امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تجسمی شماتیک از بهشت و جهنم تا جلوس در قرب الهی

<< وقتی خداوند انسان را به عنوان تنها موجودی که می توانست بار امانت ۲ جانشینی او را بدوش بکشد ۳خلق کرد ، حضرت آدم را تعلیم داد ۴ و به جمع آنها بازگرداند ۵ . در وجود او همه ملکات و صفات خود را به صورت قوه به ودیعت گذاشت و در عالم دنیا امر به فعلیت کامل آنها کرد ۶ ، تا آنکه در سیر بازگشت به سوی خدا ۷، در جایگاه پادشاهی ۸حق جلوس و به ابدیت بپیوندد . >>

در این مقال سعی می شود بطور اجمال نگاهی به جایگاه بهشت و جهنم در مسیر تکاملی فوق بیان گردد :

۱) بهشت و دوزخ هر دو مسیری برای عبورند . ( در سیر تکاملی انسان بسوی جلوس در بارگاه حق )

۲) نه بهشت و نه جهنم را از قبل برای ما انسانها نساخته اند که هر گروه را در جایگاه خود بیندازند ، بلکه بهشت و جهنم را ما خود ساخته ایم و بهشت و جهنم هرکس مخصوص بخود اوست .

۳) جهنم حالت انسانهایی است که نتوانسته اند ( در دنیا ) قوای وجودی خود را فعلیت بخشیده و به همین علت در اول راه مانده اند .۹

۴) برای این که پروردگار آن انسانهای جهنمی را بالا ببرد و قید و بندهای پیچیده بر دست و پای آنها را باز کند ، آنها را در درجات مختلف جهنم ، متناسب با اعمال دنیوی آنها ، به انواع عذابها مبتلا می کند۱۰ و هر چه این عذابها کارسازی خود را آشکار نمایند ، آنها بیشتر و بیشتر ( به درجات بالاتر ) بالا می آیند تا دوران توقف دوزخی شان تمام شود .۱۱

۵) دوزخیان پس از گذر از مرحله جهنم وارد بهشت و از آنجا سیر تکاملی خود را ادامه می دهند .

۶) بهشتیان علی الدوام ، سیری دارند از پایین به بالا و از هر درجه کمالی به مرتبه کمالی بالاتر .۱۲

۷) سیر تکاملی انسان از پایین ترین مرحله ( تولد و ورود به حوزه انسانی ) شروع و در هفت مرحله انجام می شود که به " زمین و هفت آسمان " نامیده شده است .

۸) پایان بهشت ( و جهنم ) ، پایان آسمانها و زمین ( مراحل و مراتب صعود ) است ۱۳

۹) با اتمام همه طبقات زمین و آسمان ، خلود در بهشت تمام شده ( مراحل کمال به انجام رسیده ) و دوران " نامی ، بی حدی ، بی جهتی و رهایی از هر قیدی " فرا می رسد .

۱۰) در آنجاست که انسان کامل شده نزد خدای خود و در بارگاه او جلوس می کند .

۱۴ و ۱۵و ۱۶ و ۱۷

محمد صالحی

زیر نویسها :

۱ – از همین نویسنده - دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
http://www.aftab.ir/articles/religion/religion/c۷c۱۲۵۵۳۵۷۲۱۷_creation_p۱.php

۲ - انا عرضنا الامانة علی السموات و الارض و الجبال فابین ان یحملنها و اشفقن منها وحملها الانسان انه کان ظلوما جهولا - سوره احزاب، آیه ۷۲

۳ -انی جاعل فی الارض خلیفه - بقره/ ۳۰ .

۴ - علم ادم الاسما کلها . سوره بقره – آیه ۳۱

۵- قال اهبطا منها جمیعا - طه، آیه‏۱۲۳ .

۶ - تخلقوا باخلاق الله- بحارالانوار- ج ۵۸- ص ۱۲۹- ماه رمضان از زبان آیت الله جوادی آملی

۷ - إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ – بقره – آیه ۱۵۶

۸ - فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر ۵۵ – سوره ۵۴

۹ - قل ان الخاسرین الذین خسروا انفسهم ۱۵ – سوره ۳۹

۱۰ - و لکل درجات مماعملوا و ما ربک بغافل عما یفعلون ۶ – سوره ۱۳۲

۱۱ - مرحوم دولابی : ... معنی عذاب این است که نیست ، دایم نیست . آیا خدا دایم است عذاب هم دایم است ؟ آیا عذاب با خدا هم قاعده است ؟ نه چنین نیست . ص ۲۴ طوبای محبت ۲

۱۲ - کن الذین اتقوا ربهم لهم غرف من فوقها غرف ... ۲۲ – سوره ۳۹

۱۳ - .. و اما الذین سعدوا ففی الجنه خالدین فیها ما دامت السموات و الارض ۱۰۸ سوره ۱۱

۱۴ ان المتقین فی جنات و نهر فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر ۵۵ - سوره ۵۴

۱۵ یا ایتهاالنفس المطمینه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی ۲۷- سوره ۸۹

۱۶ در اخبار معراج از قول رسول مکرم ص داریم : من در عروج ، از آسمان اول شروع کردم و آسمانها را یکی پس از دیگری طی نمودم تا به آسمان هفتم رسیدم و پس از آن ، بعد از سیر در مراتب زیاد ، به " سدره المنتهی " وارد شدم و از آن پس ، به جایی پا نهادم که حتی جبرییل از رفتن و همراهی من باز ایستاد ..... . از آن پس ، من تنها به نزد پروردگار خود رفتم و به او نزدیک شدم .

۱۷ مرحوم دولابی : فی مقعد .... . آنجا آخر راه و مرحله کمال انسان است . ص ۵۹ طوبای محبت ۲

منبع :

رازهای رستاخیز – ص ۴۱۰ تا ۴۶۵ – سعید غفار زاده

مرجع : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
http://mahsan.parsiblog.com/
پاسخ
 سپاس شده توسط SaYe 124 ، mr.destiny
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  آیا اهل سنت بهشت می‌روند؟
  آيا در بهشت يا جهنم مردگان همدیگر را می شناسند؟
  آیا تنها مسلمانان به بهشت می روند؟
  آیا پیامبر(ص) فرمودند هر کس بشارت پایان ماه صفر را بدهد بهشت بر او واجب می شود؟
  ایا بهشت زیر پای اینان است؟؟؟؟؟
  مگر شما اعتقاد ندارید که امام حسین علیه السلام اکنون در بهشت است و دشمنان او در جه..
  زندگینامه حضرت هُوشَع (ع) یکی از پیامبران الهی
  چرا قرآن می گوید جهنم نعمت است؟
  آمار جمعیت بهشت و جهنم !
  چشم و گوش بسته ها بفرمایید جهنم!

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان