امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آخرین اخبآر مذآکرآت هسته ای 1+5

ابراز امیدواری جان کری به حصول توافق با ایران
تاریخ مطلب: 26/02/1394

آخرین اخبآر مذآکرآت هسته ای 1+5 3

اکونیوز:وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به چین با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در مذاکرات هسته ای ایران و افزایش احتمال حصول توافق، ابراز امیدواری کرد که کره شمالی از این روند درس بگیرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل ار رویترز، «جان کری» که به چین سفر کرده در میان خبرنگاران اظهار داشت: امیدوارم مذاکرات هسته ای و توافق احتمالی با ایران پیامی برای کره شمالی باشد.
پیش از این نیز چند تن از مقامات کاخ سفید ابراز امیدواری کرده بودند که روند آغاز شده در مورد موضع هسته ای ایران بتواند در مورد کره شمالی نیز به جریان بیافتد.
کره شمالی به تازگی آزمایش هایی را انجام داده که همین امر موجب تشدید نگرانی های همسایگان آن از جمله کره جنوبی شده است.
پاسخ
آگهی
یک روزنامه چاپ سرزمین های اشغالی با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در نگارش متن توافق نهایی هسته ای ایران، از امکان معامله تل آویو با واشنگتن برای سکوت در مورد توافق احتمالی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، یدیعوت آحارانوت با اعلام این مطلب می نویسد: برخی منابع اسرائیلی معتقدند توافق هسته‌ای میان آمریکا و ایران محتمل‌ تر از قبل به نظر می‌رسد و شاید زمان آن فرا رسیده که اسرائیل در ازی سکوت دربرابر این توافق امتیازات زیادی از آمریکا طلب کند.
این موضوع در حالی مطرح می شود که در هفته های گذشته اعلام شد آمریکا در قبال حمایت اعراب از توافق هسته ای ایران، تسلیحات نظامی پیشرفته در اختیار آنها قرار داده و پیمان های امنیتی جدیدی را با آنها امضا می کند. 
طبق ارزیابی‌های صورت گرفته توسط برخی منابع وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، نهادهای اطلاعاتی و آیپک، کنگره آمریکا قادر به متوقف ساختن امضای توافق هسته‌ای ایران و آمریکا نیستند.
منابع اسرائیلی اکنون به این نتیجه رسیده‌اند به‌جای ادامه مخالفت و کارشکنی با دولت آمریکا درباره توافق هسته‌ای با ایران باید مسیر دیگری را انتخاب کنند که منافع این رژیم را تضمین کنند. این منابع پیشنهاد کرده‌اند هزینه این سکوت می‌تواند دریافت تسلیحات پیشرفته و گرانقیمت آمریکایی باشد.
به گفته این منابع نتانیاهو می‌تواند به مخالفت و اعتراض خود ادامه دهد و یا در ازای پذیرفتن آن امتیازات قابل توجهی از آمریکا دریافت کند.
یکی از مقامات عالیرتبه رژیم صهیونیستی به روزنامه یدیعوت آحارونوت اعلام کرد که کاخ سفید مایل است در ازای سکوت اسرائیل در این مقطع زمانی هزینه گزافی بپردازد.
به گفته منابع مذکور در جلسه بین پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا احتمالات مختلفی که می‌تواند پاسخ مناسبی برای درخواستهای اسرائیل به شمار روند مورد بررسی قرا گرفت. منطقی‌ترین گزینه نیز می‌تواند افزایش تحویل جنگنده‌های اف-۳۵ به اسرائیل می‌تواند باشد.
________________________________________________________________________________​____________________
به گزارش آسوشیتدپرس، جان کری که برای دیدار با مقامات چین به پکن سفر کرده است، در سخنان خود در این‌ باره اعلام کرد: امیدوارم که نتیجه موفق از مذاکرات هسته‌ای با ایران یک پیام مثبت برای مقامات کره شمالی باشد تا مقامات این کشور نیز برای از سرگیری مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای خود ترغیب شوند.

کری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: من بر این باورم که توافق با ایران بر سر مسئله هسته‌ای این کشور می‌تواند نفوذ و تاثیر مثبتی بر روی مقامات کره شمالی داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این ادعا که توافق با ایران به معنای این است که "دست کشیدن از سلاح هسته‌ای منجر به تقویت شرایط اقتصادی و پایان دادن به انزوای کشور می‌شود"، افزود: این مسئله می‌تواند برای کره شمالی یک درس باشد تا مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد.

کری در این حال تصریح کرد:هیچ راهی وجود ندارد که با اطمینان گفته شود رهبران کره شمالی این پیام را در درون خود درک خواهند کرد.

مذاکرات میان کره شمالی و کشورهای غربی درباره برنامه هسته‌ای این کشور چند سال است که متوقف مانده است و دو طرف به حملات لفظی علیه یکدیگر ادامه می‌دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط an idiot
مونیز: توافق هسته‌ای با ایران بر پایه راستی‌آزمایی است
27 اردیبهشت 1394

وزير انرژي آمريکا اعلام کرد اساس توافق هسته‌اي ايران بر پايه آزمون و راستي‌آزمايي است.

کانال اول تلويزيون دولتي آلمان «آ. اِر. دِ»، «ارنست مونيز» وزير انرژي آمريکا در گفتگوي اختصاصي با اين شبکه اعلام کرد: اساس توافق هسته‌اي با ايران بر پايه آزمون و اصطلاحا راستي‌آزمايي است نه اعتماد.

مونيز افزود: «قطعنامه‌هاي تحريم عليه ايران بخوبي نشان دهنده آن است که غرب به ادعاي ايران مبني بر صلح آميز بودن انرژي هسته اي‌اش بي‌اعتماد است. با اينحال ظريف، وزير خارجه ايران همواره تاکيد کرده است برنامه اتمي کشورش صرفا اهداف صلح آميز را دنبال مي‌کند.»
پاسخ
ظریف ادامه داد: ما در خصوص یک سری از پارامترهای کلیدی به یک درک مشترک رسیدیم تا بتوانیم به راه حل نهایی دست پیدا کنیم. لازم است که آنها را به نگارش در آوریم و این دقیقا همان کاری است که همکاران من در وین انجام دادند.
وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با نشریه اشپیگل تاکید کرد: ایران و آمریکا دیدگاه‌های جهانی متفاوتی دارند. بنابراین دو کشور با یکدیگر اختلاف خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، نشریه آلمانی اشپیگل ضمن انتشار گفت‌وگوی خود با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به ارائه بیوگرافی مختصری از وی پرداخت و نوشت: ظریف که هم اکنون 55 سال دارد در جریان این مصاحبه آرام و خندان بود. وی پیش از آنکه به عنوان نماینده تهران در سازمان ملل انتخاب شود تحصیلات خود در رشته‌ علوم سیاسی را در آمریکا به پایان رسانده بود.

ظریف که از سال 2013 به عنوان وزیر امور خارجه در دولت حسن روحانی رئیس جمهور ایران فعالیت می کند از سوی مذاکره کنندگان غربی در رایزنی‌های هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پذیرفته شده است و در کشورش با عنوان یک ستاره شناخته می‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال اشپیگل درباره‌ شادی مردم ایران پس از انتشار بیانیه‌ی لوزان گفت: این حق مردم است که شاد باشند و این مسئولیت دولت است که این شادی را فراهم کند . آنچه در لوزان اتفاق افتاد یک دستاورد مهم است اما یک توافق نیست. من معتقدم که یک توافق هسته‌ای نه تنها ممکن بلکه محتمل است.

ظریف ادامه داد: ما در خصوص یک سری از پارامترهای کلیدی به یک درک مشترک رسیدیم تا بتوانیم به راه حل نهایی دست پیدا کنیم. لازم است که آنها را به نگارش در آوریم و این دقیقا همان کاری است که همکاران من در وین انجام دادند.

وی در پاسخ به سوالی درباره‌ فکت شیت منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره‌ بیانیه لوزان اظهار کرد: من فکر نمی‌کنم که انتشار این فکت شیت‌ها اقدام خیلی سازنده‌ای باشد. جهان یک تغییر اساسی کرده است. شما دیگر نمی‌توانید مخاطبان خود را انتخاب کنید. در گذشته شما قادر بودید که دیدگاه خود از حقیقت را منتشر کنید و روایت خود را به مخاطبان‌تان ارائه دهید و طرف‌های دیگر نیز می‌توانستند برداشت خود را در اختیار مخاطبان‌شان قرار دهند.

ظریف افزود: اما امروز با توجه به وجود اینترنت و رسانه‌های اجتماعی روایت‌ها جهانی می‌شوند و اینجاست که مشکل به وجود می‌آید بنابراین شما نیاز دارید بتوانید بسته کامل شده و نهایی را ارائه دهید.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره‌ سخت‌ترین مسائلی که هم اکنون میان مذاکره کنندگان مورد بحث است گفت: در واقع در این جا باید تمام توافقات را به گونه‌ای به نگارش درآوریم که دست کم برای هر 8 عضو این مذاکرات شامل ایران ،آمریکا ، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، و آلمان بعلاوه اتحادیه اروپا قابل قبول باشد. بنابراین در یک طرف ایران قرار دارد و در طرف دیگر 7 مذاکره کننده دیگر.

وی با بیان این که یکی دیگر از مشکلات در رایزنی‌ها اختلاف نظر میان کشورهای عضو 1+5 است تاکید کرد: اما حتی این 7 عضو دیگر نیز لزوما بر سر همه چیز اتفاق نظر ندارند. بیشترین زمان ما برای مذاکره میان گروه 1+5 گرفته می‌شود چون آنها باید در نهایت یک موضع واحد را اتخاذ کنند. در برخی از مسائل آنها هنوز یک موضع مشترک ندارند.

محمد جواد ظریف علاوه بر این درباره‌ تفاوت اظهارات ایران و متن فکت شیت آمریکایی در خصوص روند لغو تحریم‌ها و چگونگی محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران بیان کرد:‌ در واقع ما درباره‌ تعداد سانتریفیوژها که قرار است در نطنز و فردو داشته باشیم به علاوه آنچه که قرار است درباره‌ی راکتور آب سنگین اراک اتفاق بیافتد بسیار انعطاف پذیر بودیم اما واضح است که تمام تحریم‌های مالی و اقتصادی که از سوی آمریکا واتحادیه اروپا اعمال شده‌اند برداشته خواهند شد.

وی ادامه داد: روند لغو این تحریم‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود چون اتحادیه‌ی اروپا و آمریکا هر یک روال قانونی خود را دارند. ما به عنوان یک کشور خارجی زمانی که با یک کشور بیگانه وارد معامله می‌شویم نیازی نداریم که در پیچیدگی‌های داخلی که هر کشوری با آن روبرو است مواجه شویم. شما تنها نیاز دارید که با خروجی نهایی توافق کنید و این کاملا روشن است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوالی درباره‌ این که ایران اجازه بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های نظامی کشور را نخواهد داد گفت: ما پیش از این مشخص کردیم که اگر به یک توافق دست پیدا کنیم ایران آماده است تا از طریق سیستم قانونی خود پروتکل الحاقی معاهده ا‌ن‌پی‌تی را اجرا کند. واضح است که هیچ کشوری اجازه دسترسی آزاد به تاسیسات محرمانه‌اش را نمی‌دهد و تمام معاهدات بین‌المللی به این مساله که شما چگونه با مسائل محرمانه کشورتان برخورد می‌کنید توجه دارند.

وی همچنین گفت: من فکر نمی‌کنم که ایران هیچ مشکلی با پذیرش استانداردهای شفاف‌سازی بین‌المللی داشته باشد و باز هم من بر این باورم که در اینجا یک پافشاری روی روایتی خاص وجود دارد که برخی خواهان ارائه آن هستند. اتفاقی که موجب واکنش مقامات ما در تهران شده است.

نشریه اشپیگل در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری و ابراز نگرانی ایشان درباره‌ نتیجه‌ی مذاکرات لوزان و تردید درباره‌ صداقت طرف غربی پرداخت .

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این مساله گفت: همه ما درباره‌ صداقت و جدیت دوستان مذاکره کننده غربی‌مان به ویژه آمریکا نگران هستیم . سطح این بی‌اعتمادی بالا و متقابل است.

ظریف همچنین درباره‌ مخالفت با برخی از تندروها در ایران با توافق هسته‌ای به اشپیگل گفت: من امیدوارم که این مساله چیزی باشد که تاکنون به طور کامل حل شده است. بنابراین نیازی ندارم که وارد کار سخت متقاعد کردن تندروهایمان شوم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره‌ی شعارهای ضدآمریکایی طی 35 سال گذشته در ایران و این که آیا توافق هسته‌ای سبب تغییر موضع تهران نسبت به شیطان بزرگ می‌شود یا خیر، گفت: این توافق محکی است برای این مساله که آمریکا تا چه میزان مایل است از توهم خود برای تغییر نظام در ایران، توهم دشمنی و خصومت با مردم ایران و انقلاب اسلامی دست بردارد.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: ما درباره‌ بهبود روابط حرف نمی‌زنیم. ما با آمریکا اختلافاتی خواهیم داشت که مهم نیست چه چیزی هستند. ایران و آمریکا دیدگاههای جهانی متفاوتی دارند و ما از این دیدگاه‌هایمان دست بر نمی‌داریم. این بخشی از هویت ماست که لزوما به معنی جنگ نیست.

وی تاکید کرد که هم اکنون ایران در حال مذاکره با آمریکا بر سر یک مساله است که آن هم موضوع هسته‌ای می‌باشد و افزود: اگر ما بتوانیم به این مساله رسیدگی کنیم می‌تواند پایه‌ای برای این باشد تا ببینیم می‌توانیم بر سر دیگر مسائل نیز توافق کنیم یا نه.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا علاوه بر مساله‌ هسته‌ای نقش ایران در منطقه نیز موجب اختلاف میان تهران و واشنگتن است، گفت: من نمی‌دانم که آیا آمریکا می‌خواهد از بمباران روزانه علیه غیر نظامیان بی‌گناه یمن حمایت کند یا نه، اما ما از هیچ کس به طور خاص حمایت نمی‌کنیم. دروغ‌های زیادی درباره‌ حضور نیروهای ایران در یمن وجود دارد اما ما بارها تاکید کرده‌ایم که مشکلات منطقه با استفاده از زور و خشونت حل نخواهد شد. ما از همان ابتدا گفتیم که

یک خلاء قدرت در یمن برای استفاده از زور ایجاد شد. چیزی که از همان ابتدا اشتباه بود و جز القاعده به نفع هیچ کس دیگری نبود.

وی درباره‌ ادعای اخیر آمریکا مبنی بر این که ایران از طریق خطوط هوایی برای حوثی‌ها در یمن سلاح می‌فرستد بیان کرد: ما هیچ کس را در یمن بمباران نمی‌کنیم. هواپیماهای ما در آسمان یمن پرواز نمی‌کنند. هواپیماهای ما تنها تلاش کردند تا کمک‌های بشر دوستانه را به مردم یمن منتقل کنند اما این کار با ممانعت و دخالت روبرو شد.

ظریف در پاسخ به سوال اشپیگل درباره‌ هشدار وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر این که این کشور در برابر اقدامات بی‌ثبات کننده در خاورمیانه کنار نخواهد نشست، گفت: منبع بی‌ثباتی در این منطقه تلاش برای تجهیز و حمایت مالی از گروههای افراط گرا مانند داعش ،جبهه النصره و القاعده است هر کس که از افراط گرایان در منطقه ما استفاده کرده به قربانیان آنها تبدیل شده است و غرب بخشی از این مشکل است.

وی ادامه داد: آنچه هم اکنون در حال رخ دادن در جوامع غربی است این است که افرادی متولد کشورهای غربی و تحصیل‌کرده در آنها در حال سربریدن مردم بی‌گناه در عراق و سوریه ،به آتش کشیدن آنها و زنده زنده سوزاندن آنها هستند. چرا این اتفاقات در این منطقه رخ می‌دهد. چرا این مردم در حال قربانی شدن هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره‌ امکان همکاری ایران و آمریکا برای مقابله با داعش یادآور شد: ما تاکنون از سوی آمریکایی‌ها تمایل جدی برای مقابله جدی با داعش ندیده‌ایم. اما این یک مشکل منطقه‌ای و حتی یک مشکل جهانی است و ما آماده‌ایم تا با تمام کشورهای منطقه برای مقابله با این تهدید همکاری کنیم. ما بر این باوریم که هر تلاش جهانی جدی برای برخورد با این مساله با حضور ایران به عنوان یک شریک جدی، عملی خواهد بود.

ظریف در ادامه این ادعا را که ایران و آمریکا هم اکنون در عراق با یکدیگر همکاری می‌کنند را رد و تاکید کرد: ما با دولت عراق علیه داعش همکاری می‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به ادعای دیگری مبنی بر حمایت ایران از نظام بشار اسد رئیس جمهور سوریه برای ادامه جنگ تاکید کرد:‌ ما از دولت قانونی سوریه حمایت می‌کنیم. اگر این حمایت ما نبود شما شاهد تصرف دمشق به دست داعشی‌ها بودید. ما بارها گفته‌ایم که باید برای سوریه یک راه حل سیاسی پیدا شود اما برخی روی پیش‌شرط‌هایی و یک فرد خاص که جزوی از انتخابات نبود اصرار کردند. بنابراین آنهایی که این پیش شرط‌ها را برای پایان خونریزی‌ها در سوریه قرار دادند باید پاسخگوی ادامه این جنگ طولانی باشند.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره‌ روابط تهران و ریاض و اظهارات اولیه رئیس جمهور روحانی در سال 2013 برای بهبود روابط با عربستان سعودی اظهار کرد: متاسفانه ما شاهد یک سری اظهارات توهین آمیز از سوی عربستان بودیم که من همواره از واکنش به آنها امتناع ورزیدم. همچنین بسیاری از مقامات دولت ایران خود را از واکنش به این اظهارات و اقدامات توهین آمیز که به صورت علنی و محرمانه از سوی کشور همسایه‌مان عربستان انجام شده بازداشتند.

نشریه اشپیگل در ادامه این گفت و گو نگرانی همسایگان ایران درباره‌ افزایش نفوذ این کشور در خاورمیانه راقابل قبول توصیف کرد چون قدرت ایران در سوریه ، عراق ، یمن و افغانستان افزایش یافته است.

ظریف در پاسخ به این مساله بیان کرد: ایران یک کشور قدرتمند است. ایران یک کشور بزرگ با جمعیت زیاد، منابع طبیعی و منابع انسانی است، اما ما کشوری هستیم که از اندازه و جغرافیای خود راضی هستیم. ما هیچ‌گاه در طول 250 سال گذشته علیه کسی حمله نظامی انجام نداده‌ایم و هیچ‌گاه ندیده‌ایم که ایران برای تسلط در این منطقه تلاش کند.

وی افزود: اما شاهد این هستیم که برخی برای ایجاد وحشت در منطقه تلاش می‌کنند. ما آماده‌ایم تا با همسایگانمان برای تضمین امنیت و ثبات منطقه‌مان همکاری کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به برخی از گزارشات که در آنها آمده بود ظریف می‌گوید که ایران هیچ کسی را به دلیل عقایدش زندانی نمی‌کند آن را رد کرد و گفت: این جمله خارج از متن بوده است و من متاسفم که مردم برداشت غلط کردند. اما فکر می‌کنم که برخی تلاش کردند تا چیزی را که خارج از متن بوده به من نسبت دهند.

محمد جواد ظریف در پایان در پاسخ به سوال اشپیگل درباره‌ اظهارات گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر ایران که مدعی شده بود وضعیت حقوق بشر به ویژه در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی در ایران بدتر شده است اظهار کرد: از نظر من این گزارشگر ویژه سازمان ملل در برخورد با ایران اعتباری کمی دارد چون شما در حال صحبت درباره‌ی کشوری هستید که قادر بوده است انتخابات برگزار کند و از طریق انتخاباتی که با حضور 73 درصدی رای دهندگان برگزار شده توانسته است قدرت را از دولتی به دولت دیگر انتقال دهد.

وی ادامه داد: اگر شما این اتهامات را مطرح می‌کنید که وضعیت در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی بدتر شده است به نظر می‌آید که شما برای شرکت در تبلیغات سیاسی علیه این دولت تلاش می‌کنید نه اینکه به طور جدی حقایق را در نظر بگیرید. بنابراین باید تاکید کنم که یکی از اولویت‌های دولت روحانی ارتقاء وضعیت حقوق بشر است. با این حال من نمی‌گویم که ایران یک سابقه حقوق بشر بی‌نقض دارد.
پاسخ
لطیفه ای که حسین شریعتمداری برای مذاکرات هسته ای تعریف کرد !
۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴

به گزارش نامه نیوز، حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان که در یک نشست دانشجویی درباره مفاد توافق لوزان و پیامدهای خطرناک آن برای فعالیت هسته ای و امنیت جمهوری اسلامی ایران سخن می گفت، در تشریح عدم توازن میان امتیازات نقدی که واگذار کرده و وعده های نسیه ای که در قبال آن دریافت کرده ایم گفت «حریف در توافق لوزان به بهانه اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشورمان نسخه برچیدن آن را پیچیده است» و توضیح داد: «اگر نتیجه نهایی مذاکرات محو کامل و هرچند تدریجی تاسیسات و فعالیت هسته ای ایران باشد، دیگر موضوعی در میان نیست که مذاکره درباره آن ضرورت داشته باشد».

شریعتمداری به روال همیشگی برای توضیح بیشتر به یک لطیفه اشاره کرد و گفت: «در جریان یک حکومت نظامی، افسر ارشد به سرگروهبان تحت امر خود توصیه کرد از ساعت 9 شب به بعد هر که را در خیابان دیدی، به طرفش شلیک کن. هنوز چند قدمی دور نشده بود که صدای شلیک گلوله به گوشش خورد و مشاهده کرد آقای سرگروهبان یکی از عابران را به گلوله بسته و نقش زمین کرده است. با عصبانیت به او گفت مرد حسابی هنوز که ساعت 5 بعد از ظهر است و حکومت نظامی شروع نشده که به طرف این عابر شلیک کردی! سرگروهبان پاسخ داد قربان آدرسی را پرسید که حدس زدم که تا 10 شب هم به آنجا نمی رسد. بنابراین یک ساعت هم به او تخفیف دادم».
پاسخ
بررسی ابعاد حقوقی توافق هسته ای
خبرگزاری تسنیم: پس این توافق بالقوه می‌تواند گامی برای بردن ما به شورای امنیت و تصویب قطعنامه علیه ما باشد که آن بار حقوقی دارد البته اگر ما به یک توافق جامع با اتحادیه اروپا و سه کشور دیگر هم برسیم، باز بار حقوقی پیدا می‌کند.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 5+1 پس از صدور بیانیه سوئیس دوران پرهیاهویی را پشت سر گذاشت و در آستانه از سرگیری مذاکرات برای تدوین متن توافقنامه جامع، برخی از مقامات آمریکایی دوباره ایران را تهدید کردند که با واکنش تند امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) و سردار سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه مواجه شدند. از این‌رو، برای روشن شدن وضعیت تهدید و مذاکره در حقوق بین‌الملل با دکتر محمد آقایی، جانشین معاونت حقوقی و امور مجلس سپاه مصاحبه‌ای انجام دادیم که ضمن تشکر از ایشان، مشروح آن در زیر تقدیم می‌شود.
* لطفاً از جایگاه حقوقی و تخصص علمی خود درباره مسائل حقوقی پیرامون بیانیه سوئیس توضیح دهید.
اولین مسئله که در این باره مطرح می‌شود این است که بیانیه یک ماهیت سیاسی و یک ماهیت حقوقی دارد،‌ یا اینکه هم ماهیت سیاسی دارد و هم می‌تواند ماهیت حقوقی داشته باشد. از 13 فروردین تا امروز چالش‌های عظیمی درباره این بیانیه داشته‌ایم و طیف وسیعی از عقاید متفاوت علما، حقوق بین‌الملل و بازیگران صحنه سیاست را در این‌باره شاهد بوده‌ایم. یکی می‌گوید این یک چک‌لیست یا چرک‌نویس است،‌ یک توافقنامه سیاسی است و یک عده هم که می‌گویند کار تمام شده، ‌ما تعهد کرده‌ایم و باید به متن بیانیه وفادار باشیم. اخیراً هم آقای عراقچی گفته‌اند باید به متن بیانیه وفادار باشیم. دیگری هم بیان می‌کند که ما اسب آماده را دادیم و یک افسارپاره پس گرفتیم؛ لذا باید در ابتدا سر خود بیانیه به تضارب نظر و اجماع حقوقی سیاسی برسیم، ببینیم خود این بیانیه از لحاظ ماهیت حقوقی و سیاسی چیست؟
یک موقع ما مستقلاً به این بیانیه نگاه می‌کنیم، یعنی بیانیه به «ماهو بیانیه» فقط یک توافق بین‌المللی است. این یعنی چه؟ یا پرسش دیگری که می‌شود کرد اینکه؛ اگر امروز مذاکرات را ترک کنیم، ‌بزنیم زیر میز  و همه چیز را به هم بزنیم و بگوییم ما نیستیم،‌ این عمل برای کشور بار حقوقی می‌آورد یا نه؟ به این معنا که کشور متعهد شده یا نه و یا تعهد حقوقی در قبال این داریم یا نه؟
 ما یک حقوق سخت داریم (hard law) که در آن جنبه‌های تنبیه پیش‌بینی شده است. وقتی جنبه‌های تنبیه پیش‌بینی شده باشد، از یک طرف هم داور یا رسیدگی‌کننده حقوقی و هم مرجع قضایی در صحنه بین‌الملل هم مشخص می‌شود که این مسئله را اعمال کند. بر همین مبنا با توجه به اینکه در بیانیه مذکور مشخص نشده تا رسیدن به توافق جامع اگر کسی از مذاکرات خارج شود تنبیه می‌شود و داوری برای این منظور مشخص نشده، کسی نمی‌تواند جمهوری اسلامی را به یک مرجع قضایی یا داور برای اقدامات حقوقی و تنبیهی ارجاع دهد.
* این مسئله را دقیق‌تر توضیح ‌دهید؟
بیانیه یک توافق مستقل است. اگر کسی بخواهد زیر این توافق بزند با توجه به مسائلی که گفته شد،‌ طرف ترک‌کننده هیچ تعهد حقوقی ندارد. این از نظر حقوق بین‌الملل است که عرض می‌کنم. این از منظر «حقوق‌محض» است که من بحث می‌کنم، ‌به صحبت یا اظهار نظر کسی هم کاری ندارم. طوری بیان می‌کنم که اصلاً ماهیت این توافق سیاسی است، یا حقوقی؟ و با این اوصاف که عرض کردم متوجه می‌شویم که حقوقی نیست. اگر مستقل نگاه شود این طوری است، ‌اما اگر گامی برای یک توافق جامع دیگر باشد، ‌یعنی مستقل نگاه نکنیم و بگوییم این، گام اول است برای توافق جامع حقوقی دیگر که آنجا این بیانیه خودش اگرچه سیاسی است می‌تواند یک بار حقوقی داشته باشد، پس چون جنبه تنبیهی برای نقض‌کننده وجود ندارد،‌ لذا حقوقی نیست. نمی‌توانند به یک مرجع حقوقی مراجعه کنند و از ما شکایت کنند. من نکته دیگری هم عرض می‌کنم و آن،‌ اینکه، توافق یا بیانیه بین ما و گروه 1+5 نیست، بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیانیه سوئیس توافقی بین ایران و اتحادیه اروپا است.
* یعنی با توجه به اینکه طرف اروپایی همواره از 3+3 به جای 1+5 استفاده می‌کند،‌ اینجا هم طرف اروپایی مذاکرات با ما توافق کرده است؟
بله، ‌سه کشور دیگر، یعنی چین، ‌روسیه و آمریکا تعهد و توافقی در قبال ما ندارند. خود آمریکایی‌ها هم در این طرح «باب منندز و باب کروکر»، طرح جامع عظیم تحریمی را علیه ایران در دست کار دارند که گفته شده همین روزها دارند برای تصویب به کنگره می‌برند تا ‌نهایتاً آقای اوباما آن را وتو و یا تصویب می‌کند. در بخش تعاریف این طرح در صفحات 53 و 54 این قانون بیان می‌کند که منظور ما از بیانیه مشترک؛ توافقی است بین ایران و اتحادیه اروپا؛‌ چرا؟ برای اینکه خانم «فدریکا موگرینی» از طرف روسیه،‌ چین و آمریکا نماینده نیست، ‌از طرف اتحادیه اروپا نماینده است. پس این توافق بین ایران و گروه 1+5 نیست. بین ایران و اتحادیه اروپا است. دوم اینکه، فرض کنید می‌خواهند ما را ‌به‌دلیل ترک مذاکره به دادگاه لاهه ببرند، ‌آنجا هم نمی‌توانیم برویم،‌ چرا که صلاحیت دادگاه لاهه رسیدگی به اختلافات بین کشورهاست و نه صلاحیت رسیدگی به اختلاف بین کشورها و سازمان‌ها و پیمان‌های بین‌المللی نظیر اتحادیه اروپا. یعنی دادگاه لاهه به طور کلی و به لحاظ ذاتی صلاحیت لازم را ندارد. با تک‌تک این کشورها هم توافقی نشده که لاهه بتواند صلاحیت داشته باشد. رفتن به دادگاه لاهه از طرف دیگر بر اساس اراده کشورها است. یعنی کشورهایی که با هم برسر یک مسئله، مشکل حقوقی پیدا می‌کنند، با توافق هم دعاوی خود را به دادگاه لاهه ارجاع می‌دهند. مخلص کلام اینکه، سازوکار رسیدگی به اختلافات هم در بیانیه بیان نشده است. داور هم مشخص نیست. البته دلایل دیگری هم است که بنده تنها مصداقی، چند تای آن را بیان کردم و نتیجه اینکه؛ بیانیه و تفاهم سوئیس به‌طور مستقل دارای بار حقوقی  نیست.
* عده‌ای به این بیانیه بدبین هستند و عده‌ای هم نظر خوشبینانه به آن دارند، ‌با این اوصاف، نظر شما در این خصوص چیست؟
بله عرض کردم،‌ نه آن طرفی که معتقد است؛ اسب راهور را دادیم و افسار پاره تحویل گرفتیم و نه آن طرفی که خوش‌بینانه می‌گوید متعهد شدیم که برای نمونه آقای عراقچی می‌گوید: باید به متن توافق وفادار باشیم،‌ مبنای حقوقی ندارد.
البته این را هم بگویم  یکی از اصول دیپلماسی، اصل وفاداری به موافقت‌نامه‌ها است. البته مهم‌تر اینکه این اصل یک اصل قرآنی هم است که در چند جای قرآن به وفای به عهد تأکید دارد. ولی مسئله این است که موافقت‌نامه حقوقی نیست.
* شما بر حقوقی نبودن موافقت‌نامه سوئیس با آن مبناهای علمی که گفتید تأکید دارید، و معتقدید که توافق به شکل مستقل صرفاً سیاسی است، این به چه معناست؟
این توافقات سیاسی را به‌صورت مستقل در حقوق بین‌الملل، توافقنامه‌های نزاکتی و اخلاقی می‌نامند. توافق لوزان بین ایران و اتحادیه اروپا یک توافق نزاکتی و اخلاقی است. این توافقنامه‌ فاقد تعهدات حقوقی و صرفاً دارای ماهیت سیاسی است، یعنی چون زورگو هستند می‌توانند ما را به شورا ببرند و علیه ما قطعنامه تصویب کنند که آن قطعنامه‌ها بار حقوقی پیدا می‌کند.
توافقنامه‌های نزاکتی و اخلاقی ماهیت سیاسی دارند و قوه مجریه کشورها هم می‌توانند آن را امضا کنند، یعنی آقای ظریف صلاحیت امضای بیانیه سوئیس را داشتند. یعنی می‌توانند در صحنه سیاسی امتیازگیری کنند. برای نمونه با اتحادیه اروپا توافق کنند که آنها علیه ایران در شورای امنیت قطعنامه ندهند و یا اینکه به قطعنامه‌ها رأی منفی و ممتنع دهند. همین‌طور با کشورهای دیگر که این جنبه‌ها سیاسی است.
پس این توافق بالقوه می‌تواند گامی برای بردن ما به شورای امنیت و تصویب قطعنامه علیه ما باشد که آن بار حقوقی دارد البته اگر ما به یک توافق جامع با اتحادیه اروپا و سه کشور دیگر هم برسیم، باز بار حقوقی پیدا می‌کند.
من یک نتیجه‌گیری کنم، برخلاف نظر بسیاری از استادان از جمله استاد بنده آقای ضیائی بیگدلی که معتقدند این توافق یک توافق نزاکتی و اخلاقی است که من تا اینجا را قبول دارم، ولی اگر قرار باشد این بیانیه ما را به طرف یک توافق جامع ببرد، همین بیانیه می‌تواند به‌صورت مستقل دارای بار حقوقی هم شود. یعنی وقتی به یک توافق جامع رسیدیم، در این توافق احتمال بسیار قوی پیش‌بینی مکانیسمی برای حل اختلافات وجود دارد. یکی از بخش‌ها حتماً به این می‌پردازد که اگر اختلافی در آینده به وجود آید، صرفاً به فکت‌شیت‌ها (گزاره برگ‌ها) اکتفا نشود و یک داور یا مرجع بین‌المللی مشخص شود. اگر یک مرجع بین‌المللی به فرض قبول آن، از سوی دو طرف، به اختلافات دو طرف رسیدگی کند، این مرجع برای تحلیل و تفسیر مواد این موافقت‌نامه به چه باید رجوع کند؟ چه روش‌های تفسیری را باید پیش بگیرد؟ این مسائل در کنوانسیون حقوق معاهدات 1969 پیش‌بینی شده است. یعنی این کنوانسیون باید در معاهدات و برای تفسیر روندی که آنجا گفته شده، رعایت شود. روش تحلیل محتوای متن‌ها برای قضاوت قاضی یا داور مشخص شده است. ماده 32 کنوانسیون حقوق معاهدات 1969 وین پیش‌بینی کرده است که برای تفسیر داور، او باید به ابزارهای فرعی از جمله صورت جلسات مذاکرات و جمع‌بندی مذاکرات مراجعه کند. یکی از ابزارهایی که در اختیار داور است، همین بیانیه خواهد بود. بنابراین خود بیانیه هم به‌طور فرعی به‌عنوان ابزار فرعی مورد توجه مرجع رسیدگی‌کننده به اختلاف خواهد بود و از این دید دارای بار حقوقی مستقل می‌شود.
* رهبر معظم انقلاب، در سخنرانی خود در جمع معلمان فرمودند که مذاکره زیر شبح تهدید معنا ندارد، لطفاً ابعاد حقوقی این مسئله را تبیین کنید.
حقوق بین‌الملل در این رابطه هم قوانینی دارد. یعنی اگر یک کشور و یا یک طرف قرارداد و عهدنامه بین‌المللی مطالب و مطامع خود را به صورت تهدید (چه تهدید عملی و چه تهدید لفظی) دنبال کند، برای نمونه همانند تهدید هیتلر علیه وزیر امور خارجه چک‌اسلواکی، که یک ایالت آلمان‌نشین را از این کشور جدا کرد و یا مسئله جدا کردن افغانستان از ایران با تهدید نیروی دریایی سلطنتی انگلستان، بند چهارم ماده دو منشور ملل متحد بیان می‌کند که تهدید و کاربرد زور علیه کشورها در حل‌وفصل اختلافات بین‌المللی ممنوع است. همچنین در منشور ملل متحد، از آنجایی که اهداف سازمان ملل حفظ صلح، تأمین امنیت و برقراری عدالت بین‌الملل تعیین شده، با تهدید علیه کشورها در حل‌وفصل اختلافات مخالفت شده، بند سوم ماده دو نیز می‌گوید کشورها باید اختلاف بین‌المللی خود را از طریق وسایل مسالمت‌آمیز حل‌وفصل کنند، وسایل مسالمت‌آمیز هم در ماده 33 منشور ذکر شده است.
اصل ممنوعیت تهدید به زور و کاربرد زور در حل‌وفصل دعاوی بین‌المللی به‌عنوان یک قاعده آمره درحقوق بین‌الملل مطرح است. علاوه‌بر این، حقوق بین‌الملل با کنوانسیون 1969 در سه ماده 51 و 52 و 53 عهدنامه‌ها (کنوانسیون حقوق معاهدات 1969 در سال 1980 لازم‌الاجرا شد) در ماده 51 تهدید و اعمال زور علیه نماینده کشور که مثلاً وزیر خارجه و نماینده کشور است منع شده و همچنین در ماده 52  هم تهدید و کاربرد زور علیه قلمرو سرزمینی و استقلال سیاسی کشور، در هر موافقت‌نامه‌ای را باطل دانسته است. چه علیه نماینده و چه علیه قلمرو. یعنی موافقت‌نامه‌ای که تحت شبح تهدید باشد، اساساً باطل است. نتیجه بطلان هم براساس حقوق، یعنی فاقد اثر حقوقی است و هیچ کشوری نمی‌تواند خود را متعهد به آن بداند. کمابیش وقتی کشوری چون آمریکا درحین مذاکره اعلام می‌کند همه گزینه‌ها روی میز است و یا تهدید به اقدام نظامی می‌کند، توافقنامه از دید حقوق بین‌الملل تحت این شرایط باطل و فاقد هرگونه اثر حقوقی است. براساس ماده 53 هم قواعد آمره می‌آید، هرگونه توافقنامه‌ای که مغایر با قواعد آمره بین‌المللی از جمله اصل منع توسل به زور باشد منع شده (اساساً چنین توافقی نمی‌تواند دارای اثر حقوقی باشد) من کاری به مسائل کشور و سایر بحث‌ها ندارم، تنها از منظر حقوق بین‌الملل می‌گویم. توافقنامه‌ای که تحت، شبح تهدید و با کاربرد زور صورت بگیرد براساس ماده 53  از بن و ریشه باطل است. باطل بودن به این مفهوم که، فاقد اثر حقوقی و تعهدات الزام‌آور برای کشور است.
* به‌عنوان آخرین پرسش ، با توجه به مسائل حقوقی و از جایگاه یک کارشناس نه یک مسئول نظامی پیش‌بینی شما درباره انجام توافق یا انجام ندادن آن چیست؟
در وهله اول این را باید بگویم تمام آنچه در این مصاحبه عرض کردم مبتنی بر قواعد حقوق بین‌الملل بود و بنده از این جایگاه صحبت کردم نه از نظر اینکه یک مسئول نظامی هستم. در رابطه با انجام یا عدم انجام توافق هم بر همین مبنای حقوقی، نظر بنده این است که در 30 ژوئن (10 تیر) طرفین به توافق جامع نمی‌رسند. چرا؟ برای اینکه الآن روی خود تفاهم‌نامه تفاهم ندارند. تفاهم‌نامه قرار است که چارچوب‌های کلی، خطوط کلی راهنما و یک‌سری اصولی را که طرفین قبول کردند، بیان کند، این یعنی یادداشت تفاهم و تفاهم‌نامه. وقتی که بر تفاهم‌نامه که مبنای رسیدن به توافق جامع است، تفاهم ندارند، پس باید بر روی خود تفاهم‌نامه مذاکره کنند، اول باید روی یک تفاهم‌نامه به جمع‌بندی برسند، بعد به سراغ توافق‌نامه جامع بروند، لذا 30 ژوئن به سرانجام نخواهد رسید.
پاسخ
 سپاس شده توسط an idiot
آگهی
گراهام: باید از همه تاسیسات نظامی ایران بازرسی شود/ غنی‌سازی تنها برای نیازهای عملی یک رآکتور
94/02/28

«لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکایی در یاداشتی نوشت برای مذاکرات هسته‌ای ایران،‌ باید از همه تاسیسات نظامی و غیرنظامی ایران بازرسی شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ، یک قانونگذار ارشد آمریکایی در مطلبی به بیان شرط و شروط از نظر خود لازم برای توافق نهایی هسته‌ای با ایران را مطرح کرد.
لیندسی گراهام سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکایی در مطلبی زیاده‌خواهانه با عنوان «برای متوقف کردن حصول ایران به سلاح اتمی اقدامات بسیار بیشتری لازم است»،‌ ادعاهای بی‌اساسی درباره ایران مطرح کرد.
گراهام نوشته است: «لایحه بازنگری در توافق هسته‌ای ایران اکنون در راه ارجاع به کاخ سفید است تا امضای از روی اکراه رئیس‌جمهور اوباما را به خود ببیند. او مجبور شد تا با آرای فراگیر دو مجلس نقش مبتنی بر قانون اساسی کنگره را در بازنگری هرگونه توافقی با ایران و برداشتن هرگونه تحریم‌های کنگره را بپذیرد. اکنون کار سخت تازه شروع شده است».
وی در این مطلب که در صفحه نظرات وال استریت ژورنال منتشر شده، افزود: «رئیس‌جمهور یا باید توافقی را به مذاکره بگذارد که به طور دائمی مانع از دستیابی رژیم غیرقابل اعتماد ایران به سلاح‌های اتمی شود و یا مذاکرات را رها کند. اگر او به طرحی متعهد شود که سبب مجهز شدن ایران به سلاح اتمی شود، کنگره باید مانع این کار شود».
گراهام با تکرار ادعاهای پوچ مقامات آمریکایی، «ایران را بزرگترین حامی تروریسم در خاورمیانه» خوانده و می‌نویسد: «ایران علنا متعهد به نابودی اسرائیل است».
این قانونگذار آمریکایی ادعاهای بی اساسی هم درباره نقش ایران در بحران سوریه، پیدایش داعش، بحران عراق و درگیری‌های یمن مطرح و درباره تبادلات تسلیحاتی ایران و روسیه هم ابراز نگرانی کرد.
سناتور ایالت کارولینای جنوبی در ادامه قصه‌بافی ادعایی خود درباره تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی، چنین اقدامی را تهدیدی برای آمریکا، متحدان آن و تهدیدی برای بقای رژیم صهیونیستی می‌خواند.
وی در ادامه نوشت: «به گونه هشدارآمیزی مذاکره‌کنندگان ما (آمریکایی‌ها) و ایرانی‌ها تفسیرهای به شدت متفاوتی از چارچوب توافق شده (چارچوب بیانیه مشترک لوزان) ارائه داده‌اند. ایران تاکید می‌کند هرگز شرایط و مفاد مورد نظر ما را نخواهد پذیرفت».
لیندسی گراهام برای پاسخ دادن آنچه به «سوالات جدی باقی مانده درباره توافق هسته‌ای ایران» می‌خواند، پیشنهادات زیر را مطرح می‌کند؛ پیشنهاداتی که پر از ادعاهای بی اساس و درخواستهای غیرقانونی و غیرقابل قبول است:
«- نباید به ایران اجازه توانمندی غنی سازی فراتر از نیازهای عملی برای تامین سوخت یک رآکتور تجاری داده شود. باید به ایرانی‌ها اجازه دستیابی به نیروگاه هسته‌ای صلح‌آمیز داده شود اما زیرساخت آن باید مرتبط و مناسب با نیازهای تنها یک نیروگاه هسته‌ای باشد؛
- همه مراکزی که زمانی محرمانه بود، باید بسته شوند. ایران باید به همه سوالات و موضوعات مطرح شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ویژه ابعاد نظامی احتمالی پاسخ گفته و این موضوعات را حل کند. تاریخ برنامه هسته‌ای ایران با فریب و نیرنگ آمیخته است؛
- بازرسی‌های هر زمان و هر مکان از همه تاسیسات نظامی و غیرنظامی ایران باید لحاظ شده و ایران نباید قدرت وتوی بازرسی بازرسان از تاسیساتش را داشته باشد؛
- رفع تحریم‌ها باید مرحله به مرحله و کاملا هماهنگ با تاییدیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تبعیت کامل ایران از توافق صورت گیرد؛
- باید فرایند اعمال مجدد تحریم‌ها به صراحت آورده و اعمال شود تا در صورت نقض توافق تحریمها دوباره اعمال شوند؛
- نباید به ایران اجازه تحقیق و توسعه روی سانتریفیوژهای پیشرفته داده شود؛
- همه اورانیوم‌های غنی شده باید از ایران بیرون برده شوند. ایران نیازی به داشتن ذخایر زیاد اورانیوم غنی شده با غلظت پایین یا هرگونه اورانیوم با غلظت بالا ندارد؛
- پیش از هرگونه برداشتن محدودیت‌های اعمال شده روی برنامه هسته‌ای ایران، رئیس‌جمهور (آمریکا) باید تایید کرده و گواهی دهد که ایران رفتار تهاجمی خود را در منطقه تغییر داده و دیگر از تروریسم حمایت نمی‌کند».
سناتور جمهوریخواه آمریکایی در پایان می‌نویسد: «هرگونه توافقی که این اصول را تامین نکند، ‌ناکام خواهد ماند؛‌ ناکامی‌ای که نتایج ناگواری برای امنیت جهانی خواهد داشت».

پاسخ
دیپلمات پیشین روس: توافق هسته ای باید با رعایت منافع قانونی ایران امضا شود
مسکو- ایرنا- 'میخاییل گوسیف' دیپلمات پیشین اتحاد جماهیر شوروی و از کارشناسان سیاسی روسیه با اشاره به حسن نیت ایران در حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای کشورمان گفت: توافق جامع هسته ای باید با رعایت منافع قانونی ایران و بدون زیاده خواهی امضا شود.

گوسیف امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: ایران تضییع حقوق خود را از سوی غرب نخواهد پذیرفت و به همین دلیل مذاکرات فشرده برای کسب توافق جامع هسته ای در حال انجام است.

این کارشناس روس یادآوری کرد: سران جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده اند از منافع کشور خود در عرصه برنامه هسته ای صلح آمیز صرف نظر نمی کنند و تمام اجزای این برنامه را مطابق با معیارهای بین المللی به ویژه اصول و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرا می کنند. 

وی گفت: ایران در سال های اخیر همکاری گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته و این همکاری ها پس از کسب توافق جامع گسترده تر خواهد شد که نتیجه مهم آن شفاف تر شدن برنامه هسته ای ایران است و هیچ کشوری در آن صورت نمی تواند در مورد این کشور بهانه گیری کند.

دیپلمات پیشین اتحاد جماهیر شوروی با بیان اینکه بسیاری از بهانه های آمریکا و غرب در مورد برنامه هسته ای ایران ماهیت سیاسی داشته است، اظهار داشت: آمریکا از هر دولتی که خوشش نمی آید، شیوه ای را برای فشار بر آن می یابد و در مورد ایران برنامه هسته ای بود.

گوسیف افزود: اگر برنامه هسته ای نبود، حتما برنامه دیگری برای فشار بر ایران می یافتند به عنوان مثال برنامه موشکی یا این که ایران را به حمایت از تروریسم متهم می کردند.

وی ادامه داد: اما آمریکا با اقدامات خود بیش از هر کشور دیگری به حمایت از گروه های تروریستی می پردازد. به عنوان مثال در دوره شوروی سابق، آمریکا برای بیرون راندن ارتش شوروی از افغانستان به شکل گیری سازمان تروریستی القاعده کمک کرد و بن لادن در واقع محصول آزمایشگاههای سیا بود.

کارشناس روس خاطرنشان کرد: تلاش های آمریکا هیچگاه متوقف نشده و در عصر کنونی هم شاهد کمک و حمایت واشنگتن از سازمان های تروریستی خطرناکی همچون داعش هستیم که بطور همزمان به چند کشور حمله می کند. 

وی افزود: به همین دلیل ادعاهای آمریکا در مسایل مختلف ازجمله نگرانی از برنامه هسته ای ایران برای امنیت بین المللی و مبارزه با تروریسم بین المللی باورکردنی نیست و با توجه به اقدامات واشنگتن نمی توان ادعاهای این کشور را پذیرفت.

گوسیف گفت: متاسفانه آمریکا در عرصه بین المللی از سیاست متشنج سازی اوضاع استفاده می کند و تمام تلاش های خود را در جهت ایجاد مسایل در مناطقی همچون خاورمیانه و خاور دور متمرکز کرده است. به همین دلیل کشورهایی همچون روسیه و چین می توانند به عنوان قدرت های بزرگ در برابر تلاش های مخرب غرب و آمریکا ایستادگی کنند و در این رابطه همکاری مسکو با تهران اهمیت بیشتری می یابد.

به گفته دیپلمات پیشین شوروی، روسیه از تمام امکانات خود برای حل و فصل مساله هسته ای ایران استفاده می کند و این تلاش ها در قالب مذاکرات گروه 1+5 جریان دارد.

وی ابراز امیدواری کرد با حل و فصل اختلافات میان ایران و غرب در مساله هسته ای و امضای توافق جامع، مسیر برای توسعه همکاری های ایران و روسیه در عرصه های مختلف هموار شود و دو کشور در حوزه های مهمی همچون اقتصادی و بازرگانی، فنی- نظامی، فناوری های پیشرفته و ساخت مراکز بزرگ تولید انرژی همچون نیروگاه های هسته ای همکاری های خود را توسعه دهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط an idiot
جان کری: کره شمالی از مذاکرات هسته‌ای ایران الگو بگیرد 
۲۸ اردیبهشت 1394

وزير خارجه آمريکا با متهم کردن کره شمالي به ايجاد تحرکات غير ضروري در زمينه برنامه هسته‌اي از اين کشور خواست از ايران الگو بگيرد.

«جان کري»، وزير خارجه آمريکا روز دوشنبه در کنفرانس خبري مشترک با همتاي خود از کره جنوبي از برنامه موشک‌هاي باليستيک کره شمالي انتقاد کرد و از اين کشور خواست براي شکستن بن‌بست‌هاي ايجاد شده بر سر برنامه هسته‌ايش ايران را الگوي خود قرار دهد.

به گزارش «اسپوتنيک»، وزير خارجه آمريکا گغت که کره شمالي هنوز به مهار برنامه هسته‌ايش نزديک نيست. وي گفت: «تا اين تاريخ و اين لحظه، به ويژه با تحرکات اخير، مشخص است که کره شمالي حتي به اين استاندارد نزديک هم نيست.»

وي افزود «پيونگ‌يانگ» به جاي گام برداشتن در راستاي مهار فعاليت‌هاي هسته‌اي به توسعه موشک‌هاي باليستيک خود ادامه مي‌دهد.

وزير خارجه آمريکا همچنين از رايزني‌هايي با چين براي وضع تحريم‌هاي بيشتر عليه کره شمالي خبر داد و گفت ايران که به تازگي موفق به رسيدن به توافقي موقت بر سر برنامه هسته‌اي خود شده مي‌تواند براي کره شمالي الگو باشد.
پاسخ
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
توافق نامه لوزان عهد نامه ترکمن چای نیست/ اعضای مذاکره کننده هسته ای را فرزندان انقلاب می دانیم

به گزارش پارس به نقل از رسا سید حسن بهشتی پور عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای در نشستی با عنوان "مذاکرات هسته ای، کدام گفتمان، خوب یا بد" که پیش از ظهر امروز در سالن کوثر دانشکده رسانه فارس برگزار شد، در رابطه با توافق خوب و ارزیابی از توافقات لوزان، گفت: یک توافق خوب در مذاکرات هسته ای این است که چرخه کامل سوخت هسته ای را در نیرو گاه های هسته ای داشته باشیم .
وی غنی سازی جز لاینفک این توافق خوب دانست و عنوان کرد: یک توافق خوب این است که تحریم ها نباشد و اگر این جریانات تحقق یابد ما به توافق خوب هسته ای دست یافته ایم.
عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای با بیان اینکه  رسیدن به وضعیت مطلوب همواره ممکن نیست، خاطر نشان کرد: در توافق خوب این دو نکته به سمت هم حرکت می کنند و در نهایت نقطه مشترک در توافقات است که در تیرماه اعلام می شود.
در ادامه این نشست مهدی فضائلی مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس، در رابطه با یک توافق خوب گفت: توافق خوب توافقی است که براساس معاهده ان پی تی باشد، حقوق و تکالیف آن روشن باشد .
وی اظهار داشت: انعطاف برای چرخش زمانی باید باشد که ما از معاهدات ان پی تی محروم نباشیم و این چرخه باید در اختیار ما  باشد و در حد یک پایلت آزمایشگاهی نباشد و یک حداقل چرخه صنعتی تحقق یابد.
مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس اهمیت موضوع هسته ای را پیش نیاز گفتگوها مطرح و عنوان کرد: نکته اول این است اهمیت فنآوری هسته ای است و نکته دوم این است که بحث این فن آوری هسته ای با استقلال سیاسی ما گره خورده است و در توافقات نباید استقلال سیاسی ما آسیب ببیند.
فضائلی با بیان اینکه هر توافقی استقلال کشور را آسیب بزند خوب نیست، خاطرنشان کرد: استقلال سیاسی ما گران به دست آمده است و آسیب به آن ما را با آسیب جدی تری روبه رو می کند.
وی با اشاره به اهمیت شناخت دشمن و نقش فریب کاری آن به ویژه در سیزده سال اخیر اذعان داشت: فریب کاری های دشمن مستند است و در تنظیم این توافق باید به لحاظ دقت در تظیم متن از فریب کاری دشمن پیشگیری کرد.
در ادامه نشست بهشتی پور با اشاره به کلی بودن معادهات ان پی تی و متن آن به دو زبان فارسی و انگلیسی، اظهار داشت: مشکل ما با ان پی تی این است که  این سند مهمی است و در بند چهارم آن که گفته می شود که انرژی هسته ای حق مسلم ما است این موضوع به طور کلی اشاره شده است.
 عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای بابیان اینکه ما با یک نظام سلطه گر مواجه هستیم که پیمان های گوناگون را به نفع خودش مصادره می کند، گفت: در ان پی تی نیز آژانس انرژی هسته ای ما را رسمیت می شناسد و می گوید که کمک های لازم در این زمینه شود.
وی افزود: بر خورداری از انرژی هسته ای زمانی تحقق می یابد  که غنی سازی شود، چرا که دشمنان  حقه باز هستند و ممکن است زیر توافق بزنند.
بهشتی پور با بیان اینکه ما اگر غنی سازی نباشد دشمنان آن را به عنوان اهرام فشار علیه ایران استفاده می کنند، اظهار داشت: برخوردای از غنی سازی جزیی از این معاهده است و در ان پی تی جزییات مشخصی وجود ندارد.
عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای با اشاره به انواع تحریم های صورت گرفته علیه ایران گفت: ما هفت قطعنامه داریم که چهار مورد آن تحریمی است و باید تاکتیکی در برابر آن داشته باشیم که به آنها بهانه ای ندهیم و این تاکتیک و نه یک استراتژیک است.
وی با بیان اینکه در این نکته که ما با آمریکا دشمنی داریم شکی نیست، عنوان کرد:اولین گام توافق هسته ای دستیابی به انرژی هسته ای صلح آمیز است که اگر به نتیجه برسد، مطلوب ما است و در غیر این صورت نیز به جهان ثابت می شود که ما دنبال دست یابی به صلح هسته ای هستیم.
بهشتی پور با بیان این نکته که آنچه ما می خواستیم با آنچه توانستیم فرق می کند، اظهار داشت: اوباما می گوید که اگر ما می توانستیم پیچ و مهره های فن آوری را جمع می کردیم و معاون امور خارجه آمریکا هم می گوید که فن آوری در مغز جوانان ایرانی است.
 عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای خاطر نشان کرد: مطلوب ما این بوده است که بدونه محدودیتی غنی سازی اورانیوم کنیم و امتیازی به دشمن ندهیم.
فضائلی در ادامه بحث معاهده ان پی تی را بین المللی دانست و گفت:سلطه طلبان سعی دارند که معاهده را به نفع خودشان مصادره کنند و به ما اجازه نمی دهند که به سمتی برویم که مثل سایر اعضای معاهده ان پی تی شویم .
مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس با انتقاد از اینکه در ان پی تی هیچ محدودیتی وجود ندارد، اظهار داشت: در صورتی که ما در توافق ها پذیرفته ایم که سطح غنی سازی را تنزل دهیم.
وی افزود: بحث لوزان توافق نیست و ما نمی دانیم که در رابطه با چه صحبت می کنیم، این توافق نیست و می تواند تغییر کند و محدودیتی در گفتگوها وجود دارد.
فضائلی نکات مثبت و منفی توافقنامه لوزان را برشمرد و گفت: در بیانیه لوزان اعداد و ارقام به طور شفاف وجود ندارد و در این رابطه به فکت شیت استناد نمی کنم، اما می توان گفت که گام های مثبتی هم در این رابطه بوده است و اینکه زمانی اجازه ساخت سانترفیوتیژ را به ما نمی دادند و اینکه ماهیت آب سنگین اراک هم حفظ شود از دست آوردهای شهدای هسته ای ما است.
مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس افزود: در مقایسه با دستاورد های سال 82 اقدامات خوبی صورت گرفته است و نیروگاه فردو نیز مورد پذیرش قرار گرفته شده است.
وی با بیان اینکه در بخش فنی تحقیق و توسعه ابهاماتی است، عنوان کرد: بحث بازرسی ها و عادی شدن پرونده ایران امکان فریب کاری به دشمن را می دهد.
فضائلی اظهار داشت: اگر گشایش در تحریم ها نباشد توافق خوبی صورت نگرفته است و بحث تحریم ها بازرسی فنی و آینده فن آوری ما مهم است و خوشبینانه هم به این موضوع نگاه کنیم اگر بگویم جای نقد هم نیست، این موضوع آسیب زا است.
بهشتی پور در ادامه در رابطه مشکلات اقتصادی کشور و برداشتن تحریم ها گفت: من در این موضوع قصد دفاع از سیاست دولت ندادم .
عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای با اشاره به انواع تقسیم بندی تحریم ها گفت: چهار نوع تحریم داریم، تحریم شورای سازمان امنیت، تحریم اتحادیه اروپا، تحریم رییس جمهور آمریکا و کنگره آمریکا و تحریم های آمریکا نیز دو دسته است تحریم مربوط به سازمان های آمریکایی که با ایران فعالیت می کنند و تحریم ثانویه که تحریم های است که علیه سازمان های غیر آمریکایی که با ایران همکاری می کنند وضع می شود.
وی با بیان اینکه این تحریم ها تفسیر پذیر نیست، گفت: این تحریم ها کاملا مشخص است و موارد آن در قانون مشخص است و یکی نوع تحریم ها فردی و مربوط به کشور های آلمان و فرانسه است.
 بهشتی پور در رابطه با این سوال که مطرح است که چه زمانی تحریم ها برداشته می شود، اظهار داشت: پاسخ به این سوال دشوار است چرا که مذاکرات هنوز ادامه دارد.
عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای با اشاره به تحریم های اساسی کشور، عنوان کرد: تحریم بانک مرکزی ایران برای انتقال پول کالاهای صادرانی از جمله زعفران و تحریم نفتی ایران از جمله تحریم هایی است که اگر برداشته شود، کمک بزرگی شده است .
وی با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: دولت برای سازش مذاکره نمی کند و مذاکرات برای گرفتن حق مردم است.
فضائلی در ادامه نشست گفت: علی رغم بسیاری از منتقدان ما تیم مذاکره کننده را سازشکار و خائن نمی دانیم بلکه آنها را فرزندان انقلاب می دانیم و این اعتماد را به تیم مذاکره کننده هسته ای داریم و تعابیری از این قبیل نادرست است و ما آن را نمی پسندیم.
مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس اظهار داشت: علی رغم برخی جریانات در کشو بی میل به سازش به غرب نیستند و باید مراقب آنها بود.
وی با بیان اینکه در مورد تحریم ها بحث آزاد سازی پول های بلوکه شده کشور را می پذیریم، گفت: گفتگوها و توافقی در این راستا اگر صورت بگیرد توافق مورد قبول ما است و جزء این توافق خوبی نیست.
فضائلی اظهار داشت: لوازان این دستاآورد ها را تضمین نمی کند که بعد از توافق طرف این تحریم ها را لغو کنند و آنچه در متن لوزان و مستند ما است ضماتی برای برداشتن تحریم ها را بعد از توافق را نمی دهد .
 مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس ضمن قرائت متن توافق نامه لوزان گفت: تحریم های اروپا موکول به راستی آزمایی آژانس است و این زمان بر است و به توانمندی هسته ای ما آسیب می زند.
وی با اشاره به راهکاری برای رسیدن به توافق مطلوب گفت: این توافق زمانی که به نقطه ای رسید هم زمان دو طرف یک بیانه رسمی ایجاد کنند و این به لحاظ روانی اثر گذار است.
فضائلی اظهار داشت: هیچ ضمانتی جهت برگشت پذیری بعد از تحریم ها بعد از راستی آزمایی آژانس وجود ندارد و اگر ما تاسیسات هسته ای مان را جمع کنیم ، نصب آنها پیچیده و زمان بر است .
مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس با بیان اینکه باید جدول زمان مندی های توافق هم سطح و هم وزن باشد، عنوان کرد: در صورت تعلیق امکان فریب کاری وجود دارد و باید نسبت به انعطاف و حسن نیت برای دقیق باشیم تا حقی از مردم ضایع نشود.
بهشتی پور در ادامه نشست با بیان اینکه مفاهیم در تحلیل سیاسی اهمیت دارد، گفت: برای اینکه متن تحریم ها را بفهیم باید آن را خوب فهم کنیم .
 وی گفت: ما باید فهم درستی از این موضوع داشته باشیم و بحث تحریم بانکی و نفت هم درک صحیحی داشته باشیم و کل این موضوع را خیانت ندانیم.
فضائلی در ادامه نشست با اشاره راهکار های برای توافق خوب گفت: ما باید بداینم طرف مقابل ما دشمن است و به دنبال آسیب زدن به ما است.
 وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری در رابطه با سابقه فریب کار دشمن اظهار کرد: هرچقدر که ما عقب نشینی می کردیم آنها بیشتر به تعهدات خود عمل نکردند.
  مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس گفت: البرادعی در  کتاب خاطرات خود به لحن اهانت آمیز کشور های غربی به دانشمندان ایرانی اشاره می کند، ما با یک همچین کشورهای طرف هستیم و لذا در برخورد با آنها هوشیاری بیشتری لازم است و عجله ای برای توافق نیست.
پاسخ
 سپاس شده توسط an idiot

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  آخرین اخبار کورونا
  امشب طلوع آخرین ابرماه سال را ببینید !
Heart آخرین وضعیت وام از صندوق بین المللی پول
Heart آخرین جزئیات از حمله هکر‌ها به سامانه مجازی دانشگاه‌های علوم پزشکی
  آخرین جلسه محاکمه فریبا عادلخواه برگزار شد
  آخرین آمار کرونا در ایران
  ویروس کرونا: آخرین اخبار، علائم و درمان ویروس جدید کرونا در چین و ایران
Shocked بلایی که پسر جوان سر بی ام و آخرین مدل آورد! + تصاویر
  ترامپ: از برجام خارج شدیم/ تحریمهای هسته ای باز می‌گردد
  آخرین فیش حقوقی احمد متوسلیان + عکس

پرش به انجمن: