امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

هدف « ماتریکس » تمثیلی برای تراجنسیت بود!

هدف « ماتریکس » تمثیلی برای تراجنسیت بود! 1

«ماتریکس»  که بیست و یک سال قبل عرضه شد، میلیون‌ها بیننده را به چالش کشید، و موجب خلق چند دنباله (از جمله قسمت چهارم که تا آوریل سال ۲۰۲۲ به تعویق افتاد) شد، و بحث‌های فرهنگی بسیاری نیز به راه انداخت. در دل داستان چند لایه‌ای که واچوفسکی‌ها خلق کردند، نشانه‌هایی در خصوص مسائل تراجنستی وجود داشت که در زمان اکران فیلم توجه چندانی به آن نشد. «لیلی واچوفسکی» به تازگی اهداف اصلی خود از خلق دنیای «ماتریکس» را با جزئیات بیشتری توضیح داده است.

واچوفسکی در مصاحبه با «نت‌فلیکس فیلم کلاب» می‌گوید قصد اصلی «ماتریکس» این بوده که به عنوان «تمثیلی برای تراجنسیت عمل کند و از ژانر علمی-تخیلی برای بررسی مشکلات مرتبط با هویت و تکامل استفاده کند.» این فیلمساز می‌گوید خوشحال است که مردم در مورد «ماتریکس» و روایت مرتبط با مسائل تراجنسیتی آن گفتگو می‌کنند: «خوشحالم که آن فیلم‌ها برای افراد تراجنسیتی ارزشمند بوده… خوشحالم که می‌توانم طنابی برای آن‌ها پرتاب کنم و به آن‌ها در مسیری که طی می‌کنند یاری برسانم.»

واچوفسکی در ادامه اضافه می‌کند: «خوشحالم که مطرح شد. این هدف اصلی ما بود، اما دنیا کاملاً‌ آمادگی نداشت – دنیای تجارت آماده نبود. وقتی فیلم می‌سازید، با یک فرم هنری عمومی سر و کار دارید. به نظر من هر نوع هنری که در دنیا خلق می‌کنید، یک فرایند رها‌سازی است، زیرا وارد گفتگوی عمومی می‌شود. این جنبه‌اش را دوست دارم، فرایند تکاملی وجود دارد که ما به عنوان انسان در هنر به صورت غیر-خطی با آن درگیر می‌شویم. همیشه می‌توانیم در مورد مسئله‌ای به شکلی تازه گفتگو کنیم.»

هدف « ماتریکس » تمثیلی برای تراجنسیت بود! 1

«لیلی واچوفسکی» اضافه می‌کند: «فیلم «ماتریکس» تماماً در مورد میل به تبدیل شدن بود. همه‌اش از زاویه‌ی دید همجنس‌گرایی می‌آمد. ما [در ابتدا] شخصیت «سوئیچ» را داشتیم که می‌خواست در دنیای واقعی مرد باشد و در دنیای «ماتریکس» زن.» استودیوی برادران وارنر از این ایده استقبال نمی‌کند و «سوئیچ» در هر دو دنیا زن به تصویر کشیده می‌شود.

اگرچه «لیلی واچوفسکی» در دنباله‌ی «ماتریکس ۴»  با کارگردانی خواهرش «لانا واچوفسکی» مشارکت نکرده، اما انتظار می‌رود که فیلم بررسی مسئله‌ی هویت را ادامه دهد.

پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  اسکار قوانین مرتبط با نحوه اکران فیلم ها برای رقابت آن‌ها برای کسب جوایز را آسان کرد
  دستور رئیس صداوسیما برای ساخت سریالی برای کرونا
  صحبت های کیانو ریوز درباره ماتریکس 4 / بسیار جذاب و جاه طلبانه است!
  « ماتریکس 4 » در انتظار کمک مالی از سوی دولت آلمان!
Video نخستین تصاویر از کیانو ریوز در « ماتریکس 4 » منتشر شد
  من چشم دارم برای دیدن، گوش برای شنیدن وجاهای دیگه ای هم ‏دارم که مطمئنا به کارمیاد
  بازیگر «ماتریکس» پا به دنياي كاراگاهان مي‌گذارد
  کادوی خنده دار مرد ترکیه ای برای ←آنجلینا جولی→ برای پیشگیری از سرطان سینه ی وی!!!
  !! ۵ واقعیت درباره ستاره «ماتریکس» که حتما نمی دانید !!

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان