امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Metropolis"(متروپلیس)

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
Metropolis"(متروپلیس) 1
متروپلیس

کارگردان: فریتز لانگ

نویسنده: تئا فون هاربو

بازیگران:

آلفرد آبل

بریگیته هلم

گوستاو فروهلیش

محصول: 1927 آلمان

در شهرى در قرن بیست و یکم، کارگران در زیرزمین زندگى می ‏کنند و حاکمان از روى زمین کنترل اوضاع را در دست دارند. « فردر» ( فروهلیش )، پسر حاکم اصلى، علایقى به کارگران دارد و در واقع دل باخته‏ى « ماریا » ( هلم )، یکى از رهبران کارگران است.

امیر قرامحمدی:
مترو پليس فیلمی است که از نظر محتوا منتقدهای بسیار فراوانی دارد اما من نمیخواهم زیاد به محتوای فیلم اشاره کنم اما این فیلم بی شک یک فیلم فاشيستيه و بهترین دلیلی که بابتش میشه ثابت کرد که این یک فیلم فاشیستیه به هیتلر برمیگرده که هیتلر علاقه فراوانی به این فیلم داره اما همانطور که من اون بالا گفتم نمیخوام به محتوای فیلم وارد بشم و سریع میرم به نوع ساختارهنری فیلم.

لابد به خودتون میگین:

(((اه اه اه سال 1927 کدوم آدم عاقلی میره فیلم های اون زمان رو تماشا کنه؟! )))

من همینجا به همه شماها بگم که با یک شاهکار به تمام معنا طرف هستین!
داستان فیلم درباره شهری در آینده است که این فیلم به خوبی توانسته از پس آینده بر بیاد! طراحی صحنه از ابتدا تا انتها به قدی عالی کار شده که هیچ کس باور به این که این فیلم ساخته شده در سال 1926 نیست!(سال 1926 ساخته شد و ساله بعدش اکران) فریتز لانگ ( کارگردان) به خوبی فیلم را از تبلیغی بودن در میاره و تا جایی فیلم رو پیش میبره که کمترین ایراد رو میشه ازش گرفت یا بهتر بگم تا جایی که نشه هیچ عیب و ایرادی ازاین فیلم گرفت. لانگ به شدت به جزئیات توجه کرده از ساختمان های تو فیلم گرفته تا ساخته شدن جز به جز آدمک مصنوعی که واقعا تو این زمینه عالی کار کرده (اصلا در آن سالها آلمانها میخواستن عظمت فیلمهای هالیوود رو زیر سوال ببرن که به عبارتی از هر نظر خودشون رو از هالیوود بالاتربدونن و به دنبال اثبات این ادعا بودن) از طراحی صحنه تا شخصیت ها.جلوه های ویژه این فیلم هم فوق العادس البته منظورم از فوق العاده بودن به این معنی نیست مثل جلوه های ویژه امروزیست بلکه نسبت به سال 1927 که واقعا این جلوه های ویژه تحسین برنگیزه.فیلمبرداری این فیلم هم به قدری دقیقه که اصلا بعضی از سکانسهای بیادماندی این فیلم مدیون فیلمبردای دقیق این فیلمه واقعا آلمان ها یکی از هدف هاشون زیر سوال بردن عظمت فیلمسازی هالیوود بود که واقعا هم این فیلم از خیلی از فیلم های اون زمان هالیوود سرتر بود به خصوص جلوه های بصری این فیلم. کارگردانی فیلم هم تحسین برنگیزه درحالی که فیلم مترو پلیس با 750 بازیگرش و 30000 سیاهی لشگرش واقعا فیلم شلوغی بود ولی لانگ به خوبی از پس شلوغی فیلم بر میاد که همینجا بگم هیچ کس به غیر از لانگ توانایی ساختن همچین فیلمی در اون زمان رو نداشت لانگ خیلی خیلی خوب میدونست که چی داره میسازه و کاملا فیلمش رو میشناخت.

در کل بگم این فیلم یک شاهکاره به تمام معناست و ارزش بارها دیدن رو داره البته با اینکه فیلم محتوای خوبی نداره اما پیامهای خوبی در فیلم هست و از همه مهمتر از لحاظ هنری واقعا در سطح بسیار بالایی قرار داره و من این فیلم رو به همه شما پیشنهاد میکنم.

محمدرضا سیلاوی:

"فریتز لانگ" را می توان به عنوان برترین کارگردان تاریخ معرفی کرد به دلیل اینکه کاملا برازنده اش است، در دهه 20 میلادی فیلمی ساخته است که دروازه ای بسیار بزرگ و خوبی باز کرد به سوی سینمای علمی-تخیلی، از قطار هوایی باید گرفت تا آدم ماشینی که در این فیلم به چشم می خورد، به نظر بنده با همچین تفکری درآن بازه زمانی فیلم ساختن بسیار کار بزرگی است، داستان فیلم "متروپلیس" حول و محور یک شهر میگردد که در آن شهر اشخاص فقیر که از دسته کارگرها هستند جایی ندارند و خانه کارگرها فرسنگ ها زیر زمین است و بعد از ساعت ها کار کردن آنها با آسانسور به زیر زمین فرستاده می شوند به خانه شان، این فیلم ساخت کشور آلمان است که باید گفت سینمای آلمان پیشینه بسیار خوب و عالی دارد و با فیلم "متروپلیس" این موضوع ثابت شده است،"متروپلیس" از نظر محتوا خیلی قوی است و زبان گزنده ای دارد که به هر مقوله ای از جمله سیاست،علم،دین،یه تیکه ای می ا ندازد و از آن رد می شود که به این موضوعات فیلم نپردازیم خیلی بهتر است، کارگردانی "فریتز لانگ" فوق العاده است در این فیلم به دلیل اینکه تا آنجایی که شده به جزئیات پرداخته و یک کاری هم نکرده که با پرداخت به جزئیات کلیت فیلمنامه زیر سوال برود، در "متروپلیس" همه چیز خیلی راحت و با خونسردی کامل اتفاق می افتد که یک موقع تماشاگر از موضوعی جا نماند و برای همه سوال هایش جواب درستی بگیرد، به چه دلیل "فردر" عاشق "ماریا" شد؟خیلی ساده و راحت این سوال شما پاسخ داده می شود با گذشت زمان فیلم، به چه دلیل میگویم که خیلی راحت و با خونسردی تمام جواب های تماشاگر داده می شود به این دلیل است که "متروپلیس" داستان پراکنده زیاد دارد و باید برای همه یک پایانی هم داشته باشد دیگر، و از این حیس بی نقص است این فیلم، جلوه های ویژه "متروپلیس" فوق العاده است و چیزی کمتر از این نمی شود گفت، بازی بازیگران فیلم هم خوب است و قابل قبول،فقط کمی موسیقی فیلم تماشاگر را اذیت می کند که این موضوع چیز پر اهمیتی نیست که حالا بخواهم به آن خورده بگیرم در نوع خودش قابل قبول است، و در آخر عرض میکنم که "متروپلیس" بی شک یکی از شاهکار های سینمای صامت است و بسیار دقیق و موشکافانه ساخته شده است و آینده ای خوب را نشان می دهد که به نظر بنده پر بی راه نگفته است، این شاهکار را از دست ندهید.
پاسخ
آگهی
بازی خوبیهWink
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان