انجمن های تخصصی  فلش خور
زبــــــان تـــــــــرکــــی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های تخصصی فلش خور (http://www.flashkhor.com/forum)
+-- انجمن: علم، فرهنگ، هنر (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=40)
+--- انجمن: ادبیات (http://www.flashkhor.com/forum/forumdisplay.php?fid=39)
+--- موضوع: زبــــــان تـــــــــرکــــی (/showthread.php?tid=4827)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - آریوبرزن - 23-04-2012

(23-04-2012، 12:48)azarbayjanliam نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(23-04-2012، 11:37)آریوبرزن نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

از زبان ترکی اصلا خوشم نمیاد.
ریشه ی ایرانی نداره و یک زبان بیگانه هست
البته من نظر خودم رو گفتما یه وقت به کسی برنخوره

اولاً آریوبرزن جان، حالا شما خوشت نمیاد یک مسئله ی دیگری است.

ثانیاً اینکه شما اول یک فارس هستی بعد یک ایرانی.

تحقیقات نشون داده که آذربایجان خیلی قبل تر از هخامنشی محل زندگی ترک ها بوده و هست. پس در نتیجه ترک ها ایرانی تر از فارسها هستند.

پس من مستحق تر از شما هستم که بگم

«من از زبان فارسی اصلا خوشم نمیاد، ریشه ایرانی نداره و یک زبان بیگانه هست»

البته اینو هم بگم ها، بهت بر نخوره!

ببین نمی خوام بحث کنم.
چون دوباره اون بحث قدیمی زنده میشه.
ولی برای یه بار جوابتو میدم.

اون تحقیقاتی که شما میگی احتمالا منبعش چرته.

اولا آذرباییجانیها آریایی هستن و ترک نیستن.فقط زبانشون ترکیه که اونم در اثر سلطه ی امپراطوری عثمانی در اون منطقه بوده.

دوما ترکها ویژگی ظاهری خاص خودشون رو دارن یعنی گونه ها ی برجسته چشمهای بادومی و پوست زرد که آذریها این شکلی نیستن.

حالا متاسفانه جوونای آذرباییجان تحت تاثیر یه عده پان ترک و طن فروش تجزیه طلب قرار گرفتن و حرف حساب حالیشون نمیشه

آخر اینکه فارسی کردی و لری زبان ایرانی و آریایی ها هستن ولی ترکی نه.

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - در جستجوی حقیقت - 23-04-2012

نقل قول: لاری خوروز بانلاماز - - - - - - - - - - بانلاسا چاغ آنلاماز
آنلامازا سؤز دئمــه - - - - - - - - - - آنلاماییــب، آنلاماز
یاشا یامان بیر سؤز دي!!!!

قابل توجه دوستان
يك نكته جالب:
زبــــــان تـــــــــرکــــی 5
آيا تاكنون اين منطقه را ديده ايد؟
اين منطقه "قالاباشي" در سولدوز (نقده) مي باشد
اين كلمه به معناي "بالاي سر قلعه" مي باشد ولي شايد بپرسيد اين دو چه ربطي به هم دارند؟؟؟
جالب است بدانيد در زير اين پارك زيبا يك قلعه مربوط به دوران قبل از ماد ها خوابيده است مكاني كه حداقل هزار سال بيش از تخت جمشيد قدمت دارد!!!!
فكر هاي بد نكنيد!مسئولان ما به هيچ وجه و هرگز دنبال چنين چيزي نگشته اند بلكه امريكايي ها در زمان جنگ جهانی دوم با يك عكسبرداري هوايي چنين چيزي را اعلام كرده اند كه البته با كاوش هاي غير مجاز اين اشيا از اين منطقه به دست آمده است كه گواهي بر اين موضوع است:

به نظر شما آيا اين يك ظلم بزرگ به مردم آذربايجان نيست كه آثار باستاني آنان زير خروار ها خاک خوابیده آثاری که قرن ها قدیمی تر از آثار مناطق دیگر است ولی سازمان های تاریخی خاک وجب به وجب دیگر مناطق ایران را الک می کنند تا شاید اثری تاریخی بیابند و بر تاریخ خویش بیافزایند!

چرا؟
آیا به نظر نمی رسد که بعضی ها دوست ندارند مردم آذربایجان از تاریخ خویش آگاه شوند بلکه به چند خط تاریخ نوشته شده توسط دیگران (آن هم معلوم نیست با مدرک یا بی مدرک) و تحمیل شده بسنده کنند؟؟؟

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - آریوبرزن - 23-04-2012

خوب اینکه سینا جان میگه درسته.قبل از مهاجرت آریایی ها دیگر اقوام ایرانی در فلات ایران زندگی میکردن.ولی مسال اینه که ترک نبودن

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - Azarbayjanliam - 23-04-2012

(23-04-2012، 13:38)آریوبرزن نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(23-04-2012، 12:48)azarbayjanliam نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(23-04-2012، 11:37)آریوبرزن نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

از زبان ترکی اصلا خوشم نمیاد.
ریشه ی ایرانی نداره و یک زبان بیگانه هست
البته من نظر خودم رو گفتما یه وقت به کسی برنخوره

اولاً آریوبرزن جان، حالا شما خوشت نمیاد یک مسئله ی دیگری است.

ثانیاً اینکه شما اول یک فارس هستی بعد یک ایرانی.

تحقیقات نشون داده که آذربایجان خیلی قبل تر از هخامنشی محل زندگی ترک ها بوده و هست. پس در نتیجه ترک ها ایرانی تر از فارسها هستند.

پس من مستحق تر از شما هستم که بگم

«من از زبان فارسی اصلا خوشم نمیاد، ریشه ایرانی نداره و یک زبان بیگانه هست»

البته اینو هم بگم ها، بهت بر نخوره!

ببین نمی خوام بحث کنم.
چون دوباره اون بحث قدیمی زنده میشه.
ولی برای یه بار جوابتو میدم.

اون تحقیقاتی که شما میگی احتمالا منبعش چرته.

اولا آذرباییجانیها آریایی هستن و ترک نیستن.فقط زبانشون ترکیه که اونم در اثر سلطه ی امپراطوری عثمانی در اون منطقه بوده.

دوما ترکها ویژگی ظاهری خاص خودشون رو دارن یعنی گونه ها ی برجسته چشمهای بادومی و پوست زرد که آذریها این شکلی نیستن.

حالا متاسفانه جوونای آذرباییجان تحت تاثیر یه عده پان ترک و طن فروش تجزیه طلب قرار گرفتن و حرف حساب حالیشون نمیشه

آخر اینکه فارسی کردی و لری زبان ایرانی و آریایی ها هستن ولی ترکی نه.

باشه آقا، هر چی شما امر بفرمائید ما تبدیل به همون خواهیم شد! حق با شماست!

فقط خواهشا دیگه ادامه ندیم چون این موضوع جاش نیست.

در ضمن ترکها نوعی شعر دارن به نام بویاتی.

در زبان ترکی مثل های فراوانی به این قالب سروده شده اند و دارای عمیق ترین معنا می باشند. و همچنین دارای عمیق ترین اثرات روی شنونده و خواننده شون هستند.

یکی از اونها رو تو همین تاپیک نوشتم.

برای شنیدن پاسخ من، بهتره ترکی یاد بگیری و بخونیش.

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - Azarbayjanliam - 11-10-2012

قارا گیلم

هیهات سنسیز بو دونیادا بیرده گولم، قارا گیلم

اینانما کی سندن آیری گوله بیلم، قارا گیلم

اینانما کی آتام سنی، ئؤزگه لره قاتام سنی

سنسن منیم ایکی گؤزوم، ایکی گیلم، قارا گیلم

گل کی گؤزوم یامان دوشوب سنی گؤرمک حوسینه

آز قالیرام حسرتیندن دوشم ئؤلَم، قارا گیلم

بیر کره ده ایللر بویی گول وئردیگین پنجره دن

باخ یوللارا گلن گئجه شاید گلم، قاراگیلم

سن گئدندن نئچه ایلدی تویلاردا دا آغلامیشام

اولمایب دی گؤزوم یاشین بیرده سیلم، قارا گیلم

آخ کی اگر اَلیم چاتا بو فلگین یاخاسینا

اونی گرک آلما کیمی ایکی بؤلَم، قارا گیلم

"وفا "دئییر هردن هردن بو فلگین ایشلرینه

بیلمیرم کی من آغلایام یا کی گولم، قارا گیلم

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - آگاهی نامه - 12-12-2012

گل سن سيز داريخميشام ؛ بيلرسن نئجه
گليرسن يوخوما هر گون هرگئجه
گله ئيدم قوينونا ايسته ديگيم جه
درديمين درماني آذربايجانيم
كاش گليب گوريديم- حاليني بوله يديم
آغلايان گوزونون-ياشيني سيله ئيديم
آمنيم گولشنيم آذربايجانيم
كئچيلمز يولللارين كئچه بوله ئيديم
شاه بولاغ سويوندان ايچه بوله ئيديم
درديمين درماني آذربايجانيم
سوندو اوره گيمي نئچه آرزولار
سيخدي اوره گيمي سيخدي دويغولار
كاش يئتيره سنه مني بويوللار
آمنيم گولشنيم آذربايجانيم
اجداديمي خبر آلسان

آذربايجان منيم ائليم
آذربايجان منيم ائليم
دوغرانسادا ديليم ديليم
باشقا ديله چونن دگيل
آنا ديليم اولن دگيل
ديليم اولسه من ده اوللم
آنا ديليم اولن دگيل
باشقا ديله چونن دگيل ...

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - azary - 08-01-2013

بیز تراختور عاشیقی ترک لر کیمی غیرتلی کیم

یاساشین آذربایجانیم
یاشاسین ترک قارداشلاریم

اگه کاری داشتید در مورد زبان یا هر چی من تا جایی که بتونم تو پ.خ جواب میدم
ممنون

یاساشین آذربایجانیم
یاشاسین ترک قارداشلاریم

اگه کاری داشتید در مورد زبان یا هر چی من تا جایی که بتونم تو پ.خ جواب میدم
ممنون

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - MissLone - 08-01-2013

اینو دوستم که ترکی بلده واسم اس کرده:
ایسترم گوزلروین نقشینی تصویره چکم نیلییم سنسیز عزیزیم ینه دنیاده تکم سن منیم نازلی گولومسن گوزلیم دردین آلم اوزون انصاف ایله سنسیزنجه دنیاداقالمExclamation
آرزومه ترکی یاد بگیرمHeart

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - عليرضا1 - 08-01-2013

سني سويوروم!
يني دوست دارم به زبان كشور تركيه!

RE: زبــــــان تـــــــــرکــــی - بر پشت شیر،خورشید اثر - 08-01-2013

(04-03-2012، 21:40)در جستجوی حقیقت نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

زبان تركي يكي از بزرگترين زبانهاي دنياست
زبان تركي از فارسي خيلي زيبا و بهتر است
زبان تركي،زبان مادري ام را خيلي دوست دارم
ده ده قورقود كجا رستم و شاهنامه كجا...
(ده ده قورقود برترين اثر ادبي زبان تركي به شمار مي رود من يك مقداري اش رو خوندم واقعا زيباست)

عجیبه یه کتاب عامی ترکی که قدمتش رو زور بزنن نمیتونن از 600 سال پیش بیشتر بدونن رو با یه اثر بینظیر در جهان مثل شاهنامه مقایسه میکنین؟ شاهنامه ای که مایه تداوم زبان فارسی شد؟
البته حق هم دارید. اصولا افرادی که با شخصیت های برجسته ما مشکل دارن همینجورن. یادمه کتاب آقای کسروی راجبه "حافظ چه میگوید؟" رو خوندم آخرش یه نقدی از یه بابایی بود. با پررویی تمام میگفت :آقای کسروی شما که حافظ وسعدی و فردوسی رو بذله گو میدونین به جای اون بما چی میدید؟--- عجیب خنده ام گرفت. از اولین نقدهای مرحوم این بود که چون در غزل کلمات زیادی برای قافیه میخواد شاعرا مجبورن الکی بگن بعد از نظر این جناب منتقد سعدی و فردوسی هم غزل سرا بودند! یه جاهایی وقتی به نفعتونه میگید فردوسی پایه گذار نژاد پرستی جهان اولی بوده با این بیت رستم راجبه اعراب. یه جاهایی از اون طرف میگید رستم داستان. خلاصه وضعتون معلوم نیست.

آذر آبادگان گرامی! تعداد افعال هم ملاک برتری زبان نیست. در کتاب "زبان پاک" شادروان کسروی هم اصلاحاتی رو در زبان پارسی بوجود آوردن که تعداد افعال بسیار زیاد میشه.
البته من هنوز یه پرسش اساسی برام باقی مونده که چطور سومریان یه طرف مغولها یه طرف و ترکها هم وسطشون به تکامل رسیدن و زبانهای مشابه دارند؟

آقامحمدخان (serpico) شما که دوستدار فرهنگ و تمدن ایران باستان هستید زشته که بگید "آذری". متاسفانه زبان بومی آذری که زبانی کاملا ایرانی است(مثل آرانی ارمنی کردی و...) از دوران سلجوقی رو به انحطاط نهاده و کم کم از بین رفت. این زبان ترکیست و زبان آذری توسط همین زبان از میان رفته تا حالا بهانه ای بده دست دوستان عزیز بوزقورت که بگن ما ترکیم!

لطفا بگیرید یکبار این کتاب "آذری یا زبان آذرپایگان باستان" از "میراحمد کسروی" رو بخونید بعدا قضاوت کنید. تو این کتاب نه به ترک ها اهانت شده نه از فارسها تمجید شده.(نویسنده ش رو قبول ندارید؟ مهم نیست. نبین که میگوید ببین چه میگوید) فقط با ارایه سند و دلیل و مدرک گفته زبان آذری از ترکی جداست.