امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حذف در جمله_ادبیات فارسی

حذف در جمله_ادبیات فارسی 1
حذف در جمله_ادبیات فارسی 1

حذف در جمله:

برخی از اجزای جمله، یا بخشی از جمله یا یک جمله گاهی به دلایل بلاغی و دستوری و نیز برای پرهیز از تکرار حذف می‌شوند. حذف دو نوع است:

الف) حذف به قرینۀ لفظی: اگر حذف برای پرهیز از تکرار صورت گیرد، آن را به قرینۀ لفظی گویند.
مانند:
بعدازظهر بود. هوا آفتابی [بود] و بچه‌ها سرشان گرم بود.
ب) حذف به قرینۀ معنوی: اگر جزء یا اجزایی از جمله را حذف کنیم، امّا لفظی معادل آن در جمله نباشد و بخش حذف‌شده را با توجّه به معنی جمله تشخیص دهیم، حذف آن به قرینۀ معنوی است؛ مانند: «به نام نقشبند صفحۀ خاک» [آغاز می‌کنم]
1) حذف فعل در جملاتی که فعل یکسان ندارند، نادرست است؛ مانند: این طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح [شد] و به تصویب رسید.
٢) گاهی حذف فعل در بخش صرفی یا فعل‌های کمکی صورت می‌گیرد. این نوع حذف درست است؛ مانند: من او را دعوت [کردم] و با او صحبت کردم.
3) حذف فعل در صورت تغییر شناسه‌ها جایز نیست؛ زیرا شناسه‌ها به جهت مطابقت با نهاد با هم مغایرت دارند. مانند: هم ما دربارۀ مطبوعات مقاله نوشتیم و هم آنان [نوشتند].
4) حذف نهاد پیوسته (شناسۀ فعل) جایز نیست، امّا نهاد جدا را می‌توان حذف کرد. مانند جملۀ زیر:
ما برای رفتن به اردو آماده شد[یم]. نادرست
[ما] برای رفتن به اردو آماده شدیم. درست
نکته: در متون گذشته گاهی شناسه به قرینۀ لفظی حذف می‌شده‌است.
شیران غرّیدند و به اتّفاق آهو را از دام رهانید[ند]
5) نهاد جدای اوّل شخص و دوم شخص را همیشه می‌توان به قرینۀ نهاد پیوسته در جمله‌های همپایه (ساده) و ناهمپایه (مرکّب) به قرینۀ لفظی حذف کرد؛ مگر آنکه با وابسته یا بدل همراه و یا تأکیدی درکار باشد.
6) در جمله‌های پرکاربرد، گاهی فعل به قرینۀ معنوی حذف می‌شود؛ مانند: به سلامت [برو]. بسیار خوب [است]. خدا را شکر [می‌کنم].
7) در جمله‌های مرکّب، فعل اسنادی به قرینۀ معنوی حذف می‌شود؛ مانند: چه بهتر[است] که شما این کار مهم را برعهده بگیرید.
8) در جمله‌های پرسشی گاهی فعل به قرینۀ معنوی حذف می‌شود؛ مانند: از کسی می‌پرسیم: کجا؟ یعنی، کجا [می‌روی؟]
9) گاهی در جمله‌های دعایی و تعجّبی فعل حذف می‌شود، امّا جمله به گونه‌ای ادا می‌شود که شنونده به منظور گوینده پی می‌برد. چه شهر قشنگی! [بود]
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
:}
پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
Book لقمه فارسی دوازدهم مهر و ماه
  کتاب گلبرگ فارسی یازدهم | ویژه نهایی
Photo کتاب گلبرگ فارسی دهم | ویژه نهایی
  پاورپوینت درس دهم فارسی دوازدهم
  تعریف قلمرو های فارسی
  سوالات آزمون شبه نهایی فارسی دوازدهم - ۵ آذر
  درس ۶ فارسی دوازدهم
  جزوه آرایه های ادبی فارسی
  انواع اسب در ادبیات فارسی
  تحلیل وبررسی درس دوازدهم ادبیات فارسی پایه دهم

پرش به انجمن: