امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

فلسفه عشق

پنجره ای شد عشق تو و نامت شروع من
مهربانیت نور شد و لبخندت طلوع من
خموش بودم از تنهایی و تو آمدی
به شور و شوق فتاده هر دم وقوع من
به قصد آن که بمانی به پیشم، نرانیم
یگانه شد دعای ماندنت به سجود و رکوع من
چو رهرو از پی عشقت شتابان روان شدم
گشت فلسفه عشقت روایی اصول و فروع من
به ورطه و دام بلا نهادم از سر میل حیات خویش
چه باکم از خدنگ در کمان رفته ای همه دروع من
به خاک اندر افتم از برای نشستنت دمی ز بهر من
چو خاک شاکرم به قدوم تو ای خضوع و خشوع من

فلسفه عشق مغهومی است که شناخت آن نیازمند تحقیق و تفحصی عمیق و بنیادین است. فلسفه را در ساده ترین شکل ممکن "عشق به دانش و خرد" معنا کرده اند. فلسفه عشق، عشق به درک معنایی عشق با توسل جستن از قوه دانش و خرد است. فلسفه علمی است که در شناخت پدیده های هستی هر دو جزء فیزیک و متافیزیک را مورد توجه و کاوش قرار می دهد. عشق امتزاجی از فیزیک و متافیزیک است. به عبارت دیگر عشق از یک سو با موجودیت انسان در ارتباط است و از طرف دیگر با هستی ناپیدای آدمی رابطه دارد.
در حیطه علوم تجربی ( فیزیک) عشق با روانشناسی و روانکاوی و فهم احساس و درک حالات رفتاری انسان مرتبط است و در حوزه متافیزیک عشق پدیده ای عرفانی و آسمانی است که با تعالی بشر گره خورده است. برای فهم و شناسایی جامع و کامل فلسفه عشق باید به این دو جزء تشکیل دهند عشق توجه داشته و در معرفت شناسی آن تحقیق و پژوهش نمود. بهره مندی از خرد و دانش برای شناختن عشق پایه و اساس فلسفه عشق را شکل می دهد. عشق در ساده ترین شکل خود به یک رابطه عاطفی تعبیر و تعریف می شود و در گسترده ترین حالت پیوند عمیق و ناگسستنی انسان به معشوقی زمینی و یا فرا زمینی است. جنبه های کنشی و رفتاری در عشق از تبلور و برانگیختگی هیجانی احساس نسبت به معشوق تا شیفتگی و شیدایی پایدار متغیر است. فلسفه عشق یعنی فرهمندی در شناخت عشق و فهم خردمندانه کلیت ظهور و بروز آن.

فرق عشق با هر رابطه دیگر در این است که حتی اگر نبینی و نشنوی، اگر لمس نکنی و نبویی، باز هم درک حضور معشوق میسر است؛ چرا که درک حضور در عشق وابسته به احساس نیست، در گرو همدلی است. ارتباط دلهای به هم پیوسته نه به مدد حواس که به یاری الهام میسر است. در مرتبه ای از عشق که روح آدمی فارغ از قید و بند احساس و خطوط و اشکال می شود، برقراری ارتباط با معشوق دیگر محدود به دیدن و شنیدن نیست، دلهای به هم پیوند خورده عاشق و معشوق دیوارهای زمان و مکان را فرو می ریزند و بی پایان غرق حضور هم می شوند. عشق دیگر یک نمود بیرونی نیست بلکه واقعیتی درونی شده است. پایدار، رو به تعالی و در اوج صداقت و پاکی است. عشق به خداوند یک نمونه متعالی از عشق زمینی ما است. باور به این نکته که ذات مقدس خداوند در همه جا و همه حال با ما همراه است و درک حضور زیبای حضرت حق در هر نیایش و نماز بی هیچ نیاز به دیدن و شنیدن و لمس و بو نشانگر این واقعیت است که درک حضور معشوق در عشق های متعالی نیازمند احساس نیست. انسان این برترین مخلوق جهان هستی چون به خویش آگاهانه تر و هوشمنداتر بنگرد و چون به فلسفه خلقت خویش اندیشه کند به نیکی در خواهد یافت که عشق آرمانی والا در مسیر تعالی و فضیلت است.
شعر زیر بیانی شیوا از شاعر بزرگ ایران عبدالرحمن جامی است که به زیبایی توصیف گر درک حضور معشوق است.
دید مجنون را یکی صحرا نورد
در میان بادیه بنشسته فرد
ساخته بر ریگ ز انگشتان قلم
می‌زند حرفی به دست خود رقم
گفت ای مفتون شیدا چیست این
می‌نویسی نامه سوی کیست این؟
هر چه خواهی در سوادش رنج برد
تیغ صرصر خواهدش حالی سترد
کی به لوح ریگ باقی ماندش
تا کس دیگر پس از تو خواندش
گفت شرح حسن لیلی می دهم
خاطر خود را تسلی می دهم
می‌نویسم نامش اول وز قفا
می‌ نگارم نامه عشق و وفا
نیست جز نامی از او در دست من
زان بلندی یافت قدر پست من
نا چشیده جرعه‌ ای از جام او
عشق بازی می‌ کنم با نام او
فلسفه عشق 1
پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  پارادوکس چیست و چه جایگاهی در علم، فلسفه و ادبیات دارد؟
Star کتاب‌هایی درباره فلسفه هابز، دکارت و چامسکی!
Wink انتشار آثاری درباره «کارتر و فروپاشی پهلوی» و «فلسفه»
Exclamation «آشنایی با فلسفه دین» نقد می‌شود
  فلسفه هایی برای خوب زیستن در ایران
  فلسفه و شعر
  پیوندهای میان ادبیات و فلسفه
  چرا باید «فلسفه ای برای زندگی» را بخوانیم؟
  رابطه تنگاتنگ ادبیات و فلسفه
  فلسفه عمل

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان