امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

همه جای ایران سرای من است 3

[rtl]همه جای ایران سرای من است 3 1[/rtl]
[rtl]مدت زمان: 11 تا 13 روز[/rtl]
[rtl]برترین ها: [/rtl]سفري در پيش داريد كه قرار است در آن مرز غربي سرزمين‌مان را از گوش راست گربه تا ابتداي خليج فارس بپيماييد. قرار است با آذري‌ها و كردها و لرها و خوزي‌ها آشنا شويد و خلق و خويشان را دريابيد. قرار است زاگرس را دريابيد و با گونه‌هاي گياهي و جانوري‌اش ارتباط برقرا كنيد و راز سرچشمه‌ها را در اين بلنداي بلند جستجو كنيد.

• ماکو:

ماکو، شهريست كه تنها 20 كيلومتر با مرز بازرگان فاصله دارد. شهري كه بسياري از درگيري‌هاي امپراطوري‌هاي ايران و عثماني را با خود ديده و آن‌ها را در حافظه خود ثبت كرده است.[rtl]بازدید:[/rtl] عمارت كلاه فرنگي در سمت شرقي خيابان امام، باغچه جوق، كليساي طاطاوس يا قره كليسا

• قره كليسا:

از قره كليسا تا چالدران 30 كيلومتر راه در پيش است. آن‌چه كه پيش از هر چيز از نام چالدران در ذهن‌ يك هم‌وطن ايراني تداعي مي‌شود، جنگي است كه در اين دشت ميان شاه اسماعيل صفوي و سلطان سليم اول عثماني در 500 سال پيش درگرفت. ميراثي كه از اين حماسه براي ما باقي مانده با شجاعت سربازان ايراني رقم خورده است.

[rtl]چالدران تا خوي:[/rtl]از چالدران تا خوي، 90 كيلومتر راه در پيش داريد. به شهري خواهيد رسيد كه به گفته ياقوت حموي، بارويي سخت مستحكم داشت و در ميان مزارع حاصل‌خيز و آباد واقع و به‌داشتن ديباي خوب معروف بود. چشمه بسيار پرآبي داشت كه آب‌اش در زمستان گرم و در تابستان سرد بود.

• خوی:

چشمه‌ها و قلعه‌ها و مساجد و كليساها و بازار قديمي خوي از ديدني‌هاي طبيعي و فرهنگي اين شهر و اطراف هستند كه مي‌توانند سفر شما را دلپذير كنند. اگر به دنبال مكان‌هاي بكر و كمتر شناخته شده هستيد، مي‌توانيد به سمت قطور برانيد و در طول راه با رودخانه قطورچاي همراه باشيد و از مهمان‌نوازي هم‌وطن‌هاي مرز نشين برخوردار شويد.

• سلماس:

سلماس، شهر باغ های سیب است. یکی از مرغوب‌ترین سیب‌های جهان در اين شهر به عمل مي آيد و گردوی آن با نام «ایسی‌سو» نیز خالی از لطف نیست. قدمت سلماس به زمان مادها و اورارتوها نسبت مي‌دهند. اين شهر در دوره اشكانيان يكي از ايالت‌هاي حايل بين امپراطوري ايران و روم محسوب مي‌شد.

• دریاچه ارومیه:

از سلماس دو راه در پيش داريد تا به سمت اروميه برويد. يكي راهي است كه به درياچه اروميه، كوتاه‌تر و البته راه بهتري است و ديگري راهي كه موازي با مرز از بالا به سمت پايين كشيده شده است. غرب درياچه اروميه پيش از ساير نقاط ايران مورد توجه ملل ماقبل تاريخ قرار داشت، تپه‌هاي متعددي نيز  امروزه از آن‌ها باقيست،

• ارومیه:

پيشينه تاريخي و استقرار ارومیه در مسير قفقاز، ارمنستان، آسياي صغير و بين‌النهرين و نيز زمين‌هاي بارور و آب و هواي مساعد، اهميت بسيار ويژه‌اي را به آن بخشيده است. شهر اروميه نقطه تلاقي اقوام و اديان پيرامون خود از قبيل آشوري‌ها، ارمني‌ها، يهودي‌ها و بالاخره مسلمانان بود و هست. اين خود بدان معني است كه مردمان اين ديار چگونه با آرامش مي‌توانستند و مي‌توانند در كنار هم زندگي مسالمت آميزي داشته باشند. اروميه، همان شهري كه مي‌انديشند زادگاه زرتشت پيامبر است، جاي آن دارد كه دو شب را در آن سپري كنيد و سپس به سمت اشنويه برويد. [rtl]بازدید:[/rtl] جزاير و سواحل درياچه، خرید از بازار، دیدن بافت قديمي شهر، باغات اطراف شهر

• اشنویه

• پیران شهر

• سردشت:

سردشت 30 کیلومتر با کردستان عراق فاصله دارد و طول نوار مرزی این شهرستان با عراق 96 کیلومتر است. انگور سیاه (تری‌ره‌شه‌) سوغات سردشت است. سردشت و کوه‌هاي اطرافش مملو از گیاهان دارویی نادري هستند که كمتر به آن‌ها توجه شده است. به سردشت كه رفتيد ديدار از آبشار شلماش را از ياد نبريد.

• بانه:

بانه در 60 كيلومتري جنوب شرقي سردشت واقع شده. نام بانه را از واژه فارسی/کردی «بان» به معنی بام و بلندی و متأثر از ارتفاعات و نحوه استقرار و موقعیت اين شهر می‌دانند. تا میانه‌های سده سیزدهم هجری نام اصلی شهر بانه، «به‌روژه» (آفتابگردان) بود و قباله‌هایی نیز وجود دارد که در همه آن‌ها مرکز بانه روستای «به‌روژه» نامیده شده است.

• سقز:

براي رسيدن به مريوان بهتر است راه سقز را در پيش بگيريد. مـنـطـقـه سـقـز بـي‌گـمـان از کهـن‌تـريـن و باسـتانـي‌تـريـن مـناطـق فـلات غـرب ايـران اسـت. بازدید: مسجد دو مناره، بازار قديمي، دژ باستاني زيويه، درياچه سد بوكان، مسجد جامع ترجان و غار كرفتو (اطراف سقز)

• اورامانات:

مريوان در شمال منطقه رازآميز اورامانات قرار دارد. آن بخش از منطقه اورامان كه در داخل مرزهای ایران قرار دارد، خود به دو بخش اورامان تخت و اورامان لهون تقسیم مي‌شود. مي‌گويند اورامان 99 پير داشته كه مشهورترين آنها «پير شاليار»، «پير ميكائيل» و «پير خدر» هستند. اورامان تخت يكي از ده‌ها روستاي بكر سرزمين اورامان است كه معماري خانه‌ها و قدمت روستا از جذابيت آن به شمار مي‌روند. مقبره پيرشاليار هم در اين روستا واقع است كه هر ساله تعداد زيادي از علاقه مندان را به سوي خود مي‌كشاند. مراسم مذهبي خاصي هر ساله در اواسط زمستان (شبيه جشن سده) بر سر مزار پير شاليار انجام مي‌شود. غار قوري‌قلعه هم يكي از غارهاي متعدد كوه‌هاي اورامان است كه احتمالاً طولاني‌ترين غار آبي ايران و از كم‌نظيرترين غارهاي آهكي دنيا است. 

• مریوان:

[rtl]بازدید:[/rtl] درياچه زريوارآب اين درياچه از چشمه‌هايي است كه در عمق آن مي‌جوشند. افسانه مشهوري هم در ميان مردم شنيده مي‌شود؛ مردم شهري قديمي به پيرمردي كه گرسنه بود، غذا ندادند، او هم مردم شهر را نفرين كرد و اكنون شهري در زير درياچه مدفون است.

• پاوه

• روانسر

• مسیر کرمانشاه به قصر شیرین:

در اين مسير زيبا ديدني‌هاي زيادي وجود دارد كه مطمئن هستيم اگر آن‌ها را ببينيد، براي كساني كه منتظر شنيدن اتفاقات سفر شما هستند،  گفتني‌هاي بسياري خواهيد داشت.[rtl]بازدید:[/rtl] قلعه يزدگرد، بقعه بابا يادگار، تپه باستانی چقا گاوانه، کاروانسرای شاه عباسی، طاق گرا،  نقش برجسته آنوبانی‌، دكان داوود، نمايشگاه يادمان دفاع مقدس(تنگه مرصاد)، رودخانه اروند، نخلستان قصر شيرين، كاخ خسرو چهارقاپي (آتشكده) و مسجد عبدالله بن عمر از ديدني‌هاي مسيرتان هستند.[rtl]اقامت در کرمانشاه:2 روز[/rtl]نقاط دیدنی در سفر قبلی توضیح داده شده است.حرکت از كرمانشاه به سمت اسلام‌آباد غرب، كرند غرب، سر پل ذهاب و قصر شيرين، پیش‌از ظهر

• اسلام آباد غرب

• کرند غرب

• سر پل ذهاب

• قصر شیرین

• گیلان غرب

• ایلام:

[rtl]سوغات:[/rtl] توصيه ما اين است كه از آش و شيريني‌ و غذاهاي محلي ايلام نگذريد: حلوای بگل، بژی برساق، جگر وز، حلوای قند، پرشگه، ترخينه، كله كنجی، پپگ، شير برنج، چنگال، سوختی، گمگه و...

• مهران

• دهلران

• سوسنگرد:

سوسنگرد مرکز دشت‏ آزادگان در 65 کیلومتری غرب اهواز است. رود کرخه از شمال و شعبه ‏ای از آن به نام نیسان از درون شهر و از شمال به سمت جنوب می‏ گذرد.

• اهواز:

اهواز را با پل‌هايش مي‌شناسند و با رود كارون. «ابن بنشاد» مي‌نويسد: اهواز شهر بزرگي است، مردمش زرتشتي و مسلمان و انبار كالاها و فرآورده‌هاي خوزستان است. شكر، بافته‌هاي پشمي، جامه‌هاي ديبا، پارچه‌هاي كنفي و ديگر محصولات را از همه شهرهاي ايران به اهواز مي‌آورند و از اين شهر و به وسيله كشتي از راه خليج فارس به هندوستان و چين و از راه بصره و عراق و اصفهان به ساير كشورهاي جهان حمل مي‌كنند. بازرگانان و سوداگران و بيگانگان در اين شهر سود بسيار مي‌برند.[rtl]بازدید:[/rtl] تالاب شادگان

• شادگان

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(..*)

همه جای ایران سرای من است 3 1
پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان