انجمن های تخصصی  فلش خور
:) دهآن و دندآن (: - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های تخصصی فلش خور (http://www.flashkhor.com/forum)
+-- انجمن: علم، فرهنگ، هنر (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=40)
+--- انجمن: پزشکی (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+--- موضوع: :) دهآن و دندآن (: (/showthread.php?tid=270378)

صفحه‌ها: 1 2 3


:) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 09-08-2018

روش های ساده برای داشتن دندان سفید و سالم

:) دهآن و دندآن (: 1

یکی از با اهمیت ترین نکات زیبایی و جذابیت داشتن
دندان سفید و سالم است ، برای سفید نگه داشتن
دندان باید حساسیت زیادی بر روی آن ها داشت اما در
ادامه مطلب 9 قانون طلایی و ساده را به شما معرفی
میکنیم

9 قانون طلایی برای داشتن دندان سفید و سالم

اهمیت و نقش دندان در زیبایی وسلامت امری غیرقابل انکار است برای همین رعایت برخی نکات در رابطه با حفظ سلامت این عضو حساس اهمیت خاصی خواهد داشت پس داشتن آگاهی از روش های موثر در این مورد کاربردی خواهد بود. دندان سفید و سالم

در اینجا 9 راز برای سفید و مرواریدی نگه داشتن دندان هایتان وجود دارد:

1.رژیم "دندان سفید بگیرید"

اگر شما از چای سیاه زیاد استفاده میکنید و یا سیگار میکشید انتظار میرود که دندان هایتان به اندازه ی کافی سفید نباشند دیگر مجرمانی که باعث تیرگی دندان هایتان میشوند نوشیدنی های تیره و قرمز هستند.اگر قبل از قرار دادن برخی از خوراکی ها در دهانتان رنگشان تیره است ممکن است دندان هایتان را لکه دار کند بلافاصله پس از مصرف چیزهایی که دندان را لکه دار میکند مسواک بزنید و از یک سفید کننده ی مناسب استفاده کنید و یا به دندان پزشک مراجعه کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1
رژیم غذایی سفید نگه داشتن دندان

2.مسواکتان را عوض کنید
مسواک معمولی و یا سر مسواک برقی خود را هر دو سه ماه یک بار برای سلامت دندان هایتان تعویض کنید.در غیر این صورت فقط انتقال باکتری به دهن خود را انجام میدهید.بر طبق گفته ی هارولد کاتز دندانپزشک بلورلی دی دی اس بهترین راه مسواک زدن قرار دادن مسواک شما در زاویه 45 درجه در برابر لثه هاست و به آرامی آن را در یک حرکت دایره ای تکان دهید نه حرکت عقب جلو.

:) دهآن و دندآن (: 1
تعویض به موقعه مسواک

3.زبان خود را تمیز کنید
هرروز صبح از پاک کننده ی زبان استفاده کنید تا پلاک و باکتری زبان را از بین ببرید و نفس خود را تازه کنید یک دلیل عمده برای بوی بد دهان ایجاد باکتری در زبان است هرروز با استفاده از مسواک زبان این باکتری هارا از بین ببرید علاوه بر این بوی بد دهان دلایل دیگری نیز دارد که یک مسواک بهتر از اسکرابر آن هارا از بین میبرد

:) دهآن و دندآن (: 1
تمیز نگه داشتن زبان

4.غذاهای پاک کننده بخورید
غذاهایی که سفت هستند یا زود ترد میشوند باعث میشوند هنگام خورده شدن دندان هایتان را تمیز کند. قبلا هم ذکر کردیم که سیب ها مسواک طبیعی شناخته شده اند گزینه های دیگر عبارتند از هویج خام ،کرفس ،پاپ کورن،برای نتیجه ی بهتر پس از غذا خوردن اگر میدانید که قادر به مسواک زدن نیستید این مواد را به عنوان مواد شوینده دندان در آخر مصرف کنید

:) دهآن و دندآن (: 1
میل کردن سبزیجات و میوه

سرکه ی سیب غرغره کنید
این کار را صبح انجام دهید و بعد دندان هارا به طور معمول بشویید این کار کمک میکند تا دندان هایتان سالم و سفید بماند و از زرد شدن جلوگیری شود و باکتری های دهان و لثه کشته شوند

:) دهآن و دندآن (: 1
غرغره کردن سرکه سیب

6.تازه بمانید
برای چک کردن اینکه نفس شما تازه است یا نه روی دست خود تنفس کنید و درحالی که هنوز مرطوب است آن را ببویید اگر بویی حس کردید وقت آن است که از خوشبو کننده دهان بدون قند استفاده کنید.اگر دهان شویه میخرید حواستان باشد که بدون الکل باشد دهانشویه با الکل زیاد باعث میشود آب دهان شما خشک شود و دهانتان به باکتری حساس تر شود.

:) دهآن و دندآن (: 1
بوی دهنان را با دهان شوی از بین ببرید

7.تمرین استفاده از نخ دندان با چشمان بسته
اگر بتوانید بدون نیاز از آینه نخ دندان را هدایت کنید میتوانید در هنگام رانندگی و روی میز و در تخت خواب و قبل از قرار های مهم این کار را انجام دهید چند بسته نخ دندان بخرید و در کیف و خود رو و کمد خود قرار دهید.

:) دهآن و دندآن (: 1
از نخ دندان استفاده کنید

8.قبل از به رخت خواب رفتن و بعد از بیدار شدن حتما مسواک بزنید
کتلین ویلسون ام دی یک متخصص داخلی در مرکز بهداشت اوسنر در نیوارلئان و نویسنده کتاب زمانی که شما فکر میکنید در حال سقوط هستید میگوید که آن ها دو زمان مهم هستند به این دلیل که بذاق دهان در شب خشک میشود پس بهتر است که تمام باکتری ها و پلاک هارا قبل از آن از دهان پاک کنید،همچنین مسواک زدن اول صبح برای تنفس صبحگاهی و از بین بردن باکتری هایی که ممکن است هنگام خوابیدن در دندان وجود بیایند ضروری است.

:) دهآن و دندآن (: 1
مسواک زدن قبل از خواب

9.پنهان کردن با رنگ
از رژ های مرجانی یا قرمز استفاده کنید این رنگ ها دندان های شمارا سفید تر نشان میدهند در حالی که رنگ های روشن تر رژ لب باعث زرد دیده شدن دندان ها میشوند.

:) دهآن و دندآن (: 1
استفاده رژ لب مناسبRE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 09-08-2018

اگر روزی فقط 1 بار مسواک بزنید چه بلایی سرتان می آید؟

:) دهآن و دندآن (: 1

اگر فقط روزی یکبار مسواک بزنید باکتری ها و پلاک ها
در دهان شما باقی می مانند و منجر به بوی بد دهان
،پوسیدگی دندان و بیماری لثه میشوند.

یکبار مسواک زدن در روز چه مشکلاتی برایتان به وجود می آورد

اگر در مراقبت از سلامت دندان هایتان تنبل هستید و فقط یکبار در روز مسواک میزنید باید بدانید در این صورت باکتری ها و پلاک ها در دهان باقی می مانند و منجر به بوی بد دهان ،پوسیدگی دندان و بیماری لثه میشوند.مسواک زدن

عوارض خطرناک یکبار مسواک زدن در روز

اگر فقط یکبار در روز مسواک بزنید چه مشکلاتی برای شما به وجود می آید:

در اینجا به شما میگوییم که اگر به جز مسواک زدن اول صبح دفعه ی بعدی ای که در روز توصیه شده مسواک نزنید چه آسیب هایی به لثه و دندان ها و دهان شما وارد میشود.فکر کنید دهان شویه و مسواک و نخ دندان شما افراد خوبی هستند که مراقب سلامت و بهداشت دهان و دندان شما هستند.وباکتری ها را افراد بد تصور کنید.دکتر لی گاس طراح دندان از منهتن میگوید:باکتری ها ازراه جویدن غذا وارد دندان های شما میشوند و بین آنها باقی می مانند و متاسفانه به سرعت نور رشد میکنند.اگر فقط روزی یکبار مسواک بزنید باکتری ها و پلاک ها در دهان شما باقی می مانند و منجر به بوی بد دهان ،پوسیدگی دندان و بیماری لثه میشوند.بوی بد دهان در مقابل عوارضی که اگر دوبار در روز مسواک نزنید رخ میدهد، تنها یک اتفاق جزعی است.

:) دهآن و دندآن (: 1
تهدید سلامت دهان و دندان با یکبار مسواک زدن در روز

اگر مسواک نزنید چه اتفاقی برای دندان هایتان می افتد؟

میلیون ها باکتری که در بین دهان و لثه ی شما شکل گرفته اند را تصور کنید هربار که غذا و یا نوشیدنی شکر دار مصرف میکنید این باکتری ها شکل بهم چسبیده ای پیدا میکند که آن را پلاک می نامند.باکتری های درون پلاک اسید تولید میکنند و به مینای دندان آسیب میرسانند در نهایت مینای دندان شکسته میشود و سوراخ کوچکی به وجود می آید که حفره نامیده میشود.دکتر گاس میگوید:آنها متوقف نمیشوند باکتری ها از یک گروه بزرگ و سخت تشکیل میشوند که مسواک زدن تنها 75 درصد آنهارا از بین میبرد.

سه روش که باعث محافظت از دندان و لثه ی شما میشود

دکتر گاس میگوید:من پیشنهاد میکنم دوبار در روز مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید و با یک دهان شویه دهان خود را شستشو دهید نخ دندان موجب میشود که ذرات ریز غذا از لای دندان شما خارج شود اما دهان شویه به سختی موفق میشود که به دندان نفوذ کند و ساختار آنهارا از بین ببرد.

:) دهآن و دندآن (: 1
یکبار مسواک زدن در روز باعث پوسیدگی دندان ها می شود

علاوه بر حفره ها یکبار در روز مسواک کنید تا به مشکلات جدی تر کمک کنید که شامل بیماری لثه و و شکل خفیف بیماری پریودنتال میباشد این بیماری به لثه ها آسیب جدی میزند و باعث خونریزی و قرمزی و متورم شدن لثه میشود وهنگام مسواک زدن لثه هایتان خونریزی میکند.با رفتار درست و مراقبت و حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان از این بیماری جلوگیری کنید.

اگر در مراقبت از سلامت دندان هایتان تنبل هستید و فقط یکبار در روز مسواک میزنید و نوبت دندان پزشکیتان را کنسل میکنید بیماری درمان نشده ی لثه ی شما به پریودونتیت شدید منجر میشود.
پلاک ها میتوانند به خط بالایی لثه شما نفوذ کنند و باعث التهاب مزمن در بدن شما شوند و اساسا خود را فعال میکنند و دندان ها و لثه ی شمارا از بین میبرد در نتیجه یک فضای خالی بین دندان و لثه ایجاد میشود و باعث آلودگی میشود.همانطور که پاراستاتیت در حال پیشرفت است فضای خالی عمیق تر میشود وبیشتر بافت های لثه از بین میرود و به استخوان میرسد و در برخی مواقع باعث از بین رفتن دندان میشود.

از این پس چند بار در روز دندان هایتان را مسواک میزنید؟به توصیه ی دکتر گاس عمل کنید:شاید وسوسه انگیز باشد که تنها روزی یکبار مسواک بزنید مخصوصا بعد از یک روز کاری طولانی اما مسواک زدن استفاده از نخ دندان و مصرف دهان شویه باید عادت روزانه ی صبح و عصرتان باشد.


RE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 11-08-2018

روش های فوری برای درمان و تسکین دندان درد

:) دهآن و دندآن (: 1

دندان درد یکی از بدترین دردهایی است که تقریبا برای
تمام انسان ها به وجود آمده است، در ادامه با روش
های تسکین و درمان سریع دندان درد آشنا خواهید
شد.

دلیل دندان درد چیست و چطور میتوان این درد سخت را فوری درمان کرد؟

وای ! دندان درد ، اگر حتی یکبار هم در طول عمرتان این درد سخت را تجربه کرده باشید می توانید درک کنید که چقدر غیرقابل تحمل و دشوار است پس برای چنین دردی دانستن راه های موثر درمان فوری مطمئنا مفید و لازم است ؛ آنچه در این بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک به آن خواهیم پرداخت.کاشت مو

دندان درد می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که اصلی ترین آن شامل:

التهاب مغز دندان
پوسیدگی دندان
سکته ی قلبی
دندان قروچه (فشردن یا ساییدن دندا ن ها بر هم)
فرسودگی مینای دندان
التهاب لثه
نشانگان مفصل گیجگاهی فکی
فشار سینوس ها
درد قفسه سینه

:) دهآن و دندآن (: 1
علت های اصلی دندان درد

درمان های خانگی برای تسکین فوری دندان درد

و اما نسخه های گیاهی ، خانگی و طب سنتی برای درمان و تسکین فوری دندان درد

پودر فلفل قرمز و زنجبیل برای درمان درد دندان

زنجبیل و فلفل هر دو داروهای ضد درد هستند و هرکدام از این دو ادویه را به تنهایی می توانید برای درمان دندان درد استفاده کنید ولی برای نتیجه بهتر، می توانید مخلوطی از این دو ادویه را تهیه کنید به این روش که :

میزان مساوی از این دو ادویه را با آب مخلوط کنید و یک مخلوط با غلظت سس آماده کنید ، سپس توپ کوچکی از پنبه آماده کنید و به میزان کافی به سس مورد نظر آغشته اش کنید ؛ حالا آن را درست روی دندان تان بگذارید و تا زمان فروکش کردن درد یا حداقل تازمانی که طاقتش را دارید، پنبه را از دهان تان خارج نکنید ؛ پنبه آغشته به سس را جایی که لثه و زبان شما به آن برخورد نکند قرار دهید.

روغن میخک نسخه فوری درمان دندان درد

دو قطره روغن میخک را روی یک پنبه بریزید و آن را تا زمان رفع درد، پشت دندان تان قرار دهید.

روش دیگر استفاده از میخک برای دندان درد جویدن آن است به این روش که :یک دانه میخک را آنقدر بجوید که روغنش بیرون بیاید.

:) دهآن و دندآن (: 1
بهترین درمان های فوری دندان درد

دم کرده نعناع برای تسکین دندان درد

برای تسکین فوری دندان درد یک قاشق چای خوری نعنا خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و 20 دقیقه زمان بدهید تا خوب دم بکشد وقتی که دمنوش تان خنک شد، آن را در دهانتان بچرخانید و بعد بیرون بریزید.

چای نعناع برای درمان فوری دندان درد

یک قاشق چایخوری نعناع را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت بیست دقیقه دم کنید. بعد از اینکه چای سرد شد آن را در دهان تان بگردانید، می توانید آن را قورت بدهید یا بیرون بریزید.

:) دهآن و دندآن (: 1
درمان فوری دندان درد با چای نعناع

روغن کاری دندان درد دار :

شما نیاز به یک یا دو قاشق غذا خوری روغن نارگیل،آب گرم،مسواک و خمیر دندان دارید. شما باید به مدت 20 دقیقه آن را در دهان خود نگهداریدو سپس آن را قورت ندهید و همچنین میتوانید آن را با استفاده از مسواک استفاده کنید ، میتوانید این کار را دو بار در روز انجام دهید.

درمان فوری دندان درد با صمغ مر

روشی تقریبا نه چندان شناخته شده که برای انجام آن باید :یک قاشق چای خوری از پودر مر را در داخل فنجان آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید و صبر کنید تا محلول تان خنک شود. سپس برای استفاده هر بار یک قاشق چای خوری از این دارو را داخل یک فنجان آب بریزید و 5 تا 6 بار در روز غرغره این محلول را ادامه دهید تا دندان درد شما به کل از بین برود.

آب نمک برای درمان سریع دندان درد

برای درست کردن آب نمک با هدف درمان سریع دندان درد یک قاشق غذاخوری نمک را در آب جوشیده حل کنید و بگذارید سرد شود. مقدار کمی آب نمک یا محلول نمکی را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بگردانید ، این همان نسخه ای است که بارها مادربزرگ هایتان هنگام دندان درد به شما پیشنهاد داده اند.

:) دهآن و دندآن (: 1
درمان سریع دندان درد با آب و نمک

استفاده از یخ و طب فشاری برای درمان فوری دندان درد

یک نسخه قدیمی می گوید اگر دست تان را با یخ ماساژ دهید، درد دندان تان آرام می شود.براساس گفته ی قدیمی ها زمانیکه یخ را بین انگشت سبابه و شست می گذارید، اعصاب انگشت شما پیغام سرما را به مغزتان می فرستند و پیغام آرام شدن درد هم به دندان شما می رسد.

یخ برای تسکین درد دندان

برای آنکه به عنوان مسکن سریع تا رسیدن به دندان پزشک از یخ استفاده کنید باید :چند قالب یخ را در یک کیسه پلاستیکی بریزید، پارچه نازکی را روی کیسه بپیچید و برای بی حس شدن دندان تان، 15 دقیقه آن را روی قسمتی از صورت خود که دندان دردناک در محدوده آن قرار دارد، بگذارید.

:) دهآن و دندآن (: 1
یخ برای تسکین درد دندان

تسکین فوری دندان درد با سیر

برای تسکین دندان درد با سیر 2 روش پیشنهاد می کنیم :

اول اینکه می توانید یک حبه سیر له شده را با کمی نمک مخلوط کنید و روی دندان قرار بدهید ؛ راه دوم این است که یکی دو حبه سیر را بجوید این کار را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.

هشدار :استفاده از سیر مانند تمام روش های دیگر این مقاله موقتی است. علاوه بر اینکه زمانی که دندان درد شما ناشی از عفونت نباشد (برای مثال ناشی از آنژین یا نشانگان مفصل گیجگاهی فکی) سیر نمی تواند درد را حتی به طور موقت کاهش بدهد.

:) دهآن و دندآن (: 1
سیر مناسب برای درمان فوری دندان درد

درمان فوری دندان درد با عصاره وانیل :

دو یا سه قطره وانیل را بر روی گوش پاک کن یا یک تکه پنبه بریزید و به صورت مستقیم بر روی محل آسیب دیده قرار دهید ، و شما میتوانید از آن هر تعدادی که لازم است استفاده کنید.

چای سیاه برای کاهش درد دندان

چای سیاه پررنگ هم به دلیل دارا بودن تانین که ماده ای قابض است با کاهش التهاب می تواند به کاهش درد دندان کمک کند ؛ یک چای کیسه ای را خیس کنید و روی ناحیه درد قرار دهید و یا اینکه چای سیاه گسی را درست کنید و بعد از خنک شدن، آن را چند بار در دهان تان غرغره کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1
تسکین و درمان دندان درد با استفاده از چای سیاهRE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 11-08-2018

درمان های موثر برای “بوی بد دهان” در کودکان و بزرگسالان

:) دهآن و دندآن (: 1

“بوی بد دهان” مسئله ای آزار دهنده است که در روابط
اجتماعی مشکل آفرین است و موجب شرم و خجالت
می شود با شناخت علت و درمان آن مشکل خود را
برطرف کنید.

درمان های خانگی موثر برای بوی بد دهان در کودکان و بزرگسالان

هنگامی که یک فرد نفس بد بویی را از دهان خارج میکند، این حالت نفس Halitosis نامیده می شود (به لحاظ پزشکی) ، فردی که در کنار شما ایستاده یا به طور مستقیم با شما صحبت می کند، می تواند دچار این مشکل باشد مناطق اصلی که بوی بد دهان را ایجاد میکنند(زبان و لثه)، معده، لوزه ها، بینی و مری است ؛ همچنین ،به عنوان نشانه ای از وضعیت سلامت ضعیف در نظر گرفته شده است هنگامی که شما مواد غذایی با بوی قوی ،مانند:سیر و پیاز مصرف می کنید، بو در دهان شما حفظ می شود و حتی بعد از مسواک زدن ازبین نمیرود ؛ بو ،تنها زمانی که مواد غذایی از بدن خارج شوند از بین میرود ، برای رفع این مشکل در کودکان و بزرگسالان توصیه هایی در بخش سلامت نمناک داریم.

:) دهآن و دندآن (: 1
علت و علائم و راه های درمان طبیعی بوی بد دهان

علل بوی بد دهان

فساد دندانی
زخم های دهانی
عفونت های دهانی
تمیز کردن دندان ها به شیوه غلط
استرس ، اضطراب ، افسردگی
روزه داری
الکل
سیگار کشیدن
چرخه قاعدگی (در وسط چرخه)
گاهی داروها باعث خشکی دهان و بوی بد می شوند
عفونت بینی و گلو
سوء هاضمه باعث ایجاد خلط
خوردن غذا با بوی قوی مانند سیر و پیاز

:) دهآن و دندآن (: 1
رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ها از علل بوی بد دهان

علائم بوی بد دهان در کودکان و بزرگسالان

لثه های سفت و سخت که به راحتی خونریزی می کنند.
پلاک روی دندان
گره های لنفاوی متورم،
گلو درد و بینی
دهان خشک
زبان خشک و سفید

:) دهآن و دندآن (: 1
خشک و سفید بودن زبان از نشانه های بوی بد دهان

درمان های خانگی برای درمان نفس بدبو و رفع بوی بد دهان

1. چای سبز یا چای سیاه
چای سبز، یک آنتی اکسیدان قوی است که برای از بین بردن توکسین های بدن مفید است. نوشیدن چای سبز در صبح ،می تواند به شما در از بین بردن نفس بد کمک کند و باعث می شود که تمام روز احساس طراوت و انرژی کنید چای سبز و چای سیاه ،دارای پلی فنولهایی هستند که در مقابل باکتری هایی که بو را در دهان ایجاد می کنند، مبارزه می کنند.
2. آب
آب ،ماده ای طبیعی است که دهان شما را مرطوب نگه میدارد، بوی بد را از بین میبرد. قبل از خواب یا صبح آب بنوشید.
3. سرکه سیب
سرکه سیب یک درمان قابل اعتماد برای بسیاری از بیماری ها و اختلالات و نفس بد است و هیچ عذری برای این واقعیت نیست.
سرکه سیب را در یک لیوان آب بریزید، و حدود 10 ثانیه دهان را شستشو دهید.
دهان را پاکسازی کرده و بوی بد را از بین میبرد.

:) دهآن و دندآن (: 1
سرکه سیب به رفع بوی بد دهان کمک می کند

4. جوش شیرین

این یکی از بهترین داروهای خانگی برای بوی بد دهان است. جوش شیرین، همچنین به عنوان بی کربنات شناخته شده است، یک راه حل عالی برای از بین بردن و جلوگیری از نفس بد است.
کمک می کند تا سطوح اسیدی که موجب نفس بد می شود را متعادل کند علاوه بر این،با باکتری های دهانی که باعث بوی بد دهان می شوند، مبارزه می کند.
روش 1:
یک و نیم قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و دهان را شستشو دهید.
روش 2
مسواک زدن دندان ها با جوش شیرین نیز باعث کاهش اسیدیته در دهان و جلوگیری از ایجاد باکتری در زبان شما می شود.

5. روغن درخت چای

روغن درخت چای، یک عامل قوی آنتی اکسیدان و ضد باکتری است در برابر انواع باکتری ها کار می کند و آنها را می کشد.آنچه شما باید انجام دهید عبارتند از:
1-2 قطره از روغن را به آب گرم اضافه کنید.
برای 3-5 دقیقه شستشو دهید.
همچنین می توانید چند قطره از روغن درخت چای را به خمیر دندان خود اضافه کنید.
هر روز آنرا تکرار کنید تا بوی بد از بین برود.

:) دهآن و دندآن (: 1
روغن درخت چای ضدباکتری و موثر در درمان بوی بد دهان

6. جعفری
کلروفیل در جعفری می تواند بوی بد را از بین ببرد روش استفاده:
روش 1:جویدن
ساده ترین راه این است که یک جعفری تازه را بخورید یا جعفری تازه را به سرکه آغشته کنید، سپس آن را بجوید تا از بوی بد اجتناب کنید.
روش 2:آب جعفری
راه دیگر استفاده از آب جعفری برای درمان بوی بد است.
این روش نه تنها در درمان بوی بد دهان عمل می کند، بلکه هضم را بهبود می بخشد.
7. آووکادو
مصرف آووکادو ،باکتری های موجود در معده شما را کاهش می دهد و در نتیجه تصحیح عمل هضم را بهبود میبخشد و مانع بوی بد دهان میشود.

:) دهآن و دندآن (: 1
رفع بوی بد دهان با آووکادو

8. گواوا
گواوا، یکی از میوه هایی است که با تعداد زیادی مواد مغذی مثل منگنز، کلسیم و اگزالات همراه است.علاوه بر این، غنی از اسید مالیک و اسید اسکالیک است که بسیار قوی در برابر هالیتوز است ؛ همچنین، برای ارتقاء سلامت دندانها و لثه مفید است.
9. آبمیوه ها
افرادی که از مشکل هالیتوز رنج می برند ،باید مقدار زیادی آب میوه بنوشند ، زیرا آنها در مبارزه و درمان مشکل هالیتوز بسیار مفید هستند.
10. دانه هل
عطر و طعم معطر دانه هل به عنوان یک خوشبو کننده برای دهان و درمان نفس بد و علائم آن استفاده میشود در خانه، به راحتی قابل دسترس است و یکی از راه های موثر برای خلاص شدن از این مشکل است.
11. جویدن آدامس
آدامس جویدن، باعث می شود که بزاق دهان شما جریان داشته و مانع از خشک شدن دهان شما شود و در نتیجه برای مبارزه با مشکل بوی بد دهان موثر است.

:) دهآن و دندآن (: 1
جویدن آدامس موثر در درمان بوی بد دهان

12. دانه زنجبیل
یک فنجان چای تهیه شده از دانه های زنجبیل به رفع مشکل بوی بد دهان کمک می کند.
13. دانه ی آفتابگردان
بعد از خوردن غذا، چند دانه آفتابگردان بجویید، سپس یک لیوان آب بنوشید ، به طور طبیعی، بوی بد دهان را از بین میبرد.
14. میخک
یکی دیگر از گزینه های لیست درمان های خانگی بوی بد دهان است. میخک می تواند تنفس شما را تازه کند .میخک ها ضد باکتری هستند، بنابراین به خوبی برای حذف یا جلوگیری از نفس بد عمل می کنند.
روش 1:جویدن
ساده ترین چیز این است که فقط چند قطعه میخک را بخوریم.
برای به دست آوردن بهترین اثر، سعی کنید به خوبی آن را بجویید.
این روش ،پس از یک دقیقه یک نفس راحت را به شما خواهد داد.
روش 2:چای گل میخک
چای گل میخک نیز، یک درمان خوب برای نفس بد است روش انجام این کار ساده است:
آب را بجوشانید.
وقتی آب جوشانده شد، یک قاشق غذا خوری میخک را به آن اضافه کنید.
5 تا 10 دقیقه به همین منوال باقی بگذارید.
اجاق گاز را خاموش، سپس اجازه دهید چای سرد شود و آن را بنوشید.
اگر چای را دوست ندارید، می توانید از این چای برای شستشو استفاده کنید.
برای به دست آوردن بهترین نتیجه، این درمان را دو بار در روز انجام دهید.

:) دهآن و دندآن (: 1
درمان بوی بد دهان با میخک با دو روش آسان

15. دارچین
دارچین و عسل ،دارای خواص ضد باکتریایی بسیار خوبی در دهان ما هستند.
روش استفاده
آب 2 لیمو تازه در یک ظرف بریزید.
اضافه کردن 1/2 قاشق چای خوری پودر دارچین و 1 تا 2 قاشق چای خوری عسل و بعد اضافه کردن آب داغ .
این مخلوط را به آرامی روی دندان ها بگذارید به مدت 5 تا 7 دقیقه
دهان خود را با آب شستشو دهید.
شما می توانید بقیه این مخلوط را برای استفاده بعدی نگه دارید.
این را هر روز تکرار کنید تا نتیجه را ببینید.
16. جوش شیرین و آب لیمو
جوش شیرین، یک کانی طبیعی است. و pH دهان را متعادل میکند. همچنین باعث کاهش اسیدیته،و جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان می شود.آب لیمو، خواص ضد باکتری بالایی داردترکیبی از جوش شیرین و آب لیمو، یک ترکیب قدرتمند برای از بین بردن بوی بد دهان است.راه کار بسیار ساده است:
مقدار کمی جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری آب لیمو مخلوط کنید.
این مخلوط را روی دندان ها قرار دهید.
1 دقیقه صبر کنید و دهان خود را با آب بشویید.
تکرار یک بار در هفته.

:) دهآن و دندآن (: 1
ترکیب جوش شیرین و آب لیمو موثر در درمان بوی بد دهان

17. عصاره دانه گریپ فروت
موجب از بین رفتن هر گونه باکتری میشود که ممکن است در دهان رشد کند دندان های خود را تمیز کنید.مقدار کافی گریپ فروت را به مسواک بزنید و به آرامی مسواک کنید.توجه داشته باشید که شما باید این عمل را به آرامی انجام دهید ،تا از مینای دندان ها محافظت شود. دهان خود را با آب بشویید و روزانه انجام دهید.
18. نمک اپسوم یا سولفات
این درمان یکی از داروهای خانگی شناخته شده برای نفس بد است. نمک های Epsom دارای خواص ضد باکتری طبیعی هستند سموم را از بین می برد و در برابر نفس بد مقاومت می کند روش استفاده:
1 قاشق چای خوری نمک اپسیم را در یک لیوان آب گرم بریزید.
دهان را با این محلول شستشو دهید.
این کار را در ابتدای روز انجام دهید.

:) دهآن و دندآن (: 1
رفع بوی بد نفس با نمک اپسوم

19. روغن نارگیل
روغن نارگیل ،یک عنصر بسیار محبوب برای بهداشت دهان است ، دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی بالایی است به همین دلیل دهان را تمیز نگه می دارد.
با روغن نارگیل به مدت 5 تا 10 دقیقه دهان را شستشو دهید.
از آب گرم برای شستن دهان خود استفاده کنید.
شما می توانید این درمان را به طور منظم ،تا زمانی که بوی بد از بین برود استفاده کنید.
20. سرکه سیب و جعفری
جعفری، حاوی مقدار زیادی کلروفیل است ؛ کلروفیل ،دارای خواص ضد باکتری است علاوه بر این، دهان را تحریک به تولید بزاق بیشتر میکند، تا خشک نماند.
یک جعفری کوچک را در یک لیوان سرکه سیب قرار دهید.
آن را بیرون بیاورید و بجویید.
پس از جویدن 2-3 دقیقه، آن را ببلعید.
اگر طعم آن را دوست نداشتید، می توانید آن را بیرون بی اندازید.

:) دهآن و دندآن (: 1
جعفری حاوی کلروفیل و مفید برای درمان بوی بد دهان

21. سرکه سیب، شکر و آب
همه کاری که باید انجام دهید:
مخلوط 2 تا 3 قاشق چای خوری سرکه سیب و 3 تا 4 قاشق چای خوری شکر با یک فنجان آب.
خوب هم بزنید تا شکر حل شود،
این لیوان از آن را بنوشید .
شما باید این درمان را به طور منظم برای کاهش یا جلوگیری از نفس بد انجام دهید.

احتیاط:

استفاده از سرکه سیب یا آب لیمو به طور مرتب ،می تواند مینای دندان را خراب کند.
بنابراین فقط از دستورالعمل های فوق استفاده کنید تا بهترین اثر را داشته باشید.
همیشه به یاد داشته باشید که، بعد از استفاده از سرکه سیب ، دهان خود را بشویید تا از عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری کنید.
سرکه سیب را از جاهای مورد اعتماد خریداری کنید ،برای جلوگیری از کالاهای تقلبی.
اگر بعد از اعمال این داروها بوی بد دهان کاهش پیدا نکرد، به پزشک خود مراجعه کنید.
احتمالا بیماری دیگری دارید.
همیشه مراقب بهداشت دهان و دندان باشید.

:) دهآن و دندآن (: 1
از غذاهایی که نفس را بدبو می کند دوری کنید

اجتناب از غذاهایی که نفس و بوی دهان را بد بو میکند

پیاز و سیر مجرمین بزرگ هستند.
مسواک زدن پس از خوردن آنها هیچ کمکی نمی کند.
مواد تشکیل دهنده بوی بد آنها وارد جریان خون میشوند و وارد ریه ها میشوند و در نهایت،بوی بد را ایجاد میکنند.


RE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 11-08-2018

درمان سریع و خانگی ورم لثه + علل و روش جلوگیری

:) دهآن و دندآن (: 1

سیگار کشیدن و دندان مصنوعی و بارداری از علل تورم
لثه هستند که با روش های ساده ای مانند مصرف چای
سبز و لیمو ترش درمان می شود.

ورم یا همان تورم لثه

رایج ترین و شناخته شده ترین نوع بیماری لثه،ورم لثه است ، شرایطی شامل التهاب در لثه و اطراف طوق دندان که در نیتجه پیشرفت و تجمع پلاک در خط لثه به وجود آمده است که علائم آن، شامل لثه قرمز و ورم کرده و همچنین خونریزی لثه است، که ممکن روی مسواک شما طی یک تست دندانپزشکی مشاهده شود ،می باشد.کاشت مو

اغلب اوقات بوی بد دهان قابل توجه است، ورم لثه همچنین براثر برخی از شرایط سلامتی و تغییر در دارو نیز به تنهایی به وجود می آید. تغییرات هورمونی مانند دوران بلوغ و حاملگی در صورت وجود باکتری در پلاک دندان،بیماری را شدت میدهند دندان پزشکان این نوع از بیماری را ورم لثه بلوغی یا ورم لثه حاملگی می نامند.

زنان باردار ریسک بالاتری دارند که در طول دوران بارداری مبتلا به بیماری پریودنتال شوند،بنابراین باید بر لزوم تمیزی متناوب در طول این دوران آگاه باشند ، در ادامه این بخش از سلامت دندان در نمناک به علل ، علائم و راههای درمان این مشکل لثه ای خواهیم پرداخت.

:) دهآن و دندآن (: 1

درمان ورم لثه فوری در خانه

چرا لثه ورم می کند ؟ علت تورم لثه چیست؟

بارداری، قاعدگی و بلوغ

اتصالات ضعیف پروتز دندان (دندان مصنوعی)

ژنژیویت یا همان التهاب لثه:این مشکل دردناک لثه به حالتی گفته می شود که پلاک های دندانی در خط لثه جمع شده و موجب تحریک لثه و حساس شدن آن می شود که بعضی اوقات خونریزی هم پیدا می کند.

عفونت ویروسی : اغلب دلیل تورم ها عفونتی است جدی که باید رفع شود ، در مورد تورم لثه هم یکی از علل عفونت است که باعث تشکیل پلاک دندانی می شود. پلاک دندانی، مایع و گلبول های سفید خون را در آن منطقه زیاد می کند و باعث ورم لثه می گردد.

سوء تغذیه

حساسیت به خمیردندان و یا دهانشویه


عوارض برخی از داروها مثل:مسکن قبل از جراحی دیلانتین (فنوتوئین) داروی ضدصرع و یا فنوباربیتال داروی ضدصرع، داروهای خواب آور

کمبود ویتامین ث، کمبود ویتامین های گروه ب و کلسیم

نوعی بیماری قارچی به نام کاندیدیازیس

خراب شدن دندان


:) دهآن و دندآن (: 1
علت ورم لثه چیست؟

راههای درمان خانگی برای رفع تورم لثه

روغن نعناع
برای رفع طبیعی تورم لثه کافیست 10 قطره روغن نعناع را با آب گرم ترکیب کنید و با محلول بدست امده روزانه دهان خود را شست و شو دهید.

دمنوش نعناع
دمنوش نعناع نیز موجب بهبود درد و التهاب لثه می شود ، کافیست برای این منظور داخل لیوانی از آب جوش مقداری برگ نعنای تازه و یا خشک بریزید. سپس بعد از گذشت چند دقیقه آن را میل کنید.

چای سبز
مقداری چای سبز را جوشانده و بعد از خنک شدن، لثه ها را با آن شست و شو دهید و بعد با دقت مسواک بزنید.

آب نمک
در یک لیوان آب گرم مقداری نمک بریزید و دهان خود را چندین بار در روز با این محلول بشویید تا تورم، التهاب و حتی خونریزی لثه ها کاهش یابند.

روغن گل میخک
برای کاهش تورم لثه کافیست مقداری روغن گل میخک را به لثه بمالید. ترکیبات این روغن التهاب، تورم و درد ناشی از عفونت لثه را بسیار کم می کند. البته ممکن است با کمی سوزش همراه باشد.

آلوئه ورا
گیاه آلوئه ورا تاثیر فوق العاده ای در درمان ورم لثه دارد لثه های متورم را با پالپ آلوئه ورا ماساژ داده و بعد از گذشت چند دقیقه دهان را بشویید.

جویدن سبزیجات و میوه های تازه
جویدن انواع سبزیجات و میوه های تازه موجب از بین رفتن عفونت و باکتری های دهان و لثه شده و دندان ها را نیز تمیز می کنند. بیشتر از مواد غذایی حاوی ویتامین C و فیبر مثل کلم بروکلی، فلفل دلمه و هویج استفاده کنید.

آب لیموترش تازه
استفاده از ترکیب آب گرم و آب لیموترش تازه، ورم لثه را کاهش و حتی علت بوی بد دهان را هم رفع می کند فقط کافی است روزانه دو بار با این محلول غرغره کنید.

جوش شیرین
به یک لیوان آب گرم مقدری جوش شیرین اضافه کنید و پس از مسواک کردن با این محلول دهان را شست و شو دهید.

گل رز و آب لیمو ترش
برای رفع سریع ورم لثه کافیست کمی آب لیموترش تازه را با عصاره گل رز مخلوط کنیدو با آن غرغره کرده و آن را برای چند دقیقه در دهان نگه داشته و بعد دور بریزید. برای تاثیر کامل روزانه سه بار این کار را تکرار کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1

راههای درمان ورم لثه

جلوگیری از تورم لثه :

یک مسواک نرم ،با کیفیت، مخصوصا مدل شارژی آن دوبار در روز باید استفاده شود که ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. کشیدن نخ دندان نیز همانند سایر کارهایی که برای بهداشت دهان میتوان انجام داد مانند، دهانشویه ها و دستگاه تمیز کننده بین دندانی ،شانس ابتلا به ورم لثه را می کاهد.

اشخاصی که این بیماری را تجربه کرده اند ممکن است بخواهند تا قدرت دفاعی لثه های خود را با استفاده از خمیر دندان قوی تر بهبود ببخشند.

بهترین راه برای جلوگیری از ورم لثه ملاقات یک دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان برای داشتن نظافت منظم دوبار در سال است.

التهاب لثه مرحله ی پیشرفته ای از تورم لثه است:

دومین بیماری شایع لثه ای "التهاب لثه" است.همانند ورم لثه دلیل آن پلاک باکتریایی است ولی این بیماری باعث از دست رفتن حمایت استخوانی بین دندانها میشود. این بیماری میتواند درمان یا پیشگیری شود ولی آسیبی که می رساند به ندرت جبران پذیر است. اگر ورم لثه بدون درمان بماند التهاب لثه به وجود می آید.

نشانه های التهاب لثه مانند :ورم لثه ، شامل لثه قرمز و ورم کرده و خونریزی است. تشکیل حفره های لثه ای در اطراف لثه هم ممکن است اتفاق بیفتد که به صورت باز در اطراف آن، دور دندان است ، این کمک میکند که باکتری و رسوب به عمق خط لثه نفوذ کند. این گود شدن لثه ها باعث آسیب استخوانی میشود و اگر درمان نشود باعث از دست دادن دندان می شود.

عادات و بیماری هایی که خطر ورم و التهاب لثه را بیشتر می کنند:

همه افرادی که مبتلا به ورم لثه هستند لزوما به این فرم از بیماری لثه مبتلا نمیشوند ولی عواملی وجود دارد که ممکن است افراد خاصی را بیشتر در معرض پیشرفت این بیماری قرار دهد.
سیگار کشیدن دلیل عمده خطر است و می تواند درمان را سخت کند ، همچنین دیابت کنترل نشده،چاقی،حساسیت ژنتیکی و بهداشت دهانی پایین ریسک ابتلا به التهاب لثه ای را بالا می برد.التهاب لثه درمان نشده نه تنها ممکن است موجب از دست دادن دندانها شود بلکه ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات اساسی مانند افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی نیز می شود.

:) دهآن و دندآن (: 1

درمان لثه ملتهب و علل آن

توصیه های کلی و کاربردی برای جلوگیری از التهاب لثه و تورم آن

یک مسواک مخصوص دندانهای حساس همیشه اولین قدم است و بهداشت دندانی منظم ، باید به منظور جلوگیری از التهاب لثه باشد.
اگر شما سیگاری هستید،ترک کردن آن شدیدا توصیه میشود.
درمان التهاب لثه توسط دندان پزشک و متخصص بهداشتتان،شامل یک نظافت عمقی،که جرم گیری و ریشه ساوی (جرم گیری زیر لثه ای)نامیده میشود،است. ولی خسارات استخوانی جدی تر اطراف دندان شما احتیاج به جراحی لثه دارد که شامل پیوند لثه و استخوان است.
همیشه به یاد داشته باشید که بعد از اینکه التهاب لثه کنترل شد ،هیچ وقت به طور کامل درمان نشده است.


RE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 12-08-2018

برای سلامت دهان ، دندان و لثه چی بخوریم؟

:) دهآن و دندآن (: 1

سلامت دهان و دندان یک امر بسیار مهم و ضروری
است، که به همین دلیل حتما باید برای حفظ سلامت
دهان و دندان از برخی نکات جلوگیری کنید و خوراکی
های مفید برای سلامت دهان و دندان را مصرف کنید.

تغذیه مناسب و راه شگفت انگیز برای رسیدن به لثه و دندان های کامل و سالم

سلامت دهان و دندان مهم است! جای تعجب نیست که بسیاری از ما مراقبت های بسیار خوبی از دندانهایمان انجام می دهیم. مسواک زدن، نخ دندان، شستشو دادن زبان، استفاده از دهان شویه، و انجام بسیاری از این کارها را در روتین خود داریم. دهان ما دقیقا بخشی از بدن ما است ،از آن باید بیشتر مراقبت کنیم و در عین حال پوسیدگی دندان و بیماری لثه هنوز هم یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است. چطور؟ پاسخ ممکن است در یخچال پنهان باشد!سلامت دهان و دندان

تعجب کنید یا نه، دلیل تفاوت بین یک لبخند سالم و ملاقات مکرر دندانپزشک ممکن است رژیم غذایی شما باشد حتی اگر شما یک روتین بهداشت دهان و دندان مناسب داشته باشید، اگر ندانید که چه تغذیه ای داشته باشید ،ممکن است سخت به سالم نگه داشتن دندان موفق شوید. اغلب غذاهایی را که به عنوان خائن به سلامت دهان مربوط می شود می شناسیم پس از آن، قندها و اسیدها از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که بیشترین آسیب را به دندان های ما می زنند. با این وجود، انواع مختلفی از مواد غذایی وجود دارد، که نه تنها به دندان هایتان آسیب نمی رسانند، بلکه حتی می تواند به سلامت دهان و دندان شما کمک بزرگی کنند.

از جلوگیری از حفره دندانی گرفته تا بیماری های پریودنتال تا حتی احساس تنفس بدبو و سفید کردن دندان هایتان، غذاهایی که در این لیست قرار دارند ،می توانند ادعا های ظریف خمیر دندان و دهانشویه ها را در بازار تحقق ببخشند. اکثر آنها واقعا بسیار خوشمزه هستند، بنابراین لیست خرید خود را انتخاب کنید و خود را برای اضافه کردن برخی از مواد غذایی دوست دندانهایتان آماده کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1
روش های رسیدن به لثه و دندان سالم

برای حفط سلامت دهان ، دندان و لثه کدام مواد غذایی راباید حتما مصرف کنیم؟

چگونه برخی غذاها به دندان کمک می کنند و لثه سالم می ماند:دندان ها و لثه ها بخشی از بدن هستند، و به خاطر ارتباطشان با بخش های دیگر، برای عملکرد مناسب نیاز به تغذیه مناسب دارند مواد مغذی خاص برای بخش های مختلف بدن مفید هستند، بنابراین اجازه دهید در این بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک ببینیم که مهم ترین عناصر برای دندان ها و لثه های سالم کدام است.

آنچه باید برای سلامت دهان ، لثه و دندان بخوریم

_غذاهای غنی از کلسیم و فسفر:

مینای دندان خوب، نتیجه رساندن مواد معدنی به دندان است. غذاهای مختلف اسیدی و نوشیدنی ها ممکن است موجب فرسایش مینای دندان شوند، پس برای اینکه دوباره دندان هایتان را قوی کنید، باید مواد معدنی استفاده کنید و سعی کنید آنچه را که از دست داده اید بازگردانید. قهرمان اصلی اینجا کلسیم و فسفر است. این عناصر سازه های مینای دندان هستند و مصرف غذاهای غنی از آنها ضروری است ،اگر می خواهید دندان هایتان را قوی و سالم نگه دارید.

* بهترین منابع (کلسیم) - ماست، پنیر (کهنه و سفت)، غذاهای دریایی، شیر (کم چرب)، توفو، بادام

* بهترین منابع (فسفر) - دانه کدو تنبل، ماهی، برنج، آجیل، گوشت قرمز، تخم مرغ، توفو، آب قلم

_غذاهای ترد، با آب زیاد برای سلامت دندان:

غذاهای ترد، حاوی مقدار زیادی آب، برای دندان های شما یک راه عالی هستند. اول، جویدن باعث تولید بیشتر بزاق می شود، که بهترین باکتری کش طبیعی است که باعث جلوگیری از حفره دندانی می شود. دوم، به علت بافتشان این غذاها به طور طبیعی ساینده هستند ، به طوری که آنها به آرامی سطوح دندان را پاک می کنند، و ذرات مانده از مواد غذایی را از بین می برند. هر چند میوه و سبزی خام هم همین عمل را انجام می دهد، اما این بهانه ای برای عدم مسواک زدن نیست.

* بهترین گزینه ها:کرفس، سیب، خیار، هویج

_غذاهای غنی از ویتامین D مفید برای دندان ها:

ویتامین D برای سلامت عمومی شما بسیار ضروری، اما اگر دندان های سالم نیز می خواهید مهم است. دلیل اصلی آن کمک به بدن شما برای جذب بهتر کلسیم است.

* بهترین منابع:نور خورشید (شما نمی توانید نور خورشید را بخورید، اما هنوز هم بهترین منبع طبیعی ویتامین D است)، ماهی، زرده تخم مرغ، روغن ماهی

:) دهآن و دندآن (: 1
برای داشتن دهان و دندان سالم چه بخوریم؟

_غذاهای غنی از ویتامین C برای سلامت دندان:

ویتامین C قدرتمند است و می تواند رگ های خونی را تقویت کند و التهاب را کاهش دهد، که ممکن است به لثه های شما کمک کند. ویتامین C همچنین برای تولید کلاژن، که یک پروتئین کلیدی است به شما در مبارزه با بیماری های پریودنتال کمک می کند. در فقدان ویتامین C، لثه های شما حساس تر و باکتری هایی که باعث بیماری پریودنتال هستند ،قوی تر می شوند.

_حفظ سلامت دندان با غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها:

هنگامی که بحث به خواص می رسد، آنتی اکسیدان ها تقریبا مشهور هستند. چگونه آنها به دهان شما کمک می کنند سالم بمانند؟ آنتی اکسیدان ها با باکتری هایی که باعث التهاب و بیماری های پریودنتال می شوند، مبارزه می کنند. آنها به محافظت از لثه ها و دیگر بافت ها از شر آسیب سلولی و عفونت باکتریایی کمک می کنند.

* بهترین منابع:فلفل دلمه، پرتقال، کیوی، توت فرنگی، کلم بروکلی، کلم

* بهترین منابع:سیب، انواع توت ها، انگور، کشمش، آجیل، لوبیا

_غذاهای حاوی پروبیوتیک مفید برای دهان و دندان:

هنگامی که صحبت از باکتری در بدن به میان می آید، هر دو نوع باکتری خوب و بد وجود دارد. پروبیوتیک ها بعضی از بهترین ها هستند. تحقیقات بیشتری لازم است، اما در حال حاضر شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه پروبیوتیک ها ممکن است باعث کاهش پلاک و افزایش لک های سالم شوند.

* بهترین منابع:ماست، کامبوچا، ماکارونی، میسو و دیگر مواد غذایی تخمیر شده

_غذاهای غنی از آنتوسیانین ها، آرژینین و پلی فنل ها:

عناصر دیگری نیز وجود دارند که ممکن است برای سلامتی دهان مفید باشد. تحقیقات بیشتری لازم است، اما برخی از نمونه های امیدوار کننده آنتوسیانین ها هستند (که ممکن است از ایجاد پلاک روی دندانها جلوگیری کنند و با سرطان دهان مبارزه کنند)، آرژینین (یک اسید آمینه مهم که ممکن است تشکیل پلاک را مختل کرده و شانس حفره سازی را مختل کند) و پلی فنل (که ممکن است رشد باکتری های منجر به پلاک را متوقف، از بیماری لثه، حفره سازی و بوی بد جلوگیری کند).

* بهترین منابع (آنتوسیانین ها) - انواع توت ها، انگور، گیلاس، آلو، بادمجان

* بهترین منابع (آرژنین) - گوشت، سویا، آجیل

* بهترین منابع (پلی فنل ها) - چای (سیاه و سبز)، انواع توت ها، کتان، کاکائو.

:) دهآن و دندآن (: 1
خوراکی های فوق العاده برای سلامت دندان و لثه

چند مورد از بهترین خوراکی ها برای دندان و لثه سالم؛

تا آنجایی که چرا رژیم غذایی شما برای دندان هایتان مهم است، پیش رفته ایم و برخی از معلومات پایه در ارتباط با سلامت دهان و تغذیه، که مهم بود با شما در میان گذاشتیم. آنچه می ماند این است که فهرست کامل برخی از بهترین غذاها را برای سلامت دهان و دندان به شما ارائه دهیم. بنابراین، از این قرار است:

1) پنیر برای از بین بردن باکتری دهان:

آیا پنیر چدار دوست دارید؟ این نوع پنیر غنی از کلسیم است. علاوه بر این، پنیر چدار سطح اسید را در دهان کاهش می دهد، که پلاک از آن متنفر است. جویدن پنیرهای سخت باعث افزایش تولید بزاق می شود که برخی از باکتری ها را در دهان پاک می کند. می خواهم بر روی برخی از تنقلات غریب دندان ها مانند کراکر تمرکز کنید کمی چدار اضافه کنید و آسیب را کاهش دهید.

فقط به یاد داشته باشید، پنیر های سفت و سالم بهترین گزینه هستند.

:) دهآن و دندآن (: 1
استفاده از پنیر برای از بین بردن باکتری دهان

2) شیر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان:

به اندازه و همانند آب، شیر بهترین نوشیدنی است ؛ این نوشیدنی غنی از کلسیم و سایر عناصر مهم است. شیر نیز سطوح اسید در دهان را کاهش می دهد که به مبارزه با پوسیدگی دندان کمک می کند.

3) آب برای تمیز کردن دهان و دندان:

ابرقهرمان دندان های شما! آب کمک می کند تا مواد غذایی از میان دندانها شسته شوند و دهان سطح بزاق خود را بالا نگه دارد. بزاق در واقع بهترین وسیله ی دفاعی دهان شما در برابر فساد دندانی است ،زیرا حاوی پروتئین ها و مواد معدنی است که به طور طبیعی با پلاک مبارزه می کنند و اگر شما آبرسانی به بدنتان نداشته باشید، میزان محدودی از دهانتان بزاق ترشح می کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1
تمیز کردن دهان و دندان با مصرف آب

4) برگ سبز (اسفناج، کلم بروکلی، کلم):

این سبزیجات سالم و تازه حاوی کلسیم، اسید فولیک و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم هستند که با دندان ها و لثه های شما مهربانند.

5) ماهی (ماهی های چرب، ماهی قزل آلا، ماهی تن):

غنی از مواد معدنی و ویتامین های مهم مانند ویتامین D هستند، ماهی بخش مهمی از رژیم غذایی مناسب دندان ها است.

[b]6) سلامت دهان و دندان با گوشت :[/b]

بیشتر گوشتها برای سلامتی دهانتان عالی هستند. آنها با برخی از مواد مغذی مهم ذکر شده در بالا ،در یک پکیج گوشت قرمز به خصوص مفید هستند.

:) دهآن و دندآن (: 1
مصرف گوشت برای حفظ سلامت دهان و دندان

7) چای سیاه و سبز برای دندان های سالم:

پلی فنل ها برای کاهش باکتری ها و محصولات سمی باکتری ها در دهان شناخته شده اند. چای همچنین غنی از فلوراید است که برای دندان های سالم ضروری شناخته شده است. بهتر است بی شکر و با عسل نوشید، چرا که باعث خرابی دندان می شود.

8) آجیل برای مبارزه با پوسیدگی دندان:

آجیل پر از خواص برای دندان هاست. تشکیل شده از عناصر مهم مانند کلسیم و فسفر در یک جا، بادام، آجیل و بادام زمینی، که بخصوص در کمک به مبارزه با باکتری های منجر به پوسیدگی دندان مفید هستند.

9) آدامس برای از بین بردن باکتری دهان:

آدامس جویدن باعث افزایش تولید بزاق می شود و باکتری ها و ذرات غذا را از بین می برد.

:) دهآن و دندآن (: 1
از بین بردن باکتری دهان با جویدن آدامس

10) خربزه (تازه) برای سلامت دهان و دندان:

غنی از پلی فنل ها (همانند چای)، که پلاک را از بین میبرد، بنابراین خطر حفره سازی را کاهش می دهد. خربزه های تازه به خصوص در متوقف سازی روند تشکیل پلاک موثر هستند.

11) پرتقال برای سلامت دندان:

اکثر میوه های جزء مرکبات واقعا اسیدی هستند که برای دندان ها مناسب نیستند، اما پرتقال ها از همه کمتر اسیدی هستند و همه مزایای سلامتی از این میوه ها انتظار می رود.

12) توت فرنگی برای سفیدی دندان:

اگر میخواهید دندانهای سالم داشته باشید، بهتر است توت فرنگی را دوست داشته باشید! آنها با ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و همچنین اسید مالیک که حتی می تواند به طور طبیعی دندان های شما را سفید کند، همراه هستند.

:) دهآن و دندآن (: 1
سفیدی دندان با مصرف توت فرنگی

13) ماست برای بهداشت دهان و دندان:

ماست قطعا بیش از یک هدیه خوب برای بهداشت دهان و دندان عمل می کند. با کلسیم و پروبیوتیک ها محافظت می شود که از نفوذ حفره، بیماری لثه و حتی نفس بدبو محافظت می کند.

14) هویج مفید برای دندان:

هویج بسیار خوشمزه و سرشار از مهم ترین مواد معدنی و ویتامین ها برای دهان است که آنها مستحق اشاره ویژه ای هستند. جای تعجب نیست که Bugs Bunny دندان های خوبی دارد.

15) سلامت دهان و دندان با سیب:

آیا روزی یک سیب یک دندانپزشکی را از شما دور نگه می دارد؟ احتمالا نه، اما قطعا کمک خواهد کرد. چرا که سرشار از مواد مغذی و ویتامین های کلیدی است.

:) دهآن و دندآن (: 1
سیب برای حفظ سلامت دهان و دندان

16) سیر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان:

آلیسین موجود در سیر دارای خواص ضد میکروبی قوی است. بنابراین، به شما کمک می کند تا با پوسیدگی دندان و به خصوص بیماری پریودنتال مبارزه کنید.

17) زنجبیل برای سلامت دهان:

زنجبیل از بسیاری جهات حتی هنگامی که صحبت از سلامت دهان به میان می آید، شگفت انگیز است ممکن است زبان شما را بسوزاند ولی رشد باکتری را مهار میکند.

18) دانه های کامل مفید برای سلامت لثه ها:

مصرف غلات کامل (بلغور جو دوسر، برنج قهوه ای) باعث کاهش خطر بیماری لثه می شود.

19) سلامت دهان و دندان با گلابی:

بر خلاف بسیاری از میوه های اسیدی، گلابی های خام در خنثی سازی اسیدها خوب هستند، و این باعث می شود آنها هر لحظه یک میان وعده کامل باشند.

:) دهآن و دندآن (: 1
گلابی مفید برای حفظ سلامت دهان

20) کیوی :

کیوی دارای یکی از میوه ها با بالاترین غلظت ویتامین C است.

21) پیاز برای حفظ سلامت لثه:

هنگامی که خام خورده شود، خواص ضد باکتری قوی دارد، به خصوص در برابر بعضی از باکتری ها که موجب حفره سازی و بیماری لثه می شوند.

22) قارچ شیتاکی برای تشکیل نشدن پلاک در دندان:

این غذای آسیایی خوشمزه کابوس پلاکها است. آنها حاوی لنتینان، و شکر طبیعی هستند، که باعث توقف تشکیل پلاک در دندان های شما می شود.

23)سلامت دهان و دندان با مصرف کرفس:

کرفس برای دندان ها خوب است، بهتر است به ارزش ویژه آن اشاره کنیم که به هرنحوی از میان وعده های مناسب برای سلامتی دهان و دندان و نزدیک ترین مدل طبیعی به نخ دندان است.

:) دهآن و دندآن (: 1
مصرف کرفس برای سلامت دندان و دهان

24) نگهداری از لثه های سالم با سویا:

رژیم غذایی حاوی سویا ممکن است به نگهداری لثه های سالم کمک کند.

25)واسابی برای از بین بردن باکتری دندان:

سوشی فقط برای دندان های شما بهتر است بعضی شواهد وجود دارد که واسابی باکتری ها را از چسبیدن به دندان ها متوقف می کند.

26) تمیز کردن پلاک دندان با دانه های کنجد:

دارای مقادیر زیادی کلسیم و بسیار کارآمد در تمیز کردن پلاک دندان، وقتی آنها را می جوید.

27)خواص سیب زمینی شیرین برای دندان و لثه:

دوز سالم ویتامین A برای مینای دندان و لثه ها بسیار مفید خواهد بود.

:) دهآن و دندآن (: 1
فواید سیب زمینی شیرین برای دندان و لثه

28) کشمش مفید برای باکتری های دهان و دندان:

شگفت انگیز است، زیرا کشمش حتی به دشمن دندان بیشتر شباهت دارد ؛ با این حال، مواد فیتوشمیکال هستند، که ممکن است باکتری های حفره ساز را تضعیف کنند. کشمش ها همچنین دارای آنتی اکسیدان نیز هستند.

29) محافظت از پوسیدگی دندان با قهوه سیاه:

یک نتیجه شگفت انگیز ! با این حال، یک سری از مطالعات اخیر نشان داده است که قهوه سیاه می تواند دندان های شما را از پوسیدگی دندان محافظت کند و در واقع به مبارزه با پلاک کمک می کند. البته به شرط مصرف اندازه، قهوه باید بدون شیر و شکر باشد.


RE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 12-08-2018

اقدامات لازم و فوق العاده ضروری بعد از “کشیدن دندان”

:) دهآن و دندآن (: 1

“کشیدن دندان” خودش بدون عوارض بعد از عمل
بهبود می یابد و پزشک جراح دندان پزشک
دستورالعمل هایی را به بیمار می دهند که با انجام آن
ها میتوانید از عفونت، درد و خونریزی دندان جلوگیری
کنید.

باید ها و نباید های بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان چیست؟

این اصطلاح به خارج کردن بدون درد دندان یا ریشه دندان با حداقل آسیب به بافت های اطراف اشاره می کند، به طوری که زخم حفره دندان کشیده شده،و خودش و بدون عوارض بعد از عمل بهبود می یابد.هر زمان که جراحی انجام می شود، اولین چیزی که می خواهیم، این است که اجازه دهید تا زخم به درستی، سریع و صاف بهبود ببخشد به عنوان یک تمرین معمول، اکثر جراحان دندان پزشکی، دستورالعمل هایی برای بعد از عمل دارند که به صورت چاپ شده به بیمار داده می شود ؛ چیزی که باید انجام شود، دستورالعمل هایی هستند که پزشک داده است.کشیدن دندان

انجام این دستورالعمل ها ،پس از کشیدن دندان، میزان بروز عفونت را کاهش می دهد و شانسی برای خشکی حفره می دهد اگر دستورالعمل های پس از عمل پیگیری نشوند، می تواند موجب عوارضی شود که می تواند بهبودی را به تاخیر بیاندازد در این بخش مهم ترین بایدها و نبایدهای بعد از کشیدن دندان را برایتان آورده ایم.

:) دهآن و دندآن (: 1
توصیه هایی برای بعد از کشیدن دندان

باید ها بعد از کشیدن دندان

استراحت کنید

سعی کنید پس از کشیدن دندان استراحت کنید ممکن است احساس خوبی داشته باشید، اما ورزش نکنید و فعالیتهای زیاد و سنگینی را تا حداقل 24 ساعت آینده انجام ندهید. به یاد داتشه باشید که برای جلوگیری از افزایش و تشدید خونریزی و کاهش تورم، برای استراحت یا خواب بعد از جراحی با استفاده از دو بالش، سر خود را بالاتر از بقیه بدن قرار دهید و در کل هنگام استراحت، به این روش سر خود را کمی در ارتفاع بالاتر از یک بالش نگه دارید.

اجازه دهید خونش لخته شود

اجازه دهید لخته در محل کشیدگی دندان تشکیل شود، و محل را پوشش دهدتا اجازه درمان به زخم را بدهد پس از این کار، دندانپزشک شما یک تکه باند گاز را در نزدیکی محل زخم قرار می دهد. سعی کنید آنرا گاز بگیرید و حداقل یک ساعت آن را در محل نگه دارید ، بر روی زخم، فشار وارد می کند و به توقف خونریزی کمک می کند با این حال، اطمینان حاصل کنید که باند گاز را نمی جوید. اگر بتوانید آن را در محل به مدت طولانی تری نگه دارید، بهتر است، اما حتما گاز را هر نیم ساعت تعویض کنید، بر اساس میزان خونریزی. اسپاسم های اعصاب و مویرگ ها، برای محدود کردن عرضه خون ضروری است، و موجب تاخیر در بهبودی می شود.

:) دهآن و دندآن (: 1
لخته شدن خون در محل کشیدگی دندان برای بهبود زخم

چای کیسه ای

اگر خونریزی، به مدت چند ساعت پس از عمل ادامه یابد، سعی کنید یک چای کیسه ای مرطوب، بر روی محل زخم قرار دهید اسید تانیک موجود در چای سیاه، به روند لخته شدن کمک کند.

بسته یخ

بسته یخ را در محلی از صورتتان که جراحی شده، قرار دهید این کار برای کاهش تورم انجام می شود در حالی که در کشیدگی ساده تورم وجود ندارد، اما در مواردی تورم گونه شدیدی رخ می دهد. تورم پس از کشیدگی ،ممکن است بلافاصله رخ ندهد، اما می تواند برای چند روز ادامه یابد و در روز دوم یا سوم به حداکثر میزان خود برسد. استفاده از بسته یخ در طول روز اول کشیدگی بسیار موثر است، و بعد از 24 ساعت هیچ تاثیر مثبتی ندارد ، بسته های یخ را باید به مدت 15 دقیقه بگذارید و بعد بردارید، و برای دوره های 1-2 ساعته انجام شود.

:) دهآن و دندآن (: 1
گذاشتن کیسه یخ برروی صورت برای تسکین درد

محلول شستشوی آب نمک

هدف اصلی شستشو، تمیز کردن محل کشیدگی است، زیرا حفره زخم را نمی توان مسواک زد ما نمک را مخلوط می کنیم تا محلول ایزوتونیک و محلولی مشابه به مایع بافت طبیعی داشته باشیم و در نتیجه باعث تحریک کمتری تا آب وجود دارد. شستشو معمولا پس از 12 ساعت از کشیدن دندان توصیه می شود بنابراین، شستشو با محلول نمکی به تمیزی و حفظ بهداشت آن منطقه کمک می کند.

:) دهآن و دندآن (: 1
شستشوی محل کشیدگی دندان با آب نمک برای حفظ بهداشت و تمیزی

داروهای خود را طبق تجویز دندانپزشک خود مصرف کنید

از مصرف داروها خودداری نکنید اگر آنتی بیوتیک ها داده شده، باید آنها را به طور مرتب مصرف کنید. داروهای ضد درد و ضد التهاب پس از کشیدگی دندان باید مصرف شود این داروها به کاهش درد و تورم کمک می کنند اگر درد دندان پس از دو روز از کشیدگی دندان ادامه پیدا کند و خونریزی داشته باشد، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

نباید ها بعد از کشیدن دندان

سیگار نکشیدن

برای حداقل 48 ساعت پس از کشیدن دندان، سیگار نکشید مواد شیمیایی موجود در سیگار می توانند عمل لخته شدن را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین شانس خشک شدن حفره زخم را تا 3-4 روز افزایش می یابد.

:) دهآن و دندآن (: 1
بعد از کشیدن دندان از سیگارکشیدن پرهیز کنید

بلافاصله مواد جامد نخورید

در حالی که هنوز بی حس هستید، بهتر است که مواد جامد نخورید هنگامی که احساس میکنید قادر به جویدن هستید، این کار را انجام دهید پس از کشیدن دندان، غذاهای نرم و مایع مانند سوپ، پوره سیب زمینی، ماست، کوکتل های شیری، اسموتی و غیره را بخورید.

خوردن سبزیجات سفت پس از کشیدن دندان اجتناب شود سعی کنید گزینه های غذایی نرم و مایعی مانند سوپ، سیب زمینی پخت و پز، ماست، میلکشیک ها، اسموتی هاو غیره را پس از کشیدن دندان امتحان کنید ، از مصرف نوشیدنی های داغ، غذاهای تند، سوداها و غیره اجتناب کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1
خوردن سوپ و مایعات بعد از کشیدن دندان

تف نکنید

تا چند ساعت بعد از کشیدن و جراحی دندان دهان را نشوید و تف نکنید چرا که این کار اشتباه موجب خونریزی می شود پس بنابراین بهتر است آب دهان قورت داده شود هر چند کمی خونی باشد.

از مصرف آسپرین اجتناب کنید

در این زمان به هیچ وجه آسپرین مصرف نکنید (می توانید ایبوپروفن مصرف کنید). آسپرین یک رقیق کننده خونی است و باعث عدم تشکیل لخته خون خواهد شد و در نتیجه باعث تداخل در بهبودی می شود. مصرف داروها را طبق تجویز پزشک انجام دهید و قبل از مصرف هر دارو با دندانپزشک خود مشورت کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1
مصرف اسپرین باعث عدم تشکیل لخته خون

تا حد ممکن صحبت نکنید

دندان پزشک شما حتما خواهد گفت که بعداز کشیدن دندان و جراحی دهان بسته باشد و زیاد صحبت نکنید.


از مکیدن هر چیزی خودداری کنید

به هیچ وجه روز اول بعد از جراحی و کشیدن دندان برای نوشیدنی ها از نی استفاده نکنید مکش ناشی از کار بردنی ممکن است باعث شروع مجدد خونریزی شود.

:) دهآن و دندآن (: 1
بعدازکشیدن دندان از نی برای نوشیدنی ها استفاده نکنید

به شکاف ایجاد شده سیخونک نزنید

هرچند برای چند روز اول، احساس ناخوشایندی روی شکاف ایجاد می شود، اما این منطقه را با هیچ خلال دندانی یا زبان زدن سیخونک نزنید، زیرا باعث تعویق بهبود زخم می شود، یا می تواند باعث خونریزی شود.


RE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 13-08-2018

بعد از ارتودنسی چی بخوریم و چی نخوریم؟

:) دهآن و دندآن (: 1

افرادی که دندان های خود را ارتودنسی میکنند تا مدت
ها در جویدن غذا مشکل دارند ، اما این افراد باید چه
غذا هایی میل کنند و چه غذاها و خوراکی هایی برای آن
ممنوع است ؟! در ادامه مطلب بخوانید

غذاها و خوراکی هایی که می توانید با سیم ارتودنسی بخورید

خوردن یک غذا کاملا متفاوت می شود زمانی که سیم کاملا به دندان های شما متصل است ، ارتودنسی که متشکل از براکت های کوچک برای هر دندان و متصل به سیم و سیم و پلاک مورد استفاده برای تنظیم مجدد دندان های می باشد روند خوردن شما را دچار تغییراتی خواهد کرد چراکه یک متخصص ارتودنتیست گاهی اوقات به تدریج تغییر دندان ها را تسریع می کند، اما فشار و جابجایی است ، که به راستی به لبخندتان کمک می کند و همچنین می تواند باعث ناراحتی شود. در حالی که ارتودنتیستها اغلب تاکید می کنند که چه چیزی نباید بخورید، ممکن است شما ندانید که چه غذاهایی را هم می توانید بخورید.

غذاهای مناسب با سیم و پلاک ارتودنسی

پیشنهادات بی رحمانه سلامتی که با ارتودنسی هماهنگ هستند و لیست آماده ای که به جای کلمه "هیچ چیر نخور" به مراجعه کنندگان داده میشود .به عنوان مثال، میوه های سخت مانند سیب و گلابی معمولا از حد مجاز برخوردار نیستند، اما برش دادن آنها به تکه های نازک و یا قطعات کوچک باعث می شود آنها را برای خوردن راحت تر و ایمن تر کنند همین امر برای سبزیجات سخت ،

مانند :هویج نیز صادق است اما وقتی بخار شده یا برش داده شده، خورده شود، هویج تبدیل به یک گزینه خوب برای یک میان وعده یا ظرف جانبی می شود. دیگر سبزیجات، پس از بخار پز شدن در سس سویا یا بو داده شدن نیز میتوانند خورده شوند ، انتخاب سیب زمینی شیرین و میوه های کنسرو شده در آبمیوه ها نیز قابل قبول است.

:) دهآن و دندآن (: 1
قالب گیری ارتودنسی

جامعه ارتودنسی استرالیا (ASO) گزینه های خوب و راحت دیگری را ارائه می دهد که شامل بخور و نخورها بعد از ارتودنسی است اما اول از همه چی بخوریم؟

تخم مرغ، ماست و بلغور جو برای صبحانه انتخاب خوبی هستند، در حالی که ناهار می تواند یک ساندویچ یا سالاد بدون آجیل و مغز باشد .موز و پنیر رژیمی گزینه های میان وعده بعد از ظهر خوبی هستند ، برای شام، پروتئین های ناب و عالی مانند :ماهی و مرغ را با مقدار زیادی از سبزیجات بپزید و میل کنید.

از غذاهایی که لازم نیست زیاد بجوید استفاده کنید و لذت ببرید مانند ؛ غذاهایی مثل سیب زمینی پخته و له شده و سوپ، زیرا دهان حساس شما آسیب نخواهد دید.

خوردن با سیم و پلاک ارتودنسی ، چی نخوریم؟

شما می خواهید از مواد غذایی که به سیم کشی دندان و پلاکتان میچسبند و اذیتتان میکنند، خودداری کنید. از مواد خمیری مانند:مغز پاپ کورن، آجیل، چیپس قرمز، آدامس، تافی و کارامل استفاده نکنید ؛ همچنین ADA توصیه می کند که از خوردن هر مدل سیب و ذرت پرهیز کنید و باید گزینه هایی با کمترین قند را انتخاب کنید تا از فرسایش ناحیه دور سیم های خود جلوگیری کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1
مصرف غذا های بخار پز شده

عوامل دیگر برای سالم نگه داشتن دندان ها و پلاک و سیم هایتان بعد از ارتودنسی :

دندان هایتان را تمیز نگه دارید به خصوص آنهایی که سیم و پلاک دارند، و می تواند مدتی زمان، برای تنظیم کردن سیم ها و پلاک ها بگیرند.
مسواک زدن را با زاویه 45 درجه شروع کنید سپس، زاویه را از بالای براکت در حالی که مسواک میزنید پایین بیاورید این کار را از پایین به بالا روی براکت تکرار کنید.
شما نیاز به استفاده از یک بار مسواک زدن و نخ دندان و دهان شویه دارید دهانشویه کل دهان برای سلامتی لثه و پوست بین دندان ها بسیار مفید است زیرا 99 درصد از میکروب ها یی که در تماس با آن است را می کشد.

فراموش نکنید که به طور منظم به دندانپزشکی و دکتر ارتودنسی بروید.

سال ها طول می کشد تا به دندان ها آسیبی برسد و هر گونه آسیب به سیم ها و براکت ها می تواند طول درمان شما را افزایش دهد.
برای حفظ دندان ها و سیم و پلاک خود، یک منو از غذاهایی را که می توانید بخورید را انتخاب و یادداشت کنید و از سلامت دهان و دندان خود مراقبت کنید.


RE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 13-08-2018

بهترین راه های خانگی از بین بردن بوی بد سیر از دهان

:) دهآن و دندآن (: 1

برای “از بین بردن بوی سیر” از دهان باید روش های
مناسبی را انتخاب کنید که در صورت مصرف کردن سیر
و پیاز با مشکل بوی بد دهان مواجه نشوید

برای از بین بردن بوی سیر از دهان و معده چه کنیم؟

به دلیل خواص و فواید بیشمار سیر مایلیم تا آن را در برنامه غذایی خود بگنجانیم اما بوی بدی که بعد از خوردن آن از دهان و معده منتشر می شود مانع از این تمایل می شود ولی این دلیل خوبی برای مصرف نکردن یکی از بهترین آنتی اکسیدان های طبیعی دنیا نخواهد بود چرا که با راه حلی های ساده و سریع می توانید از بیرن بردن بوی سیر از دهان و معده را به سادگی انجام دهید .

چرا سیر و پیاز، باعث بوی بد دهان می شوند؟

یک سری از ترکیبات در پیاز، سیر و یا هر دو، موجب بوی بد در دهان یا حتی کل بدن می شوند ، که شامل:

آلیسین: زمانی که حبه های سیر در معرض هوا قرار می گیرند، ماده ای به نام آلین، به آلیسین تغییر پیدا می کند ،که سپس به چندین ترکیب حاوی گوگرد تبدیل می شود ،و این بو را به سیر می دهد.

آلیل متیل سولفید: این ترکیب، هم از پیاز و هم از سیر ،زمانی که خرد شده اند منتشر می شود زمانی که خورد می شوند، این ماده توسط رگ های خونی جذب می شود و از طریق منافذ ریه و پوست رها می شود.

سولفوکساید سیستئین: این ترکیب گوگردی در سیر و پیاز به محض خورد شدن ، موجب بوی نامطبوعی از طریق تنفس می شود.

:) دهآن و دندآن (: 1
علت بوی بد سیر و پیاز و راه های برای از بین بردن بوی بد سیر

11 راه برای خلاصی سریع از بوی سیر:

سیر، بخش مهمی در خیلی از دستورهای تهیه غذا است نبودن سیر در غذا ،می تواند باعث بی مزگی آن شود ولی نمی توانید منکر این شوید، که خوردن سیر باعث بوی بد دهان می شود ولی چند نفر از شما از این مسئله آگاه هستید که منبع حقیقی بوی بد سیر ،ریه ها هستند و نه دهان؟ بله کاملا درست خواندید ؛ اگر شما مایل به این هستید که سیر را از برنامه غذایی خود حذف کنید، بهتر است صبر کنید این بخش از نمناک به شما راه هایی را نشان می دهد، که بدون حذف هر مقدار سیر از غذاها، بوی نامطبوع آن را پنهان کنید.

1. از خردل استفاده کنید:

از یک قاشق چای خوری خردل استفاده کنید و حداقل برای یک دقیقه غرغره کنید ؛ سپس، نصف قاشق چای خوری از خردل را قورت دهید همین که خردل وارد معده شما شود، تمامی بوی بد حاصل شده از سیر را از بین می برد.

2. خوردن غذاهای نعنایی ، نفس شما را تازه می کند:

چای نعنا، نعنا، و جعفری تازه می توانند کمک کنند که از بوی بد حاصل از سیر، خلاص شوید.

3. برای از بین بردن بوی بد سیر، سبزیجات بخورید:

خوردن هویج، لیمو، قارچ، پوره سیب زمینی، می تواند کیفیت تنفس شما را بالاتر ببرد ؛ اگر در یک وعده غذایی ،مقدار زیادی سیر خورده اید، خوردن این سبزیجات به طور همزمان هوشمندانه است.

4. آدامس بجوید:

وجود مقدار خوبی از بزاق در دهان ، برای نجات از بوی بد سیر خیلی مهم است ؛ جویدن آدامس به خصوص با طعم دارچین، راه حل خوبی برای پنهان کردن این بو است.

:) دهآن و دندآن (: 1
جویدن آدامس روشی مناسب برای از بین بردن بوی سیر

5. مایعات بنوشید:

آب، لیموناد، و چای نعنا همگی، برای شستن این بو از دهان شما مفید هستند.

6. مسواک بزنید:

اگر اغلب اوقات سیر می خورید، برای یک مسواک و خمیر دندان خوب پول خرج کنید ؛ مسواک زدن ،تنها راه نتیجه بخش برای تمیزی دهان شما است این کار را حداقل به مدت دو دقیقه انجام دهید.

:) دهآن و دندآن (: 1
تاثیرات مسواک زدن بر کاهش بوی بد سیر

7. از شستشو دهنده ی زبان استفاده کنید:

پرزهای زبان، می توانند باکتری ها و خرده ریزه ها را گیر بی اندازند شستشوی زبان، بعد از هر غذا ضروری است.

8. از دستگاه تمیز کننده جرم دندان استفاده کنید:

از دستگاه تمیز کننده جرم دندان یا هر شستشو دهنده ی دیگری استفاده کنید این دستگاه ،همه چیزهای بین یا زیر لثه را تمیز می کند. اگر طی فرآیند این چنینی، از شر غذاهای به جا مانده خلاص نشوید ، غذا در دهان شما فاسد می شود.

9. سیر را بپزید:

پختن سیر، باعث کاهش بو می شود، ولی باید این حقیقت را نیز در نظر داشته باشید ،که خواص آنتی اکسیدانی سیر بر اثر پخته شدن ، لطمه می خورد ؛ سعی کنید برای پخت غذا ،از سیر تازه به جای پودر سیر استفاده کنید.

10. ماست:

تحقیقات زیادی نشان داده است، که خوردن 6 اونس ماست می تواند مقادیر هیدروژن سولفات در بدن و در نتیجه بوی سیر را کاهش دهد.

:) دهآن و دندآن (: 1
کاهش بوی سیر با خوردن ماست

11.شیر بنوشید:

نوشیدن یک لیوان شیر، هم زمان یا بعد از غذاهای پر سیر، تمرکز ترکیبات حاوی سولفور را که باعث بوی بد می شوند، در دهان کاهش می دهد.تحقیقات نشان داده است که شیر پر چرب برای از بین بردن بوی بد دهان از شیر بدون چربی بهتر است.

12 .یک فنجان چای سبز بنوشید:

نوشیدن چای سبز بعد از خوردن سیر می تواند به پنهان کردن بوی قوی آن کمک کند. یک تحقیق نشان داده است که چای سبز می تواند بوی بد دهان را حتی بهتر از چای نعنا، آدامس ، یا محصولات حاوی روغن جعفری ،از بین ببرد.چای سبز ممکن است مزایای دیگری نیز برای سلامت دهان داشته باشد . تحقیق دیگری به این نتیجه دست پیدا کرده است، که دهانشویه های حاوی کاتچین، که ترکیبات مفید موجود در چای سبز هستند، قادر بودند که به طور موثر پلاک دهان را مانند دهان شویه های ضد عفونی کننده، کاهش دهند.

13. هل، نعناع، رازیانه و میخک:

این دانه ها و گیاهان معطر می توانند بوی سیر را از دهان شما رفع کنند .

14. لیموترش :

استفاده از لیموترش در کاهش بوی سیر بسیار موثر است. لیمو همچنین می تواند باکتری های مولد بوی بد دهان را از بین ببرد. سعی کنید بعد از خوردن سیر یک تکه لیموترش را در دهان خود بگذارید و بمکید.

:) دهآن و دندآن (: 1
استفاده از لیمو ترش برای کاهش بوی سیر

15. دارچین خشک بجوید:

یکی دیگر از روش های رفع بوی بد سیر از دهان و معده جویدن مقداری دارین خشک است که واقعا اثربخش می باشد.

روش جالب از بین بردن بوی سیر از پوس دست :

برای از بین بردن بوی سیر از دستانتان، آن ها را حداقل به مدت 30 ثانیه روی سینک استیل بمالید ؛ اگر در منزل سینک استیل ندارید، واقعا باید یکی بخرید، صابون استیل هم برای انجام این کار خوب است.

هم چنین می توانید پوستتان را با نمک مخلوط شده با آب لیمو یا خمیر دندان تمیز کنید ؛ برای رفع بوی بد سیر از دهان نیز لیمو را بمکید یا پوستش را بجوید. این کار می تواند بوی سیر را از دهان شما بزداید.

:) دهآن و دندآن (: 1
راه هایی کاربردی برای از بین بردن بوی بد سیرRE: :) دهآن و دندآن (: - ♱ ᴠɪᴄᴛᴏʀ ♱ - 14-08-2018

روش تمیز کردن دندان وقتی ارتودنسی دارید

:) دهآن و دندآن (: 1

وقتی دندان هایتان را ارتودنسی می کنید علاوه بر
تمیزی دندان ها شما باید خود سیم ارتودنسی را نیز
بشویید و تمیز نگاه دارید همچنین نباید از غذاهای
رنگ دار استفاده کنید.

راه و روش های صحیح تمیز کردن دندان هنگامی که ارتودنسی دارید

داشتن مجموعه ای کامل از دندان همیشه آسان نیست، اما مطمئنا ارزش آن را دارد . سالها، پرانتزهای ارتودنسی گزینه اصلی برای مرتب کردن دندانها بودند، اما اکنون استفاده از سیم ارتودنسی با از بین بردن یک حالت ساده و مجزا، می تواند به شما در رسیدن به مجموعه ای از دندان های مطلوب کمک کند ، روشی با سختی تقریبا زیاد که طی آن باید بیشتر مراقب بهداشت دندان ها باشید ؛تميز كردن دندان ارتودنسی

در ادامه این بخش پنج روش برتر برای تمیز نگه داشتن دهان و دندان خود، وقتی سیم ارتودنسی دارید را خواهیم گفت. اهمیت حفظ دهان تمیز در هنگام استفاده از سیم ارتودنسی ، به این ترتیب است ؛ این 5 نکته به یاد داشته باشید، اگر تصمیم گرفتید که دندان هایتان را با این روش مرتب کنید.

:) دهآن و دندآن (: 1
نحوه تمیز کردن دندان ها پس از ارتودنسی

5 نکته برای تمیز نگه داشتن دندان ها وقتی ارتودنسی دارد

بعد از وعده های غذایی دندان های خود را بشویید:

دهان شما می تواند یک مکان طبیعی برای باکتری ها باشد، حداقل دو بار در روز و بعد از هر وعده غذا در صورتی که سیم ارتودنسی دارید،دهان خود را بشویید.هنگامی که دندان های خود را پس از غذا خوردن بشویید و سپس سیم ارتودنسی خود را در دهان خود جایگزین کنید، غذای بین دندان هایتان را به دام می اندازید، که باعث افزایش حفره ها، ایجاد باکتری ها و لکه دار شدن می شود.

تحقیقات نشان می دهد که با مسواک زدن دندان هایتان بعد از خوردن غذا، احتمال ابتلا به باکتری های مضر به دندان هایتان را از بین می برید.

نخ دندان:

نخ دندان، برای از بین بردن غذا از بین دندان هایتان ضروری است ؛ برای پیشگیری از ، از دست دادن دندان و حفظ لثه ها می باشد، نخ دندان حتی مهمتر از مسواک زدن دندان ها است.

علی رغم اهمیت استفاده از نخ دندان، اما تنها 50 درصد از آمریکایی ها از نخ استفاده می کنند.هیچ دلیلی وجود ندارد که مقدار زیادی از پولتان را برای دندان هایتان از بین ببرید، اگر از آنها مراقبت نکنید و اقدامات پیشگیرانه ای برای حفظ سلامت آنها انجام ندهید.

:) دهآن و دندآن (: 1
اهمیت نخ دندان کشیدن در تمیز کردن دندان ها پس از ارتودنسی

اجتناب از مواد غذایی که رنگ می کنند:

بسیاری از چیزها می توانند دندان های شما را لکه دار کنند، به ویژه هنگامی که شما سیم ارتودنسی دارید. پزشکان ارتودنسی توصیه می کنند که فقط از آب آشامیدنی استفاده کنید.

وقتی که سیم ارتودنسی دارید ، و نباید از، گازدار و اسیدی استفاده کنید.کیت های سفید کننده دندان، معمولا با کیت های سیم ارتودنسی ارسال می شوند و می توانند به راحتی به صورت آنلاین خریداری شوند ؛

شما باید با دقت با دندان هایتان رفتار کنید و مراقب باشید که از رنگ استفاده نکنید.هنگام تمیز کردن سیم ارتودنسی ، مهم است که به دنبال دستورالعمل های ارائه شده توسط دندانپزشک یا ارتودنس باشید.

:) دهآن و دندآن (: 1
اجتناب از خوردن مواد غذایی رنگی در تمیز نگه داشتن دندان ها پس از ارتودنسی

نحوه تمیز کردن دندان ها در ارتودنسی

اجتناب از آب نبات یا شیرینی:

خوردن بیش از حد آب نبات و یا شیرینی در حالی که از سیم ارتودنسی استفاده می کنید ، می تواند خطر ابتلا به بیماری التهاب لثه و یا حفره ها را افزایش دهد، به خصوص اگر شما اغلب، دندان های خود را مسواک نمی زنید. هر خوراکی اگر چسبناک، سخت یا غلیظ است ، آن را نخورید ؛ این نوع شیرینی جات می تواند به مدت طولانی به دندان های شما آسیب برساند و باعث مسائل بزرگتری شود.

سیم ارتودنسی خود را تمیز کنید:

این شگفت انگیز نیست، اما به آن عمل کنید و از افرادی نباشید که فراموش می کنند سیم ارتودنسی خود را تمیز کنند . هر بار که آنها را برای غذا خوردن یا نوشیدن درمیاورید، همیشه با آب گرم بشویید. صبح و شب با صابون ضد باکتری صحیح بشویید، نه خمیر دندان. شرکت هایی، کریستال های پاک کننده تخصصی برای تمیز کردن سیم ارتودنسی ارائه کرده اند، اما مسواک زدن منظم سیم ارتودنسی نیز مناسب است.

:) دهآن و دندآن (: 1
تمیز کردن ارتودنسی دندان ها برای حفظ پاکیزگی