امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

خطرات تحریک تخمدانی چیست

مشکلات باروری ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشند، این دلایل گاهی اوقات با هم ترکیب می‌شوند.

بارداری: تحریک تخمدان

بنابراین درمان های بسیار متفاوتی هم برای آنها پیشنهاد شده است.
در موارد مشکلات تخمک گذاری، به تحریک تخمدانی در چهارچوب IVF یا تلقیح متوسل می‌شوند.

در چه مواردی تحریک تخمدانی پیشنهاد می‌شود؟
درمان توسط تحریک تخمدانی به زنانی پیشنهاد می‌شود که مشکلات تخمک گذاری دارند:
عدم تخمک گذاری،
ناهنجاری تخمک گذاری.
عمل تحریک تخمدان ها به کمک درمان باعث یک تخمک گذاری نرمال و چند برابر شدن تعداد فولیکول ها می‌شود.

این ضربه شست برای باردار شدن زوجی که بچه می‌خواهند کافی است، اما به شرطی که مطمئن باشند، علت عدم باروری شان تا کنون، تخمدان های دمدمی مزاج بوده اند.
تحریک تخمدانی می‌تواند به عنوان روشی کمکی قبل از تلقیح درون رحمی یا IVF مورد استفاده قرار بگیرد.

درمان توسط تحریک تخمدانی، چه طور انجام می‌شود؟
این درمان، یک درمان هورمونی است که جزئیات آن می‌تواند متفاوت باشد.
در موارد سادۀ تحریک تخمدانی، در مرحلۀ اول از نمک اسید سیتریک کلومیفن استفاده می‌شود، این نمک یک داروی هورمونی است که خوراکی بوده و به مدت 5 تا 7 روز بعد از دومین روز قاعدگی مصرف می‌شود. نمک اسید سیتریک کلومیفن باعث ترشح هورمون های مسئول فولیکول می‌شود.

در صورت شکست این درمان (بعد از حدود 5 تا 8 قاعدگی)، از یک داروی هورمونی دیگر که بر پایۀ گنادوتروپین است استفاده می‌شود، این دارو تزریق می‌گردد و به طور مستقیم روی تخمدان ها اثر می‌گذارد. این تزریق ها می‌توانند به شکل درون عضلانی یا زیر جلدی انجام شوند.

در موارد IVF یا تلقیح درون رحمی، درمان یکسان است، به جز مواردی که درمان تولید هورمون را متوقف کند، این امر کنترل کلی سیکل تخمک گذاری را با خود به همراه خواهد داشت. این درمان از اولین روز قاعدگی شروع می‌شود. سپس تزریق های گنادوتروپین انجام می‌گیرد.

در نهایت، زمانی که فولیکول به حد کافی برسد، یک هورمون دیگر برای به راه انداختن تخمک گذاری طی 37 تا 40 ساعت آینده، تزریق می‌شود. سپس می‌توان برای IVF یا تلقیح اقدام کرد.

تحریک تخمدانی: نیازمند مراقبت دو برابر است...
در هر دو مورد، پیگیری دقیق و سنجیده باید اعمال شود. و بر پایۀ دُز هورمونی (آزمایش خون) و اکو گرافی قرار دارد.
ضمناً اثربخشی درمان هورمونی رو تخمدان ها بررسی می‌شود، رَسِش فولیکول ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، برای روابط جنسی در چهارچوب تحریک تخمک گذاری برنامه ریزی می‌شود و می‌توان درمان را به منظور محدود کردن احتمال بارداری چند قلویی، تنظیم کرد.
خطرات تحریک تخمدانی چیست؟
درمان توسط نمک اسید سیتریک کلومیفن، به جز مشکلات بینایی (دو بینی)، عوارض جانبی دیگری ندارد.
اما تزریق گنادوتروپین می‌تواند باعث بروز این مشکلات شود:

احساس سنگین شدن پاها همراه با سنگینی در زیر شکم،
مشکلات خلق و خو،
افزایش وزن اندک،
مشکلات گوارشی،
ناراحتی تنفسی...

در موارد نادری هم سندروم تحریک تخمدانی بیش از حد توسط تورم تخمک ها و خطر التهاب وریدی مشاهده می‌شود.
اما عوارض این درمان ها بیشتر روانی است. بعد از مدت طولانی انتظار، تمام امیدها به این درمان وابسته است و در صورت عدم موفقیت همه چیز تیره و تار می‌شود.
سکوت سرشار از سخنان ناگفته است، از حرکات ناکرده... اعتراف به عشق‌های نهان و شگفتی‌های بر زبان نیامده

فردای من، خیلی وقته که گذشته ازش / آب شدُ ریخت روی گونه‌های من

مثل دونه‌های برف / مهم نیست چی می‌شه بعدش / این مهمه که هنوز زندم

من همونم که بعدِ مرگش / همه می‌گن که هنوز زنده‌ست

من اَشکامُ به‌تو دادم / دیدم چشما همه تو خوابن

قبر ساختم از اُتاقم / نفسم حبس شد / بدنم سر شد / ولی روحمُ گرم نگه داشتم رو اجاقمم

من همیشه بازنده بودم روی کاغذ / ولی همیشه جلو رفتم توی راهم

این دنیا با من بَد بود / تاسم عددش کم بود / هنوز نباختم این غمارُ نه نه

پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  سرطان مقعد چیست؟ کشنده است؟ “درمان و علائم”
  رکتوم چیست و کجاست؟ + بهترین جراح رکتوم در تهران
  مزایای مسواک برقی نسبت به مسواک دستی چیست؟
  هولتر مانیتورینگ فشار خون چیست و چه کاربردی دارد؟
  درمان ورم مقعدی چیست؟
  علت بیماری شقاق در زنان چیست + علائم و درمان شقاق بارداری
  فیستول چیست؛ علائم، علت، عوارض و تشخیص بیماری فیستول مقعد
  کیست مویی چیست و چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
  فیستول مقعدی چیست؟ علت، علائم و روشهای تشخیص
  ویروس کرونا ورژن دلتا چیست؟

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان