امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تاثیر معدل در کنکور ۹۶

تاثیر معدل در کنکور ۹۶ چیزی است که ذهن خیلی ها را به خودش معطوف کرده است. سعی می کنیم در این مقاله روش تاثیر معدل در کنکور ۹۶ را با زبانی ساده برای شما عزیزان بیان کنیم. البته در این مقاله گریزی بر تاثیر معدل در کنکور ۹۵ نیز زده می شود.

تاثیر معدل در کنکور ۹۶ 1

تاریخچه ی مختصری از تاثیر معدل در کنکور

چندین سال است که بحث ناعادلانه بودن کنکور سراسری مطرح است و مجلس و سازمان سنجش بدنبال راهی برای عادلانه کردن انتخاب دانشجو بودند تا اینکه ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ دهم شهریور ۱۳۹۲ ﻁﺮﺣﯽ ﺑﺎ ﻋﻨﻮﺍﻥ «ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺳﻨﺠﺶ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ» ﺩﺭ ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮﺭﺍی ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺑﻪ ﺗﺼﻮﯾﺐ ﺭﺳﻴﺪ ﻭ ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﺁﻥ ﻣﻘﺮﺭ ﺷﺪ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ۱۳۹۳-۹۴ ﺑﻪ ﺗﺪﺭﯾﺞ ﻭ ﻁﯽ ﯾﮏ ﺩﻭﺭﻩ ۵ ﺳﺎﻟﻪ، ﺷﻴﻮﻩ ﺟﺪﯾﺪی ﺩﺭ ﮐﻨﮑﻮﺭ ﺳﺮﺍﺳﺮی ﺍﻋﻤﺎﻝ ﺷﻮﺩ.

ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﻣﺎﺩﻩ ۲ ﻭ ﻣﺎﺩﻩ ۱۰ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺳﻨﺠﺶ ﻭ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ، ﻣﯽﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ﺗﺤﺼﻴﻠﯽ ۱۳۹۳-۹۴ ﺷﻮﺭﺍﯾﯽ ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺷﻮﺭﺍی ﺳﻨﺠﺶ ﻭ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ ﺗﺸﮑﻴﻞ ﺷﻮﺩ ﻭ در ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻭ ﻧﺤﻮﻩ ﺗﺄﺛﻴﺮ ﺳﻮﺍﺑﻖ ﺗﺤﺼﻴﻠﯽ ﺩﺭ ﮐﻨﮑﻮﺭ ﺳﺮﺍﺳﺮی ﺗﺼﻤﻴﻢ ﮔﻴﺮی ﮐﻨﺪ.

و اما قبل از اینکه به میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال۹۵  و ۹۶  بپردازیم لازم است به چند نکته اشاره کنیم:

نکته اول: تاثیر معدل در کنکور شامل حال چه افرادی می شود؟

داوطلبانی که دیپلم خود را در یکی از رشته های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی از سال ۸۴ و بعد از آن و همچنین مدرک پیش دانشگاهی خود را در رشته های که پیشتر ذکر کردیم از سال تحصیلی ۱۳۹۱-۹۲ به بعد دریافت کرده اند، مشمول قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۵ و ۹۶ می باشند.

نکته دوم: منظور از تاثیر معدل در کنکور معدل است یا نمره؟

همینطور که مطلع هستید دیپلمه های رشته های علوم انسانی و ریاضی و فیزیک می توانند در کنکور تجربی شرکت کنند و البته عکس آن هم صادق است، در صورتیکه افرادی که علوم انسانی خوانده اند قاعدتا فیزیک و شیمی و زیست نخوانده اند در نتیجه دروسی مثل فلسفه و منطق و جغرافیایی که بچه های علوم انسانی خوانده اند، برای کنکور تجربی، جزو سوابق تحصیلی شان به حساب نمی آید. در نتیجه منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری، نمره هر یک از دروس مرتبط است. مثلا در دیپلمه های علوم انسانی فقط دروس عمومی مشمول قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور قرار می گیرد.

نکته سوم: با مشخص شدن منظور از سوابق تحصیلی کدام نمره یک درس سوابق تحصیلی محسوب می شود؟ نمره نیم سال اول یا نمره نهایی؟

در پاسخ به این سوال فقط نمرات امتحاناتی که بصورت نهایی و سراسری برگزار شده اند مانند امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان و امتحانات نهایی پیش دانشگاهی جزو سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

نکته چهارم هم اینکه برای ارتباط دادن نمرات نهایی دروس به نمرات کنکور سراسری از واحدی به نام تراز استفاده می شود.

یعنی نمرات امتحانات نهایی و درصد های کنکور سراسری را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند تا بتوانند نمره نهایی داوطلبان کنکور را محاسبه و رتبه های کنکور را مشخص کنند.

چگونگی محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۹۶

نمرات دروس مرتبط امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با ۲۵درصد تاثیر و نمرات دروس مرتبط امتحانات نهایی پیش دانشگاهی با ۵درصد تاثیر و هر دو بصورت تاثیر مثبت اعمال می شود.

مثلا تراز نمره زیست شما در امتحان نهایی سوم دبیرستان ۶۰۰۰  و تراز نمره امتحان نهایی پیش دانشگاهی ۶۵۰۰  و تراز زیست کنکور ۶۴۰۰ می شود:

۶۰۰۰×۲۵%+۶۵۰۰×۵%+۶۴۰۰×۷۰%=۶۳۰۵

اما گفتیم که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵ بصورت مثبت است. در این مثال، بدلیل بیشتر بودن تراز کنکور(۶۴۰۰) از ترازی که بر اساس تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور محاسبه شده(۶۳۰۵)، بیشتر است، تاثیر سوابق تحصیلی را بر تراز زیست اعمال نمی کنند.  در نتیجه این فرآیند برای تک تک دروس انجام می شود تا تراز نهایی داوطلب مشخص شود.

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم به سوالات شما در زمینه میزان و نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۵ و ۹۶ پاسخ داده باشیم.
تاثیر معدل در کنکور ۹۶ 1

پاسخ
 سپاس شده توسط Ֆℋ£¥∂α
آگهی
خدا کنه این تاثیر معدل احمقانخ رو بردارن
I am on the highway to hell
جدیدا قوه ی تخیلم از بین رفته
هدفم رو گم کردم
دوست دارم به دیگران کمک کنم
دوست دارم کشاورز بشم
نمیدونم چم شده دعا کنید
پاسخ
عاقا واضح بحرف
حالا تاثیر داره یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بالای چند باید باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ
(21-06-2016، 21:20)ی دخی شیطون نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

عاقا واضح بحرف
حالا تاثیر داره یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بالای چند باید باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برای کنکوری های امسال تاثیر مثبت و برای 96 ها که ماباشیم قطعی 25/
I am on the highway to hell
جدیدا قوه ی تخیلم از بین رفته
هدفم رو گم کردم
دوست دارم به دیگران کمک کنم
دوست دارم کشاورز بشم
نمیدونم چم شده دعا کنید
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
Lightbulb ● ویژه کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳
Star2 ♧ زبان انگلیسی : ویژه کنکور زبان خارجه
Humanfemale آزمون های آزمایشی رشته انسانی | ویژه کنکور ۱۴۰۳
Question پک جمع‌بندی پایه انسانی برای کنکور
Snowman جمعبندی عربی کنکور (درسنامه و تست)
Brick اقتصاد لقمه کنکور مهروماه
  حذفیات کنکور 1403
  رشته های بدون کنکور
  مجموعه آزمون جامع کنکور | ویژه رشته تجربی
Minioni PDF کتاب های رشته انسانی | ویژه کنکور

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان