امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

یک دستگاه جدید شاید شواهد حیات ِ بیگانه را کشف کند

#1
یک ابزار نوری جدید می تواند به دلیل شیوه منحصربفرد بازتاب نور توسط موجودات زنده، موجوداتِ ساکن سیارات دوردست را شناسایی کند. نمونۀ اولیه این وسیله که «طیف قطبش سنج تریپول» نام دارد، نتیجه سال تحقیق و مطالعه توسط زیست‌شناس هلندی «لوکاس پاتی» از دانشگاه ورجی آمستردام ارائه شد.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یک دستگاه جدید شاید شواهد حیات ِ بیگانه را کشف کند 1

به گزارش بیگ بنگ، اگر پیش‌بینی او از آینده تحقق پیدا کند، نور قطبیده می تواند سرانجام ما را در شناسایی حیات فرازمینی کمک کند. آقای پتی در مقاله جدید و رساله دکتری خود توضیح داد که پدیده «دست‌سانی» در سیستم‌های زیست‌شناسی چگونه بر نحوۀ بازتاب نور تاثیر می گذارد؛ این عامل باعث قطبیده شدن مُدور ِ نور شده و نشانۀ زیستی مبهمی را بر جای می گذارد. تحقیق در مورد این نوع نشانگرهای زیستی که از سال ۲۰۱۵ توسط پاتی شروع شده، با ابزارها و دستگاه‌هایی انجام شد که می توانست چرخش نورِ بازتابیده از برگ‌ها را در آزمایشگاه شناسایی کند.

پاتی با پیش بردن تحقیقاتش، دستگاه «طیف قطبش‌سنج تریپول» را در محیط آزاد نیز مورد آزمایش قرار داد. او این وسیله را در بالای سقف گذاشت تا ببیند آیا قابلیت شناسایی چمن را در میدان فوتبال دانشگاه را در نزدیکی دارد یا خیر. در کمال تعجب، او هیچ سیگنالی را دریافت نکرد؛ اما بدان معنی نبود که دستگاه عملکرد ناموفقی داشت. پاتی گفت: «من این مسئله را بیشتر بررسی کردم و مشخص شد که تیم فوتبال در زمین چمن مصنوعی مشغول به بازی بودند.»

چون چمن مصنوعی، زنده نیست و پدیده «دست‌سانی» را در سطح مولکولی نشان نمی دهد، سیگنالی را که دستگاه مدنظر ِ ما به دنبال آن است را نمی تواند شناسایی کند. این دستگاه می تواند در خصوص رویارویی با چمن یا درختان زنده، عملکرد قابل قبولی داشته باشد. پاتی در آزمایشات خود متوجه شد که این دستگاه می تواند بطور موفقیت‌آمیز سیگنال نور قطبیده را در فاصله چند کیلومتری شناسایی نماید. این ایده قدری دیوانه‌وار و به دور از عقل به نظر می رسد، اما دانشمندانی که پیدایش حیات از راه دور را بررسی می کنند، قبلا چنین سیستم‌هایی را ساخته‌اند.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یک دستگاه جدید شاید شواهد حیات ِ بیگانه را کشف کند 1

بر اساس گفته پاتی، این شیوه می تواند روزی به محققان کمک کند تا بتوانند محصولات کشاورزی را از طریق هواپیما یا ماهواره مورد نظارت قرار دهند؛ البته امکان ِ کاربرد آن در پهنه وسیع آسمان هم وجود خواهد داشت. پاتی و همکارانش در مقاله‌ای توضیح دادند: «در زمینه اخترزیست‌شناسی، قطبش مولکول‌های زیستی یک نشانۀ زیستی قوی به شمار می رود. در مقایسه با دیگر نشانه‌های زیستی سطحی، هیچ سیگنال قابل توجهی وجود ندارد که ماده غیرزیستی آن را تولید کرده باشد.»

البته راهی طولانی برای بهبود ِ این فناوری و قابلیت‌های آن در پیش است؛ اما در اصل، محققان بر این باورند که این دستگاه می تواند نقطۀ عطف ِ بسیار مهمی در علم اخترزیست‌شناسی باشد. وی افزود: «نتایج ما بر اهمیت بالقوه قطبش مدور دلالت دارد؛ هم بعنوان وسیله‌ای برای کشف حیات فرازمینی و هم بعنوان ابزاری ارزشمند برای نظارت بر محصولات کشاورزی در زمین. گام مهم این است که بتوان از این نتایج در مدل‌های سیاره‌های فراخورشیدی استفاده کرد؛ و در این راستا، از مولفه‌های واقع گرایانه‌ای مثل ابرها و سطوح مختلف کمک گرفت. مطالعات آزمایشگاهی و میدانی هم باید امکان بکارگیری این روش را بیشتر مورد کاوش قرار بدهند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در arXiv.org منتشر شده است.
پاسخ
 سپاس شده توسط Mr.Ramin
آگهی


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  دستگاه اعداد دودویی
  حتی “مرگ بزرگ” نیز نتوانست حیات را از بین ببرد!
  ~>9نکته جالب علمی که شاید ندانید <~
  حیات پس از مرحلۀ “زمین گلوله برفی” چقدر پیچیده شد؟
  دانشمندان منشاء حیات در اعماق دریا را بازسازی کردند
  شاید گرانش محصولی از مکانیک کوانتومی باشد!
  افسانه های احضار روح شما هم امتحان کنید شاید افسانه نباشد
  حیات بر روی زمین از چه زمانی و از کجا آغاز شد؟
  کشف ۱۰۵ گونه‌ی جدید از باکتری‌های دستگاه گوارش!
  فرضیۀ اختاپوس بیگانه!

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان