امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

برگزاری نشست هم‌اندیشی جشنواره کتابخوانی رضوی

#1
Star 
برگزاری نشست هم‌اندیشی جشنواره کتابخوانی رضوی 1

در نشست هم‌اندیشی و سیاستگذاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی منابع پیشنهادی و انتخابی در چهار بخش به بحث گذاشته شد و از میان ۲۹ اثر برگزیده، ۱۲ اثر به عنوان منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی انتخاب شد.
به گزارش ایسنا به نقل از  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست هم‌اندیشی و سیاستگذاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور ایوب دهقانکار  - مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی-، محمودرضا برازش - مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع)- ، محسن پرویز - نویسنده و عضو انجمن قلم ایران - ، محمد سرشار - مدیر شبکه کودک-، سیدجواد رفاهی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی، امین متولیان - معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات-  مهدی رمضانی - معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی -، اسماعیل شفاعی - معاون اداری و مالی-،  محمدهادی ناصری - مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل-،  سیدباقر میرعبداللهی - مدیرکل تأمین منابع- و هادی آشتیانی - مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی-  برگزار شد.
علیرضا مختارپور این نشست با اشاره برگزاری سه دوره جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌ها گفت: میزان مشارکت دستگاه‌ها در سه دوره گذشته بسیار قابل توجه بوده است و برای نهمین دوره جشنواره رضوی نیز درخواست‌های متعددی برای مشارکت دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی وجود دارد و مسلما این میزان مشارکت، هم از نظر حضور مردم و هم دستگاه‌ها در یک مسابقه کتابخوانی در کشورمان کم‌نظیر است.
او افزود: چندی پیش در گزارشی که از جشنواره کتابخوانی رضوی به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شد بر این نکته تأکید شد که این جشنواره بدون مشارکت دستگاه‌ها به این مرحله از بلوغ و رشد نمی‌رسید تا جایی که بیش از ۸۵۸ هزار نفر در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند. دکتر صالحی نیز بر مشارکت تمامی حوزه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جشنواره تأکید کرد.
دبیرکل نهاد با اشاره به درخواست‌های مختلفی که برای بهبود و یا تغییر شرایط جشنواره کتابخوانی رضوی وجود دارد، گفت: از میان همه درخواست‌هایی که برای بهتر کردن وضعیت جشنواره کتابخوانی رضوی وجود دارد، توصیه وزیر  فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر شخصیت‌های فرهنگی برای تسری دادن موضوع جشنواره کتابخوانی درباره دیگر ائمه اطهار علیهم السلام است.
او سپس بیان کرد: درخواست‌های دیگری نیز برای ارتقای وضعیت جشنواره رضوی مطرح شده  است با این موضوع که جشنواره کتابخوانی رضوی به یک شاخص در عرصه کتابخوانی تبدیل شود. در این موضوع نیاز است که همه ارگان‌ها و دستگاه‌ها مشارکت خود را افزایش بدهند تا بتوانیم با قوت بیشتری کارها را پیش ببریم. با توجه به شرایط موجود بودجه‌ای کشور ضرورت همکاری دستگاه‌ها و ارگان‌ها بیش از پیش است.
مختارپور تأکید کرد: ما گام‌هایی از جمله الکترونیکی کردن بخش‌های مسابقه را برای صرفه جویی در برگزاری مسابقه در دوره‌های پیش برداشته‌ایم و در نهمین دوره جشنواره نیز این موضوع را با قوت بیشتری دنبال خواهیم کرد.
او در ادامه اظهارکرد: برنامه‌ریزی‌های مفصلی نیز برای برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در دستور کار داریم تا از ظرفیت همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادها ازجمله قوه قضاییه، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و ارتش جمهوری اسلامی که در دوره قبل مشارکت خوبی داشتند، استفاده کنیم و آن‌ها بتوانند در اجرا و طراحی برنامه‌های جشنواره کتابخوانی رضوی مشارکت کنند. در این زمینه در حوزه انتخاب منابع نیز ناشران، شخصیت‌های فرهنگی و دستگاه‌های مختلفی تاکنون مشارکت داشته‌اند و انتخاب منابع این دوره از جشنواره حاصل یک همفکری مشترک است.برگزاری نشست هم‌اندیشی جشنواره کتابخوانی رضوی 1

در ادامه نشست مهدی رمضانی  - معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد-   با ارائه گزارش مختصری از روند برگزاری سه دوره جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت و گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی که ازجمله برنامه‌های جشنواره فرهنگی هنری بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام است از سال ۱۳۹۵ (از ششمین دوره) توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود و در این سه دوره شاهد رشد میزان مشارکت واقعی مردم در این جشنواره بودیم. بر این اساس ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی سال ۹۵ با مشارکت۲۳۵ هزار و ۳۸۲ نفر، هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی سال ۹۶ با مشارکت ۶۴۸ هزار و ۲۲۸ نفر و هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سال ۹۷ با مشارکت ۸۵۸ هزار و ۶۹۵ نفر شکل گرفت.
او افزود: در هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی  در سال ۹۷ رشد ۳۲ درصدی را نسبت به سال ۹۶ داشتیم که عدد قابل توجهی است و حاصل هم‌افزایی همه دستگاه‌ها است.  
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد تصریح کرد: یکی از مشخصه‌های این جشنواره برنامه‌ریزی برای حضور همه سنین و اقشار جامعه از جمله کودک، نوجوان و بزرگسالان و همچنین رقابت خانوادگی در بخشی ویژه است که موجب شده این جشنواره نسبت سایر رشته‌های فرهنگی و هنری جشنواره رضوی متمایز شود.
 مهدی رمضانی سپس گفت: ما در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی هم در تقویم اجرایی و هم در شیوه اجرا اقدامات تازه ای را در دستور کار داریم. در این زمینه با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و گرانی کاغذ، باید بیش از پیش صرفه‌جویی کنیم؛ اما از آن‌جایی که برگزاری این جشنواره یک وظیفه اعتقادی و ایمانی است، ان‌شاءالله با همکاری همه دستگاه‌ها به نحو شایسته برگزار شود.
او در ادامه به ایجاد بخش ویژه‌ای در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و گفت: به منظور ترویج و شناخت نهمین امام شیعیان، بخش ویژه امام جواد(ع) به جشنواره امسال افزوده شده است.
رمضانی تأکید کرد: با ناشران و تشکل‌ها برای تولید آثار فاخر با موضوع امام رضا(ع) مذاکره های مختلفی شده است و اعلام آمادگی کردیم در صورت تولید منابع فاخر و خوب از آنها حمایت خواهیم کرد.

برگزاری نشست هم‌اندیشی جشنواره کتابخوانی رضوی 1

سپس محمودرضا برازش - مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع)-  با تقدیر از برگزاری منظم و با شکوه جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: یکی از مشکلات برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی منابع موجود است که متأسفانه در این سال‌ها کمتر به سراغ تولید منابع فاخر و مناسب رفته‌ایم. در این زمینه نیاز است برای گسترش منابع، انگیزشی میان ناشران و نویسندگان ایجاد شود تا آثار درخور نام حضرت رضا(ع) تولید شود.
او افزود: میزان مشارکت‌ها توسط آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دوره‌های گذشته جشنواره بالا بوده و این دستگاه‌ها علاقه به کار و مشارکت بیشتر در این جشنواره دارند که ان‌شاءالله در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته لحاظ شود.
در ادامه این جلسه منابع پیشنهادی و انتخابی در چهار بخش احمد بن موسی(ع)، حضرت معصومه (س)، امام جواد (ع) و امام رضا (ع) به بحث گذاشته شد. بر این اساس از میان ۲۹ اثر برگزیده، ۱۲ اثر به عنوان منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش‌های مختلف انتخاب شد.
پاسخ
آگهی


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  برگزاری عصر شعر «لاله‌های دشت برچی»
  برگزاری نشست «پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در منطقه اکو»
Exclamation نشست گفت‌وگو با مترجم کتاب «لبخند زنان»
Big Grin رونمایی از ۲۵ جلد کتاب رضوی به خط بریل در قم!
Big Grin فراخوان جشنواره‌ قصه‌گویی منتشر شد!
Exclamation پایان جشنواره داستان‌نویسی رضوی به زبان ترکی!
Lightbulb توقعی که از جشنواره‌های ادبی می‌رود!
Star پوستر و پوسترفراخوان جشنواره قصه‌گویی رونمایی شد!
Big Grin «دیوید کاپرفیلد» جشنواره فیلم لندن را افتتاح می‌کند!
Thumbs Up فراخوان انتخاب کتاب سال خراسان رضوی!

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان