امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موسوی: والیبال ایران مربی سطح بالا می‌خواهد

#1
موسوی: والیبال ایران مربی سطح بالا می‌خواهد 1

سرعتی زن تیم ملی والیبال ایران گفت: تیم ملی ایران نیاز به یک مربی سطح بالا دارد و باید از مربیان بزرگ استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، سید محمد موسوی با بیان این که هنوز تکلیف باشگاه‌های اروپا برای بعد از بحران کرونا مشخص نیست، تصریح کرد: حتی در لهستان زمزمه‌هایی از پایان کار بازیکنان خارجی به گوش می‌رسد. هم‌چنین خبر دارم که در لیگ ایتالیا، مبالغ زیادی از قراردادها کسر خواهد شد. در مجموع شرایط نرمال نیست و هیچ کسی نمی‌داند سال آینده چه اتفاقی می‌افتد. حتی شاید فصل آینده لیگی وجود نداشته باشد و فعلاً باید صبر کنیم تا ببینیم که چه اتفاقاتی می‌افتد.

*حفظ آمادگی جسمانی، اولویت نخستم است

این لژیونر والیبال ایران درباره وضعیت کشور لهستان در دوران بحران کرونا، با بیان این که در این کشور نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان، قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا به اجرا گذاشتند، گفت: دولت تلاش دارد تا به بهترین شکل این بیماری را مهار کند.

او با اشاره به این که مردم هم با رعایت قوانین قرنطینه، همکاری بسیار خوبی با دولت دارند و از خانه‌ها بیرون نمی‌آیند، گفت: خیابان‌ها بسیار خلوت است و مردم همه از دستکش و ماسک استفاده می‌کنند. البته در ابتدای شروع بحران، لهستان نیز مانند بسیاری از کشورها دچار کمبود لوازم بهداشتی و ضدعفونی‌کننده بود، اما الان وضعیت خیلی بهتر است. هرچند که اینجا هم بسیاری از اقلام، افزایش قیمت داشته است.

موسوی با یادآوری این که لهستان از نظر تعداد مبتلایان و جانباختگان این بیماری، شرایط بهتری نسبت به کشورهای اروپایی دارد، درباره وضعیت خودش و چگونگی سپری کردن قرنطینه، افزود: من هم بیش‌تر در خانه هستم و کار خاصی نمی‌توان انجام داد. یک روز در میان، به جنگل می‌روم و با دویدن به مدت بیش از یک ساعت، تلاش دارم که از نظر جسمانی در وضعیت مناسبی باقی بمانم.

وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم که بدن خود را آماده نگه داریم چون اگر از وضعیت ایده‌آل دور شویم، بازگشت به وضعیت خوب بسیار سخت است. در مجموع، شرایط بسیار عجیبی به دلیل بحران کرونا در جهان حاکم است و واقعا نمی‌دانم که چه اتفاقی قرار است در آینده بیفتد.

*فاصله اجتماعی در لهستان، سه متر است

موسوی درباره میزان مشارکت مردم با دولت لهستان برای مبارزه با شیوع و گسترش ویروس کرونا گفت: بر اساس قوانین، فاصله اجتماعی در کشور لهستان برای هر فرد، حداقل ۳ متر است. اگر مقابل فروشگاه‌ها نیز صف تشکیل شود، مردم این فاصله را رعایت می‌کنند و در صورتی که کسی مقررات را نقض کند، مردم ناراحت می‌شوند و خودشان تذکر می‌دهند. بر اساس پروتکل‌های فاصله اجتماعی، به ازای هر صندوق در فروشگاه‌ها، سه مشتری اجازه ورود دارد؛ مثلاً اگر فروشگاهی بزرگ، ۱۰ صندوق داشته باشد، ۳۰ مشتری اجازه حضور در آن فروشگاه را دارند. بعد اگر کسی خارج شد، مشتری جایگزین وارد می‌شود.

بازیکن ایرانی تیم اولشتین تصریح کرد: در لهستان نیز تمامی مراکز خرید، سینماها، مراکز فرهنگی، پارک‌ها و ساحل‌ها تعطیل هستند و از چند روز پیش برای حفظ روحیه مردم، ورود به بعضی مراکز عمومی مانند پارک‌ها، ساحل‌ها و جنگل‌ها را آزاد کردند، ولی با حفظ فاصله اجتماعی اجازه ورود داده می‌شود. البته رعایت مقررات بهداشتی، الزامی است و اگر کسی ماسک و دستکش نداشته باشد، قطعا از سوی پلیس جریمه می‌شود. تمامی پروازهای ورودی و خروجی نیز ممنوع است و فرودگاه‌ها تعطیل هستند.

*۱۵ درصد قراردادها را کم کردند

ملی‌پوش والیبال ایران درباره شرایط لیگ‌های ورزشی در لهستان و برخورد مسوولان باشگاه‌ها با این بحران نیز گفت: در لهستان نیز پرونده لیگ امسال‌ بسته شد و البته در ابتدای شیوع ویروس کرونا، بازی‌ها یک هفته بدون تماشاگر برگزار شد اما در ادامه، تمامی مسابقات تعطیل و لیگ متوقف شد.

وی با بیان این که در حال حاضر باشگاه‌ها به دلیل مشکلات حامیان مالی، با کمبود بودجه روبه‌رو شده‌اند، گفت: به همین دلیل باشگاه‌ها حدود ۱۵ درصد از قرارداد بازیکنان را کاهش دادند. البته این موضوع، به صورت توافقی انجام شده است زیرا حامیان مالی توان پرداخت نداشتند و بازیکنان نیز این موضوع را پذیرفتند.

موسوی تاکید کرد: فعلا شرایط بسیار نامشخص است و به همین دلیل، هیچ باشگاهی نمی‌تواند برای آینده برنامه‌ریزی کند چون باشگاه‌ها نمی‌دانند که وضعیت حامیان مالی، بازیکنان، مسابقات و… چگونه خواهد شد. این موضوع تنها برای والیبال نیست؛ بلکه تمامی رشته‌ها سردرگم هستند.

*هفته‌ای ۳۰ کیلومتر می‌دوم

لژیونر والیبال ایران درباره برنامه‌هایش برای ورزش در دوران قرنطینه، گفت: برای حفظ شرایط فیزیکی، یک روز در میان حدود ۱۰ کیلومتر می‌دوم. در خانه نیز از تمرینات غافل نیستم و با امکانات موجود، تلاش خود را برای حفظ شرایط جسمانی‌ام انجام می‌دهم.

وی تصریح کرد: قطعاً این فعالیت‌ها مثل تمرینات بدنسازی که در اردوها و باشگاه انجام می‌دهیم، نیست اما برای این که وضعیت مناسب و ایده‌آل حفظ شود، تمام تلاش خودم را انجام می‌دهم.

موسوی ادامه داد: خوشبختانه خانواده‌ام قبل از شروع بحران کرونا به لهستان آمدند و در حال حاضر اینجا هستند زیرا تمامی پروازها لغو شده و امکان بازگشت به تهران را ندارند.

*سال ۹۸، سخت اما پرافتخار بود

مدافع تیم ملی والیبال ایران درباره عملکرد این تیم در سال ۹۸، گفت: سال گذشته برای تیم ملی ایران، فوق‌العاده سخت و پرکار از نظر رقابت‌ها بود. تیم ملی والیبال در لیگ ملت‌ها فوق‌العاده کار کرد و می‌توان گفت که یکی از بهترین حضورهای ایران در لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها، در سال ۲۰۱۹ بود. تیم‌های بزرگی را شکست دادیم و به عنوان تیم دوم گروه به مرحله نهایی صعود کردیم؛ هم‌چنین در آسیا قهرمان شدیم و در انتخابی المپیک، موفق به کسب تنها سهمیه المپیک در آسیا شدیم.

او تصریح کرد: در مجموع، سال خیلی سختی بود ولی خوشبختانه به رغم آسیب‌دیدگی زیاد و خستگی فراوان، موفق عمل کردیم و سربلند بودیم.

*عنوان بهترین مدافع پلاس‌لیگا، افتخار بزرگی برای من است

سید درباره نخستین تجربه حضور در پلاس‌لیگا و کسب عنوان بهترین مدافع، گفت: در مجموع فصل خیلی خوبی را در لیگ یک کشور اروپایی سپری کردم. البته در ابتدای فصل، عملکرد تیم اولشتین زیاد رضایت‌بخش نبود.

وی با بیان این که باشگاه اولشتین نسبت به تیم‌های قدرتمند لیگ لهستان، از نظر بازیکن و توان مالی قابل مقایسه با دیگر تیم‌ها نیست، گفت: به همین دلیل وقتی دو بازیکن تیم مصدوم شدند، جایگزین مناسب نداشتیم. تیم اولشتین نتیجه ۱۰ مسابقه را واگذار کرد و شرایط تیم در جدول نامناسب شد اما در ادامه با بهبودی بازیکنان مصدوم، تا جایگاه هشتم جدول بالا آمدیم.

موسوی تاکید کرد: به نظر من اگر مسابقات پلی‌آف برگزار می‌شد، تیم اولشتین شگفتی‌ساز رقابت‌ها می‌شد چون پتانسیل و توانایی آن را داشت و من هم وضعیت خوبی داشتم و با بازیکنان تیم، به هماهنگی خوبی دست پیدا کرده بودم.

بازیکن تیم ملی والیبال ادامه داد: همان‌گونه که اطلاع دارید، در پست من ارتباط با بازیکنان کناری، بسیار مهم و درگیرانه است و باید آن‌ها شرایط خوبی داشته باشند تا دفاع‌وسط هم عملکرد خوبی داشته باشد. اما تیم ما شرایط خاصی داشت و مخصوصا در بازی‌هایی که باختیم، به اندازه کافی مهره‌هایی نداشتیم که بتوانند به تیم کمک کند. به ویژه در پست‌های قطرپاسور و دریافت‌کننده، تیم ما اذیت شد. اما در کل من خودم از ابتدا تلاش کردم تا جایی که می‌توانم، وضعیت آمادگی‌ام را خوب حفظ‌ کنم.

وی با ابراز رضایت از عملکرد خود در پلاس‌لیگا، گفت: خدا را شکر که در بخش دفاع، نفر اول لیگ لهستان شدم و افتخار بزرگی برای من است چون پلاس‌لیگا از لیگ‌های مطرح اروپا و جهان است و به نظرم برای اولین تجربه، عملکرد خوبی داشتم. اما مطمئنم که قطعا اگر در تیم بهتری بازی کنم، عملکردم از الان نیز بهتر می‌شود.

*انگیزه، تنها رمز تداوم موفقیت است

موسوی که در چند سال گذشته بهترین عملکرد را در تیم ملی و باشگاه‌هایش داشته است، رمز تداوم موفقیت خود را انگیزه فراوان برای ارتقای توانایی‌هایش دانست و گفت: من از زمانی که ورزش قهرمانی را شروع کردم، دوست داشتم کارم را به بهترین شکل ممکن انجام دهم و برای بهترین شدن، قطعا باید خیلی تلاش کرد و سختی کشید و ذهن آماده‌ای داشت.

او تاکید کرد: باید به صورت مداوم تمرین کنی و انگیزه کافی برای تلاش داشته باشی. به نظر من، مهم‌ترین موضوع برای ورزش حرفه‌ای، انگیزه است و اگر انگیزه نداشته باشی، به هیچ وجه موفق نخواهی شد. من عاشق ورزش و کارم هستم و همیشه سعی کردم انگیزه خودم را حفظ کنم. دوست دارم تا جایی که امکان دارد و بدنم اجازه می‌دهد، ادامه بدهم چون در ذهنم آمادگی دارم و می‌خواهم که برای تیم ملی و تیم باشگاهی خود، هم‌چنان مثمر ثمر باشم. البته شرایط سنی هم در ورزش مهم است و تا جایی که از نظر بدنی بتوانم، دوست دارم که خوب تمرین کنم و موفق باشم. بنابراین رمز موفقیت، این است که انگیزه خود را همیشه بالا نگه داری و هیچ سقفی برای خود تعیین نکنی.

این بازیکن تیم ملی والیبال ایران ادامه داد: البته من احساس می‌کنم که حتی از وضعیت عملکرد فعلی نیز می‌توانستم بهتر باشم و در لیگ‌های معتبر و تیم‌های باشگاهی بزرگ بازی کنم و باز هم بالاتر بروم اما خب شاید دلیل آن، کم‌کاری خودم بوده است. من در گذشته تصمیم گرفتم که در لیگ ایران بمانم و خیلی هم برایم خوب بود و به هیچ عنوان پشیمان نیستم اما همان طور که گفتم، فکر می‌کنم این توانایی را داشتم که در دنیا، بازیکن مطرح‌تری از الان باشم.

*وضعیت جهان، مثل فیلم‌های تخیلی شده است

بازیکن تیم ملی والیبال ایران درباره تعلیق یک ساله المپیک و در پاسخ به این پرسش که آیا ورزشکاران در سال آینده با آمادگی کامل در المپیک حضور خواهند یافت؟ گفت: شرایط فعلی جهان و مساله بحران کرونا، بیش‌تر شبیه فیلم‌های تخیلی شده است. شرایط به گونه‌ای است که باور و درک آن سخت است. قطعا المپیک سال آینده، شرایط امسال را نخواهد داشت چون ورزشکاران از فرم ایده‌آل، دور هستند و این امکان وجود دارد که قبل از المپیک توکیو، شاید حتی برخی بازیکنان دنیا بازنشسته شوند.

او تصریح کرد: من خودم در این فکر بودم که بعد از المپیک توکیو، از تیم ملی جدا شوم اما الان باید یک سال دیگر خودم را آماده نگه دارم و در شرایط عالی باقی بمانم تا در المپیک شرکت کنم و به این فکر می‌کنم که آیا واقعا می‌توانم در المپیک نقش مناسب و خوبی در تیم ملی ایران داشته باشم؟

موسوی با بیان این که ورزش حرفه‌ای، شرایط خاص خود را دارد و بسیاری از بازیکنان، مدت کوتاهی در وضعیت ایده‌آل قرار دارند، افزود: یک سال، واقعا برای یک ورزشکار زمان کمی نیست. یک ورزشکار حرفه‌ای، در حالت نرمال معمولا ۵ تا ۶ سال در اوج آمادگی قرار دارد و البته استثناهایی همانند لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در ورزش وجود دارند که بیش از ۱۰ تا ۱۲ سال خودشان را در اوج حفظ می‌کنند اما در مجموع، وقتی یک سال ورزشی به این شکل از دست برود، لطمه سنگینی به بدنه ورزش وارد می‌شود و مطمئنا بسیاری از ورزشکاران نمی‌توانند به میزان آمادگی لازم برای حضور شایسته در المپیک سال آینده دست پیدا کنند. قطعا سال آینده این موضوع در در المپیک خودش را نشان خواهد داد.

وی یادآور شد که تعویق یک ساله المپیک، می‌تواند به عنوان یک فرصت نیز برای والیبال ایران مطرح باشد تا بازیکنان با شرایط مناسب‌تری برای رقابت با تیم‌های بزرگ جهان آماده شوند. به عنوان مثال، به نظر من در حالت عادی، تیم ملی والیبال ایران هنوز توان قهرمانی در المپیک و جهان را ندارد و از نظر ذهنی و فیزیکی، با رقبای اصلی‌مان فاصله داریم اما شاید با بهره‌برداری از این فرصت و با یک برنامه‌ درست، بتوانیم روی سکوی المپیک برویم و مدال بگیریم.

*شهر اولشتین آرامش عجیبی دارد

بازیکن تیم والیبال اولشتین، درباره زندگی در لهستان و نحوه سپری کردن اوقات فراغت خود، گفت: من در شهر اولشتین لهستان زندگی می‌کنم که ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و شهر بسیار آرام و تمیزی است. این شهر آب و هوای خوبی دارد و در زمستان نیز از سرما و یخبندانی که شنیده بودم، خبری نبود. شاید گاهی هوا از ایران نیز گرم‌تر بود و من برف آنچنانی اینجا ندیدم و روزهای خیلی کمی بود که دمای هوا به زیر صفر درجه برسد.

وی با بیان این که شرایط زندگی در این شهر، بسیار آرام و بدون استرس و هیجان‌های خاص است، گفت: من به زندگی در شهرهای شلوغ عادت داشتم اما اینجا مثل شهرهای بزرگ و شلوغ مثل تهران و یا شهرهای بزرگ لهستان مانند ورشو و کراکف نیست و خیلی خوب است اما خب فقط بعضی وقت‌ها حوصله‌ام سر می‌رفت. مثلاً فاصله منزلم تا باشگاه، با ماشین ۵ دقیقه است و حتی فرصت گوش کردن به یک آهنگ را هم ندارم. در مجموع از زندگی در این شهر، راضی‌ام چون خیلی آرامش‌بخش است و از فشارهای عصبی و دغدغه‌های فکری شهرهای بزرگ خبری نیست.

*والیبال ایران نیاز به مربی سطح بالا دارد

مدافع تیم ملی والیبال ایران درباره لغو قرارداد کولاکوویچ و پایان همکاری فدراسیون با این مربی، گفت: ما سه سال فوق‌العاده خوب را در کنار هم بودیم. کولاکوویچ انسان فوق‌العاده بزرگواری است و من از همکاری با ایشان، خیلی لذت بردم.

وی با بیان این که شاید از عملکرد این مربی در برخی بازی‌ها به ویژه برای تعویض و وقت فنی انتقاد شود، اما این موارد قطعا جزو اصول اصلی مربی‌گری محسوب نمی‌شود. یک مربی ابتدا باید تیم خود را خوب مدیریت کند و تیم را به گونه‌ای ساماندهی کند که هیچ موقع بین بازیکنان و کادرفنی، اختلاف به وجود نیاید. زیرا این موضوع بزرگ‌ترین سم برای یک تیم است و کولاکوویچ از این نظر، بهترین عملکرد را در این سه سال داشت و تیم در امنیت کامل بود.

موسوی تاکید کرد: مدیریت وی به گونه‌ای بود که بازیکنان، به هیچ عنوان با یکدیگر یا با کادر فنی و رسانه‌ها، درگیر نمی‌شدند. امیدوارم باز هم بتوانم با این سرمربی همکاری کنم. قطعا انتقاداتی نیز به عملکرد این مربی وجود دارد اما باید قبول کنیم که هیچ انسانی کامل نیست و حتی به ولاسکو هم که از سوی بسیاری از کارشناسان و مردم مورد تایید بود، انتقاداتی می‌شد. بنابراین اشتباهات برای انسان‌ها طبیعی است و شامل مربیان، داوران و حتی مسئولین ورزش نیز می‌شود زیرا هیچ انسانی کامل نیست.

وی تصریح کرد: کولاکوویچ برای بازیکنان بسیار احترام قائل بود و بازیکنان نیز متقابلا احترام زیادی برای او قائل بودند و در سایه مدیریت او، با تمام توان و انگیزه در خدمت تیم ملی والیبال ایران بودند.

مدافع تیم ملی والیبال ایران درباره ویژگی‌های سرمربی آینده ایران گفت: سرمربی آینده تیم ملی والیبال باید یکی از مربیان بزرگ جهان باشد؛ تجربه خیلی خوبی داشته و از نظر فنی جزو بهترین‌های دنیا باشد.

او با اشاره به جوان‌گرایی در تیم ملی والیبال ایران، گفت: جوان‌گرایی خوبی در این تیم شکل گرفته است و باید سرمربی جدید، سطح ذهنی و فنی بازیکنان جوان را افزایش دهد. نیاز به یک مربی مانند ولاسکو داریم که به بازیکنان جوان فعلی، ذهنیت قهرمانی دهد.

وی تاکید کرد: دیگر پیروزی مقابل تیم‌های بزرگ جهان برای ما کافی نیست و باید به قهرمانی در جهان و لیگ ملت‌ها فکر کنیم. والیبال ایران در رده سنی نوجوانان و جوانان، قهرمان جهان شده و اگر مربی بزرگی در تیم ملی داشته باشیم، این ذهنیت نیز در ملی‌پوشان به خوبی شکل خواهد گرفت چون مهم‌ترین موضوع برای قهرمانی، ذهنیت بازیکنان است.

موسوی با اشاره به این که طراحی تمرینات والیبال، خیلی کار سختی نیست و البته نمی‌گویم که کار ساده‌ای است، گفت: اکثر مربیان می‌توانند از عهده طراحی تمرینات آماده‌سازی برآیند ولی ما نیاز به یک مربی خوب و سطح بالا داریم که بتواند ذهنیت بچه‌ها را پیشرفت دهد.

او یادآوری کرد که در ایران، مربیان خوبی فعال هستند و اگر قرار باشد مربی سطح اول جهان را جذب نکنیم، می‌توانیم از مربیان ایرانی استفاده کنیم و افزود: قطعا مربیان ایرانی از مربیان درجه دو خارجی، بهتر هستند.

لژیونر والیبال ایران تاکید کرد: به نظر من در ورزش والیبال، جذب مربیان طراز اول جهان هزینه زیادی ندارد. قرارداد این مربیان، از مربیان درجه پنج و شش فوتبال هم کم‌تر است. فدراسیون والیبال ایران نیز توانایی استخدام و جذب مربی طراز اول جهان را دارد.

حتی با شرایط اقتصادی کنونی نیز این توانایی وجود دارد و امسال در لیگ لهستان که من حضور داشتم، مربیان خوبی مثل آناستازی که از بهترین‌های دنیاست، دستمزد خیلی بالایی ندارند و البته شاید برای حضور در ایران مبلغ بیش‌تری را درخواست کنند چون از زندگی در اروپا و شرایطی که دارند، دور می‌شوند اما ارزشش را دارد و حضور یک سرمربی بزرگ، کمک بسیاری به پیشرفت بهتر والیبال ما خواهد کرد.
پاسخ
آگهی


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  ادعای خبرنگار عراقی: کی روش مربی عراق می شود
  مربی زنیت: آزمون پیشنهاد خاصی ندارد
  هری کین تا یورو استراحت خواهد کرد
  لیگ ملت های والیبال. ایران _ژاپن. جمعه 7 خرداد 15:30
  آلکنو: مربی که قول نتیجه دهد، شارلاتان است!
  والیبال ایران در انتظار ورود آلکنو و معروف
  تیم‌های ایرانی پرچم را بالا نگه داشتند
  نکونام مربی العین را از کار بیکار کرد
  نایب قهرمانی ماسیک در بلژیک با لژیونرهای والیبال ایران
  زمان حضور سرمربی تیم ملی والیبال در ایران مشخص شد

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان