میتونم باهاش پروازکنم پس دستاتوبذارپشتت سرتوبندازپایین سکوتورعایت کن ،آره ممنون میشم
به خدا 9 ساله تو این فرومای نظامی پست میدم خالی بندی دیدم ولی نه تا این حد،تو چه جور خلبانی هستی که فرق بین بمب افکن و جنگنده شکاری رو نمیدونی!25r30(تو اون یکی تاپیک یادت هست چی نوشته بودی که!!!)در ضمن کدوم خلبان وقتش رو داره بیاد تو یه فروم عمومی اینقد خالی ببنده،غیر از اون اگه فقط سربازیت رو میرفتی تو آموزش حفاظت اطلاعات بهت میگفتن که نری تو یه فروم عمومی بگی من خلبانم و هر کی دوست داره ببرمش محل کارم و هواپیمایی که سوار میشم این شکلیه و ....،خداییش خیلی پر رویی،نگفتی یه نظامی اینا رو بخونه چی میگه!:229:
نقل قول: مشکل جنابعالی چیه که:
1.هرچی که دیروزگفتی معتبره فرداانکارمیکنی
2.خودتومهندس هوایی میدونی میایی توجمع مابحث میکنی؟
نه عزیز انکار نمیکنم اگه همونا رو بذاری و از خودت اضافه نکنی
نه قربون شکلت من ادعایی نداررم ،فقط وقتی میبینم اینقد داری خالی میبندی زورم میگیره جوابت رو ندم چون اینجوری همه رو خر فرض میکنی و خودت رو زرنگ!
در ضمن خودت رو با بقیه جمع نبند چون اینایی که من دیدم خیلی خیلی از تو عاقل ترند و از جوابایی که به پستات دادن معلومه!من تو این سایت خالی بندی غیر تو نمیبینم!!!!!!!!!!!!!
نقل قول: میخوای1000تاسوال ازرپتورازت بپرسم یکیشم نتونی جواب بدی؟
بچه جان لقمه گنده ترازدهنت برداشتی من فقط دویست صفحه راجع به رپتورخوندم وامتحان پس دادم توکه یه صفحه ویکیپدیاهم ناقص خوندی به من میگی؟
بابامرسی رو
بقیه پستات رو خوندم و دیدم هر وقت کم میاری همینو میگی میخوای 1000 تا سوال ازتون بپرسم25r30 چیزی بارته همینا رو جواب بده،سوال رو با سوال جواب نمیدن نابغه!
اصلا تو رو در حد لقمه نمیبینم که بخواد گندت باشه،تو یه صفحه ای که در مورد رپتور نوشتم بخون و حفظ کن 200 تاش پیشکش25r30

در ضمن بخوای چاک دهنت رو بیش از حد باز کنی در حد خودت جوابت رو میدمAngry

نقل قول: ببین هم من میدونم و هم خودت که تو در حدی نیستی که بخوای اطلاعات ویکیپدیا رو ویرایش کنی ،پس چرت نگو و دهنتو ببند،در ضمن من قد بابات سنمه پس درست صحبت کن تا جوابت رو درست بدم،من جواب میدم و لینک میدم به منبعش بقیه هم ببینن پس تو هم فقط آدرس نده و لینک همون صفحه سایت رو بذار تا بقیه بخونن و نظر بدن نه اینکه آدرس سایت رو میذاری و میخوای برن کل سایت رو بخاطر خالی بندی هات نیگاه کنن تا شاید مطلبی که تو میگی توش بود!!! ،اگه خالی نبستی در مورد اون وبلاگها آدرس همون صفحه وبلاگ رو بذار!
نمیتونی توبخش مربوطش پیداکنی؟
درست صحبت کنامن دهنم بازبشه بسته بشونیستا
بابای من 60سالشه یعنی تو60سالته؟فکرکنم من جای پدرجنابعالی باشم !!!
من کل ویکیپدیاروهم بخوام ویرایش میکنم مشکلیه؟
اطلاعات خودمورواطلاعات ویکیپدیامونتاژکردم منظورمواصلامیفهمی؟

نقل قول: مثل اینکه یادت رفته این آدرس رو تو تاپیک مقایسه قدرت نظامی ایران و اسرائیل بهت دادم ،چطور شد اونجا که میگفتی ویکیپدیا نامعتبره ولی حالا که خودت میخوای ازش مطلب بذاری معتبر شده!!!! در ضمن این فقط به عقل ناقص تو میرسه که نا معتبره وگرنه همه میدونه ویکیپدیا یه منبع کامل و معتبره!
چراحرف تودهن من میذاری من هنوزم میگم نامعتبره
اگه عقل من ناقصه مال تودیگه چیه!

نقل قول: ببین کری نخون و جواب بده!تو قد این حرفا نیستی که به من بگی بچه ،اگه اطلاعات نظامی این چرت و پرتاییه که تو میگی من قبول دارم که هیشکی اندازه تو اطلاعات نداره25r30 تو رو خدا اینقد حرف تلوزیون آمریکا و تلویزیونای خارجی رو نزن،بیا همین زبون فارسی رو بفهم و بعد برو خارجیش رو نیگا کن25r30
بیا قربون شکلت اینجا رو بخون تا بفهمی چیزی بارت نیست،اطلاعاتی که برات گذاشتم این منبعشه،اگه ادعا میکنی چیزی حالیته تو همین سایت پایینش تو بخش نظرات نظر بده تا جوابت رو بشنوی!
F-22 Raptor (دزد آسمان / جانور شکاری)
توکه نمیدونی اطلاعات نظامی چیه بهتره سرتوبندازی پایین ساکت بشی
همونارومیگن اطلاعات نظامی ببین کوچولومن چهارسال درس این چیزاروخوندم توخواهشابرای من شاخ شونه نکش که به قول یه شاعرخوبی ........
بی خیال
من دوست دارم تلویزیون خارجی ببینم بازم مشکل؟
توقداین حرفانیست که جوابتوبدم جوابتومیدم فقط به خاطراینه که چرت وپرتات نره تومغزاین کاربرای محترم چون ایناهرکدوم تویه زمینه ای برای خودشون خبره ان
آره دیگه همین
نقل قول: اینم یه عکس که نشون میده آمریکاهنوزاف14داره
این چه ربطی داشت به بحث ما،کی اینجا حرف F14 زد!!!!!!!!!!!

نقل قول: عزیز من اینجا جای خالی بندی و کری خوندن نیست،در ضمن اینقد چرت نگو خلبانم و ...به خدا یکی دیگه این سایت رو تو گوگل سرچ کنه نمیگخه کدوم احمقی اینا رو نوشته!تو فعلا سعی کن درست رو بخونی ایشالا بزرگ شدی حتما خلبان میشی25r30
برام مهم نیست تویکی چی فکرکنی که چیزی که میگم هستم یانه
خوب هستم تاچشمات دربیادخیلی بهش علاقه داری زحمت بکش بشو
من اینهمه سال زحمت نکشیدم جون نکندم که هرکس وناکسی مثل تویکی بیادبه ریش من بخنده
فعلاهم دارم برای کاربران محترم اینجاکاپکیت هرجتی که توایران هستوآموزش میدم فکرنکنم یه آدم عادی بتونه خلبانی آموزش بده اینطورنیست عزیزم؟
پس بایدکف پای منوماچ کنی که هرروزتوگرماجون میکنم تانگاه دشمن به خواهرومادرتونیفته ولی افسوس که هروقت آدمایی مثل تورومیبینم ازخودم می پرسم برای کی جون میکنم؟ایناجه میفهمن زحمت چیه
نقل قول: به خدا 9 ساله تو این فرومای نظامی پست میدم خالی بندی دیدم ولی نه تا این حد،تو چه جور خلبانی هستی که فرق بین بمب افکن و جنگنده شکاری رو نمیدونی!25r30(تو اون یکی تاپیک یادت هست چی نوشته بودی که!!!)در ضمن کدوم خلبان وقتش رو داره بیاد تو یه فروم عمومی اینقد خالی ببنده،غیر از اون اگه فقط سربازیت رو میرفتی تو آموزش حفاظت اطلاعات بهت میگفتن که نری تو یه فروم عمومی بگی من خلبانم و هر کی دوست داره ببرمش محل کارم و هواپیمایی که سوار میشم این شکلیه و ....،خداییش خیلی پر رویی،نگفتی یه نظامی اینا رو بخونه چی میگه!:229:
سرجمع 9سالت میشه عمو؟فکرنکنم!14پرپرش
چی نوشته بودم؟نه بگودیگه؟مرگ من بگوجون من بگوچی گفتم؟چاخان موقوف حرف هم تودهن من نذار
بروبچه من حفاظت اطلاعات روگذروندم چیزی هم راجع به فعالیت عمومی تواینترنت نگفتن
فقط نبایداسرارنیروی های مسلح روفاش کنم وتاحالاهم نکردم
حفاظت اطلاعات برای حفظ اسرارنظامیه نه شغل آدم!بروتوفروم های بزرگ بگردهزارتاخلبان دیگه پیدامیکنی فقط من نیستم توفروم ترفندستان من سه تاخلبان دیگه پیداکردم تازه توفروم های دیگه بیشترهم هست توانجمن هوانوردی فراوونه وبلاگ های خلباناتواینترنت هست خوب شماکه زبونت اینقدرقویه یه کم هم به چشمات برس وبروببین
میبینی که من هرشب معمولا8تا11میام تاوقتی هم که ترفیع نگرفته بودم بعضی شب هااصلانمیومدم حتی روزهایی روهم که جدیداسرکارنمیرم بازهم دیرمیام!
دوست عزیزالان بیست سال پیش نیست الان همه فعالیت اینترنتی روجزتفریحشون میدونن وحق هرآدمیه که تواینترنت فعالیت داشته باشه حتی کارمندای وزارت اطلاعات!
هنوزم سرحرفم هستم دوست داری بیاببرمت
برو1000تانظامی بیاراینوبخونه ببینم چی میخوادبگه
اگه انشاالله یه روزی مدیرشدی آی پی منوچک کن آخرش تک رقمیه یعنی سهمیه ای سپاه پاسدارانه پس زیرنظرمستقیم سپاهه هرحرف نابه جایی بزنم کلکم کندس ازاین بابت نگران نباش
واالله من پرروم یاتوکه میای میگی من الم بلم جینبل
م توهیچی نیستی؟
خندیدیم!!!

نقل قول: نه عزیز انکار نمیکنم اگه همونا رو بذاری و از خودت اضافه نکنی
نه قربون شکلت من ادعایی نداررم ،فقط وقتی میبینم اینقد داری خالی میبندی زورم میگیره جوابت رو ندم چون اینجوری همه رو خر فرض میکنی و خودت رو زرنگ!
در ضمن خودت رو با بقیه جمع نبند چون اینایی که من دیدم خیلی خیلی از تو عاقل ترند و از جوابایی که به پستات دادن معلومه!من تو این سایت خالی بندی غیر تو نمیبینم!!!!!!!!!!!!!
نه باباشماوانکار؟آخه انکارمیکنی؟نه بابابی خیال!
اصلاهم ادعانداری این یکی که کاملامشخصه!Smile
زورنزن یهویه اتفاق ناگواری میفته دوست نداری جواب نده مجبورهم نیستی!
من یه مطلبومیذارم هرکی عاقل باشه خودش میگیره
ودرضمن من بامطالب اصلی ویکیپدیاثابت کردم شفق نسل پنجمه نه بانوشته های خودم
پس ساکت
جدی نمیبینی؟یه نیگاتوآینه بکن!دیدی!
من هیچ ادعای عاقل بودن نکردم شایدهمه کاربرای اینجا(البته به جزشما)ازمن عاقل ترباشن
جوابایی که دادن باجواب روبه روشده وهیچ سوالی بی پاسخ نمونده

نقل قول: بقیه پستات رو خوندم و دیدم هر وقت کم میاری همینو میگی میخوای 1000 تا سوال ازتون بپرسم25r30 چیزی بارته همینا رو جواب بده،سوال رو با سوال جواب نمیدن نابغه!
اصلا تو رو در حد لقمه نمیبینم که بخواد گندت باشه،تو یه صفحه ای که در مورد رپتور نوشتم بخون و حفظ کن 200 تاش پیشکش25r30
من سوالوباسوال جواب میدم مشکل داری؟حالاسوال منوجواب بده دوست داری 1000تاسوال ازت بپرسم؟
پس چشات ضعیفه عینک نشه فراموش
توفکرکن من کم آوردم جلوت بروبرای دوستات هم تعریف کن آفرینSmile

نقل قول: در ضمن بخوای چاک دهنت رو بیش از حد باز کنی در حد خودت جوابت رو میدمAngry

نگوتوروخدامی ترسم!
توبخوای به من حرف بزنی بایدخودکشی کنم!
درحدی نیستی که اصلاجوابتوبدم این بارهزارم!
منافقایی مثل شماروزیاددیدم عوض بشونیستید!

یک باره دیگه میگم من اینهمه جون نکندم که آدمی مثل توکه ازنظرمن امثال توهیچ ارزشی ندارن بیادمنوسین جین بکنه!
من هزار بار برادر شیپر با اقای پی بوی سر این چیزا بحث کردم ولی نه من نه شما نه پی بوی به نتیجه ی درستی میرسیم چون هرکس عقاید خودشو داره و محکم بران پایبند و استواره بهتر شان همدیگرو حفظ کنیم و توهین نکینم بحث رو خاتمه بدیم بهتره Smile
جنگنده پنهانکار و مافوق صوت شفق که طراحی آن از چندین سال پیش شروع شد و در سال 2004 نیز تکمیل نمونه اولیه آن گزارش شده که چندین آزمایش موفقیت امیز را پشت سر گذازده که آزمایشات به صورت کاملا سری در یک پایگاه دور افتاده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی انجام گرفته است ، این جنگنده در سه نوع آموزشی دو نفره، جنگنده دو نفره و جنگنده یک نفره طراحی شده است. پروژه طراحی شفق توسّط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پس از فرمان رهبری ایران پس از جنگ مبنی بر خودکفایی در ساخت تسلیحات سرمایه گزاری شده و بوسیله مجتمع دانشگاهی هوایی (Aviation University Complex) که زیر مجموعه ای از دانشگاه صنعتی مالک اشتر می باشد پس از هزاران ساعت کار مداوم دانشمندان و دانشجویان ایرانی طراحی و ساخته شده است ( البته در ابتدای ساخت این جنگنده دو شرکت روسی میگ و سوخو نیز با ایران همکاری میکردند که ظهور مونیتور های دیجیتالی موجود در کاک پیت هواپیما که از جنس روسی هستند گواه بر این مدعا است ولی به دلیل افزایش فشار سیاسی ناشی از پرونده هسته ای از سوی آمریکا به روسیه این شرکتها از مشارکت در ادامه این طرح صرف نظر کردند)لازم به ذکر است که دانشگاه بزرگ صنعتی مالک اشتر که یکی از بزرگترین مراکز علمی و طراحی ایران می باشد وابسته و زیر نظر کامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جموری اسلامی ایران است .
بسیاری از کارشناسان شفق را از حیث توانایی و نوع طراحی با طرح هواپیمای MiG-I-2000 روسیه که جنگنده ای است شکاری و رهگیر مقایسه کرده اند. البته لازم به ذکر است در طراحی شفق به ویژگی پنهانکاری (رادارگریزی) آن توجه زیادی شده، بویژه که طرح بدنه آن از حیث RCS به جنگنده اف/ای-22 رپتور ساخت آمریکا که یک جنگنده پنهانکار است نیز تا اندازه ای شباهت دارد و بدنه آن از مواد جاذب امواج رادار (Radar Absorbing Materials) ساخته شده است،که توانایی ایجاد RCS کمتر از یک متر مربع را به جنگنده میدهد در واقع می توان شفق را اولین جنگنده پنهانکار ایرانی دانست. بنا به اظهارات بعضی رسانه ها طراحی نمونه ثانویه شفق که شامل بسیاری اصلاحات و بهبود ها در قسمتهای بالها و نیز دهانه خروجی موتور و همچنین سیستم های راداری پیشرفته تر می باشد تا سال 2008 بطول خواهد انجامید. با توجه به سرمایه گذاری های بسیار بالای ایران در صنایع هوایی و موشکی خود احتمال میرود که این پرنده کمی زودتر از موعد مقرر وارد خدمت در نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی ایران شود.

تسلیحات

شفق دارای هفت جایگاه برای حمل تسلیحات مختلف می باشد. نوع سازه به کار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه هوا و هوابه زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیمای توانمند می دهد. که در زیر هر بال سه جایگاه و یک جایگاه نیز در زیر بدنه قرار دارد. توانایی شلیک موشک اسپاروو و ساید وایندر و نیز موشک های سری R روسی از جمله R-73 و R-77.ونیز موشکهای KH-29 و KH-31 به همراه موشک هدایت تلوزیونی ماوریک توانایی به خصوصی به این پرنده ساخت ایران در نبردهای چند منظوره میدهد . همچنین استفاده از سه نمایشگر چند کاره رنگی پیشرفته در کاکپیت آن موجب شده تا در جنگنده از نمایشگرهای آنالوگ کمتر استفاده شود . این نمایشگرها که به صورت سری و در کنار هم قرار دارند وظایفی از قبیل کنترل صفحه رادار برای رهگیری پرنده های مشکوک / مدیریت تسلیحات موجود در جنگنده / کنترل سیستم های دفاع الکترونیک برای استفاده در نبردهای الکترونیکی و نیز سیستم هدایت و کنترل شلیک انواع موشکها و بمبهای هدایت راداری و یا لیزری را به این جنگنده داده است .

تجهیزات

علاوه بر این در این پرنده جدید به راحتی خلبان توجه زیادی شده است به همین منظور دارای شیشه (درب کابین) بزرگتری هست و از نظر میدان دید دارای بهترین کارایی لازم در میان جنگنده های معروف دنیا است که دلیل آن هم کشیدگی بیشتر شیشه کابین خلبان به سمت جلو و نیز پهنای بیشتر ان به سمت اطراف است که بیشترین دید ممکن را در اختیار خلبان و یا خلبانان این جنگنده ساخت ایران قرار خواهد داد ، همچنین در شفق از صندلی های پرتاب شونده K-36D ساخت روسیه نیز استفاده شده است که بنابه تاکید کارشناسان امریکایی بهترین صندلی پرتاب موجود در جهان می باشد ( آمریکا با صرف یک هزینه تحقیقاتی بالا در حال ساخت یک نمونه مشابه از این صندلی پرتاب پیشرفته برای جایگزینی ان با صندلی های پرتاب اف 22 و اف 35 است ).

وزن این جنگنده حدود 5 تن است که از این لحاظ یک جنگنده سبک بحساب می آید. پیشرانه این جنگنده یک و یا دو دستگاه موتور توربوجت RD-33 کلیموف روسی یعنی همان موتور بکار رفته در جنگنده MiG-29 است برخی منابع آگاه نیز از امکان استفاده از موتور های AL- 31F در این پرنده ساخت ایران خبر دادند . ( البته برخی گمانه زنی ها . بنا به گفته بعضی رسانه ها ایران برنامه هایی نیز برای تولید موتور کلیموف RD-33 و نمایشگر های تحت امتیاز روسیه در ایران دارد.)

از دیگر ویژگی های بارز شفق می توان به طراحی آیرودینامیکی و سرعت فراصوتی آن که دو تا دو ونیم برابر سرعت صوت است اشاره کرد، در طراحی شفق مساحت ریشه بالها بسیار بیشتر از نوک بال است( بالهای قیفی شکل : این نوع شکل بال از پایداری نسبتا خوبی نسبت به باله های دلتا شکل در سرعت های پایین و بالا برخوردار است ) و این امر موجب می شود تا جنگنده شفق در نبرد های هوایی تن به تن (داگ فایت) بتواند به سرعت زاویه حمله را بسوی هدف تغییر دهد، همچنین به واسطه طراحی ویژه بدنه آن توانایی پیچش، غلتش و قابلیت مانور پذیری شفق تا حد زیادی افزایش یافته و آن را به جنگنده ای برای استفاده در موقعیت های خاص تبدیل کرده است. کارشناسان در مورد شفق به گمانه زنی هایی پرداخته اند از جمله اینکه جنگنده شفق از توانایی پرواز در ارتفاع پایین نیز بخوبی برخوردار است و از لحاظ اویونیک یا سیستم های الکترونیک پروازی نیز بسیار پیشرفته می باشد . از پس از سال 2000 طرحی محرمانه در دانشگاههای ایران در حال تهیه است که به موجب آن راداری پیشرفته و بروز برای این جنگنده در حال ساخت است . این رادار که در نحوه عملکرد از رادار AWG-9 تامکت الهام گرفته دارای توانایی فوق العاده و قابل قبولی در بکارگیری در انواع موقعیتهای ضروری است .

اصول استفاده از طراحی مهندسی به خصوص در این جنکنده برای افزایش قابلیت پنهان کاری در این پرنده به خوبی رعایت شده است . حتی بسیاری از کارشناسان ویژگی پنهانکاری شفق را حاصل ترکیب طراحی ویژه و استفاده از مواد جاذب امواج رادار دانسته و توانایی پنهانکاری شفق را با جنگنده آمریکایی F-117 Nighthawk که جنگنده ای بسیار پیشرفته می باشد مقایسه می کنند.

منابع و ماخذ:

وبلاگ هواپیمایی پلین (plane.blogfa.com) به نقل از ماهنامه ایرفورس
وبلاگ هوانوردی ایر (air.blogfa.com)
Russian Combat Aviation News (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
http://www.aeronautics.ru )
AirFleet International Magazine (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
http://www.airfleet.ru )
Century China Military Information Website (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
http://www.centurychina.com )
[img]http://www.aeronautics.ru/img/img006/shafagh_iran_003.jpg[/img
http://fa.wikipedia.org/wiki/جنگنده_شفق
http://pakistanidefenceforum.com
http://www.irandefence.net
http://www.centralclubs.com/viewtopic.php?t=11690
مزمان با به پایان آمدن کار آزمایش سه جنگنده جدید ایرانی، یعنی هواپیماهای شفق، صاعقه و آذرخش، ایرانیان نیز به این باور رسیدند که تنها علم غربی نیست که می تواند برتر باشد، بلکه می شود به قول بزرگان، ایرانی، می تواند و برای نخستین بار در منطقه ایران این کار را انجام داد.

تصویری خیالی از جنگنده صاعقه، با سکان های عمودی پروانه ای
از سال ها پیش، طرح هواپیمایی به نام اوج در کار بود که البته این طرح ادامه نیافت. اما با پیگیری مسئولان، در آذر سال 1379، سرتیپ علی اکبر شوقی، رئیس دانشگاه شهید ستاری، اعلام کرد که هواپیمای جدیدی که با نام صاعقه در راه است، در سال 1382، اولین پرواز های آزمایشی خود را به انجام خواهد رساند. در تابستان سال 1383، صدا و سیما، تصاویر و فیلم های ویدیویی این هواپیمای جدید را با توضیحات کامل نمایش داده و بدین گونه بود که این هواپیما به ایرانیان معرفی گردید. در این هواپیما، از بدنه هواپیمای اف-5 آمریکایی، به دلیل طراحی خوب و قدرت مانور بالای آن الهام گرفته شده است. تفاوت اساسی ظاهری این هواپیما با اف-5، وجود دو سکان عمودی V شکل می باشد که برای ایجاد توانایی لازم برای مانور پذیری بهتر جنگنده صورت گرفته است. هواپیمای جنگنده صاعقه در حقیقت یک نمونه 10تا 15 درصد بزرگتر شده هواپیماهای اف-5 با سکانهای عمودی پروانه ای به منظور افزایش مانورپذیری و کاهش سطح مقطع راداری با سیستم های الکترونیک و موتورهای روسی می باشد.

تصویر واقعی جنگنده صاعقه در فرودگاهی نامشخص در ایران

پیشرانه این هواپیما دو دستگاه موتور RD-33 می باشد که از موتورهای هواپیمای اف-5 بسیار قدرتمندتر بوده امکان پرواز تا سرعتهای 5/1تا 8/1 ماخ را به این هواپیما می دهد. رادار این هواپیما از نوع N019-ME که در ایران بهسازی شده تا کارایی آن بر ضد اهداف زمینی افزایش یابد. بیشترین وزن محموله این هواپیما 4,400 کیلوگرم و وزن خالی این هواپیما 8,000 کیلوگرم و بیشترین وزن برخاست این هواپیما 15,000 تا 18,000 کیلوگرم بوده و بردی در حدود 600 کیلومتر را داراست. این هواپیما، برای اولین بار، در طی سفر آیت الله خامنه ای به همدان پروازی آزمایشی را با موفقیت تمام به انجام رساند که در پی آن، رهبر انقلاب به جمعی از خلبانان نیروی هوایی ایران تاکید نمود که این موفقیت، نتیجه تلاش بی وقفه و ایمان پایدار جوانان دانشمند این کشور است. اما هواپیمای آذرخش را می توان یک جنگنده اف-5 دانست که در آن مساحت بال ها تا حدودی افزایش یافته و موتورها و اویونیک آن با نمونه های جدیدتر روسی تعویض گشته است. مشهود ترین تفاوت این هواپیما با جنگنده اف-5، ورودی موتورهای به وضوح بزرگتر آن است که در نتیجه نصب موتور قدرتمند تر و نیاز به ورودی هوای بزرگتر حاصل آمده است.

هواپیمای جنگنده ایرانی آذرخش با ورودی موتورهای بزرگتر

در مورد جنگنده ساخت ایران با توجه به این که حتی شرایط تا حدودی در کشور های مجاور منطقه مانند ترکیه یا عربستان بهتر نیز هست، این کشورها از خود هیچ گونه توانایی را حتی برای اصلاح جنگنده های خارجی از خود نشان نداده اند. همین موضوع، برتری ایران مشخص می سازد چرا که ایران حتی با وجود تحریم های اقتصادی فراوان، قادر به طراحی و ساخت دو جنگنده مستقل و اصلاح یک نمونه خارجی شده است. بنده اغراق های برخی که اعلام می کنند که این هواپیما ها حتی هواپیماهای غربی چون جنگنده F/A-22 را مغلوب می سازند را به طور کامل رد می نمایم. چون اگر واقع گرا باشیم، ایران یک کشور در حال توسعه است و نمی توان از او انتظار ساخت چنین جنگنده هایی را در وهله اول داشت، بلکه به تدریج باید به این اهداف دست پیدا کرد. در این اوضاع طراحی و ساخت چنین جنگنده هایی، با توانایی های نسبتاً خوب و قابل قبول، خود افتخار بزرگی محسوب می شود که کشورهای دیگر منطقه، ناتوانی خود را در برابر انجام چنین امور پراهمیتی، بوضوح نشان داده اند.

------------------------

منبع : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
http://air.blogfa.com
صفحه‌ها: 1 2 3