انجمن های تخصصی  فلش خور
عملکرد اسپریدر دندانپزشکی در عصب کشی و ترمیم دندان - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های تخصصی فلش خور (http://www.flashkhor.com/forum)
+-- انجمن: علم، فرهنگ، هنر (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=40)
+--- انجمن: پزشکی (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+--- موضوع: عملکرد اسپریدر دندانپزشکی در عصب کشی و ترمیم دندان (/showthread.php?tid=298826)عملکرد اسپریدر دندانپزشکی در عصب کشی و ترمیم دندان - شکوفه-یاس - 11-07-2022

اسپریدر دندانپزشکی یک ابزار مناسب برای پرکردن تراکم جانبی و تراکم بخشیدن به موادی مثل گوتا پرکا می‌باشد. اسپریدر وزن بسیار کمی دارد و عمدتاً از فلزاتی مثل استیل یا نیکل ساخته شده است. این ابزار در سایزها و اندازه‌های مختلفی خریداری می‌شود و برای پر کردن دندان‌های کوچک یا بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتهای اسپریدر می‌تواند بدون انحنا یا دارای انحنا باشد.

برای استفاده از اسپریدر دندانپزشکی، ابتدا دندانپزشک مقداری از ماده گوتاپرکا را وارد حفره دندان می‌کند، سپس با انتهای صاف اسپریدر روی این ماده فشار وارد می‌کند تا جایی که سطح آن کاملاً یکدست و هموار باشد.

این کار باعث می‌شود دندان شکل طبیعی و بهتری پیدا کند. از طرفی با افزایش تراکم گوتا پرکا امکان شکستگی یا تخریب آن نیز وجود نخواهد داشت. هنگامی که انتهای صاف اسپریدر روی گوتاپرکا فشار وارد می‌کند، این ماده به انتهای حفره دندان منتقل می‌شود.

هرچه که دندان پزشک از مقدار بیشتری گوتا پرکا استفاده کرده باشد، سطح این ماده پرکننده در حفره دندان بالاتر خواهد بود. اسپریدرهای دندانپزشکی در سایز بندی‌ها و کیفیت‌های مختلفی ارائه می‌شوند. یکی از پرفروش‌ترین محصولات مربوط به دندانپزشکی (NITI Spreader IMD – اسپریدر نیتی) نام دارد. شما برای خرید اسپریدر می‌توانید به وب سایت مجموعه مراجعه کنید.

ویژگی‌های اسپریدر
اسپریدر دندانپزشکی ویژگی‌های بی‌نظیری دارد که باعث افزایش فروش این محصول در حرفۀ دندانپزشکی شده است.

این محصول قابلیت اتوکلاو دارد و به راحتی شسته می‌شود.

اسپریدر به علت ساخت از جنس استیل یا نیکل، استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد و به راحتی شکسته نمی‌شود. به دلیل اینکه این ابزار برای فشار دادن گوتاپرکا مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین لازم است از استحکام بالایی نیز برخوردار باشد.

در عین حال بدنه این ابزار از انعطاف پذیری لازم برخوردار است تا دندانپزشک بتواند با توجه به زاویه قرار گرفتن مقابل بیمار، جهت اسپریدر را تغییر دهد. به عنوان مثال (Finger Spreader–فینگر اسپریدر میکرومگا) یکی از نمونه‌های این محصول پرفروش است که در وبسایت مجموعه با قیمت بسیار مناسب به فروش می‌رسد.