امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چرا برخی از رتبه های برتر کنکور داشتن مشاور یا دبیر خصوصی را انکار میکنند؟

#1
من در درجه اول با توّکل به خداوند متعال و در درجه بعد، با حمایتهای بی دریغ پدر و مادر و معلمین مدرسه و تلاش های خودم به این موفقیت بزرگ دست یافته ام و باور کنید که نه مشاور کنکور داشتم و نه در کلاس های خصوصی یا گروهی آموزشگاهها یا معلمین کنکور شرکت کرده ام! حتی یکبار هم لای کتابهای کنکور را ورق نزده ام، چه برسد به آنکه آنها را خوانده باشم، باور کنید کهکاملاً راست می گویم »به گزارش «تابناک اجتماعی»، تقریباً شبیه این عبارات را از اغلب نفرات برتر کنکورهای سراسری در طی سالهای گذشته ، حال و آینده شنیده و باز هم خواهیم شنید؟

شکی نیست که ما در همه کارها اگر در کنار تلاش خود به خداوند متعال توکل کنیم به موفقیت نیز خواهیم رسید و قطعاً دانش آموزانی هم بوده اند که با تکیه بر توانایی های ذاتی خود و توکل به خدای متعال و علیرغم محرومیت از امکانات آموزشی ، دست به کاری بزرگ زده وبهترین رتبه ها را نیز کسب کرده اند. اما آیا به نظر شما همه این نفرات برگزیده کنکور در چنین شرایطی به موفقیت دست یافته اند؟ تصور می کنید، تا چه حد صحبتهای کلیشه ای این افراد صحّت دارد؟ اگر همه آنها راست می گویند، پس چگونه است که همین اشخاص چند روز بعد تغییر موضع داده وبا شرکت در مصاحبه های کاملاً تبلیغاتی، از کتب کنکور یا خدمات موسسات آموزشی خاصدفاع می کنند و موفقیت خود را مرهون برنامه ریزی ها و آزمون های آزمایشی آنها می دانند و یا همانند یکی از رتبه های برتر کنکور در مصاحبه های متفاوت خود اظهارات متناقضی را ارائه می دهند.

این رتبه تک رقمی در همان روزهای ابتدایی اعلام نتایج رسمی کنکور سراسری ؛ اظهار داشته که من مشاور تحصیلی و معلم کنکور نداشتم و حتی با اظهارات تمسخرآمیز خود، علم مشاوره تحصیلی را نیز زیر سوال می برد،حال آنکه بعدها مصاحبه های جانبدارانه و تبلیغاتی وی از یک موسسه کنکور و نیز یک گروه ناشناس و تازه کار زیست شناسی، نشان داد که نه تنها این شخص، بلکه اغلب نفرات برتر کنکور به نوعی از بیان واقعیت ها خودداری می کنند.

به گزارش تابناک، تا قبل از منع سوء استفاده تبلیغاتی از اسامی نخبگان کنکور در برنامه های صداوسیما، برخی از این نفرات برتر با نشان تجاری برخی از موسسات کنکور، عکس های یادگاری گرفته و یا در تیزرهای تبلیغاتی آنها شرکت می کردند. اما بعد از تصویب این قانون، اکنون فضای اینترنت و نشریات یا سایتهای این موسسات، تبدیل به جولانگاه تبلیغاتی شان شده است.خبرنگار تابناک به سراغ برخی از رتبه های برتر کمپ کنکور سیناتهرانی از مشاورین برجسته کنکور که پیش از این نیز مصاحبه های ایشان در این سایت منتشر شده بود، رفته تا به بررسی این مسأله بپردازدکه آیا همه آنها با تکیه بر توانایی ها و تلاش خود به موفقیت دست یافته اند و یا برخی از آنها از بهترین مشاورین تحصیلی و یا معلمین کنکور کشور بهره گرفته اند؟ به دلیل درخواست این افراد و حفظ حریم خصوصی شان از ذکر نام آنها خودداری کرده ایم.یکی از رتبه های تک رقمی رشته تجربی در کنکور سالهای گذشته به تابناک گفت: « من در یک مدرسه استعدادهای درخشان تحصیل می کردم اما حقیقتاً آن مدرسه مانند سابق از کیفیت آموزشی مطلوبی برخوردار نبود و مشاور تحصیلی مدرسه نیز اعتقاد داشت که دانش آموزان برای موفقیت در کنکور لازم است تا پاسی از شب در مدرسه بمانند و تست بزنند، اما پدر و مادر من با این طرز تفکر موافق نبودند، نتایج آن مدرسه در طی سالهای قبل هم نشان می داد که این روش موثر واقع نخواهد شد، به همین خاطر از سال سوم تصمیم گرفتم تا تحت نظر مشاوری خارج از مدرسه خود را برای کنکور آماده کنم و از آنجایی هم که حجم تکالیف معلمین و برنامه مشاور مدرسه خیلی سنگین بود، سال آخر به توصیه سیناتهرانی مشاورجدیدم به یک مدرسه غیرانتفاعی با سطح متوسط رفتم تا بتوانم برنامه های درسی ایشان را اجرا کنم. از طرفیچون من و خانواده ام داشتن مشاور تحصیلی را از دوستان و آشنایان مخفی کرده بودیم، به همین خاطر بعد از کنکور نمی توانستم رسماً اعلام کنم که مشاور داشته ام. البته بعدها و در زمانیکه از جو کنکور دور شدم ، در مصاحبه ای به این موضوع اشاره کردم. اینرا هم باید اضافه کنم که من در دو درس نیز معلم کنکور خصوصی داشتم که نقش زیادی در کسب درصدهای بالای من ایفا کردند.

یکی از رنبه های برترکنکوررشته ریاضی فیزیک از شهر مشهد نیز به تابناک گفت « شما نمی توانید از دانش آموزان انتظار داشته باشید در شرایطی که روش طرح سوالات کنکور توسط طراحان کاملاً مفهومی و حساب شده است اما اغلب مشاورین یا معلمین بر روی حفظیات و درک غیرمفهومی مطالب و استفاده از فرمولهای تستی غیرعلمی تاکید دارند، بتوان در کنکور سراسری موفق شد.بعد از مشخص شدن رتبه ام در کنکور سراسری، موسسات بسیاری تماس گرفتند و خواستند تا در مصاحبه ها و تبلیغات آنها شرکت کنم. اما من به یکی از آنها گفتم که تاکنون حتی یکبار هم در آزمون های شما شرکت نکرده ام، اگر مردم بپرسند پس کارنامه این رتبه برترتان کجاست، شما چه می خواهید بگویید؟ مدیر آن موسسه گفت شما نگران این موضوع نباشید ما آنرا حل خواهیم کرد.»خانم جوانی که اکنون دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه تهران بوده و از نفرات برتر کنکور سراسری سالهای گذشته است، در این رابطه به تابناک گفت: من خود مدت سه سال زیر نظر مشاورتحصیلی برای کنکور آماده می شدم و در کلاس های خصوصی زیست شناسی یکی از دبیران خوب تهران و کلاس خصوصی فیزیکیکی از شاگردان آقای تهرانی شرکت کردم. این دانشجوی پزشکی در ادامه به تابناک گفت: در دانشگاه متوجه شدم کهبرخی از رتبه های ممتاز کنکور نیز همانند من از همان سالهای اول یا دوم دبیرستان، مشاور یا دبیر کنکور داشته اند. البته در میان آنها دانشجویانی هم بودند که انصافاً با تلاش فراوان خود وارد رشته پزشکی دانشگاه تهران شده بودند.خانم جوانی که دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و یکی دیگر از شاگردان سیناتهرانی است، به تابناک گفت: کار بسیاری از مشاورین یا دبیران مدرسه از کیفیت لازم برخوردار نیست لذا دانش آموز ترغیب می شود تا از مشاورو یا معلمین مطرح خارج از مدرسه کمک بگیرد. رقابت فشرده و تنگاتنگ برای رسیدن به رشته های پرطرفدار دانشگاههای خوب باعث می شود تا شما حتی به صمیمی ترین دوست خود نیز نگویید که مشاور یا معلم کنکور دارید. من از ابتدای سال سومزیر نظر مشاورتحصیلی ام برای کنکور آماده می شدم زیرا به شدت به یک برنامه درسی مناسب در کنار روشهای مطالعه صحیح نیاز داشتم.

دانشجوی سال سوم رشته دندانپزشکی دانشگاه شهیدبهشتی و از رتبه های برتر سالهای گذشتهمعتقد است «برای موفقیت در کنکور صرفاً برنامه و روش مطالعاتی کافی نیست بلکه باید تیمی به شما کمک کند که بتوانید استرس تان را نیز در سر جلسه مدیریت کنید. آیا شما چنین تیمی را در مدارس سراغ دارید؟

این رتبه ممتاز در ادامه به تابناک گفت: دانش آموزانی که در کنکور رتبه خوبی کسب می کنند، تمایل ندارند تا موفقیت خود را با کسی تقسیم کنند، زیرا تصور می کنند با بیان واقعیت ها و اینکه عواملی مثل معلم کنکور یا مشاور تحصیلی در موفقیت آنها سهم بسزایی داشته است، در نظر مردم، نقش خودشان کمرنگ شده و موفقیتشان زیر سوال می رود.»سعید سلیمی فر مشاور تحصیلی رتبه های برتر کنکور و عضو سایت درس زندگی دات کامکه چندی پیش مصاحبه ای خواندنی با خبرگزاری برنا داشت، به تابناک گفت: یکی از مشکلاتی که ما هرساله با والدین دانش آموزان کمپ کنکور خود داریم این است که آنها اصرار دارند بعد از موفقیت فرزندشان در کنکور نباید کسی متوجه شود که او مشاور یا دبیر خصوصی داشته است، زیرا اگر نزدیکان و خویشاوندان آنها پی به این مسأله ببرند، ممکن است باعث بروز اختلافات خانوادگی یا فامیلی بشود و یا به نظر خودشان توانایی های فرزندشان زیر سوال برود.بسیاری از والدین این دانش آموزان حاضرند مبالغ بیشتری برای خدمات ما بپردازند اما در ازای آن، از ما می خواهند تا اسامی فرزندانشان را در سایت خود یا در محافل مختلف اعلام نکنیم، چه بسا اینکار در بسیاری از مواقع به ضرر ما تمام شده است زیرا موسسات کنکور دیگر و یا مشاورین تازه کار بدون اطلاع ما و خانواده این دانش آموز، از نام وی سوء استفاده کرده اند اما ما مجبور به سکوت بوده ایم.آقای جوانی که در رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران تحصیل می کند، پیشنهادهای اغواکننده برخی از موسسات کنکور معروف را دلیل اصلی کتمان حقایق توسط رتبه های برتر کنکور می داند، او می گوید «من از ابتدای دوره پیش دانشگاهی زیر نظر مشاور تحصیلی بودم و بعد از کسب رتبه نیز با تماس های مکرر یکی از موسسات کنکور مواجه شدم که به من و یکی از دوستانم که از رتبه های تک رقمی کنکور سراسری بوده، پیشنهاد دادتا در قبال دریافت مبلغی قابل توجه، در مصاحبه های آنها شرکت کرده و یا اجازه دهیم با اسم آن موسسه چند عکس تبلیغاتی از ما گرفته شود.»تابناک امیدوار است تا با بازنگری در نظام آموزشی و بهره گیری از متدهای نوین آموزش و یادگیری در مدارس، گزینش از طریق کنکورسراسری جای خود را به گزینش بر اساس تفکر مبتنی بر ارزش و مهارت های فردی و علمی دانش آموزان بدهد تا دیگر شاهد چنین مسائلی در حوزه کنکور نباشیم.
پاسخ
 سپاس شده توسط чернаяЛуна
آگهی
#2
واقعا که درسته اصلا نباید به حرف این رتبه برتر ها گوش داد همونطور که گفتید اونا به نفع خودشون حرف میزنن ولی متاسقانه بچه ها به خصوص شهرستانیا باور میکنن درسته که تلاش هر شخص عامل اصلی در موفقیت هست ولی باید این تلاش درست هدایت شود که باید ی مشاور کاربلد هدایتش رو بر عهده بگیره البته همونطور که گفتم کاربلد نه معلما و دانش اموزهایی که خودشون رو مشاور جا زدن وگرنه نتیجه عکس میشه
زن عشق مي كارد و كينه درو مي كند...

ديه اش نصف ديه توست و مجازات زنايش با تو برابر...

مي تواند تنها يك همسر داشته باشد

و تو مختار به داشتن چهار همسرهستي ....

براي ازدواجش ــ در هر سني ـ اجازه ولي لازم است

و تو هر زماني بخواهي به لطف قانونگذار ميتواني ازدواج كني ...

در محبسي به نام بكارت زنداني است و تو ...

او كتك مي خورد و تو محاكمه نمي شوي ...

او مي زايد و تو براي فرزندش نام انتخاب مي كني....

او درد مي كشد و تو نگراني كه كودك دختر نباشد ....

او بي خوابي مي كشد و تو خواب حوريان بهشتي را مي بيني ....

او مادر مي شود و همه جا مي پرسند نام پدر ...

و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛

پیر می شود و میمیرد...

و قرن هاست که او؛ عشق می کارد و کینه درو می کند

چرا که در چین و شیارهای صورت مردش به جای گذشت،

زمان جوانی بر باد رفته اش را می بیند و در قدم های لرزان مردش؛

گام های شتابزده جوانی برای رفتن و درد های منقطع قلب مرد؛

سینه ای را به یاد می اورد که تهی از دل بوده و پیری مرد رفتن و فقط رفتن را در دل او زنده می کند...

و اینها همه کینه است که کاشته می شود در قلب مالامال از درد...!

و این رنج است
پاسخ


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  هم نهایی هم کنکور - ۱۴۰۳
  درصد و معدل مورد نیاز برای رتبه ۱۰۰ کشوری | کنکور ۱۴۰۳
Book رتبه بندی و مقایسه دبیران کلاس های آنلاین کنکور
  برنامه درسی هفتگی رشته انسانی از تابستون تا کنکور
  اهمیت خواب برای قبولی در کنکور
Book تغذیه در دوران کنکور
Book رتبه بندی و مقایسه کتاب های کمک درسی کنکور
  برخی از فعلهای مترادف عربی
  مبحث هیدر _ زیست کنکور
  رنگ های سفید شیمی کنکور

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان