امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

خـآطرآت خواندنـی از صـآدق هـدآیت

به قلم جهانگیر تفضلی:

صـادق هدایت کـتـاب زیاد می خواند و حتـی تـمام آثار مهم نویسـندگـان بـزرگ معاصـر را خوانده بـود. هر کتـاب فـلـسـفـی و ادبـی که پـر در اروپـا منـتـشـر میـشـد مرحـوم شـهـیـد نـورایـی بـرای او میـفـرسـتـاد. بـه عـلـاوه مقـالـات فـلـسـفـی و ادبـی که در مطبـوعـات فـرانـسـه منـتـشـر میـشـد شـهـیـد نـورایـی مرتـبـا تـا وقـتـی بـه شـدت بـسـتـری شـده بـود بـرای صـادق میـفـرسـتـاد. چنـان که بـعـضـی کتـاب هـای ژان پـل سـارتـر و الـبـر کامو، که در فـرانـسـه تـمام شـده بـود، بـه دسـتـور شـهـیـد نـورایـی در ۱۹۴۶ بـرای صـادق فـرسـتـادم.
من در میان بـعضی نویسـندگـان فرانسـوی هم کـه بـا آنها آشـنا شـده ام کـسـی را ندیده ام کـه بـه قدر صـادق هدایت از کـتـاب های فلـسـفی و ادبـی مدرن فرانسـه اطلـاع داشـتـه بـاشـد 
نـمیـدانـم از میـان نـویـسـنـدگان فـرانـسـوی صـادق کدام را بـیـشـتـر دوسـت داشـتـ. اما از میـان شـعـرای فـرانـسـوی بـودلـر را خـیـلـی دوسـت میـداشـتـ. و بـه خـاطر دارم در سـال ۱۳۹۱ که من محـبـوس بـودم روزی صـادق بـه دیـدنـم امد و شـعـر معـروف بـولـر [ ال بـاتـروس ] را از حـفـظ خـوانـد. کسـانـی که  ایـن شـعـر را خـوانـده انـد و بـخـاطر دارنـد  و بـا صـادق نـیـز آشـنـایـی دارنـد میـدانـنـد که ایـن شـعـر چقـدر منـاسـب بـا خـود  صـادق بـود.
{قسمت ۱}
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پیام‌های داخل این موضوع
RE: خـآطرآت خواندنـی از صـآدق هـدآیت - Nυмв - 05-06-2015، 11:20

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان