امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تا بوده دریایی که در شمال ایران است "کاسپین" و جنوب "خلیج فارس"ناميده ميشوند

دریای خزر و خلیج عربی...!!!(تا بوده دریایی که در شمال ایران است "کاسپین" و جنوب "خلیج فارس" بود و میماند)

بزرگ‌ترين درياچه جهان، درياچه‌ای که در شمال ايران قرار گرفته و در ميان پنج کشور ايران، ترکمنستان، آذربايجان، قزاقستان و روسيه محصور است، در تمام دنيا و در تمام گفتگوهای بين‌المللی، Caspian Sea يا همان دريای کاسپين خوانده می‌شود. اما در کشور ما ايران، با نام‌های مختلف ديگری ناميده می‌شود که معروف‌ترين‌شان دو نام خزر و مازندران است. نام خزر، ساليان سال است که در داخل ايران بر اين درياچه که از فرط بزرگی آن را دريا می‌خوانند، نهاده می‌شود و نام درياچه مازندران هم نامی تازه‌ساخت و البته عجيب است که گاه مورد استفاده قرار می‌گيرد. بگذريم از اين‌که کشورهای حاشيه‌ای اين دريا هم هريک به نسبت سياست‌های قومی و نژادی خود نام‌های ديگری بر آن می‌نهند. کاسپين، از نام قوم باستانی ساکن در حاشيه جنوبی اين دريا (درياچه) گرفته شده است که کاسپی ناميده می‌شدند. مردمانی شجاع و قوی هيکلی که دارای موهای روشن و چشمان آبی و سبز بودند. چنانکه هنوز هم در زبان گيلکی، به چشمانی اين‌چنين «کاس» يا «کاسِ چوم» گفته می‌شود. اين اقوام در محل فعلی سکونت گيلک‌ها می‌زيسته‌اند. اما، نام «خزر»، از نام قومی ديگر گرفته شده که در حاشيه شمالی اين دريا می‌زيسته‌اند. اصطخری در مسالک و ممالک خود چنین آورده است: «مردم خزر به ترکان نزدیک اند ، و اما به ترکان نمانند. و ایشان دو گروه اند: گروهی سیاه چرده باشند و سیاه موی - گویی از نژاد هندوان اند و گروهی سپیدروی باشند و با جمال - و از بت پرستان باشند،- ایشان فرزندان خود را بفروشند...» «در کهن ترین نقشه های جهان که موقعیت این پهنه در آنها آمده ، چون نقشه هکاتوس (مربوط به 500 پ .م) و نقشه معروف آراتوتس (200 پ . م) همه جا نام این دریا بر گرفته از نام (کاسپین) است ، نه نام دیگر. در نقشه اراتوستن که بوسیله دکتر عبدالکریم صبحی استاد دانشگاه قاهره در سال 1966 به چاپ رسیده ، نام ( دریای قزوین) آورده شده که بر گرفته ازهمان نام کاسپین است. در متن های دانشنامه های روسها همه جا از این پهنه با نام (کاسپیس کویه موره) یاد شده است. جالب اینکه ترک زبانان جمهوری آذربایجان وقتی به ترکی نوشته اند از آن با نام (خزر دنیزی) یاد کرده اند و وقتی به روسی مطلبی نوشته اند به همان صورت (کاسپین کویه موره) از این دریا نام برده اند.» حال سوال اين است، وقتی يک شرکت انتشاراتی اطلس‌های جغرافيايی، در يکی از طرح‌های کتاب جديد خود، و تنها در داخل پرانتز، نام «خليج عربی» را در مقابل نام ابدی «خليج فارس» اضافه کرد، رگ غيرت تمام ايرانيان به جوش آمد و کار به جاهای باريک کشيد. و می‌دانيم که ساليان سال است که عرب‌ها، اين نام مجعول را تبليغ می‌کنند. اما، وقتی تمام جهان، يک‌صدا نام درياچه مذکور را «کاسپين» می‌خواند که نام يکی از اقوام شمال ايران و در نتيجه کاملا ايرانی است، ما ايرانی‌ها، در اقدامی عجيب، نام يک قوم وحشی غيرايرانی را بر درياچه کاسپين می‌گذاريم و حتی کار بدان‌جا می‌کشد که خيلی‌ها با شنيدن نام «کاسپين» تصور می‌کنند که واژه‌ای انگليسی می‌شنوند! اين دوگونه‌گی در عمل گرچه در بين ما ايرانيان سابقه‌دار است، اما به اين شدت، عجيب می‌نمايد. چنانکه، اين‌جا که ديگر نيازی به اعتراض دسته‌جمعی و پتيشن و طومار امضا نمودن و محکوم کردن فلان وزيرخارجه و بهمان سخنگو نيست، و همه حرف حق را قبول دارند، خودمان، به دست خود، در نفی هويت خويش کوشيده‌ايم. در چنين وضعيتی، شکايت به که بايد برد؟
همیشه با خودم فکر میکنم برای سکوت هم معنی مثبت هست هم معنی منفی!

یه بار می گیم سکوت علامت رضاست ..

یه بارم میگیم جواب ابلهان خاموشی است ..
پاسخ
 سپاس شده توسط ☭Nicola☭ ، FARID.SHOMPET ، بر پشت شیر،خورشید اثر ، Łost Đλtλ
آگهی
ممنون نمیدونستم
پاسخ
 سپاس شده توسط ps3000
زنده باد خلیج همیشه پارس
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
"دختر و افسر مرزی"

تا بوده دریایی که در شمال ایران است "کاسپین" و جنوب "خلیج فارس"ناميده ميشوند 1
((...زنده باد صلح بین المللی,مرگ بر جنگ افروزان...))
استالین_آخرین سخنرانی سال 1952
عضو گروه تاریخ انجمن
پاسخ
 سپاس شده توسط ps3000 ، FARID.SHOMPET
(26-07-2012، 19:19)Nicola نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

زنده باد خلیج همیشه پارس

و درياي هميشه كاسپي

پاسخ
 سپاس شده توسط ☭Nicola☭ ، FARID.SHOMPET
من نظری در مورد اسم واقعیش ندارم چون واقعیت نمیدونم کدومش درست هست. ولی این رو میدونم که اسمش در منابع مختلف متفاوت بوده است.

ولی یک سوال از شماهایی که ناراحت هستید از تغییر نام خلیج فارس به خیلج عربی توسط عربها :

به نظرتون تغییر اسامی مختلف مناطق جغرافیایی، شهرها و روستاها از اسم واقعی (غیر فارسی) خودشون به یک اسم فارسی ایرادی دارد؟

در آذربایجان :

اورمو : ارومیه
قوشاچای : میاندوآب
سویوق بولاغ : مهاباد
خانا : پیرانشهر
اشنو : اشنویه
سولدوز : نقده
صائین قالا : شاهین دژ
عربلر : پلدشت
ساری داش : سردشت
تیکان تپه : تکاب
قره عینی(چالدران) : سیه چشمه
و ......

تغییر نام های ترکی برخی رودخانه :

گادار چای : قادر رود
تاتائو چای : سیمینه رود
جیغاتی چای : سیمینه رود
قیزیل اوزن : سفید رود
آراز چای : رود ارس

همچنین اسامی همگی 102 جزیره دریاچه اورمیه به فارسی تغییر داده شده اند که بعضی از اونها :

آرپالیق : جوزار
آغ داغ : سپید
آغجا داش : بردک
آوشارجیق : کاوه
آق مسته : بهرام
آلا مزره : برزو
ایری داش : مهرداد
بزکلی : آذین
پاخلان آداسی : چشمه کنار
داشلیجا : سنگان
دمیر داش : تنجک
قویون داغی : کبودان
پاسخ
حاجي چي ميگي؟
عربا دارن تاريخو هويت مارو ميدزدن!!!
حاليته يا نه؟؟

پاسخ
آگهی
بی شک چنین تغییراتی باعث وارد شدن لطمات و آسیبهای فراوانی به فرهنگ و تاریخ یک ملت وارد میکند.
همانطور که با عوض شدن نام خلیج به عربی، تاریخ و هویتتون توسط عربها دزیده میشه، همانطور هم تغییرات اسامی در مناطق و شهرهای آذربایجان هم باعث وارد آمدن لطمات زیادی به فرهنگ و تاریخ ملت ترک میشود.

من سوالم اینکه آیا به مردم آذربایجان حق میدهید که نسبت به این تغییرات معترض باشند یا خیر؟
پاسخ
خوب بود
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  آیا اثرات عملیات خلیج خوک ها پایان پذیرفته؟

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان