امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چه زمانی لوزه ها را باید درآورد؟

چه زمانی لوزه ها را باید درآورد؟ 1
دلیل برداشتن لوزه ها
اگر لوزه های شما مدام عفونت می کنند ممکن است نیاز باشد لوزه های شما برداشه شوند.
همه ما درباره لوزه‌‌ها زياد شنيده‌ايم، ولي نمي‌دانيم لوزه‌‌ها چه وظايفي دارند يا گاهي به چه دليل بايد از بدن خارج شوند.
لوزه‌‌ها دو توده گوشتي و بخشي از بافت لنفاوي هستند كه پشت گلو قرار گرفته‌اند. اگر با دهان باز در آينه نگاه كنيد، لوزه‌ها را كه در دو طرف زبان كوچك قرار دارند، مي‌بينيد. آنها مانند ديگر اندام‌هاي سيستم لنفاوي به عنوان بخشي از سيستم ايمني، از بدن در مقابل عفونت‌ها محافظت مي‌كنند.
به نوعي لوزه‌‌ها در مبارزه با عفونت‌هاي حلقي و دستگاه تنفسي فوقاني موثرند، به طوري كه باكتري‌ها و ويروس‌هاي وارد شده به گلو را به دام مي‌اندازند و براي مبارزه با عفونت‌ها، آنتي‌بادي توليد مي‌كنند.
لوزه‌‌ها در بلوغ به بزرگ‌ترين اندازه خود مي‌رسند و پس از آن رفته‌رفته كوچك مي‌شوند.
در كودكان اندازه آن در حدود قطر گلو است و در صورت انسداد راه‌هاي هوايي يا اختلال در بلع و … در اثر بزرگ شدن و التهاب، بايد خارج شوند.
لوزه‌‌هاي سالم، صورتي كمرنگ بوده و نقاط سفيد رنگي روي آنها مشاهده مي‌شود.
چه زمانی لوزه ها را باید درآورد؟ 1
لوزه‌‌هاي عفوني بيشتر قرمز هستند و روي آنها نقاط چرك سبز يا زرد رنگ، زخم‌هاي خاكستري يا پوشش ضخيم سفيد مايل به خاكستري مشاهده مي‌شود.
در سنين بالاتر، نامتقارن شدن لوزه‌‌ها، نشانه ويروسي شدن آنها، تومورهاي لنفاوي يا سرطان سلول‌هاي فلس‌دار است.
متخصصان گوش و حلق و بيني با محافظه‌كاري، برداشتن لوزه‌‌ها را توصيه مي‌كنند، چون خارج كردن آنها قابل برگشت نيست و قدرت سيستم ايمني بدن را كم مي‌كند و تنها در صورتي عمل جراحي را توصيه مي‌كنند كه عفونت لوزه ‌ها به طور مكرر اتفاق بيفتد.
لوزه‌‌هاي عفوني

با اين كه لوزه‌‌هاي سالم به نابودي عفونت‌ها كمك مي‌كنند، ولي گاهي بيش از اينكه مفيد باشند باعث ايجاد مشكل مي‌شوند. اين مشكل زماني بروز مي‌كند كه لوزه‌‌ها ملتهب و عفوني ‌شوند.
اگر با يك چراغ ‌قوه داخل گلوي كودك خود را نگاه كنيد، ممكن است لوزه‌‌ها قرمز و ملتهب باشند يا سطحي سفيد يا زرد رنگ داشته باشند.
از علائم التهاب لوزه‌‌ها مي‌توان به گلودرد، درد و ناراحتي هنگام بلع غذا، تب، التهاب غدد لنفاوي گردن، سردرد، احساس سرما، تغيير صدا و گلودردي كه با گوش‌درد اشتباه مي‌شود، اشاره كرد.
البته لوزه‌‌ها ي بزرگ و متورم در ميان بسياري از كودكان شايع است و امكان دارد سال‌ها ادامه يابد، ولي شما به عنوان والدين كودك نبايد زود قضاوت كنيد. در صورت مشكوك بودن به عفونت، با پزشك مشورت كنيد تا پزشک تشخيص دهد چه وقت لوزه‌‌ها بايد خارج شوند.
پزشك با مشاهده يك يا چند علائم، برداشتن لوزه‌‌ها را توصيه مي کند:
– التهاب لوزه‌‌ها به طور دائمي يا گلودرد ميكروبي
– لوزه‌‌هاي ملتهبي كه تنفس و خوردن گوشت و غذاهاي جويدني را دشوار كرده است.
– خرخر كردن كه ممكن است بر فعاليت‌هاي روزانه كودك تاثير بگذارد.
– توقف تنفسي هنگام خواب، يعني كودك در زمان خواب به دليل لوزه‌‌هاي بزرگ حدود چند ثانيه دچار ايست تنفسي مي‌شود كه اين حالت معمولا انسداد راه‌هاي هوايي را در پي دارد.
در مطلب بعدي درباره نوع تغذيه و مشکلات بعد از عمل جراحي لوزه ها براي شما مطالبي بيان خواهيم کرد.

منبع تاپ ناز
یار مگو که من منم
من نه منم نه من منم
گر تو تویی و من منم
من نه منم نه من منم
پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  کیست مویی چیست و چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
  تمام آنچه باید از هیستروسکوپی بدانید!!!
  ۵ عمل پزشکی که باید خشنود باشید دیگر وجود ندارند!
  بدترین موقع برای “نوشیدن آب” چه زمانی است؟
  چکاپ هایی که باید جدی گرفت
  مضرات خلال دندان که همین الان باید بدانید !
  آنچه باید در مورد گلو درد چرکی و گلو درد چرکی بدانید
  چرا باید تا دو سالگی به کودک ویتامین AD دهیم ؟
  38 عادت ناپسند که باید بعد از 40 سالگی ترک کنید
  5نشانه بی توجهی به سلامت بدن که باید جدی گرفت

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان