انجمن های تخصصی  فلش خور
کرمونا به شیرینی تاریخ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های تخصصی فلش خور (http://www.flashkhor.com/forum)
+-- انجمن: علم، فرهنگ، هنر (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=40)
+--- انجمن: پزشکی (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+--- موضوع: کرمونا به شیرینی تاریخ (/showthread.php?tid=296117)کرمونا به شیرینی تاریخ - Emmɑ - 09-04-2021

کرمونا به شیرینی تاریخ 1

شکلات محبوب کودکان دوباره به بازار آمد
ماجرا از 1946 شروع شد، وقتی که به خاطر جنگ جهانی دوم فرآورده های کاکائویی در اروپا کم و قطع رابطه فرانسه و ایتالیا منجر به کمبود کاکائو شد ولی یک اتفاق شیرین برای دنیا افتاد.

به دلیل همین مشکلات و کمبودها ،مردی از پیمونت ایتالیا به نام پیترو فررو که یک شیرینی پز بود به صورت هنرمندانه ای نوعی خمیر شیرین از فندق، شکر و تنها مقدار کمی کاکائوی خام درست کرد.

نام این محصول نوتلا انتخاب و در سال 1965 وارد بازار آلمان شد و مردم آلمان سریع عاشق این خوراکی خوشمزه شدند. شیشه های این محصول که به تازگی طراحی شده بودند ، مورد تحسین همگان قرار گرفتند.

و اما اصل ماجرا در سال 1966 میلادی برابر با 1344 شمسی اتفاق افتاد، این محصول در فرانسه و تمام اروپا معروف شد. در آن زمان در ایران هم اتفاقات خاصی در تولیدات صنعتی و محصولات مختلف روی داد، خودروی پیکان در حال شکل گیری بود.

کرمونا
در همین زمان صنعت گر و بازرگان باهوشی خبر این محصول را در اروپا شنید و دست به تولید محصولی کاملا ایرانی از همان کرم کاکائوی فندقی زد.

حسین عالیزاد در سال 1346 همان زمان که نوتلا در اروپا به شهرت رسیده بود برای اولین بار شکلات صبحانه ایران را تولید کرد.

هم زمان با محصول روز دنیا، کرم کاکائوی فندقی با نام کرمونا (نامی اصیل و هوشمندانه و برگرفته از اولین شکلات صبحانه تاریخ ) وارد خانه ایرانیان کرد .

محصولی با طعم خاص و متفاوت برای تجربه لذت و تقویت کودکان در وعده صبحانه که اصلی ترین وعده به شمار می رود ، جایگاه سازی شد و امروز ما با نام شکلات صبحانه می شناسیم.

کرمونا دوست بچه ها
اما خواست حسین عالیزاد که در تولید محصولات خوراکی به شهرت رسیده بود فراتر از این ها بود .

و این باعث شد که خانواده او که ادامه دهنده راهش بودند، دوباره با همان اراده و خواست شدید، محصول کرمونا را در بسته بندی جدید به ترکیب صبحانه خانواده های امروز ایرانی برسانند.

امروز که کرمونا را در صبحانه خود می بینید، داستان طولانی داشته تا شما لذت یک صبح شیرین را تجربه کنید و ماجرای این صبحانه شیرین انگار که از همان ابتدا، داستانی پر فراز و نشیب دارد و تاریخ روزهای تلخ جنگ جهانی را شیرین کرد و شاید امروز هم کرمونا اتفاق شیرین صبح های ما باشد.

اصالت از دیروز تا به امروز
در سال 1346 با اوج گیری روند رشد صنایع و شروع تولیدات مختلف از خوراکی تا صنایع سنگین، همزمان با کشورهای پیشروی اروپایی در ایران هم تحول بزرگی در صنعت خوراکی رخ داد.

آقای حسین عالیزاد، اولین شکلات صبحانه خاورمیانه را در ایران تولید کرد، که امروز نسل های گذشته ایرانی به خوبی خاطرات شیرین این محصول را به یاد دارند.

شکلات صبحانه که امروز می شناسیم یا همان کرم کاکائوی فندقی محصولی متفاوت و خاص در سبد مصرفی مردم قرار گرفت .

در راستای ادامه این راه شیرین امروز هم شرکت شیوا، تولید کننده محصولات شیبا ، شیبابا و بابل ترابل که نامی آشنا در تولید محصولات باکیفیت خوراکی است، برای مصرف کنندگان امروزی تولید شکلات صبحانه کرمونا را با بسته بندی جدید شروع کرد.

این محصول ترکیبی از فندق، پودر کاکائو، شکر، پودرشیرخشک و سایر افزودنی هاست، اما کرمونا با 13٪ فندق در ترکیب آن، در مقایسه با دیگر شکلات های صبحانه در ایران که نهایتا تا 5٪ از فندق استفاده می کنند، کیفیت متفاوت و طعم دلچسبی را برای مصرف کنندگان به ارمغان می آورد.

فندق یک منبع خوب از ویتامین های B1، B2و B6 است. این ویتامین ها برای حفظ سلامت مغز و خون سازی ضروری هستند، مخصوصاً برای کودکان در حال رشد.

کرمونا در ایران به خاطر وجود فندق بسیار با کیفیت با درصد بالایی که دارد به این محصول طعمی ناب بخشیده است .

فندق استفاده شده در کرمونا، از فندقستان های اشکور در جنوب شهرستان رودسر در استان گیلان تهیه می شود که شهرت آن به فندق های بسیار با کیفیت است.

و نکته دیگر اینکه این محصول به خاطر نداشتن اسید چرب ترانس، اثرات مضر این ماده بر سلامت انسان را ندارد.

ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی جزو شایع ترین اثرات اسیدهای چرب ترانس بر بدن انسان می باشد که امروزه در بیشتر کشورهای پیشرفته، این ماده از ترکیبات این محصول خارج می شود.

با توجه به همه این موارد شکلات صبحانه کرمونا یا همان کرم کاکائوی فندقی با کیفیت بالا، وعده هایی سالم را برای کودک و بزرگسال ایرانی، به دست تولید کنندگانی از سرزمین خودمان تولید کرده است و ظرفیت تولید این محصول کاملا منطبق بر میزان تقاضا در بازار ایران است به طوری که پاسخگوی تامین بخش اعظم نیاز بازار ایران خواهد بود.

رشد سالم نسل امروز، آینده ای شیرین را برای جامعه ما رقم خواهد زد و این تفکری است که از سال 1346 خط اصلی فکری و هدف مجموعه است.