امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

سالگرد 30 سالگی اولین رایانه شخصی

به گزارش خبر گذاری فارس:

سالگرد 30سالگی اولین رایانه شخصی جهان/ رایانه های شخصی مرده اند
مهندس ارشد شرکت IBM سی سال پس از روزی که اولین رایانه شخصی که توسط وی طراحی شده بود به بازار ارائه شد، می گوید دوران رایانه های شخصی به پایان رسیده زیرا این رایانه ها مرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت IBM در تاریخ 12 آگوست 1981 اولین رایانه شخصی خود را وارد بازار کرد، IBM 5150 به سرعت توانست خانه ها و دفاتر کار را در ایالات متحده و به تدریج در دیگر نقاط جهان را در تسلط خود درآورد.

30 سال پس از این رویداد، یکی از مهندسان ارشد شرکت IBM که در ساخت و توسعه این رایانه نقشی کلیدی به عهده داشته می گوید: تصور نمی کردم به اندازه ای زنده باشم تا بتوانم مرگ این رایانه را به چشم ببینم.

رایانه های آینده مبتنی بر تعاملات اجتماعی

"مارک دین" یکی از مهندسان ارشد شرکت IBM پس از بیان این مطلب که رایانه های شخصی مرده اند، ابزاری که خود وی برای طراحی آن تلاش بسیاری انجام داده، بحث و جدلهای فراوانی را به وجود آورد.

دین که یکی از ده ها نفری است که در ساخت اولین رایانه شخصی IBM حضور داشته است، معتقد است تبلتها ابزارهای امروز هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که برای فردا هم کاربردی باشند. به علاوه رایانه های آینده مبتنی بر تعاملات اجتماعی و ایده هایی که در جوامعی با تعاملات اجتماعی بالا شکل گرفته ساخته خواهند شد.

وی اعلام کرد رایانه های خانگی و شخصی باید درست مانند ماشینهای تایپ در انبارها قرار داده شوند زیرا این رایانه ها نیز مسیر ماشینهای تایپ و صفحه های گرامافن را در پیش گرفته اند. به گفته دین با اینکه استفاده از رایانه ها همچنان ادامه دارد، این دستگاه ها به هیچ وجه در رتبه اول صنعت رایانه ای جهان قرار ندارند.

دین می گوید: خود من استفاده از رایانه های شخصی را کنار گذاشته ام و در حال حاضر از یک تبلت استفاده می کنم. رایانه های شخصی نه به واسطه نوعی دیگر از ابزار جدید، بلکه به واسطه ایده های جدیدی درباره نقشی که رایانه ها می توانند در پیشرفت داشته باشند در حال جایگزین شدن هستند.

دین معتقد است امروز کاملا آشکار است که نوآوری نه بر روی ابزارها بلکه در فضاهای اجتماعی میان ابزارهای الکترونیکی بیشترین پیشرفت را دارد، جایی که انسانها و ایده ها با یکدیگر ملاقات کرده و با یکدیگر در تعاملند. این همانجایی است که صنعت رایانه می تواند بزرگترین تاثیر را بر روی اقتصاد، جوامع و زندگی انسانها داشته باشد.
سالگرد 30 سالگی اولین  رایانه شخصی 1
اولین رایانه شخصی ABM
5150 اولین رایانه شخصی IBM است که توسط "مارک دین" طراحی شد و در 12 آگوست سال 1981 وارد بازار آمریکا شد. اکنون 30 سال از آن روز می گذرد و دین بر این باور است که رایانه شخصی مرده است. این رایانه به عنوان مدلی برای ساخت بسیاری از رایانه های دیگر مورد استفاده شرکتهایی قرار گرفت که پس از IBM اقدام به ساخت این رایانه ها کردند.

این رایانه توسط تیمی از مهندسان و طراحان به رهبری "دون استریج" از بخش سیستمهای ورودی IBM طراحی و ساخته شد. عبارت رایانه شخصی در کنار ریز رایانه ها و رایانه های خانگی پیش از سال 1981 مورد استفاده قرار می گرفتند، این عبارت از سال 1972 برای توصیف ابزار Xerox Parc's Alto شرکت زیراکس استفاده شده بود.

بر اساس گزارش وایرد، با این همه در پی موفقیت اولین رایانه شخصی شرکت IBM، عبارت PC که برگرفته از عبارت رایانه شخصی است به صورت ویژه برای توصیف ریزرایانه ای که با محصولات و برنامه های IBM انطباق دارد به کار گرفته می شد.
اگر اینجا قدیمی هستی و دوست داری یک گفتگو عجیب 
درباره گذشته و حال داشته باشی، راه‌های ارتباطی رو گذاشتم پروفایل!

پاسخ
 سپاس شده توسط SABER ، ~SoLTaN~ ، poya ، tolu ، pegah jb ، neda13 ، ^Aytin^ ، ღSηow Princessღ ، MOHSENEBRAHIMI ، Şilēຖt Ş¢rēค๓ ، ғαறØᴜs_ραѕѕeя_βყ
آگهی
عکسش نمییییییییااااااااااااادددددددددددcryingcryingcrying
این روزها..
دوست دارم
یه اصطلاح عامیانه س...!
پاسخ
کسی نگاره ی این رایانه رو داشت بذاره سپاسگزار میشم چون من خودم دیگه اون نگاره رو ندارم.Sad
اگر اینجا قدیمی هستی و دوست داری یک گفتگو عجیب 
درباره گذشته و حال داشته باشی، راه‌های ارتباطی رو گذاشتم پروفایل!

پاسخ
عکس اصلاح شد ...
دستهــايم را محکمتر بگيـر

من هنوز هم نميخواهــم

تورا...

به دست خاطرات بسپارم...

سالگرد 30 سالگی اولین  رایانه شخصی 1
پاسخ
 سپاس شده توسط FARID.SHOMPET
چه قیافه ای داشته
________________________________________________________________________________​_______________________

توجه!توجه!توجه!
خطر!وضیعت قرمز خواهشمندیم از پله های اضطراری خارج شوید یک عدد گودزیلا خطرناک(دهه شصتی)وارد انجمن شده است اگر خارج شدید
سپاس بدهید تا ماموران ان را نابود کنند
پاسخ
اين كامپيوتر ساخت شركت اپل هستش اگه اشتباه نگفتمBig GrinBig Grin
پاسخ
آگهی
چه زشت بودggreggreggreggreggre
پاسخ
 سپاس شده توسط OYAMA
تولدش مبارك
بهترين عشق اينست كه بزاري يكي ديگه خوشبختش كند
پاسخ
چقدر ضایع است
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  AMD از اولین تصویر مربوط به کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 6000 رونمایی کرد
  اولین بنچمارک از یک پردازنده 8 هسته ای Ryzen 4000 که امید بخش سیستمی میان قیمت است
  اولین واکنش AMD به ورود پردازنده‌های رقیب
  سه نوع رایانه شخصی
  اولین تصویر از برد PCB کارت AMD Radeon RX 480/RX 470 به همراه بنچمارک RX 470
  شرکت Phase One اولین دوربین 100 مگاپیکسل واقعی دنیا را معرفی کرد
  اولین نتایج از قدرت و عملکرد تراشه 10 هسته‌ای Helio X20 منتشر شد، مدیاتک ویرانگر رکور
  اینتل اولین مینی پی‎سی کامل خود را روانه بازار کرد
  معرفی اسپیکر قدرتمند Pill پلاس، اولین اسپیکر مشترک اپل و Beats
  با داک Continuum اسمارت فون خود را به یک کامپیو‌تر شخصی کامل تبدیل کنید

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان