امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

علل و درمان لق شدن دندان در بزرگسالی

#1
علل و درمان لق شدن دندان در بزرگسالی 1برای یک بزرگسال ، لق شدن دندان می تواند نگران کننده باشد. با این حال ، گاهی اوقات دندان را می توان نجات داد ، به خصوص هنگامی که مشکل در اوایل تشخیص داده شود.
لق شدن دندان در کودک اغلب نشانگر گذر از کودکی است. با این وجود وقتی فرد به بزرگسالی رسید ، یک دندان لق دیگر یک اتفاق طبیعی نیست. بزرگسالان ممکن است هنگام مشاهده دندانهای لق شده دچار اضطراب شوند. دندان های بزرگسالان دائمی هستند و برای ماندگاری کامل طراحی شده اند.

برخی از دلایل لق شدن دندان در بزرگسالان بی ضرر است. برخی دیگر برای نجات دندان ، برداشتن آن یا جایگزینی آن با ایمپلنت یا پل ، نیاز به یک متخصص دندانپزشکی دارند.علل وجود دندان لق در بزرگسالان :

عوامل زیر اغلب باعث لق شدن یک یا چند دندان را به عهده دارند:درمان دندان لق در بزرگسالان, لق شدن دندان
علل لق شدن دندان در بزرگسالی• بیماری لثه

همچنین به عنوان پریودنتیت شناخته می شود ، این بیماری شامل التهاب و عفونت لثه ها است. این بیماری معمولاً در اثر عادت های بهداشتی ضعیف دندان ایجاد می شود.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در ایالات متحده گزارش می دهد که نیمی از بزرگسالان کشور در سن 30 سال و بالاتر دارای بیماری لثه هستند .

اگر هنگام مسواک زدن و نخ دندان ، پلاک را برطرف نمی کنید ، ممکن است بیماری لثه ایجاد شود. پلاک حاوی باکتری است. به دندان می چسبد و با گذشت زمان سخت می شود تا فقط یک متخصص بهداشت دندان بتواند آن را از بین ببرد.

پلاک سخت شده ، معروف رسوب ، باعث می شود لثه ها از دندان جدا شوند و شکافهایی ایجاد می کنند که می توانند آلوده شوند. با گذشت زمان ، این فرایند می تواند استخوان و بافت های پشتیبان دندان ها را تجزیه کند و باعث لق شدن دندان ها شود.علائم دیگر بیماری لثه عبارتند از:

لثه هایی که نازک ، قرمز ، دردناک یا متورم هستند.

لثه هایی که هنگام مسواک زدن دندان ها خونریزی می کنند.

پست رفت لثه

تغییر در نحوه قرارگیری دندان ها در کنار هم

هر گونه علائم بیماری لثه باید در اسرع وقت توسط دندانپزشک بررسی شود. تشخیص زودرس و درمان می تواند از لق شدن دندان جلوگیری کند.• بارداری

افزایش سطح استروژن و پروژسترون در دوران بارداری می تواند بر استخوان ها و بافت های دهان تأثیر بگذارد. داشتن بیشتر این هورمون ها می تواند بافت پریودنشیم را تغییر دهد ، یعنی مجموعه استخوان ها و رباط ها که از دندان ها حمایت می کنند و آنها را در جای خود نگه می دارند. هنگامی که پریودنشیم تحت تأثیر قرار می گیرد ، ممکن است یک یا چند دندان لق شود.تغییرات در این قسمت از بدن پس از بارداری برطرف می شود و دلیلی برای نگرانی نیست. اما ، هر کس در دوران بارداری دچار درد یا لق شدن دندان می شود ، باید به دندانپزشک مراجعه کند تا بیماری لثه و سایر مشکلات بهداشت دهان را رد کند.

در حقیقت ، به دلیل ارتباط احتمالی بین بیماری لثه و زایمان زودرس ، افراد باردار تشویق می شوند که مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنند.• صدمه به دندان

صدماتی که در اثر ورزش های تماسی متحمل شده است ، ممکن است باعث لق شدن دندان ها شود. دندانهای سالم قوی هستند اما ضربه به صورت یا تصادف رانندگی می تواند به دندانها و بافت اطراف آسیب برساند. نتیجه ممکن است خرد یا لق شدن دندان باشد.

به همین ترتیب ، فشردن دندان ها در مواقع استرس یا دندان قروچه در شب می تواند باعث سست شدن بافت ها و لق شدن دندان ها شود.

بسیاری از افراد تا زمانی که منجر به درد فک نشوند ، از عادت های فشردن دندانها یا دندان قروچه آگاه نیستند. ممکن است یک دندانپزشک بتواند قبل از آسیب دائمی دندان ها مشکل را تشخیص دهد. هرکسی که گمان می کند صدمه ای به دندان آنها وارد شده است ، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کند.درمان دندان لق در بزرگسالان, لق شدن دندان
علت لق شدن دندان• پوکی استخوان

پوکی استخوان بیماری است که باعث می شود استخوان ها ضعیف شده و متخلخل شوند. در نتیجه ، حتی ضربه های جزئی نیز می توانند منجر به شکسته شدن استخوان شوند. در حالی که پوکی استخوان معمولاً بر ستون فقرات ، باسن و مچ دست تأثیر می گذارد ، همچنین می تواند به استخوان های موجود در فک که از دندان ها پشتیبانی می کند آسیب برساند.اگر استخوان های فک کمتر متراکم شوند ، ممکن است دندان لق شود و خارج شود. موسسه ملی بهداشت (NIH) در آمریکا نیز ارتباط احتمالی بین پوکی استخوان و افزایش خطر ابتلا به بیماری های لثه را گزارش کرده اند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان پوکی استخوان می توانند باعث مشکلات دندان شوند ، اگرچه این موارد غیر معمول است. در موارد نادر ، داروهای موسوم به بیس فسفونات ، که به درمان پوکی استخوان کمک می کند ، می تواند منجر به لق شدن دندان ها شود.راههای پیشگیری از لق شدن دندان در بزرگسالی :

دندانهای لق همیشه قابل پیشگیری نیستند ، اما فرد می تواند برای کاهش خطر گام بردارد. نکاتی درباره سلامتی دندان و لثه شامل موارد زیر است:

• روزانه دو بار مسواک بزنید

• نخ دندان یک بار در روز

• خودداری از سیگار کشیدن

• معاینات دندانپزشکی هر چند وقت یکبار توصیه می شود

• پوشیدن یک محافظ دهان مناسب هنگام ورزش

• پوشیدن محافظ دندان ، هنگام دندان قروچه در شب

• برای کمک به جلوگیری از پوکی استخوان از پزشک در مورد مکمل کلسیم و ویتامین D سؤال کنید.

• نگه داشتن دیابت تحت کنترل، دیابت یک عامل خطر برای بیماری های لثه است.

• آگاهی از داروهایی که ممکن است روی دندانها تأثیر بگذارد.


راههای درمانی دندان لق :

طیف وسیعی از درمان ها می توانند کمک کنند و بهترین گزینه به علت لق بودن بستگی دارد.

درمان شامل موارد زیر است:

• مقیاس گذاری و برنامه ریزی ریشه ای : این نوعی روش تمیز کردن عمیق است که می تواند بیماری لثه را معالجه کند.• شستشوی دهان با داروها : اینها می توانند به لثه های آلوده در بهبود و مبارزه با باکتری های موجود در دهان کمک کنند.• جراحی : هدف از بین بردن بافت لثه و استخوان آسیب دیده به بیماری لثه خواهد بود.• پیوند استخوان : اینها می توانند به بازسازی استخوان های از دست رفته در بیماری لثه کمک کنند.• پیوند بافت نرم : اینها می توانند از آسیب بیشتر لثه یا دندان در افراد مبتلا به بیماری لثه جلوگیری کنند.• وسایل دندانپزشکی ، مانند اسپلینت دندان : اینها می تواند آسیب ناشی از دندان قروچه را کاهش دهد و ممکن است به بهبودی دهان بعد از جراحی دندان کمک کند.• درمان دیابت : درمان مناسب برای سلامتی دندان مهم است.اگر دندان دائمی از بین برود ، دندانپزشک اغلب می تواند لبخند شخص را با این موارد بازگرداند:

• بریج دندان : یک دندان در بین دو تاج دندان افتاده باشد، فاصله ایجاد شده را می‌توان با یک بریج دندانی پر کرد. بریج شامل یک مجموعه تکی از دو روکش همراه با یک دندان که در میان آن‌ها قرار گرفته است می‌باشد. دو روکش بیرونی بر روی دندان‌های دو طرف قرار داده شده و نقش تکیه‌گاه بریج یا نگهدارنده دندان در محل خود را بر عهده دارند.• کاشت دندان : این شامل دندان و ریشه مصنوعی است که به استخوان فک وصل شده است.

در حالی که این گزینه ها مؤثر هستند ، برای درمان علت اصلی افتادن دندان ضروری است و سایر اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب بیشتر ضروری است.


پاسخ
آگهی


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
Star درمان سرما خوردگی
  درمان و عکس گشادی مقعد + علائم و تشخیص گشاد شدن مقعد
  درمان خانگی کیست مویی دنبالچه + بهترین روشهای تخلیه در خانه
  هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر است؟
  سرطان مقعد چیست؟ کشنده است؟ “درمان و علائم”
  درمان آبسه مقعدی با لیزر بدون جراحی
  هزینه درمان شقاق با لیزر و عمل جراحی 1402 + تعرفه بیمه
  انواع توده تناسلی در مردان و زنان + درمان زائده با عکس
  قیمت کامپوزیت دندان در کرج
  درمان ورم مقعدی چیست؟

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان