انجمن های تخصصی  فلش خور
جملات قصار - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های تخصصی فلش خور (http://www.flashkhor.com/forum)
+-- انجمن: مسائل متفرقه (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- انجمن: اس ام اس های جدید و پیامک (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=73)
+--- موضوع: جملات قصار (/showthread.php?tid=209506)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

RE: جملات قصار - Actinium - 21-10-2018

هدف هنر نه وضع قانون و نه قدرت‌طلبی است. وظیفه‌ هنر، درک کردن است. هیچ اثر نبوغ‌آمیزی بر کینه و تحقیر استوار نیست. هنرمند یک سرباز بشریت است و نه فرمانده. او قاضی نیست بلکه از قید قضاوت آزاد است. او نماینده‌ دائمی نفوس زندگان است.

آلبر کامو

RE: جملات قصار - Actinium - 22-10-2018

به آنانی که «راه» را از من پرسیده اند چنین پاسخ داده‌ام: «این راهِ من است. راهِ شما کدام است؟» زیرا راهِ مطلق در کار نیست. 

فریدریش نیچه، چنین گفت زرتشت، ص 212

RE: جملات قصار - •SAYDA• - 22-10-2018

آزارم مـی دهـد دیـدن آن منظـره ای کـه مـادری کـودکش را سـیلی مـی زنـد

ولـی کـودک بـاز دامـانش را رهـا نمـی کنـد ؛

کجاسـت آن قاضـی تـا حکـم کنـد کـه سرچشـمه محـبت ، مـادر اسـت یـا فرزنـد ؟

RE: جملات قصار - Actinium - 22-10-2018

پیرو متن بالا صرفا بخاطر مشابهت متن پایین از علی شریعتی از دوران نوجوانی بخاطرم رسید. البته الان به این طرز فکر دکتر اعتقادی ندارم و معتقدم همین بدبینی ها باعث شد جماعتی رشد پیدا کنند که دهه ها فقط کارشان «مرگ بر ...» گفتن باشد و ایرانی را دچار توهم دشمن فرضی بکنند. در حقیقت خدمتی که مستشرق های غربی در شناخت شرق کرده اند را هیچ شرقی به آیین و فرهنگ خودش نکرده؛ ولی خب کلا جناب دکتر ذاتا تفکر کمونیستی داشت و مانیسفت های کمونیستی آن دوره مد روز بود و ایشان هم پیرو مد روزی چیزهایی می گفت!

بگذریم متن مورد نظر این است:

این دیالکتیک " سوردل" است. دیالکتیک سوردل دیالکتیک بچه است، بچه وقتی که مادرش
 می راندش، دعوا و تحقیرش می کند ناراحت است و برای اینکه از حمله های مادر در امان
 بماند به خود مادر پناه می برد!  نژاد برتر، ملت برتر، و حتی آدم برتر برای اینکه قوم و ملت
 یا آدمی را به زیر مهمیز قدرت و تسلط خویش بکشد، تحقیرش می کند، به قدری مذهبش را،
 ایمانش را، ادبش را، فکرش را، شخصیت هایش را، گذشته اش را، همه چیزش را تحقیر
 می کند که او برای اینکه از مسیر تهمت و تحقیرهای او، از جایی که همیشه به وسیله او
 تحقیر می شود، فرار کند، به دامن خود او پناه می برد و خودش را به شکل او در می آورد
که دیگر در مسیر تهمت های او نباشد ! این است که بعضی چیزها برای فرنگی یک کالای
 مصرفی است اما برای ما یک کالای مصرفی نیست، یک چیز سمبلیک است. 15% تمام
 اروپایی ها از سمفونی کلاسیک لذت می برند. اما ایرانی ها ، همه شان لذت می برند !
اصلا َ از هر سمفونی لذت می برند! کی جرات دارد که لذت نبرد ؟! چرا ؟! برای اینکه آن
سمبل یک ذوق برتر است و یک ذائقه برتر و این جرات ندارد بگوید که من نمی پسندم.
 یک فرنگی به سادگی میگوید خفه اش کن، این قیل و قال است، سردرد می آورد. اما یک
 شرقی، ناچار تا آخر می شنود و باید" به به " هم بگوید و لذت هم ببرد و حتی اگر لذت نبرد
 پیش خودش خجالت می کشد. چرا؟ برای اینکه برای او جنبه سمبلیک دارد و نشانه ای
 از یک برتر !
اینها همه ، به خاطر این است که ایمان به خویشتن را، عوامل گوناگون، از آدم می گیرد و
 تنها چیزی که ایمان به خویشتن را برای آدم فراهم می کند، خودآگاهی است. یعنی در مرحله
 اول من بفهمم که مربوط به چه نژادی، به چه ملیتی، به چه تاریخی، چه فرهنگی، چه زمانی،
 چه ادبیاتی هستم و به چه افتخارات، نبوغ ها ، ارزش هایی وابسته ام. این یک بازگشت به
آگاهی خود است، به خود آگاهی .

RE: جملات قصار - Actinium - 23-10-2018

اینکه شما نومید گشته‌اید بسی چیزها در این نومیدی احترام‌انگیز است؛ زیرا شما نیاموخته‌اید تن سپردن را؛ شما نیاموخته‌اید زیرکی‌های خوارمایه را.

نومیدی بِه که تن سپردن! و همانا شما را از آن رو دوست می‌دارم که امروز نمی‌دانید چگونه زندگی باید کرد، شما انسان‌های والاتر! پس بهین زندگی شما راست. 

فریدریش نیچه، «چنین گفت زرتشت»، «درباره انسان والاتر»، پاره 3

RE: جملات قصار - Actinium - 27-10-2018

سپاس بر طبیعت، این نگهبان مدیر و مدبر که ضرورت‌های زندگی را سهل‌الوصول، و آن‌چه را صعب‌الحصول است، غیرضروری آفرید.

اپیکور

RE: جملات قصار - Actinium - 28-10-2018

ای آنکه نتیجهٔ چهار و هفتی
وز هفت و چهار، دائم اندر تفتی
می خور که هزار بار بیشت گفتم
باز آمدنت نیست، چو رفتی، رفتی

خیام

RE: جملات قصار - Actinium - 29-10-2018

هیچگاه مانع دشمنت نشو هنگامی که اشتباهی مرتکب می شود.

ناپلئون بناپارت

RE: جملات قصار - Actinium - 10-11-2018

شاد ماندن به هنگامی که انسان در گیرودار کارهای ملال آور و پر مسئولیت است، هنر کوچکی نیست.

فریدریش نیچه

RE: جملات قصار - Actinium - 11-11-2018

آدمی اگر فقط بخواهد خوشبخت باشد به زودی موفق می شود، اما او می خواهد خوشبخت تر از دیگران باشد و این مشکل است؛ زیرا او دیگران را خوشبخت تر از آنچه هستند تصور می کند.

شارل دو مونتسکیو