امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چگونه شاعر شویم ؟؟

چگونه شاعر شوم؟؟؟

شاید این سوالی است که گاهی بعضی از انسانها از خود می پرسند.و البته در پاسخ دادن به آن عاجز می مانند.آیا شاعران،شاعر متولد شده اند؟و یا به مرور زمان چونان نهالی که با آبیاری پربار می شود،رشد کرده اند؟آیا شعر گفتن امری غیر ارادی است؟یا باید برای رسیدن به آن تمرین و ممارست به خرج داد؟و در یک کلام،آیا می توان شاعر شد؟

برای پاسخ دادن به این سوالات لازم می دانم به نکاتی اشاره کنم.باید توجه داشت که شعر در ذات امری است زاده ی عاطفه و تخیل شاعر.او با بهره گیری از حس غیر قابل لمس عاطفه و با استفاده از عنصر تخیل دست بر موزون کردن واژه ها می زند که در اصطلاح به این عمل شعر سرودن گفته می شود.اساسا شعر گفتن بر دو نوع است.نخست کوششی و دوم جوششی.در نمونه اول یعنی شعر کوششی شاعر با استفاده از تمام قوای روحی و جسمی خود دست بر موزون ساختن واژه ها در قالبی از شعر می زند.در این نوع شعر که قالبا تاثیر چندانی بر مخاطب نمی گذارد،شاعر سعی می کند به هر نحوی کلمات را آهنگین ساخته و شعر را به پایان برساند.موضوع ها اکثرا از پیش تعیین شده اند.مثلا به فلان شاعر پیشنهاد می شود در مدح فلان شخصیت شعر بگو و در قبال کارت مبلغی دریافت کن.حال تناسب داشتن خصایص اخلاقی شخص مورد مدح با روحیات شاعر به هیچ وجه اهمیتی ندارد.شاعر به این وسیله در مدح مقام شخص مذبور شعری کوششی می سراید.یعنی بدون اعمال حسی قلبی و تخیلی فطری،کوشش می کند تا لغات در جهت مدح فرد مرد نظر آهنگین شوند.به این نوع شعر شعر کوششی گفته می شود.

در مقابل شعر جوششی مطرح است که از زمین تا آسمان با شعر کوششی متفاوت است.چنان که نه سفارشی است و نه مغایرتی با روحیات شاعر دارد.در این نوع شعر سرایی همانطور که از اسمش پیداست،شعر چنان آبی زلال از چشمه وجود شاعر جوشیدن می گیرد و در قالب واژه ها بر صفحه سپید قلب شاعر حک می شود.

توجه شما را به مثالی جلب میکنم.در زمان حضرت حافظ(ره) شاعری بود به نام هازل که بسیار بعید است نام او را تاکنون شنیده باشید.او با حافظ هم دوران است و اشعار زیادی هم سروده است اما با یک تفاوت با اشعار دیگر شعرا و آن این که وی سروده های حافظ را می خواند و لاجرم نام غذاهایی را جای گزین کلمات گوهربار حافظ می کرد.مثلا حافظ می فرماید:

صوفی نهاد دام و سر حلقه باز کرد بنیاد مکر با فلک حقه باز کرد

هازل شعر حافظ را این چنین تغییر میدهد:

مادر نهاد دیگ و سر سفره باز کرد بنیاد مکر با من حقه باز کرد

(البته این شعر تا آخر به همین صورت ادامه پیدا می کند.).حال سوال اینجاست که چرا با گذشت زمان شعر حافظ باقیماند و جاودانه شد اما حتی یک بیت از اشعار هازل در بین مردم ماندگار نشد.پاسخ این است که اشعار حافظ،اشعاری کوششی نیست.اشعار او بر خلاف هازل تماما جوششی است.او از مخزن اسرار الهی سیراب است و به همین دلیل است که جاودانگی شرط اول اشعار حافظ است.چنان که خود می فرماید:

هرچه کردم همه از دولت قرآن کردم

اما با این همه همواره در طول تاریخ رابطه ای تنگاتنگ و چه بسا مستقیم بین شعر کوششی و شعر جوششی برقرار بوده است و یقینا خواهد بود.ما در بسیاری از غزلهای حافظ شاهد این موضوع هستیم که بعد از سرودن دست خوش تغییراتی از سوی خود شاعر شده است.به این معنا که او ابتدا به صورت جوششی شعر را می سروده و بعد از آن با وسواس خاصی چه از لحاظ قواعد دستوری و چه از لحاظ فنون غزل سرایی دست به ترمیم شاهکار خود میزده است.نکته جالب دیگری که در رابطه با غزلیات حافظ می توان گفت این است که،او در مدت زمان شاعری خود یعنی حدود چهل سال تنها ۵٩۵(اندکی بیشتر یا کمتر)غزل سروده است.با یک محاسبه ی ساده می توان فهمید که او در هرسال از زندگی شعری خود تنها چهارده یا پانزده غزل سروده است و این نشان از وسواس بسیار زیاد حافظ برای حفظ کیفیت غزلهایش است.

لهذا شاعران جوان اگر در اندیشه ی ماندگاری اشعارشان به سر می برند باید چونان حافظ به فکر منبعی سرشار از فیوضات الهی باشند.چیزی که متاسفانه در بین شاعران جوان کنونی کشور تقریبا رو به نابودی است.
پاسخ
 سپاس شده توسط ✘ றДƬДᗡØЯЄ ✘ ، ~melodi~
آگهی
شاعر شدن که اموزش نمیخواد باید استعدادشو داشته باشی
من هروقت ناراحت بشم شعر خودش میاد
شعررو نمیشه همینجوری بنویسی باید خودش بیادSleepy
پاسخ
 سپاس شده توسط ✘ றДƬДᗡØЯЄ ✘
باید حس و حال شعر گفتن داشته باشی همینAngel
چگونه شاعر شویم ؟؟ 1
پاسخ
گاهی یک اتفاق، می تونه تو رو شاعر کنه.
خانه را دزد می زند، کو خانه؟!
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
Eye-blink کتاب زبان بدن (چگونه افکار دیگران را بخوانیم)
  کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم
Book کتاب { چگونه دیگران را روانکاوی کنیم؟}
  فرهنگستان چگونه واژه می‌سازد؟
  انشای طنز گونه در مورد تعطیلات نوروز را چگونه گذراندید
  چگونه نویسنده رمان طنز های پرفروش شوم؟
  شعر رقص لزگی شاعر سهیل فخری
Thumbs Up انتشار رمانی از تامس هاردی و «باتیست چگونه مُرد»
Wink «مدال کارنگی» به «شاعر مجهول» رسید!
Sad درگذشت یک شاعر !

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان