انجمن های تخصصی  فلش خور
جزئیاتی از نحوه تأمین تولیدات آینده مرکز موسیقی حوزه هنری! - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های تخصصی فلش خور (http://www.flashkhor.com/forum)
+-- انجمن: مسائل متفرقه (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- انجمن: آهنگ و موسیقی (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=26)
+--- موضوع: جزئیاتی از نحوه تأمین تولیدات آینده مرکز موسیقی حوزه هنری! (/showthread.php?tid=286305)جزئیاتی از نحوه تأمین تولیدات آینده مرکز موسیقی حوزه هنری! - Ɗєя_Mσηɗ - 15-06-2020

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری مطرح کرد؛


جزئیاتی از نحوه تأمین تولیدات آینده مرکز موسیقی حوزه هنری!


دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جزئیاتی از نحوه تأمین تولیدات آینده مرکز موسیقی حوزه هنری! 1


مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با اشاره به تأمین تولیدات موسیقی از آثار منتخب فراخوان ترانه و تصنیف منتشر شده در این مرکز توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر، میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری درباره ضرورت انتشار فراخوان ترانه و تصنیف این مرکز که به تازگی صورت گرفته است، توضیح داد: بخش عمده موسیقی منتشر شده در این روزها باکلام است و در کشور ما مخاطبان بیشتری هم دارد. متأسفانه تولیدکنندگان موسیقی در سال‌های اخیر کمتر به جایگاه کلام در این هنر توجه کرده اند. همچنین به دلیل اینکه حوزه هنری همواره بر تولید آثار فاخر و دارای غنای کلام در موسیقی تاکید داشته است، سطحی از ترانه و تصنیف را مناسب تولید قطعات موسیقی می‌داند که در میان اهالی ادبیات هم تلاشی را برای پرورش شاعران و ترانه سرایان برانگیزاند و هم ظرفیت ترانه‌ها و تصنیف‌های مطلوب به جریان تولید موسیقی کشور را اضافه کند.


وی ادامه داد: از طرفی ادبیات زمانی در جان و ذهن مردم ته نشین می‌شود که در هنرهایی نظیر موسیقی نیز به درستی عرضه شود. به این منظور فراخوان ترانه و تصنیف برای توجه به جایگاه شعر در موسیقی ارائه شده است و چند کارکرد دارد.

عرفان پور با اشاره به کارکردها و خروجی‌های احتمالی فراخوان ترانه و تصنیف بیان کرد: این رویداد ظرفیت ادبی ترانه و تصنیف سرایان خوب کشور را به حوزه موسیقی گره می‌زند و فضایی عادلانه برای دیده شدن و بهره گیری از آثار آنان فراهم می‌سازد. هدف دوم تلاش برای جا افتادن اهمیت شعر و کلام در موسیقی است. زیرا موسیقی صرفاً ریتم و ایجاد یک هیجان در مخاطب نیست بلکه معنایی را منتقل می‌کند که هرچه با کلام وزین‌تری عجین شود، جایگاه شایسته‌تری خواهد یافت.

این شاعر و ترانه سرا ادامه داد: به دنبال دریافت ترانه‌ها و تصنیف‌ها و انتخاب بهترین‌هایشان، همچنین آثاری در اختیارمان قرار خواهد گرفت که پس از انتخاب شورای علمی در بانک ترانه و تصنیف قرار می‌گیرند و بعداً می‌توانند در اختیار تهیه کنندگان موسیقی و خوانندگان قرار بگیرند. محوریت موضوعی خاصی برای این فراخوان تعیین نشده و آثار دریافتی می‌توانند عاشقانه، اجتماعی و مربوط به سایر حوزه‌ها باشند.

وی با تاکید بر خلأ تصنیف در تولیدات موسیقی گفت: به دلیل کمبود و نیاز بیشتر در زمینه تصنیف تاکیدمان بر دریافت این گونه از آثار در فراخوان ارائه شده است. همچنین در مرحله بعد ترانه‌های باکیفیت ارزیابی شده و مورد قبول قرار می‌گیرند.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری درباره تعداد آثاری که مورد انتخاب این مرکز قرار می‌گیرند، افزود: تعداد مشخصی برای پذیرش آنها در نظر نگرفته‌ایم. اما اگر به طور سالانه ۵۰ قطعه موسیقی در مرکز موسیقی حوزه هنری تولید می‌شود، آثار منتخب باید این نیاز را یا به طور کامل تأمین کرده یا به بخشی از آن پاسخ بگوید و بخش دیگر آن به دنبال سفارش ترانه‌ها و تصنیف‌های دارای غنای محتوایی تأمین شود. البته بر سر معیارهای فنی تعارف نداریم و اگر آثار دریافتی کیفیت لازم و برجستگی نداشته باشند، انتخاب نخواهند شد.


عرفان پور تصریح کرد: از سویی دیگر به دلیل محدودیت تعداد قطعات تولیدی، در انتخاب ترانه‌ها و تصنیف‌ها سخت گیر هستیم صرفاً آثار شاخص با غنای ادبی و خلاقیت بالا انتخاب می‌شوند. منظور از محتوای ارزشمند صرفاً مناسبتی بودن آثار نیست، بلکه حتی در زمینه ترانه‌های عاشقانه هم نیاز به آثاری داریم که نگاهشان به عشق عمیق‌تر باشد تا از برخی آثار سخیف و سطحی که این روزها می‌شنویم، فاصله بگیریم. همچنین بخشی از ترانه‌های ارسالی با زبان کودک نیز می‌تواند باشد.

فراخوان ترانه و تصنیف حوزه هنری با هدف تولید آثار موسیقی درخور و دارای غنای ادبی و محتوایی منتشر شده است. در این فراخوان ترانه شعری معرفی شده است که غالباً به زبان محاوره و مناسب با تولید موسیقی (عمدتاً پاپ) سروده می‌شود و تصنیف شعری است که متناسب با فضای موسیقی سنتی و با ظرفیت‌های موسیقایی همچون کوتاه و بلند شدن هوشمندانه و مصرع‌ها و تنوع عروضی سروده می‌شود.

مرکز موسیقی حوزه هنری آثار منتخب را جهت استفاده در تولیدات خود خریداری می‌کند. ضمن اینکه آخرین مهلت ارسال آثار به این رویداد پایان تیر ماه ۹۹ اعلام شده است.

علاقه مندان به ارسال اثر به این رویداد موسیقی می‌توانند با مراجعه به سایت مؤسسه سپهر سوره هنر به نشانی دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
http://www.artfest.ir از جزئیات آن با خبر شده یا با شماره تماس دبیرخانه ۰۲۱۸۸۸۹۲۴۲۱ تماس بگیرند.