امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دمای مناسب اتاق و خواب راحت شما

خواب را می توان به دو مرحله حرکت های سریع چشم و بدون حرکت های سریع چشم تقسیم کرد.

این مراحل, هرکدام یک دوره نود دقیقه ای را به دنبال هم طی می کنند. البته باید توجه داشت این مراحل را نمی توان کاملا از هم تفکیک کرد و در همه افراد و در همه موارد این سیکل یکسان طی نمی شود. شاید کوتاه تر یا بلندتر باشد همان طور که عده ای هم خوابشان سنگین تر است. حدود ۷۵ درصد خواب مرحله بدون حرکت های سریع چشم و ۲۵ درصد آن مرحله حرکت های سریع چشم است. در مرحله حرکت های سریع چشم اکثر اعمال فیزیولوژیکی بدن نسبت به حالت بیداری کمی کاهش می یابد. برای مثال ضربان قلب ۵ تا ۱۰ عدد در دقیقه کم می شود و مقدار فشار خون و تنفس هم کمی کاهش می یابد. در نتیجه یک نوع حالت آرامش در بدن به وجود می آید و بدن تا حدودی خود را با دمای محیط تطبیق می دهد. ولی در مرحله حرکت های سریع چشم اعمال فیزیولوژیک بدن در سطح بالاتری نسبت به حالت بیداری است. به طوری که میزان اکسیژن مصرفی مغز بیشتر می شود. در این مرحله بدن انسان اختیاری در تنظیم دما ندارد و دمای بدن تابع دمای محیط است و ممکن است فرد احساس سرما یا برعکس احساس گرما کند که این شرایط مانع خواب راحت می شود. بنابراین دمای اتاق خواب برای خواب مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است و بسته به شرایط جغرافیایی و شرایط فیزیکی بدن فرد و همین طور شرایط سنی باید درجه ای باشد که فرد در آن دما احساس سرما یا گرما نکند. در خواب طبیعی و خوب, فرد بدون احساس ناراحتی و بیقراری, مراحل خواب را به طور متوالی طی می کند و در طول خواب بیدار نمی شود. اگر دمای اتاق خواب دمای مناسبی نباشد این امکان وجود دارد که رفد از شدت سرما یا گرما از خواب بیدار شود یا اینکه به دلیل سرما احساس لرز کرده یا به علت گرما عرق کند. این امر سبب می شود فرد احساس راحتی نداشته باشد و آرامش او در طول خواب برهم بخورد.
هر وقت احساس تنهایی و سرما میکنم فکر به تو لبخند را به لب هایم بر میگرداند.دلم واقعا برات تنگ میشود دوستت دارم ...
پاسخ
آگهی
منتقل شد .
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان