اخطار‌های زیر رخ داد:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 865 - File: showthread.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 865 errorHandler->error
 


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

وندواره _ادبیات فارسی

#1
وندواره

«وندواره» اصطلاحی است که برخی دستورپژوهان برای اشاره به عنصری به کار می‌برند که از برخی جنبه‌ها شبیه یک واژه مستقل است و از برخی جنبه‌ها شبیه به وند. برای نمونه، برخی اسم‌ها را که در واژه‌های مرکب زیادی در مقام جزء پایانی به کار می‌روند و معنای آنها در ترکیب با معنایشان در مقام واژه‌ای مستقل اندکی تفاوت دارد و مثلاً کلیّت یافته است نیز می‌توان پسوندواره به شمار آورد؛ مانند «خانه» در واژه‌هایی مانند رودخانه و وزارتخانه و زورخانه. «سان» نیز واژه‌ای است که می‌توان آن را در واژه‌های مرکب نوعی وندواره (در اینجا پسوندواره) به شمار آورد. این عنصر گاهی مانند یک واژه مستقل به کار می رود، چنان که در عبارتهایی مانند «بدین سان» و «آن سان» می‌بینیم. ولی چون چنین عبارت‌هایی فقط در فارسی ادبی به کار می‌روند و از زبان گفتار خارج شده‌اند شاید بتوان گفت که «سان» در واژه‌هایی مانند «گربه‌سانان» و «سگ‌سانان» پسوندواره است.
هر چند وندواره در میان زبان‌شناسان و دستورپژوهان اصطلاح چندان جاافتاده‌ای نیست، به نظر می‌رسد برای توجیه آن می‌توان دلایلی آورد. یکی از این دلایل این است که میان اشتقاق و ترکیب مرز عبورناپذیری وجود ندارد. اگر از دیدگاهی «در زمانی» به زبان بنگریم درمی‌یابیم که بسیاری از وندهای کنونی روزگاری واژه‌هایی مستقل بوده‌اند. برای اثبات این ادعا مثال‌های زیادی می‌توان شاهد آورد. مثلاً پسوند «گاه» که امروز زایاترین پسوند اسم مکان است در زبان پهلوی به معنی «تخت» و نیز به معنی «جا و مکان» به کار می‌رفته، اما در فارسی بعد از اسلام دیگر در مقام یک واژهٔ مستقل به معنی «جا و مکان» به کار نرفته است. همین طور است پسوند «کده» که در زبان پهلوی واژه‌ای مستقل بوده است. افزون بر این در فارسی معاصر چندین واژه وجود دارد که در پیوند با برخی واژه‌ها معنایی می‌دهند که با معنای آنها در مقام یک واژۀ مستقل تفاوت دارد و در این معنای جدید وند به شمار می‌آیند. برای مثال، «کار» در «ورزشکار» و «ستمکار» و «خیانتکار» تقریباً همان معنایی را دارد که در مقام یک واژه مستقل دارد، اما در «بدهکار» و «طلبکار» و چند واژهٔ دیگر چنین نیست و حکم یک پسوند را دارد.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
:}
پاسخ
آگهی


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پیام‌های داخل این موضوع
وندواره _ادبیات فارسی - מַברִיק - 04-08-2021، 0:45

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  جزوه آرایه های ادبی فارسی
  انواع اسب در ادبیات فارسی
  تحلیل وبررسی درس دوازدهم ادبیات فارسی پایه دهم
  کلمات هم صدا با تفاوت شکل _ادبیات فارسی
  اولویت بندی برای حل تستای چند آرایه ای_ادبیات فارسی کنکور
  حذف در جمله_ادبیات فارسی
  جزوه فارسی دهم انسانی
  استفهام انکاری / پرسش تاکیدی_ادبیات فارسی
  تشبیه مفرد و مرکب در ادبیات فارسی
  ۷۶ غلط‌ املایی رایج در ادبیات فارسی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان