امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

خوش اخلاقی

خداوند در سوره آل عمران آیه 159:
به مرحمت خدا بود که با خلق مهربان گشتی واگر تندخو و سخت دل بودی مردم از گِرد تو متفرق میشدند ، پس از ( بدیِ ) آنان درگذر و برای آنها طلب آمرزش کن و ( برای دلجویی آنها ) در کارِ ( جنگ ) با آنها مشورت نما،لیکن آنچه تصمیم گرفتی باتوکل به خدا انجام ده،که خدا آنان راکه براو اعتمادکنند دوست دارد.
روایات:
رسول خدا(صلی الله علیه و آله):در روز قیامت در میزان و ترازوی اعمال افراد هیچ چیزی برتر از خوش اخلاقی نهاده نمیشود.
رسول خدا(صلی الله علیه و آله): پاداش صاحب اخلاق نیکو مانند پاداش روزه دار شب زنده دار است. 
امام صادق(علیه السلام): همانا برای خداوند بندگان برجسته و شایسته ای وجود دارد که خداوند آنها را از همین آفرینش و زمین خود آفریده است و انان را برای بر طرف کردن نیازهای برادران دینی آفریده،آنان حمد و سپاس را مایه مجد و بزرگی میدانند و خداوند بزرگواری های اخلاقی را دوست میدارد و در خطاب نمودن به پیامبرش فرموده است: "إنّک لعلی خلق عظیم" که این اخلاق بزرگ همان سخاوت و خوش اخلاقی است. 
رسول اکرم(صلی الله علیه و آله):حاتم زمان ما کسی است که خوش اخلاق باشد، بداخلاقی صاحبش را به فشار قبر و جهنم مبتلا میکند و در دنیا هم دست داران کمی دارد.
رسول اکرم(صلی الله علیه و آله):بیشترین چیزی که امتم به سبب آن به بهشت میروند تقوای الهی و خوش اخلاقی است.
امام صادق(علیه السلام):رسول خدا(ص) فرمودند: خداوند عزوجل توبه بد اخلاق را نمیپذیرد، عرض کردند: چرا ای رسول خدا؟! حضرت فرمودند: زیرا وقتی از گناهی توبه کند به گناهی بزرگتر از آن می افتد.
امام رضا(علیه السلام):بهترین شما خوش اخلاقترین شماست.
رسول خدا(صلی الله علیه و آله):آیا خبر ندهم که کدام یک از شما بیشتر به من شباهت دارد؟! اصحاب عرض کردند: بله یا رسول الله! حضرت فرمودند: آن کس که اخلاقش نیکوتر و برخوردش با مردم ملایم تر و بیش تر از همه نسبت به برادران دینی خویش مهربان باشد، و بر حق صبورتر و خشم خود را بیشتر از دیگران فرونشاند و گذشت و عفوش از دیگران بهتر باشد و هنگام خشنودی وخشم بیشتر از دیگران انصاف و عدالت را رعایت کند.
امام حسن مجتبی(علیه السلام):بدرستی که بهترین خوبی ها اخلاق نیکو است.
امام صادق(علیه السلام):چهار چیز در هر که باشد ایمانش کامل است و اگر سرتاپایش گناه باشد، نقصی به او نرساند و آنها:راستگویی، ردّ امانت، حیا و حُسن خلق است. 
[b]************************************************** **************
اشعار:
[/b]
روزی که تو آمدی به دنیا عریان
بودند همه خندان و تو بودی عریان
کاری بکن ای دوست که وقت مردن
باشند همه گریان و تو باشی خندان 
[b]******************************************
مکن خواجه بر خویشتن کار سخت
که بد خوی باشد نگون سار بخت
[/b]
به نرمی ز دشمن توان کند پوست
چو با دوست سختی کنی دشمن اوست
************************************************** **********************************
داستان:
در زمان خلافت امیرمؤمنان علی(علیه السلام) حضرت اغلب به سرکشی بازارها می رفتند و گاهی به مردم تذکراتی میدادند.
روزی حضرت از بازار خرما فروشان گذر میکردند که دختر بچه ای را دیدند که در حال گریه است، حضرت جلو رفتند و علت گریه اش را پرسیدند، دختر در جواب گفت:آقای من یک درهم به من داده تا خرما بخرم،من خرما از این کاسب خریدم و به خانه بردم ولی آقای من نپسندید، حالا آوارده ام که پس دهم ولی کاسب قبول نمیکند، حضرت به کاسب فرمودند: این دختر بچه کنیز است و از خود اختیار نداره، شما خرما را بگیر و پول را پس بده، کاسب از جا حرکت کرد و در مقابل کسبه و رهگذر با دستش به سینه امام (علیه السلام) زد که حضرت را که نمیشناخت را از جلوی دکانش رد کند، کسانی که ناظر جریان بودند آمدند و به او گفتند چه میکنی؟!این علی بن ابی طالب خلیفه مسلمین است!!! کاسب خودش را باخت و رنگش زرد شد و فوراً خرمای دختر بچه را گرفت و پولش را داد. سپس به حضرت عرض کرد: ای امیرمومنان از من راضی باش و مرا ببخش، حضرت فرمودند: چیزی که مرا از تو راضی میکند این است که روش خود را اصلاح کنی و رعایت اخلاق و ادب را بنمایی.

خوش اخلاقی 1
پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان