امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

اصول نواختن سنتور

مطمئناً اکثر شما می دونین ساز سنتور چه نوع سازیه و یه چیز هایی ازش می دونین ، حتی دوست خوبم سعید هم مطالبی رو در مورد سنتور قرار داده . من قصد ندارم در این تایپیک تکرار مکررات کنم ، بلکه قصد دارم مطالبی مفید در زمینه نواختن سنتور خدمت شما دوستان ارائه بدم .

اولین مطلب رو از مضراب شروع می کنم .
معمولاً هر فردی متناسب ا دسته خودش مضرابی رو انتخاب می کنه . حالا ممکنه این مضراب سبک باشه یا سنگین یا به عبارتی نازک باشه یا ضخیم . یا دم مضراب کشیده باشه یا کوتاه . یه هنر جوی مبتدی معمولاً برای انتخاب مضراب با مشکل مواجه می شه . ولی در انتخاب مضراب یک سری نکات رو باید در نظر گرفت ، وقتی تمرین ها از مرحله شناخت نت و تمرین های اپتدایی رد بشه و قطعه های ظربی رو با سرعت بالا تمرینش شروع می شه ، مظراب نازک نمی تونه جوابگو باشه و احتمال داره در بین اجرای قطعات مضراب بشکنه که برای خودم پیش اومده . و یا شاید ممکنه لازم باشه که در هنگام اجرا بخواین صدای نتی رو خفه کنین اونجا هم مضرای نازک نمی تونه دووم بیاره و می شکنه . ویا بر عکس اگر مضراب خیلی سنگین باشه ممکنه سرعت عمل رو از شما بگیره .

دم مضراب باید به نحوی باشه که انگشتان به راحتی زیرش قرار بگیره .

اندازه و ساخت مضراب و حتی نحوه ی چسبوندن نمد به مضراب ( برای افرادی که با نمد کار می کنند ) باید در هر دو مضراب یکی باشه . یعنی نباید در مضراب ها مقدار چسب متفاوتی ریخته بشه تا باعث اختلاف وزن مضراب باشه . مضراب استاندارد مضرابیه که شما هر وقت اون رو تو دستتون گفتین احساس راحتی بکنین .
پاسخ
 سپاس شده توسط پرییییییییی
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان