امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 3.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

بررسی جنگنده ی شفق

داداش شیپر ببین بحث ما این نیست منم قبول دارم که محمد علی(پی بوی) خیلی خالی بسته در مورد این بحثBig Grin اینو همه میدونیم خودشم میدونه و بهتره کمترش کنه حاال قطعشم نکرد نکرد کمترش کنهBig Grin
درسته من پدرم خودش توی مهام( مهمات سازی ایران) کارشناس ارزیابی تسلیحاته
ما موشکامون همه روسیه همش تبلیغاته که بومیه همش روسیه اینو بابام گفته همشونم اسمشونو عین پراید یا تیبا عوض کردن گفتن ایرانیه درصورتی که تولید خارج از کشوره
بعدشم در مورد شفق درسته هوا پیمای رادار گریزه ولی نسل پنجم نیست به احتمال 4 هستش
منم قبول دارم هرکس برای اثبات حرفش باید منبع بیاره که منم تو صبح هام اوردم Smile
پاسخ
 سپاس شده توسط shipar ، lordashrafi
آگهی
اون سایت نوشته فقط روسیه وآمریکاجنگنده نسل پنجم دارن
خوب حالاایران هیچ
فرانسه وچین هم هویجن دیگه؟؟؟؟؟؟
باشه شماخیلی اطلاعات نظامی دارین خیلی هم رو!
امثال شماروزیاددادم عمرابخوایدقبول کنیدچیزی رو
شمایحتمل ازدسته ی منافقین هستید!
بحث کردن باشماهابی فایده هتس ازیه وبلاگ عادی منبع برداری میکنید!
پست های نامربوط حذف شدندوتاپیک بسته شد(به دلیل اسپم هاوحرف های بی مورد)
میخوایدقبول کنیدشفق نسل پنجمه میخوایدقبول نکنیداصلاهمون من وتوی شماراست میگه ایران 200تاهواپیمادارهSmileSmileSmileSmile
انشاالله به راه راست هدایت بشید

تاپیک بسته شدچون اسپم توش فراوونه اینجاهدفش بررسی جنگنده ی شفقه ازروی دلایل ومنابعی که خودتون قبول کردیدمعتبره ولی حالازدیدزیرش پس معلومه بحث بی فایده هستSmile
تاپیک به دلایل زیربسته شده وپست هاویرایش شده:
12. در صورت ملاحظه هرگونه مطلب تمسخر آمیز، توهین آمیز و یا مسایل و مشکلات شخصی در مورد یک کاربر و یا یک مدیر در انجمن ها، آن ارسال سریعا حذف و در صورت تکرار موجب برخورد با آن کاربر خواهد شد.

13. در صورت راه اندازی بحث هایی که منجر به دعوا شود، مدیران مجاز به بستن موضوع و اخطار به کاربر میباشند در صورتی که بعد از اخطار، کاربر همچنان به کار خود ادامه دهد دسترسی وی به سایت مسدود خواهد شد .

14. هرگونه بحثی که موجب انحراف تاپیک ها از مسیر اصلی خود شود، که به نوعی خلاف قوانین فلش خور باشد در صورت تشخیص مدیران، تاپیک و یا بحث های اضافه حذف خواهد شد.

پس قانونیه
پاسخ
 سپاس شده توسط ارمين2012
هواپیمای شفق سومین هواپیمای جنگنده بومی ساخت جمهوری اسلامی ایران است. این جنگنده اولین هواپیمای رادارگریز ایران می‌باشد که در سال ۱۳۸۶ به جمع هواپیماهای عملیاتی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست.

تاریخچه

اولین معرفی شفق در سال ۲۰۰۲ و در نمایشگاه صنایع هوایی ایران اتفاق افتاد. در آن نمایشگاه یک نمونه از این هواپیما در ابعاد واقعی به نمایش گذاشته شده بود.[۱] در سال ۲۰۰۴ تلویزیون جمهوری اسلامی ایران فیلمی از یک نمونه در اندازه واقعی از این هواپیما نشان داد. در این نمونه تغییراتی نسبت به یاک-۱۳۰ دیده می‌شد که احتمال رسیدن به سرعت مافوق صوت را برای این هواپیما مطرح می‌کرد. در این فیلم شفیقه بفارین به عنوان سرمهندس تیم طراحی هواپیما معرفی شد.[۲]
طراحی و گسترش
برخی کارشناسان معتقدند در طراحی شفق از جنگنده اف-۱۷ الهام گرفته شده است.

شفق در اصل به عنوان یک جت آموزشی سبک طراحی شد و بعدها تصمیم به ساخت نوع جنگنده آن گرفته شد. براساس اطلاعات موجود و گفته‌های مقامات رسمی جنگنده شفق یک جنگنده مافوق صوت می‌باشد.

پروژه طراحی شفق یک پروژه ترکیبی از فناوری روسی-ایرانی است که در ابتدا با کمک یک شرکت هواپیماسازی روسیه[۱] و به نام اینتگرال (Integral) آغاز شد ولی بعدها روسیه به علت فشار آمریکا از آن کناره‌گیری کرد. در زمان همکاری ایران و روسیه، ۲۰ کارشناس طراحی از کارخانجات سوخو و میکویان به ایران عزیمت کرده‌بودند و با تیم ایرانی مشارکت داشتند.[۳] پروژه شفق توسّط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری شده و به‌وسیله مجتمع دانشگاهی هوایی (به انگلیسی: Aviation University Complex) که زیرمجموعه‌ای از دانشگاه مالک اشتر است، طراحی شده‌است.[۴]
Emblem-important.svg

در طراحی بدنه شفق به ویژگی رادارگریزی آن توجه زیادی شده. بدنه آن از مواد جاذب امواج رادار (به انگلیسی: RadarAbsorbing Materials) ساخته شده است که توانایی ایجاد RCS کمتر از یک متر مربع را به جنگنده می‌دهد. در طراحی شفق مساحت ریشه بالها بسیار بیشتر از نوک بال است ( بالهای قیفی شکل ) و این امر موجب می‌شود تا جنگنده شفق در داگ فایت بتواند به سرعت زاویه حمله را بسوی هدف تغییر دهد، همچنین به‌واسطه طراحی ویژه بدنه آن توانایی پیچش، غلتش و قابلیت مانور پذیری شفق تا حد زیادی افزایش یافته است.[۵]
مشخصات

شفق دارای ۷ جایگاه برای حمل تسلیحات گوناگون است. نوع سازه بکار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه‌هوا و هوابه‌زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیما می‌دهد. که ۳ جایگاه در زیر هر بال و ۱ جایگاه نیز در زیر بدنه قرار دارد. در کابین خلبان از نمایشگرهای چندکاره رنگی استفاده شده و برای سامانه خروج اضطراری صندلی‌های پرتاب شونده کا۳۶-دی (K-۳۶D) روسی بکار رفته‌است. این هواپیمای نظامی از نظر طراحی شباهت زیادی به هواپیمای Alenia Aermacchi M-346 Master ساخت کشور ایتالیا دارد.

مشخصات عمومی

* خدمه: یک یا دو
* طول: ۱۰٫۸۴ متر (۳۵٫۵۶ فیت)
* پهنای بال: ۱۰٫۴۵ متر (۳۴٫۱۸ فیت)
* ارتفاع: ۴٫۲۶ متر (۱۳٫۹۷ فیت)
* وزن خالی: ۴٬۳۶۱ کیلوگرم (۹۶۱۴٫۴ پوند)
* بیشینه وزن برخاست: ۶٬۹۰۰ کیلوگرم (۱۵٬۲۱۱٫۹ پوند)

عملکرد

* سرعت بیشینه: ۲٫۵ ماخ (۲۳۰۰ کیلومتر بر ساعت) (۷۵۰ مایل بر ساعت)
* سرعت پیمایش: ۱ ماخ (۱٬۱۵۰ کیلومتر بر ساعت)
* سقف پروازی: ۱۶٬۷۸۰ متر (۵۵٬۰۴۰ فیت)
* نرخ اوج‌گیری: ۱۱۰ متر بر ثانیه (۲۱۶۵۰ فیت بر دقیقه)
* دارای صندلی پرتاب‌شونده K-36D

جنگ‌افزار

* موشکهای هوا به هوا:ایم-۹ سایدوایندر-ایم-۷ اسپارو-ویمپل آر−۷۷-ویمپل آر-۷۳

* موشک هوا به سطح:ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک-کا-اچ-۲۹-کا-اچ-۳۱

تجهیزات پروازی

* گونه ارتقاءيافته رادار ای‌ان/ای‌دابلیوجی-۹

جستارهای وابسته
من خلبان می شوم
پاسخ
 سپاس شده توسط حانی ، mehdi19792012 ، ارمين2012
Photo 
جناب {پی بوی} اون هواپيمايي كه پشته f 22 هست f 14 نيست اون F-15 ACTIVE كه ناسا همون F-15 ارتقاع داده..ميتونيد سرچ كنيد F-15 ACTIVE
پاسخ
 سپاس شده توسط ارمين2012 ، lordashrafi
مرسي منم يكي ميخوام .ولي تكراري
خبر از من داری؟

خبر از دلتنگی های من چطور؟

و آن پروانه های شادی که در نگاهم بودند

خبرش رسیده که مرده اند؟

هیچ سراغ دلم را میگیری؟

کسی خبر داده که آب رفته ام از خستگی؟

مچاله ام از دلتنگی؟

آه….. که هیچ کلاغی نساختیم میان هم

وجدانت راحت….

خبرهای من به تو نمیرسد
پاسخ
 سپاس شده توسط lordashrafi
لطغفا خودتو به تیمارستان ارجاع بده p-boy22یعزیز وضعت بهرانیه تا وقتی که به تیمارستان نرسیدی خفه شو وببند دهنتوAngryAngryAngryAngryAngryAngry
پاسخ
ایشون همه رو سرکار گذاشته هرچند خودش ببویی بیش نبوده
یک بچه که تخیلاتشو نوشته
پاسخ
 سپاس شده توسط lordashrafi
(04-08-2013، 5:10)military_ir نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ایشون همه رو سرکار گذاشته هرچند خودش ببویی بیش نبوده
یک بچه که تخیلاتشو نوشته
دقیقا باهات موافقم داداش در مورد همه ی مطالبی که نوشته بچه ها ازش منبع خاستن دیدن که منبعش یه قسمتی از مغز نداشتشه به نام تخیلات مشهوره همه ی تایپیک هاشو از اونجا می آره آخه یه عقده ای ی به تمام معنا هم این کارو نمی کنه که اون کرد منم مث اون بودم البته تا سه سال پیش چون وقتی تلویزیون ایرانو نگاه می کردم در تمام عمرم تنها وتنها از توانایی های نظامی ایران می گفتند منم که باور کرده بودم وقتی که به خونمون اینترنت پرسرعت وارد شد تمام اینترن و اون ترنت شخم می زدم برای این که اون آموخته های صدا و سیما رو تدایی کنه برام ولی حتی یه سایت که معتبر باشه و بگه که ایران قویترین هست ندیده بودم باورش خیلی برام سخت بود ولی یاد گرفتم که منتقی باشم و گوشمو برای شنیدن حقیقت ها تیز کنم ایشونم مث اوایل اون دوران هست البته ایشون بیشتر از من از شر وور های صدا و صیما شنیده برای همینم اینطور مقاومت می کنه ولی امید وارم یه روز با حقیقت آشتی کنهAngel
پاسخ
پروژه شفق یک جت اموزشی یک نفره و دونفرس نه جنگنده در ضمن هیچ کجا ذکر نشده این جنگنده رادار گریزه در صورتی که این اقا ادعا میکنه جنگنده 98 درصد راداری گریزی داره؟ Huh اصولا به سطح مقطع ربط داره نه به رادار طوری که پس از بازتاب اواج رادار به سمتی باشه که از مکاان دریافت دور باشه همون حالت لوزی شکل اف -22
در ضمن پروژه شفق به خاطر نبود موتور متوقف شده
پاسخ
ولی نمی دونم این آقای پی بوی چرا انقدر جدیدا در مقابل انتقاد ها سکوت می کنهHuhنمی دونم ولی شاید چیزی نداره که بگه شایدم...TongueTongue
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  |عکس هایی از جنگنده آرادو ئی.555|
  _سه مدل جنگنده ساخت آمریکا در دهه 1940-[نورثروپ]
  |عکس هایی از جنگنده میتسوبیشی اف-2|
  |عکس هایی از جنگنده میکویان میگ-31|
  |جنگنده های سوئد دهه 1940|
  |عکس هایی از جت جنگنده گرومن اف۴اف وایلدکت|
  -سه مدل از برترین جنگنده های آمریکا در دهه 1990-
  -چهار مدل جنگنده ساخته اتحاد جماهیر شوروی در دهه 1930-
  -جنگنده‌های اتحاد شوروی و روسیه دهه ۱۹۹۰-
  |معرفی جنگنده فرانسوی داسو سوپر اتاندارد|

پرش به انجمن: