امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

درباره آهنگی که منجر به خودکشی جهانی شد

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
برای شنیدن آهنگ یکشنبه غم انگیز روی همین لینک کلیک و سپس در حالی که آهنگ را می شنوید مطلب در باره آهنگ را مطالعه کنید ...

Rezso Seress  موسیقی دان مجارستانی و خانه به دوشی  بود که یک سال پس از آن که معشوقه اش به خاطر نداری و در به دری ترک ش کرد پشت پیانو نشست تا به خواست دوست ش برای ترانه او آهنگی بسراید . صندلی اش را تنظیم کرد و بالای دفترچه نت نوشت :

تقدیم به معشوقه قهر کرده ام ...

[rtl]یکشنبه غمگین تا سه سال پس از آن شهرت زیادی نداشت  اولین بار ماموران پلیس بوداپست فوریه ۱۹۳۶هنگام تحقیق روی پرونده خودکشی کفاشی به نام جوزف کلر به قدرت این آهنگ پی بردند.
آنها متوجه شدند که متوفی به جای وصیت نامه یا متن ی که دلیل خودکشی اش را توضیح دهد، کاغذی با چند بیت شعر از ترانه ای گمنام به جا گذاشته. آن ها گمان کردند که این ترانه برای جوزف کلر، خاطرهای شخصی را تداعی می کرده است.
پس از مرگ جوزف کلر، خودکشی های دیگری در مجارستان اتفاق افتاد که در تمام آن ها رد پای یکشنبه غمگین وجود داشت.
بعضی از درگذشتگان، شعر این ترانه را به جای وصیت نامه از خود باقی گذارده و بعضی ها نیز پیش از مرگ به تأثیر این آهنگ بر تصمیم شان به خودکشی اشاره کرده بودند.
خبر رسید که دو نفر در دو شهر مختلف( بدون اینکه از دیگری خبری داشته باشند )از نوازندگان دوره گرد خواسته بودند تایکشنبه غمگین را ( که حالا مشهور شده بود ) برای شان بنوازند و سپس خود را خلاص کرده بودند.
روزنامه ها نوشتند که مردی از دسته ارکستر یک کلوب شبانه می خواهد تا این آهنگ را برای ش بزند و سپس جلوی در کلوپ به صورت خود شلیک می کند .
ماهی گیران می گفتند که هر چند گاه یک بار، بدن بی جانی را از دانوب بالا می کشند که در انگشتهای به هم چفت شده اش کاغذی را چنگ زده و همیشه در تکه هایی از کاغذ که در مشت جنازه از آب محفوظ مانده است، ابیاتی از یکشنبه غمگین را پیدا می کنند.
سوژه عاشقان شکست خورده ای که دسته دسته خود را می کشند، برای روزنامه ها جذاب بود و به آسانی دست از سرش برنمی داشتند؛ تا روزی که ماهیگیران، جنازه دختری ۱۴ ساله را ازعمق دانوب بیرون کشیدند که مثل همیشه در مشت ش کاغذی پنهان بود. اما این بار، به خلاف همیشه، اطرافیان دخترک گواهی دادند که او هرگز عاشق نشده است.
اندکی بعد نیز پیرمردی ۸۰  ساله خود را از طبقه هفدهم ساختمانی به پایین پرت کرد. شاهدان گفتند که او موقع پریدن یکشنبه غمگین را می خوانده است. آنها گفتند که پیرمرد تا لحظه آخر به خواندن ادامه داد و صدای ش تنها زمانی قطع شد که مغزش روی زمین پاشید...........[/rtl]

با مشهور شدن آهنگ در اروپا ، خودکشی های مرتبط باآن نیز به خارج از مرزهای مجارستان  سرایت کرد در شهرهای مختلف اروپا کسانی پیش از اقدام به خودکشی، وصیت کردند که در مجلس خاکسپاری شان یکشنبه غمگین نواخته شود  در میان اخبار راست و دروغی که از تأثیر این نغمه به گوش می رسید، دو حادثه واقعی سر و صدای بیشتری به پاکرد:
اولی در شهر رم   اتفاق افتاد. پسربچه ای با شنیدن آهنگ از نوازندهایدورهگرد، دوچرخه اش را کنار رودخانه پارک کرد؛ کل پول های جیب ش را به دوره گرد بخشید و خود را از روی پل به آب انداخت.
در حادثه دوم در
شمال لندن،همسایه های   وحشت زده ی زنی از پلیس خواستند تا درخانه او را بشکند و وارد منزلش شود؛ زیرا مدت چند ساعت بوده که صدای  آهنگِ خودکشی مجار به طور مداوم از خانه اوشنیده میشده است.
وقتی پلیس ها در را شکستند، با جنازه زنی مواجه شدند که گرامافون بالای سرش روی وضعیت «تکرار مداوم» تنظیم شده بود.
شهرت سوم این آهنگ به  آمریکا هم رسید. شعرش به انگلیسی ترجمه شد و چند نفر آن را اجرا کردند. مشهورترین و نخستین نسخه به زبان انگلیسی با صدای «بیلی هالیدی» خوانده شدهاست.
او از آهنگسازش خواسته بود تا ترانه را به گونه ای تغییر دهد که شنوندگان آمریکایی به اندازه اروپاییها افسرده نشوند.
چند دهه بعد، هنگامی که «دیاماندا گالاس» خواست تا روایتی وفادار به اصل را به زبان انگلیسی روی صحنهاجرا کند، ماجرای تغییر دادن آهنگ را برای شنوندگانش تعریف کرده و متلکی هم نثارموسیقی عامه پسند کرده بود: نخواستند شما را غمگین کنند. فکر میکنم موسقی پاپ با همین تصمیم به دنیا آمد!
رزو سرس( RezsőSeress) اندکی پس از تولد۶۹سالگی از پنجره آپارتماناش در بوداپست پایین پرید.
فردای مرگ سرس، روزنامه نیویورک تایمز نوشت: روز گذشته رزو سرسسازنده آهنگ مشهور «یکشنبه غمگین» به زندگی خود خاتمه داد. دیروزیکشنبه بود.

کشور هایی مثل آمریکا و مجارستان این آهنگ رو ممنوع کردند.این آهنگ
اکنون در لیست آهنگ های بن شده توسط بی بی سی قرار دارد.

در سال 99 کارگردانی آلمانی، فیلمی با داستان تخیلی از افسانه های  مجارستانی راجعبه طلسم بودن این آهنگ ساخت

منبع : اینترنت
درباره آهنگی که منجر به خودکشی جهانی شد 1
پاسخ
 سپاس شده توسط чернаяЛуна ، ρѕуcнσραтн ، Medusa ، یلدا 86 ، مـ༻؏☆جـےـیــّ◉ـב ، _leιтo_
آگهی
لینک خرابه ! ویرایش کن لطفا
پاسخ
 سپاس شده توسط ρѕуcнσραтн
1- لینک خرابه ..

+ من هم آهنگو دارم هم متنشُ .. در مورد این اتفاقات هم شنیدم ! ..

آهنگ قشنگیه ولی خو نَ ک بخوای بخاطرش خودکشی کنی |:

متنش هم غمگین هست ولی در حد خودکشی نیس .. نمیدونم چرا خودشون کشتن -_-

واقعا نمیفهمم s:

چه رازی داره ._. ؟ ..

این متنشه *_*

Szomorú Vasárnap

یکشنبه ی غمبار

Szomorú Vasárnap száz fehér virággal
Vártalak, kedvesem, templomi imával
Álmokat kergető vasárnap délelőtt
Bánatom hintaja nélküled visszajött

در یکشنبه ای غمگین با صد گل سپید
در انتظار تو ماندم ای عزیز با دعای کلیسا بر لبم
در آن یکشنبه ی پر از آرزو و رویا
در ارابه ی غمهایم بی تو بازگشتم

Azóta szomorú mindig a vasárnap
Könny csak az italom, kenyerem a bánat
Szomorú vasárnap

از آن پس، یکشنبه ها همیشه غمگینند
اشک ها نوشیدنی منند و غم و اندوه نان من
یکشنبه ی غمبار

Utolsó vasárnap, kedvesem, gyere el
Pap is lesz, koporsó, ravatal, gyászlepel
Akkor is virág vár, virág és - koporsó
Virágos fák alatt utam az utolsó

عزیز، لطفا در آخرین یکشنبه دنبالم بیا
آنجا کشیش و تابوت تشییع جنازه خواهد بود
و حتی آن روز نیز گلهایی انتظار تو را خواهند کشید، گلهایی کنار یک تابوت
عبور از زیر درختان شکوفه زده، آخرین سفرم خواهد شد

Nyitva lesz szemem, hogy még egyszer lássalak
Ne félj a szememtől, holtan is áldalak
Utolsó vasárnap

چشمانم باز خواهد بود پس تو را برای آخرین بار خواهم دید
از چشمان بی روح من پریشان نشو چراکه در مرگ خود هم تو را ستایش میکنم
آخرین یکشنبه...
درباره آهنگی که منجر به خودکشی جهانی شد 1
پاسخ
 سپاس شده توسط S H A Y A N ، Medusa
کور شدم تا بخونم بزرگ تر مینوشتی خب...متنش غمگینعع crying
پاسخ
آهنگشو من خیلی وقت پیش گوش کردم خیلی چرته! Dodgy
پاسخ
 سپاس شده توسط *Tamana

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  داری به چه آهنگی گوش میدی... چند بیتشو بنویس!!!!!!
  یه تیکه از اولین آهنگی که به ذهنتون میرسه بنویس
  درباره ساز عود
  درباره گیتار الکتریکی
  نکات مهم درباره شروع گیتار
  ده حقیقتی که درباره پیانو نمی‌دانستید
  از آواز خواندن درباره انرژی هسته ای تا ایجاد حرمسرا / بررسی سرگذشت امیر تتلو به بهانه
  نکاتی درباره البوم اشتباه خوب بهرام
  درباره پیانو چقدر میدونی؟
  اینستاگرام به پست مدونا درباره بیماری کرونا برچسب گمراه کننده زد!

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان