امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

هورمون مردانه و خشكی چشم زنان

#1
هورمون مردانه و خشكی چشم زنان 1


دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خشكی چشم یكی از مشكلات آزاردهندهٔ چشمی است. در سراسر دنیا، بیشترین افرادی كه با شكایت از دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خشكی چشم به متخصصان مراجعه می كنند زنان هستند زیرا تغییرات و اختلالات هورمونی در زنان به مراتب بیشتر از مردان دیده می شود.
خشكی چشم یكی از مشكلات آزاردهندهٔ چشمی است. در سراسر دنیا، بیشترین افرادی كه با شكایت از خشكی چشم به متخصصان مراجعه می كنند زنان هستند زیرا تغییرات و اختلالات هورمونی در زنان به مراتب بیشتر از مردان دیده می شود. اما در مورد خشكی چشم، برخلاف معمول كه هورمون های زنانه باعث شیوع بیشتر عارضه ای در زنان می شوند، عامل اصلی بروز آن كم شدن هورمون های مردانه است.

در دوران بارداری و یائسگی، به دلیل برهم خوردن تعادل هورمون های زنانه و مردانه در بدن، ترشح اشك مختل می شود و خشكی چشم به وجود می آید. بنابراین، برای پیشگیری از ضایعات جدی تر چشمی نظیر آسیب قرنیه و كاهش بینایی، تشخیص سریع و درمان خشكی چشم، بخصوص در این مراحل از زندگی زنان ضروری است.

اشك ماده ای بسیار مهم و ارزشمند در محافظت از سطح چشم است. اگر در ترشح اشك به طور متوالی یا مكرر اختلالی ایجاد شود، فرد دچار خشكی چشم خواهد شد.

اشك از نظر ساختمانی از سه لایه تشكیل شده است: چربی، مایع و موسین. لایهٔ موسین روی سطح چشم قرار می گیرد و از آن در برابر عوامل محیطی محافظت می كند. اگر به هر دلیل، یكی از این سه لایهٔ اشكی دچار ضایعه ای شود، پایداری اشك روی سطح چشم كاهش می یابد و مشكلات بعدی را در پی خواهد داشت. به دنبال خشكی چشم، سطح قرنیه و بافت ملتحمهٔ پلك آسیب می بیند و حتی ممكن است فرد بینایی اش را از دست بدهد. افراد مبتلا به كاهش اشك و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خشكی چشم علائمی مانند سایر بیماری های چشمی دارند. احساس وجود جسم خارجی در چشم، خارش، سوزش، تاری دید، تحریكات سطحی و درد از شایع ترین این علائم هستند.

عوامل مختلفی در بروز خشكی چشم مؤثرند. كاهش رطوبت محیطی، مشكلات پلكی، مصرف برخی داروهای خوراكی، استعمال سیگار، مصرف مكمل های ویتامین، دردهای مفصلی و درمان های هورمونی ازجملهٔ این عوامل اند. سن و جنس نیز از عواملی هستند كه در ابتلا به خشكی چشم مؤثرند. خشكی چشم در زنان، بخصوص زنان یائسه، بیشتر از مردان دیده می شود.

نكتهٔ بسیار مهم در ترشح طبیعی اشك و مرطوب ماندن سطح چشم، وجود میزان مطلوب آندروژن ها یعنی هورمون های مردانه است. هورمون های مردانه در هر دو جنس زن و مرد وجود دارند اما در مردان به میزان بیشتری تولید می شوند. با افزایش سن، سطح تمام هورمون ها ـ زنانه و مردانه ـ در خون كاهش می یابد. میزان افت هورمون های مردانه در بدن زنان به مراتب بیشتر است. بنابراین، خشكی چشم كه اساساً ناشی از كاهش میزان هورمون های مردانه است، در زنان بیشتر و زودتر بروز می كند.

متأسفانه، خشكی مزمن چشم با ضایعات قرنیه همراه است و در صورت بی توجهی به درمان مناسب، كاهش بینایی را در پی خواهد داشت. بنابراین، هرگونه احتمال خشكی چشم باید حتماً بررسی شود.

درحال حاضر پیشنهادهای گوناگونی برای درمان خشكی چشم ارائه می شود، اما درمان معمول و مرسوم، كه اكثر چشم پزشكان و متخصصان روماتولوژی به بیشتر بیماران خود توصیه می كنند، استفاده از اشك مصنوعی به جای اشك طبیعی است. امروزه انواع گوناگون اشك مصنوعی به راحتی در دسترس است. باید دانست كه اغلب این اشك های مصنوعی فقط جنبهٔ تسكین دهنده دارند و خشكی چشم را درمان نمی كنند. همچنین داروهای ضدالتهابی زمینه های كاهش ترشح اشك را بهبود می بخشند و تا حدودی خشكی چشم را درمان می كنند. باید به خاطر داشت كه نوع درمان انتخابی تا حدود زیادی به نوع و علت بروز خشكی چشم بستگی دارد. درمان های موجود به ترتیب زیر طبقه بندی می شوند:

ـ استفاده از اشك مصنوعیِ حاوی مادهٔ محافظ برای جلوگیری از فاسد شدن آن؛

ـ استفاده از اشك مصنوعی بدون مادهٔ محافظ؛

ـ كنترل عوامل محیطی نظیر باد، رطوبت، مواد محرك و حساسیت زا، دود، دخانیات، بخار و مه؛

ـ استفاده از مواد ضدالتهاب موضعی برای سطح چشم؛

ـ كنترل داروهای مصرفی نظیر داروهای مُدر، ضدحساسیت ها و ضدافسردگی ها؛

ـ بستن مجاری خروج اشك با مواد كلاژن، پلاستیك یا سیلیكون؛

ـ استفاده از مواد تحریك كنندهٔ غدد مترشحهٔ اشك (مصرف این داروها در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود)؛

ـ استفاده از داروهای جدیدی كه جنبهٔ تحقیقاتی دارند و به طور معمول در دسترس نیستند.

مهم ترین نكته در درمان خشكی چشم، اطلاع از شرح حال دقیق فرد از جنبهٔ وضعیت چشم ها، بیماری های عمومی و مصرف داروهای مختلف و بررسی كلیهٔ عوامل مؤثر در ایجاد و تشدید آن است. مهم ترین این عوامل سن بیمار است كه متأسفانه خانم ها در اكثر موارد واقعیت آن را نمی گویند!

هدف اصلی در درمان دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خشكی چشم، حفظ قدرت بینایی و پیشگیری و كاهش احتمال بروز ضایعات چشمی ناشی از آن است. كنترل محیط و حفظ شرایط آب و هوایی محیط زندگی و كار در بهبود خشكی چشم بسیار مؤثر است. توصیه می شود هنگام مطالعه، كار با كامپیوتر یا هرگونه فعالیتی كه به بینایی دقیق نیاز دارد، فاصلهٔ باز بودن پلك ها كمتر شود، یعنی با پلك زدن مكرر، به چشم آرامش بیشتری داد. به علاوه، از مصرف خودسرانه و طولانی مدت داروهای مدر و ضدحساسیت اجتناب و از مواد جانشین اشك استفاده شود. اشك مصنوعی بدون مادهٔ محافظ، پماد اشكی یا ژل اشكی در اكثر موارد كمبود اشك را به خوبی جبران می كنند. همچنین، بیماری های بافت همبندی نظیر آرتریت روماتوئید را كه با خشكی چشم همراه می شوند باید پیگیری كرد.

استفاده از عینك هایی كه در پهلوها هم پوشش دارند در موارد شدید خشكی چشم توصیه می شود، هرچند كه به چشم زدن آنها در مجامع عمومی چندان مطلوب نیست.

تركیب دارویی جدیدی به صورت قطرهٔ موضعی تولید شده (Cyclosporine) كه انقلابی در درمان و پیشگیری از خشكی چشم پدید آورده است. این دارو، ضمن كاهش تورم سطحی چشم، باعث پایداری بیشتر اشك در چشم می شود و به نحو چشمگیری در درمان خشكی چشم مؤثر است..

در نهایت، برای افرادی كه به هیچ درمان دارویی پاسخ نمی دهند، پلاك مخصوصی در سوراخ خروج اشك كه در گوشهٔ داخلی پلك تحتانی قرار گرفته است تعبیه می شود تا تخلیهٔ اشك را به حداقل برساند.

عوامل تشدیدكنندهٔ خشكی چشم نظیر خشكی هوا، موتورسواری، دوچرخه سواری و حركت در هر شرایطی كه چشم در معرض باد قرار گیرد، استفاده از لنزهای تماسی، فعالیت هایی نظیر مطالعه، كار در شب، كار با كامپیوتر، و كار در هوای خشك و با رطوبت پایین بهتر است در مبتلایان به این عارضه محدود شود. البته استعمال دخانیات (تنباكو و نیكوتین) نیز برای این افراد بخصوص در دوران بارداری ممنوع است.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خشكی چشم و بارداری

خشكی چشم در دوران بارداری بسیار شایع است، اما متأسفانه به عنوان نشانهٔ تأییدشدهٔ بارداری مطرح نشده است. در دوران بارداری، ترشح هورمون های زنانه افزایش می یابد. این تغییر كاملا ً طبیعی است، یعنی در این مرحله از زندگی زنان و به دنبال تغییراتی كه در سیر بارداری ایجاد می شود، نشانهٔ سلامت است و نه بیماری. میزان بالای هورمون های زنانه در دوران بارداری، بخصوص در سه ماههٔ آخر، باعث برهم خوردن آشكار تعادل میان سطح آنها و سطح هورمون های مردانه در خون می شود و احتمال ابتلا به خشكی چشم را در زنان باردار افزایش می دهد.

به طوركلی، در دوران بارداری و شیردهی، میزان ترشح هورمون های مردانه و تأثیرات آنها در زنان كاهش می یابد. در سه ماههٔ اول بارداری، تهوع و استفراغ، بخصوص در بارداری اول، سبب كاهش مایعات بدن می شود. داروهای ضدتهوعی نیز كه معمولا ً در این زمان تجویز می شوند این وضعیت را تشدید می كنند. در نتیجه، ترشح اشك هم كمتر و خشكی چشم شایع می شود.

نكتهٔ قابل توجه در زنان باردار دچار تهوع و استفراغ مداوم این است كه از دست دادن آب بدن از طریق استفراغ، همراه با دریافت كم مایعات خوراكی به علت بروز حالت تهوع و نیز مصرف داروهای ضدتهوع كه ترشحات بدن را كاهش می دهند، تولید اشك را كم می كند. این وضعیت بخصوص در زنان بارداری كه از لنزهای تماسی (برای رفع عیوب انكساری یا با مقاصد زیبایی) استفاده می كنند بسیار شدیدتر است.

به طوركلی، زنان باردار باید نسبت به خشكی چشم حساس باشند، به ویژه اگر قبل از بارداری نیز به خشكی چشم و كاهش ترشح اشك مبتلا بوده اند.

ضمن آنكه بارداری را دورانی هیجان انگیز و زیبا در زندگی زنان می دانیم، تردیدی وجود ندارد كه رعایت نكات توصیه شده برای حفظ سلامت چشم ها در این دوران ضروری است.

خشكی چشم در دوران یائسگی
دوران یائسگی با حملات گرگرفتگی، نوسانات خلق وخو و خشكی چشم همراه است و كمبود اشك در این مرحله از زندگی زنان باعث آزردگی آنان می شود. در دوران یائسگی، به دلیل كاهش تولید هورمون در بدن، ترشح اشك در چشم هم كم می شود و نهایتاً به خشكی چشم، تورم و التهاب آن می انجامد. البته نباید فراموش كرد كه سابقهٔ ابتلا به خشكی چشم یا وجود زمینهٔ ارثی و فامیلی نیز در بروز این عارضه مؤثر است.

در دوران یائسگی، استفاده از لنزهای تماسی، وجود ضایعات پلكی، مصرف داروهای مدر و ضدحساسیت و ضدافسردگی و داروهای پایین آورندهٔ كلسترول خون، ابتلا به بیماری های با علت ناشناخته كه با كاهش قدرت ایمنی بدن همراه اند، و همچنین استفاده از برخی لوازم آرایشی نظیر ریمل و خط چشم به دلیل افزایش تحریكات پلكی ممكن است سبب تشدید خشكی چشم شوند.

به زنانی كه در سنین یائسگی قرار دارند و در معرض خطر ابتلا به خشكی چشم هستند توصیه می شود كه حتی الامكان از لوازم آرایشی كه كمترین حساسیت زایی را دارند استفاده كنند.

خشكی چشم در زنان به مراتب شایع تر از مردان است.
درمان متداول خشكی چشم استفاده از اشك مصنوعی است.
تهوع و استفراغ سه ماههٔ اول بارداری باعث كاهش مایعات بدن ازجمله اشك می شود.
خشكی چشم بخصوص در زنانی كه از لنزهای تماسی استفاده می كنند شدیدتر است.
سابقهٔ ابتلا یا وجود زمینهٔ ارثی خشكی چشم در ایجاد این عارضه مؤثر است.
استفاده از ریمل و خط چشم به دلیل افزایش تحریكات پلكی ممكن است سبب تشدید خشكی چشم شود.
خشكی چشم اساساً ناشی از كاهش میزان هورمون های مردانه است.
خشكی چشم ممكن است با ضایعات جدی قرنیه همراه شود.
هنگام مطالعه یا كار با كامپیوتر باید مكرر پلك زد.
پاسخ
 سپاس شده توسط mr.destiny
آگهی


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  حقایق جالب زنان ودختران که نمیدانستید(ورود آقایان اکیداممنوع)
  چرا زنان کمتر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند؟
  راز موفقیت زنان خودساخته=)
  99میلیون رنگی که فقط زنان درک می کنند
  حسی در زنان که بسیار قوی تر از مردان است!
Thumbs Up کدام تیپ مردانه زنان را جذب می‌کند!!
  عینک طبی مردانه
  مغز زنان سه سال جوان‌تر از مردان است!
Exclamation آیا میدانستید مردان ایرانی زودتر از زنان می میرند!
  پاهای عجیب و زشت زنان چینی! +تصاویر

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان