امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

بیا مغالطه

(08-09-2021، 16:46)سهَ‌ند نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(08-09-2021، 16:11)shahid نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

مغالطه اس داداش
اسم این مغالطه یادم نیست
ادامه بدم؟

نه این مغلطه س

بیا با قواعد عربی بریم جلو:
مغالطہ بر وزن مفاعلہ است و مصدرہ بہ معنای بہ اشتباہ انداختن خود و دیگری
مغلطہ بر وزن مفعلہ است بہ اسمای مختلفی میشہ حسابش کرد کہ ما اسم آلت میگیریمش بہ معنای کلامی کہ شخص را بہ اشتباہ بندازد
در نتیجہ در جایی کہ از مغالطہ میشہ مغلطہ
آفرین حق با تو بود تو بردی =)
پاسخ
آگهی
(08-09-2021، 16:57)shahid نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(08-09-2021، 16:46)سهَ‌ند نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

نه این مغلطه س

مغلطہ بر وزن مفعلہ است بہ اسمای مختلفی میشہ حسابش کرد کہ ما اسم آلت میگیریمش بہ معنای کلامی کہ شخص را بہ اشتباہ بندازد

فرقش چیه؟ مغلطه رایج تره
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ناشناس
پاسخ
 سپاس شده توسط shahid
(08-09-2021، 17:07)سهَ‌ند نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(08-09-2021، 16:57)shahid نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

فرقش چیه؟ مغلطه رایج تره

فرقش مث فرق مصدر با فعلہ
وقتی از مغلطہ استفادہ کنی میشہ مغلطہ
پاسخ
(08-09-2021، 17:18)shahid نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(08-09-2021، 17:07)سهَ‌ند نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

فرقش چیه؟ مغلطه رایج تره

فرقش مث فرق مصدر با فعلہ

پس چرا تو ویکی پدیا گفته یکین
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ناشناس
پاسخ
 سپاس شده توسط shahid
(08-09-2021، 17:20)سهَ‌ند نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(08-09-2021، 17:18)shahid نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

فرقش مث فرق مصدر با فعلہ

بفرما و بشین و بتمرگ یکیہ اما فرقشون تو چیہ؟ اینم مث ھمون
پاسخ
 سپاس شده توسط SɪʟᴠᴇʀMɪɴᴅ
(08-09-2021، 17:37)shahid نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(08-09-2021، 17:20)سهَ‌ند نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بفرما و بشین و بتمرگ یکیہ اما فرقشون تو چیہ؟ اینم مث ھمون

دقیقا معنیشون یکیه
ناشناس
پاسخ
 سپاس شده توسط shahid ، shghyegh
آگهی
نمیخوام در مورد سفسطہ صحبت کنم اما فقط ی مورد سادہ و رایجشو بھتون نشون میدم تا اینو یاد بگیرید و اینجوری ھیچوقت فریب نخورید:

سفسطہ ایکس یا ھمون مجھول شخص

این سفسطہ از رایج ترین و پرکاربرد ترین سفسطہ ھاست و خیلی ھا متاسفانہ اینو نمیدونن
این سفسطہ این شکلیہ:
دانشمندان ثابت کردہ اند کسانی ک عطر میزنن افراد پولدار و خوشبخت جامعہ ھستند
در نگاہ اول شما اینو میبینید و فریبشو میخورید اما اگ منطقی نگاہ کنید میبینید ک این سفسطہ است
کدوم دانشمندان ثابت کردند؟ کجا ثابت کردند؟ چجوری اثبات کردند؟ اصن اثبات این دانشمند چی بودہ؟

متوجہ شدید؟
اینو خیلی زیاد توی تبلیغات ھا تلویزیون خبر ھا روزنامہ ھا بحث ھا و ... مشاھدہ میکنید

نمونش یکی میاد میگہ قانون گفتہ ک دختران حق تحصیل ندارند در صورتی این حرفش اصلا وجود ندارہ این قانون ک میگہ کجاس؟

ب این استدلال اگ اشتباہ نکردہ باشم میگن استدلال استنتاجی
مواظب باشید از این فریبا نخورید
پاسخ
 سپاس شده توسط Âɴɢ℮ℓ Evιℓ
Lightbulb 
مغالطه در ایران طیف روزمرگی دارد و روش مقابله آن با دانستن فرهنگ های قومی آسان میشود.
LIFE
پاسخ
 سپاس شده توسط shahid
Lightbulb 
وقتی شخص یا گروهی، قادر به دفاع منطقی از عملکرد خود نباشند، با مغالطه و فرافکنی،
  اشتباهات خود را پنهان و وانمود می‌کنند در ثبات و موضع قدرت هستند.َََ
LIFE
پاسخ
 سپاس شده توسط shahid
(08-09-2021، 15:07)shahid نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

حالا میخوایم بازی های سفسطه ای و مغالطات رو آغاز کنیم و شروعش با من اگر کسی حوصله داشت بیاد حال میده و واقعا:
بنظرتون معنای اینا چیه؟
من از راهنمایی شما پشیمانم
من تو را از برادرت بیشتر دوست دارم
جان دان، مورخ فلسفه یهودی است
شیشه عینک شکسته را برداشت
من مثل تو زودباور نیستم
نمازت را آخر وقت نخوان مثل دیگران
میل دارید با ما غذا بخورید؟ نه میل ندارم
هندوانه ای مثل قند

حالا میخوام جوابشو واستون بزارم:

من از راهنمایی شما پشیمانم. (شما: فاعل یا مفعول؟)
من تو را از برادرت بیشتر دوست دارم. (بیشتر از آن که برادرت تو را دوست دارد یا بیشتر از آن که من برادرت را دوست دارم؟)
جان دان، مورخ فلسفه یهودی است. (مورخ یهودی یا مورخ «فلسفهٔ یهودی»؟)
شیشه عینک شکسته را برداشت. (شیشه شکسته یا عینک شکسته؟)
من مثل تو زودباور نیستم. (تو زودباور هستی یا نیستی؟)
نمازت را آخر وقت نخوان مثل دیگران. (دیگران آخر وقت نماز می خوانند یا نمیخوانند؟)
میل دارید با ما غذا بخورید؟ نه میل ندارم (به غذا یا به هم غذایی با ما؟)
هندوانه ای مثل قند. (مثل قند شیرین یا مثل قند سفید؟!)

ولذا مشاهده کردید که چقدر این بحث گستردس
حالا مثال های دیگه و بازم جواب از خودم (شماها که عرضه ندارید ماشالله):

کودک تا پدرش را دید لباسش را مرتب کرد. (لباس خود را یا لباس پدرش را؟)
او گفت این کتاب من است. (کتاب او یا کتاب گویندهٔ جمله؟)

امیدوارم یادگرفته باشید و اینجوری هیچوقت فریب نخورید
موفق باشید
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان