امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تشخیص تفکر مثبت و تفکر منفی و گفت و گوی درونی(ذهنی)

گفت‌وگوی ذهنی (درونی) همان حرف‌هایی است که هر روز به ذهن شما می‌آیند، این افکار خودکار می‌توانند مثبت یا منفی باشند. اگر بیشتر افکاری که به ذهن شما خطور می‌کنند منفی باشند مسلماً دیدگاه‌ شما هم نسبت به زندگی منفی و بدبینانه است و اگر بیشتر افکار و گفت‌وگوهای درونی شما مثبت هستند شما خوش‌بین هستید و جزء افرادی هستید که مثبت فکر کردن را تمرین می‌کنند.
انسان هر طور که فکر کند همانطور هم زندگی می کند . یعنی اینکه ذهن انسان دهن بین است هرچه به او بگوئید باور می کند.
افکار مثبت ( خوشی ، خوشبختی ،‌احساس موفقیت ، احترام بنفس و ارزشمند بودن و … ) تاثیر مثبت ( دلگرمی ، آرامش ، راحتی ، ‌انرژی ، عشق و … ) برجای می گذارند . پس هر اندیشه خوبی که در ذهن ما جاری شود بر سرنوشت زندگی ما تاثیر می گذارد در حالی که افکار منفی ( حقارت ، خود کم بینی ،‌رنجش ،‌ترس و … ) نتایج منفی (‌عصبیت ،‌اضطراب ، عناد ،‌خشم ،‌خستگی و … ) تولید می کند.
نمونه‌ای از افکار مثبت :
* من در موارد مختلف پیروز بوده‌ام هر چند شکست هایی نیز داشته‌ام.
* من فرد کارآمدی هستم.
* لازم نیست همه مثل هم باشند.
* بعضی افراد دروغ می‌گویند.
نمونه‌ای از افکار منفی:
* من همیشه شکست می‌خورم.
* دیگران نیز باید مثل من باشند.
* هیچ کس نباید دروغ بگوید.
* من فرد به درد بخوری نیستم.
امام علی (ع):
مراقب افکارت باش، که تبدیل به کلمات می شوند. مراقب کلماتت باش، که تبدیل به عمل می شوند. مراقب عملت باش، که تبدیل به عادت می شوند. مراقب عادت‌هایت باش، که تبدیل به شخصیتت می‌شوند. مراقب شخصیتت باش، که تبدیل به سرنوشتت می شوند.
در یک تحقیق علمی ثابت شده است که فعالیت منفی مغز (ناشی از فکر منفی) باعث ضعف سیستم ایمنی می شود، جالب اینکه عکس این مطلب هم صادق است. افکار مثبت باعث تقویت سیستم ایمنی می شود. حتی در تحقیقی دیگر مشخص شد افرادی که افکار مثبت، روشن و خوش بینانه دارند بیشتر عمر می کنند و حتی متوسط عمر این افراد ۵/۷ سال بیشتر از افراد منفی نگر است که دائم افسوس گذشته را می خورند.

مثبت اندیشی سازنده و غیر سازنده:
دسته اول: سازنده و مفید
کسانی که همیشه به مسائل و رویداد هایِ آینده امیدوارانه نگاه می کنند و منتظر رخ دادنِ اتفاقات خوب هستند. البته این افراد هر لحظه آمادگی برخورد با اتفاقات به ظاهر بد را هم دارند و این آمادگی به آن ها در مدیریت و تصمیم گیری درست در مواقع خاص بی نهایت کمک می کند.
دسته دوم :غیرسازنده و مضر
افرادی که عقیده دارند نباید دنیا را سخت گرفت و بی خیال هستند و خود را خوش بین و آرام می دانند و کارهایشان را به موقع انجام نمی دهند و مسئولیت کارهایشان را نمی پذیرند.
مثبت اندیشی عاقلانه:
خوش بینی نیز می بایست عاقلانه باشد . نباید خوش بینی را با اعتماد کورکورانه به هر کسی یا چیزی اشتباه بگیریم. مثلا” در سرمایه گذاری در هر نوع فعالیتی بهتر است هم خوش باشیم و هم در کنار آن با نگاهی نقادانه و دقیق جلو برویم. نظر نقادانه به شما کمک می کند که جلوی هدر رفتن سرمایه تان را بگیرید و دقیق ترو بهتر تصمیم بگیرید. اگر قرار است در کاری سرمایه گذاری کنید بهتر است، ۷۰% با دید خوشبینانه و ۳۰% با دید نقادانه جلو بروید و در مورد آن کار تفکر و بررسی کرده و سپس تصمیم گرفته و اقدام کنید.

منبع=vidya.ir

سپاس..♡
☆هیچ مخدری مثل احترام بیش از حد...
                               توهم زا نیست ...♡

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
https://harfeto.timefriend.net/16332835215615 ♡
پاسخ
 سپاس شده توسط Âɴɢ℮ℓ Evιℓ ، مـ༻؏☆جـےـیــّ◉ـב ، Prometheus ، موناجون خوشگل
آگهی
مفید و مرجوع...

+ مطالبتو زیبا به اشتراک بزار. با سپاس Smile
پاسخ
 سپاس شده توسط βάરãɲ ، مـ༻؏☆جـےـیــّ◉ـב
Star 
ممنون واقعا نکات مفید و کاربردی هستند به شرط عمل درزندگی روزمره جوابگو هستند
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
LIFE
پاسخ
 سپاس شده توسط βάરãɲ ، Âɴɢ℮ℓ Evιℓ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
Smile نکات منفی و مثبت شخصیت متولدین هرماه
  ویژگی های مثبت و منفی متولدین هر ماه
  تست روان‌شناسی: تشخیص میزان آرامش و نگرانی
  تست روانشناسی از نظر ذهنی چندساله ای؟مخصوص بچه هایی ک زبانشون خوبه
  روش جدید تشخیص 4 قلوها!!!!!
  بازی های رایانه ای و نکات مثبت و منفی
Thumbs Up راهکار ساده برا داشتن افکار مثبت
  زندگی یعنی...(انرژی مثبت)
  مثبت اندیش باش!
  تفاوت افراد مثبت با منفی

پرش به انجمن: