امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

اشعار عاشورایی را در قالبی نو بخوانید/ روایت شاعرانه یک زخم

#1

«زخم عتیق»، سروده محمدسعید میرزایی، مجموعه شعرهای آئینی است که در آن شاعر سبکی نو در قالب غزل کهن به وجود آورده و با تلفیق غزل و بحرطویل، قالبی نوین ارائه کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر در مقدمه ای که ناشر بر«زخم عتیق» نوشته آورده است: «زخم عتیق، خبر از درد بزرگی است که تاریخ را تحت الشعاع خود قرار داده و قلوب را تسخیر خود کرده است. از بعد عاشورا همه عاشورا، هنر عشق ورزی خود را با آن محک زدند و زانوی ادب بر عظمت صحنه ظهور عشق زدند. هر آنکه داغی از این زخم بر جگر دارد نمی تواند آرام بگیرد و هر اثری در عالم از او به جا ماند اثری از آن داغ دارد و محمدسعید میرزایی از قبیله ایشان است. »
محمدسعید میرزایی، مجموعه شعر آئینی «زخم عتیق» را سروده؛ او سبکی نو در قالب غزل کهن به وجود آورده و در «زخم عتیق» با تلفیق غزل و بحر طویل، قالبی نوین ارائه کرده است. «ورودیه» نخستین بخش از این مجموعه شعر است که ما را با حال و هوای کربلا و رویداد مهم و تاثیرگذاری چون عاشورا آشنا می کند:
«ای وای، کاروان به کجا می رود کجا؟ / خورشید رهروان به کجا می رود کجا؟
سرگشته اند قبله نماهای روزگار/ این کعبه روان به کجا می رود کجا؟ »
«طلوع ماه محرم» عنوان بخش دیگری از این مجموعه اشعار است. پس از ان شاعر به شخصیت های مهم در رویداد عاشورا اشاره کرده و به حضرت مسلم بن عقیل، حر، قاسم بن الحسن، علی اصغر، علی اکبر و حضرت ابوالفضل العباس پرداخته است.
«عاشورا، وداع، گودال قتلگاه»، بخش دیگری از مجموعه شعر«زخم عتیق» است. «مصائب کوفه و شام، معبد ترسا، حضرت رقیه و مخمس عاشورایی پیوسته از دیگر بخش های این کتاب است. « زخم عتیق» نیز که نام مجموعه شعر از آن گرفته شده یکی از قسمت های اصلی کتاب را به خود اختصاص داده است.
اشعار عاشورایی را در قالبی نو بخوانید/ روایت شاعرانه یک زخم 1


بخش مربوط به نوحه ها و غزل بحر طویل عاشورایی نیز دو قسمت دیگر از «زخم عتیق» هستند. مجموعه ای که از سوی موسسه هنر و ادبیات هلال منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته تا انها را با اشعار فاخر آئینی آشنا کند.

انتشار کتاب هایی چون «زخم عتیق»، آن هم در این وانفسا که شعرهای سخیف، جایگزین اشعار نغز و پرمعنی شده اند غنیمتی است که جز مخاطبان علاقه مند می‎تواند در اختیار مداحان قرار گیرد تا آنچه در قالب نوحه خوانده و شنیده میشود اصیل و جاندار باشد.
«زخم عتیق» با یک سی دی همراه است و در قالب کتاب صوتی، در 2500 نسخه و به قیمت 25000 تومان منتشر شده است.اشعار عاشورایی را در قالبی نو بخوانید/ روایت شاعرانه یک زخم 1
پاسخ
آگهی


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
Rainbow روایت واقعی یک خاطره ی ترسناک
Heart داستان عاشقانه بسیار زیبا و غمگین ( حتما بخوانید )
  رمان قرار نبود(1 تا 13) (حتما بخوانید طنزه)
  گلچین اشعار سلمان هراتی
Thumbs Up داستان انگلیسی April in Moscow آوریل در مسکو ( حتما بخوانید! )
  رمان همسایه ی من قشسمت آول تا آخر را همینجا بخوانید(هفته ای یک قسمت)
  داستان عاشقانه زیبا و غمگین_حتما بخوانید
  روایت یک تراژدی....
Sad فقط یک مزاحم تلفنی(حتما بخوانید)
  صد کتابی که باید پیش از مرگ بخوانید

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان