امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نقد بازی Limbo

به جرات بگم .هيچ بازي به زيبايي اين نديده بودم.وقتي براي اولين بار عکس بازي رو ديدم شکه شدم و به خودم گفتم که من اين بازي رو مي خوام ولي يه مشکلي هست اين بازي انحصار 360 هست. من کلا از بازي هاي خلاقانه و با ايده هاي ناب به شدت استقبال مي کنم ...

به دنبال خواهر

بازي هاي Arcade از جمله عنوان هايي هستند که اکثرا بدون سر و صدا عرضه مي شوند و قالبا هم بازي هاي خوبي هستند. تا کنون بازي هاي Arcade زيادي در شبکه هاي PSN و Xbox Live قرار گرفته اند. بازي هايي که جذابيت و تجربه هاي بسيار متفاوتي را نسبت به ساير عنوان ها به بازيکنان انتقال مي دهند. از جديدترين اين بازي هاي مي توان به بازي LIMBO ساخته استوديوي دانمارکي PlayDead اشاره کرذ که به تازگي براي Xbox 360 عرضه شده است. بازي اي که طرح هاي اوليه آن از شش سال پيش آغاز شد و هم اکنون سازندگان اين بازي در حال برداشت نتيجه زحمت هايي هستند که در اين مدت براي اين بازي کشيده اند. اين بازي از جمله عنوان هايي است که به تازگي در نمايشگاه ها و همايش هاي مختلف شرکت کرده و جوايز زيادي را از آن خود کرده است. در سال 2010 اين بازي در همايش فستيوال بازي هاي مستقل (Independent Games Festival) توانست دو جايزه در بخش هاي بهترين Virtual Art و Technical Excellence به دست آورد. جو کلي بازي از رنگ هاي سياه و سفيد و خاکستري تشکيل شده است و همين مسئله محيط بازي را بسيار مرموز، اسرار آميز و نو آورانه کرده است، به طوري که نظر بسياري از منتقدان را به خود جلب کرده است. اين بازي يک عنوان Platformer دو بعدي است و از همين رو بسيار ساده و جذاب نيز به نظر مي رسد.

داستان

داستان ساده، اما بسيار خوبي براي بازي نوشته شده است. بازي، داستان پسر جواني را روايت مي کند که به دنبال خواهر گم شده خود مي گردد. اما جاهايي که او دنبال خواهر خود مي گردد، مکان هاي بسيار مرموز و خطرناکي هستند که محل ورودي جهنم (Limbo) را تشکيل مي دهند. سرزمين هاي ويراني که تنها پسر شجاع داستان ما توان سفر به آنجا را دارد. عشق يافتن خواهر، او را در برابر تمام خطرات ايمن کرده است.

گرافيک

LIMBO به لحاظ هنري يک شاهکار بي بديل است که نظير آن را تا به حال نديده ايد. در اين بازي خبري از زرق و برق بازي هايي که با هزينه هاي بسيار زياد ساخته مي شوند، نيست. اوج صحنه پردازي ها و هنرنمايي سازندگان در دو رنگ سياه و سفيد خلاصه مي شود. کل محيط بازي سياه و سفيد طراحي شده و محيطي که درخور ورودي جهنم باشد را بسيار زيبا و هنري به نمايش در مي آورد. هر چيزي که در بازي ديده مي شود، از ترکيب اين دو رنگ به وجود آمده است. از شخصيت اصلي بازي که کاملا سياه است و دو چشم کاملا سفيد دارد گرفته تا تله ها، عنکوبت هاي غول پيکر و... همه از دو رنگ سياه و سفيد طراحي شده اند. محيط بازي بيشتر از جنگل هاي تاريک و مه آلود تشکيل شده است و جو سردي را به بازي بخشيده کرده است. نکته جالبي که مي توان در مورد گرافيک اين بازي گفت، اين است که گرافيک شباهت زيادي به نقاشي هاي سياه قلم دارد.

موسيقي/صداگذاري

بازي LIMBO از صداگذاري بسيار خوبي بهره مي برد. صداگذاري در اين عنوان بسيار هنرمندانه کار شده است. ريتم کلي موسيقي بازي حال و هواي بسيار مرموزي دارد و بازي را بسيار جذاب کرده است. از طرف ديگر، گاهي اوقات فقط صداي پاي شخصيت بازي به همراه صداهاي مرموزي از محيط بازي به گوش مي رسند. صداها نقش مهمي در گيم پلي نيز دارند. علاوه بر صداهاي ترسناک و دلهره آوري که در محيط بازي شنيده مي شوند، بايد گوش هاي خود را براي صداهاي ديگر تيز کنيد. صداهايي که مي توانند حل کردن معماهاي بازي را براي شما آسان تر کنند.

گيم پلي

بر اساس گفته هاي سازندگان بازي، گيم پلي به مرور شما را وارد محيط بازي خواهد کرد و شما خواهيد فهميد که محيط بازي آن قدرها هم که به نظر مي رسد، غم انگيز نيست. شخصيت چشم سفيد بازي در جنگل بسيار مرموز، تاريک و خطرناک تک و تنها است و اين شما هستيد که بايد مسير او را در بازي پيدا کنيد و کاري کنيد که او جان سالم به در ببرد. گيم پلي بازي همانند اکثر بازي هاي پلتفرمر ديگر است و از اين رو تقريبا همه با روند آن آشنا هستند. از نکات خوبي که در اين بازي مشاهده کرده ايم، اين بود که هيچ صحنه بارگذاري (Loading) در اين بازي وجود ندارد و بازيکن مي تواند از اول تا آخر بازي را يکسره طي کند. سيستم Checkpointها در بازي خوب است، به طوري که پس از مردن در فاصله نه چندان زياد به بازي برخواهيد گشت. داستان بازي به صورت قسمتي (Chapter) روايت مي شود و اين امکان براي بازيکن در بازي قرار داده شده که او قسمت هاي مختلف را به طور مجزا بازي کند. درباره روند کلي بازي بهتر است که به گفته اي از خود سازندگان بازي اشاره کرد. سازندگان اين بازي را اينگونه توصيف مي کنند: "زماني که شما LIMBO را بازي مي کنيد، مثل اين است که روياها و کابوس هاي شما پاياني ندارند". همان طور که گفته شد، LIMBO يک بازي پلتفرمر است. اما يک بازي پلتفرمر هيچگاه خالي از معما نخواهد بود. معماهاي بازي بيشتر شامل اين مي شود که شما به وسيله اشيا موجود چگونه مي توانيد بازي را پيش ببريد. کشيدن دستگيره هاي مخصوص براي افزايش سطح آب يا استفاده از طناب براي عبور از مکان هاي بسيار عميق، بخش کوچکي از معماهاي اين بازي را تشکيل مي دهند. اما عنصر ديگري هم براي حل معماهاي بازي وجود دارد و آن عنصر بسيار مهم، زمان است. شايد در بازي هايي مانند Braid کنترل زمان را ديده باشيد، اما معني زمان در اين بازي متفاوت است. منظور از زمان در LIMBO اين است که شما در لحظه درست، کار درست را انجام دهيد. به طور مثال در دموهايي که از اين بازي به نمايش در آمده اند، بايد در زمان بندي هاي درست از روي موانع مختلف عبور کنيد يا بپريد تا در تله هاي مرگبار بازي گرفتار نشويد. تله هايي که شما را به روش هاي مختلف با مرگ آشنا خواهند کرد. به طور مثال اين تله ها مي توانند سر شخصيت اصلي بازي را از تنش جدا کنند. استفاده از زمان بندي درست، دويدن و يا راه رفتن و انتخاب مسير درست هميشه شما را در حل معماها و رد کردن موانع مختلف کمک مي کند. جو منحصر به فرد بازي تماما مديون جلوه هاي گرافيکي، نورپردازي و موسيقي بسيار زيبايي است که در اين بازي قرار گرفته اند. همين طور که در بازي پيش مي رويد با چشم انداز هاي دلگيري روبرو مي شويم. حس تنهايي به خوبي در بازي به بازيکن منتقل مي شود. تنهايي که در هر لحظه آن بايد منتظر وقوع يک خطر و يا رويارويي با موجودات وحشتناکي مانند عنکبوت هاي غول پيکر باشيم. بسياري از اين اتفاق ها آنقدر سريع رخ مي دهند که شما قدرت فرار از آن ها را نخواهيد داشت. اما تنها چيزي که در اين لحظه ها کمک شما خواهد بود، توانايي هاي شما در کنترل بازي است که با استفاده از آن ها مي توانيد در طول بازي زنده بمانيد.

نتيجه گيري

بازي LIMBO يکي از عنوان هاي بسيار خوبي است که مي توانيد آن را از شبکه Xbox Live دانلود کنيد. اين بازي از جمله عنوان هايي است که شايد مانند آن را در بازي هاي Arcade مشاهده نکنيم.
اینم چند تا عکس از بازی
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نقد بازی Limbo 1

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نقد بازی Limbo 1

نقد بازی Limbo 1

نقد بازی Limbo 1

نقد بازی Limbo 1

نقد بازی Limbo 1

نقد بازی Limbo 1

سپاس فراوان ...
منبع : مجله بازی نما
پاسخ
 سپاس شده توسط SABER ، FARID.SHOMPET ، deymon 20 ، ps3000 ، mohammadhoseinkhanym
آگهی
چه سبک جالبی داره!!!Smile
اگر اینجا قدیمی هستی و دوست داری یک گفتگو عجیب 
درباره گذشته و حال داشته باشی، راه‌های ارتباطی رو گذاشتم پروفایل!

پاسخ
 سپاس شده توسط ~SoLTaN~
فک کنم سبک RPG باشه ...
پاسخ
 سپاس شده توسط FARID.SHOMPET
اوه اوه m16 هم نيست آرپي جيهBig Grin
همیشه با خودم فکر میکنم برای سکوت هم معنی مثبت هست هم معنی منفی!

یه بار می گیم سکوت علامت رضاست ..

یه بارم میگیم جواب ابلهان خاموشی است ..
پاسخ
 سپاس شده توسط FARID.SHOMPET

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان