امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چرا شطرنج جزو ورزش است ؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چرا شطرنج جزو  ورزش است ؟ 1

پاسخ احسان قائم مقامی به یک سوال رایج در شطرنج

پرسشی همواره وجود دارد مبنی بر اینکه چرا از شطرنج که یک بازی فکری است،‌ به‎عنوان ورزش نام برد می‎شود. در این باره دو استاد بزرگ شطرنج ایران صحبت کردند.

احسان قائم مقامی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان،‌ اظهار کرد: شطرنج بسیار جذاب و استرات‍ژیک است که می‎تواند هم در تحصیل و هم در عرصه‎های گوناگون به نفع کشور باشد. برخی‎ها می‎گویند مگر شطرنج ورزش است اما نمی‎دانند شطرنج‎باز بعد از هر بازی حداقل یک کیلو وزن کم می‎کند.

قائم مقامی تأکید کرد: آنهایی که شطرنج را ورزش نمی‌دانند مغز را جزو بدن حساب نمی‌کنند. 92 درصد انرژی بدن از طریق مغز خالی می‎شود. اگر شطرنج‎باز بدنسازی منظم و اصولی نداشته باشد افت می‎کند.

این استاد بزرگ شطرنج با تأکید بر داشتن تغذیه مناسب برای موفقیت در این رشته،‌ خاطرنشان کرد: شطرنج بازی فکری است اما جسم را نیز قوی می‎کند.

همچنین مرتضی محجوب با تایید صحبت‎های قائم مقامی به ایسنا گفت: اکثر قهرمان‎های شطرنج جهان در کنار این رشته به ورزش‎های دیگر هم می‎پردازند. در هر بازی شطرنج‎باز باید پنج ساعت فشار را تحمل کند و اگر آمادگی و قوای جسمانی نداشته باشد به مشکل می‎خورد. اصول ورزش روی تمرکز و تصمیم‎گیری در لحظه است و فردی هم که از لحاظ جسمانی آماده نباشد،‌ بدون شک در این موارد دچار اختلال شده و نمی‎تواند در لحظه تصمیم درستی بگیرد. من خودم در هفته سه روز ورزش می‎کنم، شنا را خیلی دوست دارم و بدنسازی‎ که برای شطرنج نیاز است را نیز انجام می‎دهم. بدن هر شطرنج‎باز در حین مسابقه قند می‎سوزاند و باید رشته‎های هوازی را به‎طور منظم انجام دهد تا به مشکل نخورد.
خلاف قوانین!
پاسخ
 سپاس شده توسط BIGNet
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  باخت «تاریخی» الاهلی مقابل استقلال در حضور وزیر ورزش عربستان
  درخواست نویسندگی در بخش فوتبال و سایر ورزش ها و زیرشاخه ها
  ورزش جدید اسلم بال
  آشنایی با ورزش لاکراس
  مهدی طارمی؛ پرچم و غرور یک ملت فراتر از ورزش
  علیرضا فیروزجا مثل کیلین امباپه اما در شطرنج!
  کدوم ورزش رو بیشتر می پسندید؟
  ورزش پایه و مادر ۸ ماه بدون رئیس!
  تصمیم‌گیری در مورد مسابقات غیرفوتبالی کلید خورد/ ورزش‌های برخوردی فعلا تعطیل!
  خسروی: سرپرست فدراسیون‌های "ورزش روستایی" و "بدنسازی" به‌زودی معرفی می‌شوند

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان